Šar planina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šar planina
Malet e Sharrit
Шар Планина
Pohled na masiv Mala a Golema Kobilica ze Severní Makedonie
Šar planina

Nejvyšší bod2 747 m n. m. (Titov vrh)
Délka80 km

Nadřazená jednotkaŠarský horský systém (Helenidy)
Sousední
jednotky
Korab, Bistra, Jakupica

SvětadílEvropa
StátSeverní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
KosovoKosovo Kosovo
AlbánieAlbánie Albánie
Map
Horninybřidlice, vápenec
PovodíVardar, Drin
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šar planina (makedonsky Шар Планина ; albánsky Malet e Sharrit, Mali i Sharrit) je pohoří nacházející se na hranicích Severní Makedonie a Kosova). Malou částí (0,63 %) zasahuje i do Albánie. Nejvyšším vrcholem je Titov vrh (2 747 m n. m.). Oblast hor je známá chovem psů, plemena Šarplaninec. Území na kosovské i na makedonské straně hor jsou chráněna jako národní parky: kosovský Národní park Šara, makedonský Národní park Šar Planina.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Ve starověku byly hory známé jako Scardus, Scodrus nebo Scordus(το Σκάρδον ὂρος v Polybiovi a Ptolemaiovi).[1][2] Moderní jména pochází ze starověkých.

Někdy se hory také nazývají Carska planina („Carovy hory“)[3][4] jako odkaz na hlavní města (Prizren a Skopje), oblasti Nerodimlje, Pauni, Svrčin atd. a kláštery (Svatý Arhangeli) nacházející se kolem nich.[5]

Hranice[editovat | editovat zdroj]

Šar planina sahá od města Prizren, sleduje dvě řeky Prizrenu Lumbardhi a Lepenac. Na východě hranice prochází městem Kačanik, přes Kačanickou soutěsku až do Severní Makedonie přes údolí Polog. Hranice prochází v blízkosti pramene Vardaru, zvaný Vrutok, a vstoupí v blízkosti údolí Mavrovo. Tam řeka Radika odděluje pohoří od vyššího Korabu. Pak hranice stoupá, dosahuje bod potkání hranice tří státních hranic: Kosova, Severní Makedonie a Albánie. Hranice poté sleduje silnici do malého hornatého města Restelica (v Kosovu), řeky Globočica, Plava a Bílý Drin až zase po město Prizren.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pohoří se nachází ve východní části Šarského horského systému, který zde pohořím Šar planina začíná. Masiv je zhruba 80 km dlouhý a 10–20 km široký. Na jihozápadě přechází Šar planina v pohoří Korab (2 764 m n. m.).

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Titov vrh a sousední Turčín ze západu

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Na obou stranách hranice se nalézá několik zimních středisek. Oblíbené je zde sjezdové lyžování. Nejvýznamnější lyžařské letovisko je zde zřejmě Popova Šapka (1 780 m n. m.) na severomakedonské straně hor. Nalézá se zde 12 hotelů a několik sjezdových tratí, vleky a lanovky. Středisko je dobře dostupné z města Tetovo po dobré asfaltové silnici, která zde překonává četné serpentiny. V létě je Popova Šapka výchozím bodem pro několik turistických tras, které jsou poměrně snadné, avšak špatně značené a vesměs v nadmořských výškách přes 2 000 metrů.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Na kosovské straně se na ploše 390 km² nalézá Národní park Šara. Šar planina je částečně zahrnuta do ochranného pásma národního parku, který se rozkládá na severu masivu. Rostlinstvo v horách představují plodiny až do výšky kolem 1 000 m n. m., lesní porost sahá až do výšky 1 700 m n. m., a nad nimi leží již jen vysokohorské pastviny. Ty představují 550 km². Šar planina je největší území kompaktně pokryté pastvinami na evropském kontinentu.

Na makedonské straně se na ploše 627 km² nachází Národní park Šar Planina (makedonsky Национален парк Шар Планина Nacionalen Park Šar Planina), vyhlášená v roce 2021. Táhne se podél hranice s Kosovem, vysoko nad Položskou nížinou s městy Tetovo a Gostivar. Nejvyšším bodem je Titov Vrv (2747 m). Nacházejí se zde útočiště a migrační koridory pro mnoho ohrožených druhů živočichů, mezi něž patří i mimořádně vzácný balkánský rys (rys ostrovid, poddruh balcanicus). Celkem se zde údajně vyskytuje 2000 druhů rostlin, 167 druhů motýlů, 130 druhů ptáků a 45 druhů savců, včetně vlka, medvěda a lišky. Čtvrtina území parku je přísně chráněna a vyhrazena pro vědecký výzkum, pastevectví a pěší turistiku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. William Smith, Dictionary of Greek and Roman geography s.v. (anglicky)
  2. PRIRODNE ODLIKE GORE (v srbštině)
  3. Nacionalni park Šar-Planina Archivováno 4. 3. 2012 na Wayback Machine. (v srbštině)
  4. Šar Planina Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine. (v srbštině)
  5. VESELINOVIĆ, Andrija, Radoš Ljušić. Srpske dinastije. Novi Sad: [s.n.], 2001. ISBN 86-83639-01-0. (Serbian) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]