Ambrogio Lorenzetti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ambrogio Lorenzetti
Narození1290
Siena
Úmrtí9. června 1348 (ve věku 57–58 let)
Siena
Příčina úmrtímor
Povolánímalíř
PříbuzníPietro Lorenzetti (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ambrogio Lorenzetti, Zvěstování, 1344, tempera na dřevě, Pinacoteca Nazionale, Siena

Ambrogio Lorenzetti (mezi 1285-1290, Siena- 1348, Siena) byl italský pozdně gotický malíř, mladší bratr Pietra Lorenzettiho.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Oproti úplné absenci biografických údajů o Ambrogiově bratrovi Pietrovi, o něm samotném je známo několik útržkovitých poznatků. Víme, že se narodil pravděpodobně v rozmezí let 1285 - 1290 v toskánské Sieně kde také vytvořil většinu svých prací. Svou tvorbou se zařadil mezi nejvýznamnější představitele tzv. sienské malířské školy první poloviny 14. století.

Nevyšel z Ducciovy dílny jako jeho bratr. Pravděpodobně kolem roku 1310 pobyl nějaký čas mimo rodné město. V roce 1321 se uvádí jeho jméno v soupisu obyvatel Florencie. V roce 1324 již byl zpět v Sieně; o tři roky později opět ve Florencii, kde byl až do roku 1332 evidován jako člen florentského cechu malířů. Ve stejném roce zde pro florentský kostel San Procolo namaloval fresku a oltáře s námětem života svatého Mikuláše. V roce 1335 byl opět v Sieně, kde spolu s bratrem malovali fresky na průčelí nemocnice Santa Maria della Scala (dnes již neexistující).

První bezpečně datovaný obraz, Madona s Dítětem, pochází z roku 1319 a Ambrogio ho namaloval pravděpodobně pro kostel San Angelo v malé obci Vico l'Abate.

Maestas, kolem 1332, freska, Kostel Sant'Agostino, Siena

Do období let 1332 - 1338 spadá vznik Ambrogiových nejvýznamnějších prací - obraz Svatý Michal archanděl, tabulový obraz trůnící Madona a freska s názvem Maestas v Sienském kostele Sant'Agostino.

V roce 1337 namaloval, dnes již neexistující, fresky na vnější stěně Sienské radnice. Pro radnici vytvořil v letech 1338 - 1340 cyklus devíti alegorických maleb a rok nato fresku Madony. Alegorické malby s názvem Dobrá a Špatná vláda pro zasedací síň Sienské radnice patří k vrcholným dílům Ambrogia Lorenzettiho a současně tvoří ojedinělý skvost evropského malířství 14. století. Fresky tvořící jakousi živou panoramu dovolují nahlédnout do života Sieny a jejího okolí ve 14. století.

Z roku 1342 pochází oltářní tabule Představení Krista v chrámu pro Sienský dóm (dnes tabule nachází ve florentské Galerii Uffizi). Posledními známými Ambrogiovými díly jsou obraz Zvěstování a freska Mapa světa (obě díla vytvořil v roce 1344 pro Sienskou radnici).

Poslední údaj s jeho jménem pochází z roku 1347, kdy se uvádí jako člen jisté umělecké komise. Od té doby o něm ani o jeho bratrovi Pietrovi nemáme žádné záznamy. Předpokládá se, že kolem let 1347 - 1348 zemřeli, pravděpodobně na následky moru.

Madona s anděly a svatými[editovat | editovat zdroj]

Madona s anděly a svatými, kolem 1335, tempera na dřevě, 155 x 206 cm, Museo di Arte Sacra, Massa Maritima

Jde o jeden z nejslavnějších Ambrogiových obrazů a je chloubou nevelkého muzea Arte Sacra ve městě Massa Maritima. Původně visel v místní radnici, kam se dostal v roce 1867 z augustiniánského kláštera.

Ústředním motivem obrazu je oslava Panny Marie jako věčné ochránkyně lidstva. Žofie s Dítětem v klíně sedí na oltáři postaveném na třístupňovém pódiu. Vroucně k sobě tulí Ježíška. Na schodech s korunami na hlavách sedí alegorické postavy Víra, Naděje a Láska. Na nejspodnějším bílém schodě se alegorie okřídlené Víry v oslnivě bílých šatech upřeně dívá do zrcadla držícího v pravé ruce. Dvě tváře v něm symbolizují Starý a Nový zákon. Na vyšším schodě sedí vlevo Naděje toužebně hledící na Korunu života na vrcholu věže, kterou drží v rukou. Na nejhořejším schodu pod Madoninými nohama sedí Láska. Tenkou paličkou v pravé ruce ukazuje na Ježíška na Madoniných kolenou, v levé ruce drží žhnoucí srdce. Množství postav obklopujících Madonu symbolizuje tři velké epochy lidstva. Nahoře proroci a patriarchové, kteří představují Starý zákon, pod nimi apoštolové a světice Nový zákon a zcela dole světci symbolizují přítomnost.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ambrogio Lorenzetti na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • M. Prokoppová, Lorenzetti, Tatran, Bratislava 1986

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]