Worcestrová omáčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Worcestrová omáčka, česká lahvička od českého výrobce (Vitana)

Worcestrová omáčka (čti wustrová) je tekuté koření tmavě hnědé barvy s delší trvanlivostí a jemnou pálivostí. Omáčka má charakteristické aroma. Do Československa se dováželo kolem roku 1925 jako anglické omáčkové koření Worcester-Shire-sauce.[1] Omáčku s názvem Worcestershire sauce, někdy zkracováno na Worcester sauce vyráběla společnost Lea & Perrins od 28. srpna 1837[2] ve Worcesteru. Od roku 2005 již není firma Lea & Perrins nezávislou společností, ale jde o obchodní známku americké společnosti Kraft Heinz. Worcestershiresauce není právně chráněnou značkou, takže ji po celém světě vyrábí a pod názvem Worcestersauce nabízí mnoho výrobců.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Používá se k dochucování dušeného masa, zvěřiny, bifteků, ryb, salátů, nebo majonézy. Bývá i součástí míchaných alkoholických nápojů jako např. známý koktejl Bloody Mary. Díky intenzivní chuti je worcesterová omáčka výtečná na marinování masa.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Originální směs obsahuje fermentovanou sóju, ocet, melasu, česnek, zázvor, ančovičky, ločidlo a další přísady. Omáčka neobsahuje konzervační látky, umělá barviva nebo přidaný glutamát. Je bez lepku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KEJŘOVÁ, Anuše. Úsporná kuchařka. Praha: Paseka, 1990, 8.vydání. ISBN 80-85192-03-9. Kapitola Saláty, s. 290. 
  2. WDR – „Stichtag“ 28. srpna 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]