Bloody Mary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o nápoji. Možná hledáte: Marie I. Tudorovna – anglická královna.
Bloody Mary
Základní informace
Kategoriekoktejl
Místo původuFrancieFrancie Francie nebo USAUSA USA
Vznik1921 nebo 1939
Druhvodka
Servírování
Serviss ledem
Ozdobařapíkatý celer
plátek citronu
Sklenicehighball
Složení
vodka4,5 cl
rajčatový džus9 cl
citronový džus1,5 cl
worcestrová omáčka2–3 kapky
tabasco 
celerová sůl 
černý pepř 
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Bloody Mary alias Krvavá Marie je koktejl namíchaný z vodky, rajčatového džusu a obvykle dalších koření nebo příchutí jako Worcestrová omáčka, Tabasco, hovězího vývaru nebo bujónu, křenu, celeru, soli, černého pepře, kajenského pepře, citrónové šťávy, vaječného bílku a celerového salátu.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Původ tohoto koktejlu je nejasný. Fernand Petiot tvrdil, že ho vynalezl v roce 1921, když pracoval v New York Bar, který se později stal Harry's New York Bar, velmi známý bar v Paříži. Jiná tradice říká, že to byl herec George Jessel (USA), kdo vytvořil tento drink kolem roku 1939. První zmínka o Bloody Mary v USA je ve sloupku Lucia Beebea v novinách „New York Herald Tribune“, otištěném v roce 1939 spolu s originálním receptem: „Nejnovější lomcovák George Jessela, který má pozornost městských pisatelů, se jmenuje Bloody Mary: napůl rajčatový džus, napůl vodka.“

Bloody Mary je též přezdívka královny Marie I. Tudorovny, která kvůli násilnému protlačování katolictví nechala za 5 let své vlády popravit přes 300 protestantů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]