Chobotnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Chobotnice (rozcestník).
Jak číst taxoboxChobotnice
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
(nekategorizováno)prvoústí (Protostomia)
Oddělenítrojlistí (Triblastica)
Kmenměkkýši (Mollusca)
Třídahlavonožci (Cephalopoda)
Podtřídadvoužábří (Coleoidea)
Řádchobotnice (Octopoda)
Leach, 1818
podřády
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chobotnice (Octopoda Leach, 1818) jsou řádem hlavonožců. Obývají mnoho rozličných částí světového oceánu, především korálové útesy. Řád zahrnuje zhruba 300 druhů ve dvou podřádech Cirrina a Incirrina. Líhne se z vajíček.

Evoluce[editovat | editovat zdroj]

Fosilní nálezy dokládají, že chobotnice představovaly významnou skupinu mořských predátorů již v pozdně křídových mořích (například ve Velkém vnitrozemském moři) v období geologického věku kampán (před 84 až 72 miliony let), tedy ještě v době existence druhohorních dinosaurů. Jejich fosilní záznam se tak posunul zhruba o 25 milionů let dále do minulosti.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Chobotnice jsou charakteristické osmi rameny s přísavkami. Jejich tělo je bilaterálně symetrické. Jejich útrobní vak je bez ploutvovitého lemu. Hlubokomořské chobotnice z podřádu Cirrina mají na těle dvě ploutve. Pohybují se lezením a plaváním.

Ochrana před nebezpečím[editovat | editovat zdroj]

Chobotnice dokáže měnit barvu i strukturu své kůže, také vylučuje inkoust a tím mate nepřítele. V testech se dokázala chobotnice zbarvit do šachovnice i puntíků. Dalším způsobem, jak se chránit, je i napodobení různých zvířat, v tomto případě jde o Batesovské mimikry. Chobotnice dokáže napodobit hada, platýse, a další i nebezpečné živočichy, aby mohla přeplavat přes nebezpečné území.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Klompmaker, A. K.; Landman, N. H. (2021). Octopodoidea as predators near the end of the Mesozoic Marine Revolution. Biological Journal of the Linnean Society, blab001. doi: https://doi.org/10.1093/biolinnean/blab001

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]