Vyprávěj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyprávěj
Žánr komedie / dramedie / retro
Formát seriál
Námět Filip Bobiňski
Rudolf Merkner
Petr Šizling
Scénář Rudolf Merkner
Režie Biser Arichtev
Hrají Roman Vojtek
Andrea Kerestešová
Svatopluk Skopal
Veronika Freimanová
Nina Divíšková
Radoslav Brzobohatý
Ondřej Veselý
Alžbeta Stanková
Hana Vagnerová
Jaromír Nosek
Olga Lounová
Ondřej Veselý
Skladatel znělky Michal Hrůza
Úvodní znělka Budu ti vyprávět
Země původu ČeskoČesko Česko
Jazyky česky a slovensky
Počet řad 5
Počet dílů 106 (seznam dílů)
Obvyklá délka 52 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
Petr Šizling
Producent Filip Bobiňski
Aleš Ulm
Martin Kopřiva
Kamera Martin Schinabek
Hudba David Solař
Střih Emil Pawinger
Produkční
společnost
Dramedy Productions
Premiérové vysílání
TV stanice Česká televize, ČT1
Formát obrazu HDTV, 16:9
Formát zvuku Stereo
Vysíláno 31. srpna 2009 – 14. června 2013
Oficiální webové stránky
Vyprávěj na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyprávěj je český televizní retroseriál, který se vysílal od 31. srpna 2009 do 14. června 2013 na prvním kanálu České televize. Seriál připravili Filip Bobiňski, Rudolf Merkner a Petr Šizling, a byl vyráběn v koprodukci se společností Dramedy Productions. Děj se odehrává v Československu a je zasazen do skutečných historických událostí, které ovlivňují příběhy jednotlivých postav. Dobovou atmosféru autoři navozují ukázkami z dobových Československých filmových týdeníků s původními komentáři, případně novým historizujícím komentářem, který namluvil Vladimír Fišer nebo dobovou hudbou. Příběh je doprovázen hlasem vypravěče, který propůjčil herec Vojtěch Kotek a poté Matěj Hádek.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj je vyprávěn Honzou Dvořákem, který se snaží zaznamenat dějiny své rodiny, na základě vyprávění svých rodičů a prarodičů.

1. řada[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná v roce 1964. Student fakulty ČVUT Karel Dvořák (Roman Vojtek) je zamilován do mladší studentky Evy později Dvořákové (Andrea Kerestešová), do které je ovšem také zamilovaný mladý učitel Jarda Franc (Ondřej Veselý). Eva dá přednost Karlovi a Jarda a Karel spolu od té doby nemluví. Eva si později Karla vezme a mají spolu dítě, které pojmenují Jan (vypravěč příběhu). Eva je slovenka a odstěhuje se ke Karlovi do bytu do Prahy. Mezitím Karlovi rodiče Josef (Svatopluk Skopal) a Jana (Veronika Freimanová) Dvořákovi vychovávají Karlovu mladší sestru a prožívají různá období manželství. Do dějství také zasahuje Karlova babička Běta Dvořáková (Nina Divíšková), antikomunistka a obdivovatelka T.G.Masaryka. První řada končí smrtí Evina tatínka, nastoupením Karla (již inženýra) do Metroprojektu, kde se seznámí se svými dvěma velmi přátelskými kolegy Václavem Horou (Tomáš Töpfer) a Jiřím Krbcem (Martin Sitta) a Evino nastoupení do práce, kde se seznámí s Veronikou Francovou (manželkou Jardy France).

2. řada[editovat | editovat zdroj]

Karlova sestra Zuzana Dvořáková dospěla a otěhotní s bývalým Karlovým splolužákem Tondou Sovou (Jaromír Nosek),který je ovšem trestán půlročním pobytem ve vězení za ,,protikomunistické,, články v novinách. Eva se potká s Jardou Francem, se kterým prožije romantickou noc a začnou se sbližovat. Mezitím Karel začne mít vztah se svojí milenkou Kamilou Ptáčkovou a po nějaké době s ní začne bydlet, v reakcí na to se Eva odstěhuje k Jardovi a Honza je v přechodné péči. Ke konci 70. let se Honza rozhodne na nápad svého táty (Karla) přihlásit na elektrotechnickou školu, což se nelíbí Jardovi, jenž chtěl Honzu na gymplu.

