Sezamovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sezamovité

alternativní popis obrázku chybí
Ceratotheca triloba
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: sezamovité (Pedaliaceae)
R.Br., 1810
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vodní bylina Trapella sinensis

Sezamovité (Pedaliaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu hluchavkotvaré (Lamiales). V současném pojetí zahrnuje 13 rodů a asi 70 druhů. Zástupci této čeledi se vyskytují v tropech Starého světa. Jsou to nejčastěji byliny s jednoduchými listy a dvoupyskými květy. Některé druhy jsou sukulentní. Ze známějších rostlin sem patří sezam indický.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sezamovité jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny se střídavými nebo vstřícnými jednoduchými listy bez palistů, řidčeji keře nebo stromy. Druh Trapella sinensis je vodní bylina s plovoucími listy. U některých zástupců čeledi jsou stonky sukulentně ztloustlé (Uncarina aj.). Rostliny jsou žlaznatě chlupaté a často lepkavé.

Květy jsou úžlabní jednotlivé nebo v několikakvětých vrcholících. Na květních stopkách jsou extraflorální nektária. Květy jsou oboupohlavné, dvoustranně souměrné. Kalich i koruna jsou srostlé z 5 lístků a pěticípé. Koruna je více či méně dvoupyská. Tyčinky jsou obvykle 4, přirostlé ke korunní trubce, někdy je přítomno 1 staminodium. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 plodolistů, jednopouzdrý, dvoupouzdrý nebo zdánlivě čtyřpouzdrý vlivem vývinu falešné přehrádky. Placentace je axilární nebo parietální, vajíček je 1 až mnoho. Čnělka je vrcholová, nesoucí dvouklanou bliznu. Plodem je lokulicidní tobolka, nejčastěji s různými výrůstky.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 13 rodů a asi 70 druhů. Největší rody jsou sezam (Sesamum, 19 druhů) a Pterodiscus (13 druhů). Zástupci čeledi se vyskytují v tropech Starého světa - v Africe a na Madagaskaru, v Indii, v jv. Asii a Austrálii.[3] Centrum druhové diverzity je v Africe.[1] V evropské květeně není čeleď zastoupena.


Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Květy navštěvují zejména včely a můry. Plody jsou často šířeny na srsti zvířat, kde se zachycují kotvovitými nebo hákovitými výrůstky.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byla čeleď sezamovité řazena do řádu krtičníkotvaré (Scrophulariales), případně do řádu hluchavkotvaré (Lamiales). Čtyři rody byly přeřazeny do čeledi Martyniaceae.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Nezralé plody sezamu indického (Sesamum indicum)

Význam[editovat | editovat zdroj]

Sezam indický (Sesamum indicum) je stará kulturní rostlina poskytující sezamová semínka. Pochází zřejmě z oblasti Etiopie, byla po tisíciletí pěstována především v Indii a na Středním východě. Dnes je sezam pěstován po celém světě.[5] Jako ceněná olejnina byl sezam pěstován např. v Asýrii a Babylónu již před 4000 lety. V dnešní době jsou největšími producenty Indie a Čína.[6]

Druh Harpagophytum procumbens je v Jižní Africe využíván při léčení horečky a na bolest.[7]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Ceratotheca, Dicerocaryum, Harpagophytum, Holubia, Josephinia, Linariopsis, Pedalium, Pterodiscus, Rogeria, Sesamothamnus, Sesamum, Trapella, Uncarina[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Flora of China: Pedaliaceae [online]. . Dostupné online.  
  2. a b SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton : Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946.  
  3. a b STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.  
  4. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  
  5. VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha : Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.  
  6. ROSS, Ivan A.. Medicinal Plants of the World: Vol. 3. New Yersey : Humana Press, 2005. ISBN 1-59259-887-0.  
  7. WIART, Christophe. Ethnopharmacology of medicinal plants: Asia and the Pacific. New Yersey : Humana Press, 2006. ISBN 1-58829-748-9.