Sezam indický

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Sezam)
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o sezamu indickém. Možná hledáte: sezam (kniha).

Wikipedie:Jak číst taxobox Sezam indický

alternativní popis obrázku chybí
Sezam indický (Sesamum indicum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: sezamovité (Pedaliaceae)
Binomické jméno
Sesamum indicum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sezam indický (Sesamum indicum) je dvouděložná rostlina z čeledi sezamovitých. Je to jednoletá bylina dosahující výšky až 2 metrů. Četné divoce rostoucí příbuzné druhy se vyskytují v Africe a menší množství v Indii. Sezam indický je široce zdomácněn v tropických oblastech po celém světě a je pěstován pro svá jedlá semena, která rostou v tobolkách. Květy rostliny jsou žluté, modré nebo fialové.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Sezam se široce používá v kuchyni - buď přímo sezamová semena nebo z nich vyrobená sezamová pasta (tahina) či sezamový olej.

Semena mohou mít různou barvu - od krémově bílé po černou. Obsahují asi 50 % rostlinných olejů a 20 % bílkovin. Používají se jako posyp na sladkém i slaném pečivu. Ze sezamové pasty se připravují například cukrovinky baklava a chalva.

Ve fytoterapii se používají sezamová semínka díky vysokému obsahu karotenu, hořčíku, vápníku a zinku jako účinný lék při chorobách očí, sliznic, kůže, nehtů a vlasů. Jsou prospěšná k prevenci i léčbě neuróz, depresí a při kardiovaskulárních nemocech.

Simit - malý kruhový turecký chléb se sezamovými semeny

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Haigh Charlote: The Top 100 Immunity Boosters - Duncan Baird Publishers Ltd. London 2005; česky: 100 NEJ potravin pro imunitu - nakl. Slovart Praha 2007, 1. vyd. (130 stran) str. 74.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]