3. řada[editovat | editovat zdroj]

V roce 1980 se k sobě Karel a Eva vrací a Jarda Franc se chce vrátit k Veronice, která s ním ale znovu mít vztah nechce , ale stýká se s ním pouze kvůli jejich dceři. Eva v roce 1982 s Karlem znovu otěhotní a narodí se jim syn Matěj. V roce 1985 se Karel s Tondou pohádá kvůli Spartákiádě a dlouho spolu nemluví. Během dalších 3 let se sbližují Honza s Luckou Francovou a Honza se také pohádá s tátou (Karlem) a ten ho vyhodí z bytu. Honza začne bydlet s Luckou. V roce 1989 se Honza, Lucka a Tonda účastní lednových demonstrací na Václavském náměstí, kde se náhodou potkají otcové Honzy a Lucky (Karel a Jarda), a svých dětí si všimnou až když je policie nakládá do auta. V tu chvíli Jarda šokem zkolabuje a Karel tak místo aby šel pomoct synovi, musí zachraňovat život Jardovi. Honzu, Lucku a Tondu nakonec propouští, Jarda který se zrovna stal podruhé otcem infarkt díky Karlovi přežil a tak se s ním na čas usmiřuje a Karel se na sedmdesátinách svého otce (Josefa) usmiřuje se svým synem (Honzou), ovšem s Tondou zatím ne.

4. Řada[editovat | editovat zdroj]

Lucka začne snít o kariéře modelky. I přes počáteční neschody s Honzou se přihlásí dk soutěže Miss, kde uspějě a tak se její sny pomalu začínají stávat skutečností. Při jedné z demonstrací Tondu zavřou do vězení. Jardu propustí po infarktu z nemocnice a se svojí novou ženou a malinkým synkem začínají bydlet. Po Sametové revoluci jsou postupně propušťováni všichni z Komunistické strany Československa a Karel se stává novým šéfém oddělení. Je rok 1990, Honza se stane členem Občanského fóra a babi se setkává s Václavem Havlem. Lucka se rozhodne jet na měsíc do Itálie pracovat jako modelka, což mezi ní a Honzou vyvolá hádku a Lucka se s ním přestane bavit. Jana a Josef odchází do důchodu. Tondu propouští z vězení a Václav Havel je zvolen prezidentem České a Slovenské Federativní Republiky. Honza začne vztah se spolužačkou Andreou. Lucka se vrací k Honzovi a chce s ním zase chodit. Babi Běta na chalupě umře a nestihne svobodně odvolit, na což čekala 40 let. Během této události se zase spřátelí Karel a Tonda. Honza, který získává titul Inženýr se nakonec s Lucií definitivně rozejde. Jarda založí firmu Triglia, která ovšem po roce přestává dosahovat úspěchu. Karel se se svými kolegy také rozhodne založit firmu. Iveta (spolupracovnice Jany) spolu s manželem Radkem odchází do důchodu a Iveta zakládá cestovní kancelář Iveta Tour, ve které začne pracovat i Jana. Jarda se se svojí ženou, malým synem a novorozencem přestěhuje do vilky, kde potká bývalého kamaráda se kterým začne spolupracovat a úplně přemění Trigliu. Také se seznámí se svojí sekretářkou se kterou si začne románek. Mezitím, už v roce 1992, se pomaku začíná mluvit o rozdělení České a Slovenské Federativní republiky a jsou zveřejněny seznamy všech členů StB, mezi kterými je i Karlův kolega Jiří Krbec. Karel se s Václavem Horou (druhý Karlův kolega) vydávají na jeho chalupu, kde by aktuálně měl být a chtějí si s ním o tom promluvit, ale místo toho ho najdou oběšeného ve stodole. Jarda se rozejde s Martínkou, se krerou měl dvě děti a začne bydlet se svou sekretařkou Naďou. Honzova holka Andrea se odstěhuje do zahraničí, takže se s ní rozejde. V roce 1994 Lucka Dvořákova zatím otěhotní s Karlovým mladým kolegou, ale kvůli jeho povaze se s ním hned rozejde.Majda nastupuje jako zdravotní sestra do nemocnice, kde si začne vztah s doktorem. Eva si otevře Butik a Honza se začne znovu sbližovat s Luckou. V roce 1996 Jardova tátu srazí kamión a umře.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Seznam účinkujících v seriálu Vyprávěj.

Kvůli skokům v plynutí děje byl věk postav zobrazen pomocí výměny herců.

Tento seriál také pomohl mnoha hercům a herečkám ke zviditelnění, jako např. Elišce Zbrankové (Lucka Francová), Ondřeji Veselému (Jarda Franc), Milanu Peroutkovi nebo Andree Novákové (malá Zuzana Dvořáková).

