Tiramisu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tiramisu
Základní informace
Místo původuItálie
TvůrceAdo Campeol
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tiramisu

Tiramisu je tradiční italský dezert. Slovo tiramisù vzniklo z tirami su, což znamená „vytáhni mě“ nebo „zvedni mě“. Ve volném překladu „rozvesel mě“ nebo – „povzbuď mě“. Kvůli jedné z přísad – sýru mascarpone – ho lze řadit k jednomu z nejtučnějších dezertů vůbec.

Protože tiramisu obsahuje syrová vejce, není možné dezert dlouho skladovat z důvodu nebezpečí salmonelózy. Dají se použít pasterovaná vejce, zde nákaza nehrozí.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Tiramisu se vyrábí ze sýra mascarpone, který se šlehá se žloutky a cukrem, případně šlehačkou (podle zvyklostí). V misce se prokládá speciálními piškoty, namočenými do silného espresa, které může být ještě ochuceno italským mandlovým likérem Amaretto. Povrch dezertu se posype práškovým kakaem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tiramisu je dnes jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších italských receptů. Dějiny moderního receptu se dají vysledovat překvapivě pouze do roku 1970 do města Treviso v severní Itálii. Za „otce tiramisu“ je považován Ado Campeol.[1] Podobné recepty ale pocházejí už z doby renesance a ze Sieny, Florencie a Benátek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]