Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Modena)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Modenská katedrála

Katedrála v Modeně, nebo také "Duomo" v italském městě Modena, je jedna z nevýznamnějších románských staveb v Evropě a součást Světového dědictví.

Konstrukce a výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Práce na katedrále začaly roku 1099, pod vedením stavitele Lanfranca, na místě hrobu sv. Geminiana, modenského patrona. Na tomto místě stáli v minulosti již dva kostely, které byly zničeny. Svaté ostatky jsou uchovávány v katedrální kryptě. Katedrála byla vyzdobena Anselmem da Campione a jeho následovníky. Majestátní rozetové okno bylo vytvořeno Anselmem, zatímco dva lvi podpírající vstupní sloupy jsou antické, pravděpodobně nalezené při kopání základů.

Fasáda[editovat | editovat zdroj]

Fasádu dekorují reliéfy od Wiligelma, současníka Lafranca; zahrnují portréty proroků a patriarchů, a zobrazení biblických příběhů. Postranní vchody Porta Regia a Porta dei Principi jsou zdobeny reliéfy zobrazující epizody ze života sv. Geminiana. Severním vchodem je Porta della Pescheria s reliéfy inspirovanými ročními cykly a králem Artušem.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Interiér

Katedrála je trojlodní. Mezi centrální lodí a kryptou je mramorové hrazení od Anselma da Campione zobrazující Oplakávání Krista. Kazatelna od Arriga da Campione je zdobená malými terakotovými soškami. Nápadný je také dřevěný krucifix ze 14. století. Katedrála uchovává také dva betlémy od významných modenských mistrů: Antonio Begarelliho z roku 1527 a, v kryptě, Guido Mazzoniho z roku 1480, známý jako Madonna della Pappa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Modena Cathedral na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]