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Další postavy[editovat | editovat zdroj]

Rodina Dvořákova - příbuzní

Rodina Francova - příbuzní

 • Zlata Adamovská jako Marie "Scarlett" Francová - matka Jardy France (3. - 5. řada)
 • Zdeněk Žák jako Jaroslav Franc st. - otec Jardy France
 • Marie Durnová jako Jiřinka - služebná u Franců, sestřenice Scarlett (3. - 4. řada)
 • Olga Lounová jako sekretářka Martinka Povolná / Francová - druhá žena Jardy France
 • Jana Boušková jako paní Povolná - matka Martinky (2. - 5. řada)
 • Zdeněk Maryška jako Albert Povolný - otec Martinky (2. - 5. řada)
 • Tereza Drábková jako Pepina Horová - dcera Lucky Francové (5. řada)

Ostatní

 • Radoslav Brzobohatý jako František Kopecký - přítel babi Běty (1. - 4. řada)
 • Martin Zounar jako Oto "Slaňoch" Slaný - přítel Renáty Dvořákové, později Veroniky Francové (2. - 5. řada)
 • Jan Budař jako Milan Kohoutek - dovolenkář z NDR, vekslák, ve třetí řadě přítel Ivety Hájkové a kolega Slaňocha (2. řada - 2.díl, 3.řada, 5.řada - 9.díl)
 • Sandra Pogodová jako Markéta Kohoutková - manželka Milana Kohoutka (2.řada, 2.díl), (3.řada)
 • Zuzana Kajnarová jako Kamila Ptáčková - kolegyně Jany Dvořákové z SPÚ, později milenka Karla Dvořáka (1. - 3. řada, 5. řada - 18.díl)
 • Tomáš Töpfer jako Václav Hora - kolega a kamarád Karla Dvořáka z Metroprojektu, otec Vašíka Hory
 • Eva Režnarová jako Jiřina Horová - manželka Václava Hory
 • Martin Sitta jako Jiří Krbec - kolega a kamarád Karla Dvořáka z Metroprojektu
 • Eduard Jenický jako Fanouš - referent v Metroprojektu
 • Marcel Vašinka jako Filla - ředitel Metroprojektu
 • Bronislav Kotiš jako Peter Malina - spoluzakladatel Karlovy firmy (5. řada)
 • Vanda Konečná jako Marie Tichá - kolegyně Karla Dvořáka z firmy (5. řada)
 • Jakub Prachař jako Kuba - spolužák Karla Dvořáka z VŠ (1. - 2. řada)
 • Ibrahim Maiga jako Abdul - spolužák Karla Dvořáka z VŠ (1. řada, 3. řada - 23.díl)
 • Antonie Talacková jako Radka - spolužačka Evy a Karla z VŠ (1. řada, 3. řada - 23.díl)
 • David Šír jako Petr Lukšan - spolužák Karla Dvořáka z VŠ (1. - 4. řada)
 • Jiří Bábek jako Kafka, profesor Evy a Karla z VŠ (1.řada)
 • Robert Nebřenský jako poručík Malina (1.řada)
 • Jaroslav Satoranský jako rektor VŠ (1.řada, 2. řada - 1.díl)
 • Tomáš Matonoha jako provozní studentského klubu (1.řada)
 • Jan Jackuliak jako soudruh Lubo Karpíšek - mistr v depu Pardubice, později manžel Věry Nedbalové
 • Jiří Wohanka jako ředitel depa (1.řada)
 • Jan Šťastný jako Mirek Kozel - kamarád Josefa Dvořáka, spolupracovník v depu (1. - 2. řada, 4. - 5. řada)
 • David Kraus jako Alexandr Zapletal - kolega Josefa Dvořáka z ČST (1. - 4. řada)
 • Tatiana Evonuk jako Irina - manželka Alexe Zapletala (2. - 3. řada)
 • Igor Bareš jako vedoucí technik ČST, otec Alexe Zapletala (1. - 3. řada)
 • Nela Boudová jako Jaroslava "Jaruna" Plachá - bufetářka v ČST, na čas přítelkyně Josefa Dvořáka (1. - 4. řada, 5.řada - 13.díl)
 • Jana Šulcová jako paní Pastorová - vedoucí antikvariátu (2. - 5. řada)
 • Marie Doležalová jako Milena Jeníková - od SŠ nejlepší kamarádka Zuzky Dvořákové
 • Karel Dobrý jako Matěj Stránský - kamarád Tondy Sovy (2. - 3. řada, Osudy - 1.díl)
