Lasí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mátové lasí

Lasí (lassí, lassi) je populární jogurtový nápoj, který pochází z oblasti Paňdžábu, v současnosti situovaném na území Indie a Pákistánu. Základními ingrediencemi jsou jogurt a voda. Lasí je dnes populární nejen v zemích indického subkontinentu, ale i v dalších zemích světa. Kromě osvěžující chuti spočívá praktická funkce tohoto nápoje v tom, že v horkém počasí dokáže ochladit organismus.

Sladké/slané lasí[editovat | editovat zdroj]

Prodejce lasí v Indii

Sladké lasí je oblíbené v severní Indii, do nápoje se přimíchá cukr, k rituálním účelům se lasí sladí medem. Oblíbené jsou i další druhy sladkého lasí, například šafránové lasí, populární v Rádžastánu a Gudžarátu.

V Pákistánu se k jídlu běžně konzumuje slané lasí. Oblíbené bývá též použití koření, např. drceného a praženého římského kmínu či kurkumy, která napomáhá trávení. V Bangladéši se často setkáme se slaným lasí s mátou.

Banánové lasí[editovat | editovat zdroj]

Banánové lasí je oblíbená varianta zvláště mezi cestovateli po indickém subkontinentu, téměř vždy bývá doslazováno cukrem. Místo banánů se používají i jiné druhy ovoce, například mango.

Bhang lasí[editovat | editovat zdroj]

Bhang lasí je lasí s drcenými listy či výtažkem bhang z konopí, které má narkotické účinky. Konopí je v Indii považováno za posvátnou bylinu, která se používá k rituálním účelům. Díky tomu se bhang v mnoha částech Indie se prodává legálně, výjimkou nejsou obchody s oficiální vládní licencí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lasí na Wikimedia Commons