Thajská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thajská kuchyně
Nabídka hmyzích specialit
Nabídka hmyzích specialit
Základní informace
RozšířeníThajskoThajsko Thajsko
Typnárodní kuchyně
Ingredience
Surovinyrýže, nudle, ryby, mořské plody, hovězí maso, vepřové maso, drůbeží maso, buvolí maso, hmyz
Dochucovadlačili, pepř, gulangal, koriandr, citronová tráva, šalotka, krevetová pasta, rybí omáčka
Pokrmy
JídlaTom Yam, Pad Thai, Som tam, Massaman curry, Mu Nam Tok, Zelené Kari
Nápojezelený čaj, černý čaj, káva

Thajská kuchyně (thajsky: อาหารไทย) je národní kuchyní asijského státu Thajsko.

Thajská jídla jsou většinou lehká, kořeněná a velmi pikantní. Thajská kuchyně byla ovlivněna kuchyněmi sousedních států, ale i čínskou, indickou nebo portugalskou kuchyní.

V roce 2017 americká televize CNN vydala seznam padesáti nejlepších jídel světa, který byl vydán na základě průzkumu, kterého se účastnilo 35 000 lidí. Z těchto padesáti jídel tam bylo sedm jídel z thajské kuchyně (konkrétně tom yam, pad thai, som tam, kari massaman, zelené kari, smažená rýže po thajsku a mu nam tok).[1]

Ingredience[editovat | editovat zdroj]

Pad thai

Thajská kuchyně používá mnoho různých ingrediencí. Používá mnoho různých koření, která se častěji používají v čerstvé formě než sušená. Populárními kořeními v Thajsku jsou: galangal, koriandr, citrónová tráva, šalotka, pepř a především chilli. Základní potravinou Thajska je, stejně jako v mnoha jiných zemích Asii, rýže (tajsky khao). Rýže je součástí většiny thajských jídel, a slovní spojení "jíst rýži" má v thajštině stejný význam jako "jíst jídlo". V Thajsku se používá více druhů rýže: rýže setá (khao chao), jasmínová rýže (khao hom mali) nebo lepkavá rýže (khao niao). Kromě rýže se používají také nudle, nejpoužívanějšími thajskými nudlemi jsou: khanom chin (nudle z fermentované rýže, podávají se nejčastěji s pikantním kari), bami (nudle z pšeničné mouky a vajec, podávané nejčastěji studené) a wun sen (tzv. celofánové nudle, tenké nudle vyráběné z fazolí mungo). V Thajsku se používá i maso, nejčastěji kuřecí, vepřové, kachní, hovězí a buvolí, dříve se také více používala zvěřina (prase divoké, jelen, vodní ptactvo). Používají se také ryby (tlamoun nilský, sumec) a plody moře (mušle, krevety).[2] Běžně se konzumuje také hmyz (smažené kobylky, cvrčci, včelí larvy, mravenčí vajíčka nebo termiti).[3] Jako dochucovadlo se používají různé pasty (krevetová pasta) a rybí omáčka. Jako sladidlo se používá palmový cukr.


Thajské pokrmy[editovat | editovat zdroj]

Yam wun sen
Kaeng massaman
Luk chup

Mezi nejpopulárnější thajské pokrmy patří

Regionální kuchyně[editovat | editovat zdroj]

Za zmínku stojí též regionální kuchyně pěti hlavních thajských regionů:

Stolování[editovat | editovat zdroj]

Jídlo je v Thajsku společenskou událost. Všechny chody se podávají najednou a každý si bere, na co má chuť. Maso je nakrájeno na drobné kousky, při jídle se používá vidlička, která se drží v levé ruce a jíž se přihrnuje jídlo na lžíci. Hůlky se používají na nudlovou polévku. V severovýchodním Thajsku je hojně rozšířená lepkavá rýže, která se jí pravou rukou[4].

Nádoba s pla ra

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Thai cuisine na anglické Wikipedii a Kuchnia tajska na polské Wikipedii.

  1. CNN, Tim Cheung. Your pick: World's 50 best foods. CNN Travel [online]. 2017-07-12 [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. FAO Fisheries & Aquaculture National Aquaculture Sector Overview (NASO). www.fao.org [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  3. LIMITED, Bangkok Post Public Company. Putting out feelers in the cricket market. https://www.bangkokpost.com [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  4. a b c d ZVOLÁNEK, Pavel. Všechny chutě thajské kuchyně. Země světa. 5.1.2023, roč. 22, čís. 1, s. 62–65. Dostupné online. 
  5. KAMPOT.CZ, Fair Trade Kampotský pepř a koření z Kambodži |. Zeleninové červené kari s kokosovým mlékem. kampot.cz [online]. 2021-03-17 [cit. 2021-09-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]