Roquefort (sýr)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sýr Roquefort

Roquefort (rokfór) je polotvrdý plísňový sýr vyráběný z ovčího mléka s výraznou ostrou chutí. Na řezu je mramorovaný, prorostlý modrozelenou plísní. Je pojmenován podle francouzské obce Roquefort.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o sýru pocházejí z roku 79 n.l. O sýru se poprvé zmiňuje Plinius Starší ve svém díle Historia naturalis. Dále to byl prý oblíbený sýr Karla VI.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Francouzská oblast Causes.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Rokfór se, ze zákona (červenec 1952), musí vyrábět zásadně z ovčího mléka. Zraje ve velmi vlhkém prostředí jeskyň v pohoří Combalou. Ovzduší v jeskyní přenáší výtrusy plísně Penicillium roqueforti. Její podhoubí vyvolává kvašení a získává se pomocí chleba. A po šesti týdnech začne sýr plesnivět. Sýry se propíchají jehlami, aby se spóry plísně dostaly i dovnitř sýra. Po vyzrání se balí do hliníkové fólie a dál zraje.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Stolní sýr, do zálivek a jako základ dortů zvaných tartelettes au roquefort.

Napodobeniny[editovat | editovat zdroj]

V Česku je úspěšnou napodobeninou tohoto sýru, který musel být pojmenován jinak než rokfór, Niva (Jihočeská Niva). Tento sýr se začal vyrábět po druhé světové válce v závodu Český Krumlov Jihočeských mlékáren (JČM), dnes je vlastníkem nástupnická firma Madeta. Je vyráběn z kravského mléka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]