Siena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Siena
Siena14.jpg
Siena – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 322 m n. m.
Stát Itálie Itálie
Oblast Coat of arms of Tuscany.svg Toskánsko
Provincie Provincia di Siena-Stemma.svg Siena
Siena
Red pog.svg
Siena
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 118 km²
Počet obyvatel 54 126 (31.12.2013[1])
Hustota zalidnění 459 obyv./km²
Správa
Starosta Bruno Valentini (Dem. strana)
Oficiální web www.comune.siena.it
Telefonní předvolba +39
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Siena je město ležící ve střední části italského Toskánska, je hlavním městem stejnojmenné provincie. Siena je známá jako historické kulturní město s výborně zachovalým středověkým architektonickým dědictvím. Proto je Siena od roku 1995 zapsána na seznamu památek světového dědictví UNESCO. Jedním z charakteristických rysů architektury v Sieně jsou stavby z cihel. Důvodem jsou hlinité půdy v okolí města, vhodné právě pro výrobu cihel.

Centrum města je obklopeno několika branami, spojenými systémem hradeb. Za svou zachovalost vděčí také tomu, že během druhé světové války nebylo na rozdíl od většiny ostatních italských měst bombardováno.

Siena je také známá každoročním konáním tzv. Palia, tj. koňského dostihu, který se koná na hlavním náměstí Piazza del Campo. Soupeří spolu jezdci z jednotlivých čtvrtí města. Čtvrť, která vyhraje, má poté právo uspořádat bujarý večírek ve čtvrti, která dostih prohrála, a to bez jakýchkoliv postihů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast byla původně osídlena Etrusky, v období 900 až 400 před K. Pravděpodobně z tohoto období pochází původní název Saenae. Římané, za vlády Augusta, založili v místě dnešní Sieny vojenskou kolonii a pojmenovali ji Saena Julia. Ve 4. st. se město stalo sídlem biskupa, v pozdější době mělo vlastní hrabata. V 10. st. byla Siena v centru důležitých obchodních cest do Říma a stalo se z ní významné středověké město. V první polovině 12. st. město prosperovalo, vlastnilo stříbrné doly a stalo se centrem obchodu a bankovnictví. Bylo středověkou republikou. V dané době vznikl slavný Palazzo Pubblico, dóm S. Maria Asssunta a svého vrcholu dosáhlo i sienské malířské umění. V polovině 14. st. zasáhla město morová epidemie. V roce 1555 skončilo 400 let dlouhé období Sienské republiky. V roce 1559 se město dostalo pod vliv Medicejů a stalo se součástí velkovévodství toskánského.[2]

Město, památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Piazza del Campo

Na hlavním náměstí Piazza del Campo se nachází jedna z nejvýznamnějších sienských staveb Palazzo Pubblico. Jedná se o gotickou cihlovou stavbu z let 1297 až 1310. Po levé straně paláce se nachází 102 metrů vysoká věž Torre del Mangia z let 1338 - 48. Interiéry paláce jsou vyzdobené malbami žáků sienské školy s vyobrazením měšťanského života 14. a 15. století. Na východní straně Piazza del Campo stojí Palazzo Piccolomini, jeden z nejhezčích renesančních paláců v Sieně z 15. st.

Druhou hlavní sienskou stavbou, společně s Palazzo Pubblico, je gotický dóm S. Maria Assunta. Leží jihozápadně od Piazza del Campo na Piazza del Duomo. Jedná se patrně o jednu z nejpůsobivějších gotických sakrálních staveb v Itálii. Byla vystavěna od poloviny 12. st. do roku 1264. Věž zvonice je z druhé poloviny 13. st. Nedaleko od katedrály, v ulici Via S. Pietro, je v paláci Buonsignori z 15. st. Pinacoteca Nazionale se sbírkou sienského malířství 12. až 16. st.

K dalším památkám v Sieně náleží například kostel San Domenico, cihlová stavba ze 13. st., ve 14 st. rozšířená. Dále původně románská bazilika sv. Františka (San Francesco) z poloviny 13. st., ve 14. až 15. st. přestavěna a rozšířena do současné gotické podoby. Navštěvovaný je také rodný dům sv. Kateřiny Sienské.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ITALY: Major Cities [online]. City population, [cit. 2014-09-16]. Dostupné online.  
  2. Itálie. Baedeker 2009, str. 718.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]