Přeskočit na obsah

Sabbioneta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sabbioneta
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška18 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátItálieItálie Itálie
Sabbioneta
Sabbioneta
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha37,3 km²
Počet obyvatel4 096 (2023)[1]
Hustota zalidnění109,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.sabbioneta.mn.it
Telefonní předvolba0375
PSČ46018
Označení vozidelMN
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sabbioneta je malé město v severní Itálii v Lombardii, asi 30 km severně od Parmy. Ke konci 16. století je založil císařský generál Vespasiano Gonzaga (1531–1591) asi 2 km severně od řeky Pád. Městečko si zachovalo svůj renesanční charakter a spolu s Mantovou bylo v roce 2008 zařazeno mezi kulturní památky světového dědictví UNESCO. Dekretem prezidenta Italské republiky ze dne 28. ledna 2019 obdržela Sabbioneta oficiální statut města. Žije zde přibližně 4 100[1] obyvatel.

Termín "Sabbioneta" historicky označoval území spravované v 10. až 12. století rodem hrabat Sabbioneta, který se pak rozdělil na několik větví. Již v době římské jím vedla důležitá obchodní stezka Via Vitelliana.

Bernardino Campiː Portrét Vespasiana Gonzagy

Současné město postavil Vespasiano Gonzaga Colonna (1531–1591) v letech 1554 až 1591, na místě, kde kdysi stávala pevnost jeho dědečka Ludovica z Gonzagy a k ní přiléhající osada. Nachází se na aluviální půdě mezi řekami Pád a Oglio a také podél cesty starověké Via Vitelliana a zaujímalo strategickou pozici v srdci Pádské nížiny. Pro Vespasiana Gonzagu musela být Sabbioneta především pevností a síla jejího obvodového zdiva z ní v té době jistě učinila jednu z nejlépe vybavených bašt v Lombardii pod španělskou nadvládou.

Sabbioneta byla především sídlem městského státu, situovaného mezi velkými regionálními státy: Milánským vévodstvím na západě, v té době spravovaným španělským guvernérem, Mantovským vévodstvím na východě za řekou Oglio, spravovaným primogeniturou rodu Gonzaga, (tj. Vespasianovými bratranci) a vévodstvím Parma a Piacenza, na jihu pány rodu Farnese. Území zahrnovalo především východní odnož diecéze Cremona a tvořilo důležitou křižovatku pro obchodní dopravu na středním toku řeky Pád, i pro komunikaci mezi dolní oblastí Brescie a Regio Emilia.

Nejúspěšnějším obdobím v historii města byla výstavba za vlády prince Vespasiana Gonzagy Colonny, jehož rezidencí se Sabbioneta stala.

V roce 2012 postihlo oblast silné zemětřesení stupně 5, při kterém byla historická architektura poškozena. Věže kostelů poté musely být zajištěny nebo dostavěny.

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Radnice, původně vévodský palác (Palazzo ducale), renesanční stavba na náměstí Piazza ducale
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Chiesa di Santa Maria Assunta), trojlodní bazilika s barokní freskovou výzdobou, vedle radnice
  • Galerie v antickém stylu a zahradní palác (Galleria degli Antichi e Pallazzo dell giardino), renesanční stavby, původně navazovaly na Gonzagovu pevnost a zámek, které byly zbořeny roku 1797, zůstala z nich jen obvodová hradební zeď.
  • Divadlo Olympie v antickém stylu (Teatro Olimpico all'Antica), renesanční stavbu projektoval Vincenzo Scamozzi (1588–1590).
  • Kostel Korunované Panny Marie (Chiesa della Beata Vergine Incoronata), renesanční, uvnitř mauzoleum Vespasiana z Gonzagy (1592) s Gonzagovou sochou od Leona Leoniho (1588)
  • Kostel sv. Antonína opata pozdně barokní stavba při klášteře kapucínů, v místní části Villa Pasquali, architekt Ferdinando Galli-Bibiena, postavena do roku 17546; věž je dominantou této části města.
  • Kostel Panny Marie Karmelské (Chiesa di Santa Maria dell Carmine).
  • Synagoga

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sabbioneta na italské Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • K. Baedeker, Northern Italy. Leipzig: Baedeker, str. 321

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]