 • Pavel Zedníček jako Vlastimil Jeník - ředitel ZŠ, otec Mileny (3. řada, 4. řada - 10.díl)
 • Marek Taclík jako Zdeněk - přítel Mileny (Osudy, 4.řada - 10.díl)
 • Ivana Wojtylová jako Libuška - učitelka na ZŠ, přítelkyně V. Jeníka (3. - 5. řada)
 • Milan Němec jako STBák Kabelka
 • Radim Kalvoda jako Olda Kulhánek - vedoucí nakladatelství (5. řada)
 • Dagmar Křížová jako Iva - kamarádka Majdy Sovové ze SŠ (4. - 5. řada)
 • Kateřina Bláhová jako Jarmila / Marie Krucká - spolužačka Majdy Sovové ze SŠ, později kolegyně v nemocnici (4. - 5. řada)
 • Johan Mádr jako David - spolužák Majdy Sovové ze SŠ (4. řada)
 • Jakub Slach jako doktor Kubíček - přítel Majdy Sovové (5. řada)
 • Petr Pěknic jako Dan Kolář - přítel Majdy Sovové (5. řada)
 • Jiří Ployhar ml. jako Ivan Tomáš - vedoucí Potravinoprojektu
 • Veronika Arichteva jako Klaudie Moudrusová - kamarádka Lucky Francové z VŠ (4. - 5. řada)
 • Antonín Procházka jako chalupář Ivan Brož, soused Dvořákových z Kytlice
 • Marcela Peňázová jako Milada Brožová - manželka Ivana Brože (1. řada)
 • Kristýna Bernardová jako Alenka Brožová - dětská láska Honzíka Dvořáka (1.řada)
 • Marián Miezga jako Jura Bánčik - první láska Evy Dvořákové (1. - 3. řada)
 • Robin Pařík jako Kuba Novotný - kamarád Honzy Dvořáka ze SŠ (3. řada)
 • Robert Jašków jako Miloš Kolouch - správce horské chaty, kolega Ivety Hájkové v cestovce (Osudy, 5. řada)
 • Marika Šoposká jako Lenka - nevlastní sestra Ivety Hájkové (5. řada)
 • Ivana Stejskalová jako Tereza Douchová - kolegyně Jany Dvořákové z SPÚ Pardubice, později pracovnice Ivetiny cestovky (4. - 5. řada)
 • Michaela Mauerová jako Dominika - přítelkyně Vašíka Hory (5. řada)
 • Tomáš Měcháček jako Patrik Dlask - kamarád Jardy France (5. řada)
 • Petr Štěpán jako Felix - kamarád Jardy France (3. - 5. řada)
 • Denisa Nesvačilová jako Eliška - přítelkyně Honzy Dvořáka, brigádnice v cestovce (5. řada)
 • Kristýna Hrušínská jako Andrea - přítelkyně Honzy Dvořáka (4. řada)
 • Petr Vojnar jako Miky - přítel Lucky Francové (5. řada)
 • Nikol Štíbrová jako Naďa - milenka Jardy France (5. řada)
 • Natalya Astashina jako Naďa Krásová - manželka Radka Krásy (1. řada)
 • Vladimír Čech jako třídní učitel Zuzky Dvořákové (2.řada), školní inspektor (4.řada, 10.díl)
 • Jan Hraběta jako chalupář Slavíček, oddávající úředník na svatbě Tondy a Zuzky (1. - 2. řada)
 • Ivan Vyskočil jako chalupář - doktor
 • Karel Beseda jako chalupář, příslušník SNB Bezděk , P
 • Václav Kopta jako Béda, kamarád Josefa Dvořáka (2. - 4. řada)
 • Vlasta Žehrová jako soudružka ředitelka Slepičková (1.řada)

V epizodních rolích se objevili herci jako - Ladislav Trojan, Bronislav Poloczek, Norbert Lichý, Jana Altmannová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Menzel, Ester Kočičková, Vladimír Brabec, Alexander Hemala, Petr Oliva a další

Kompletní rozdělení přeobsazovaných rolí

 • Honza Dvořák

Štěpán Tesáček, Jakub Pozler, Oliver Sieber - 1. řada

Marián Mikš - 2. řada

Zdeněk Piškula, Jiří Novák - 3. řada

Braňo Holíček - 3. - 5. řada

Matěj Hádek - 5. řada

 • Lucie Francová

Dominika Viktorová - 2. řada

Adéla Kunzová, Eliška Zbranková - 3. řada

Eliška Křenková - 4. - 5. řada

Lucie Štěpánková - 5. řada

 • Rosťa Janoušek

Jakub Stádník, Richard Zevel - 3. řada

David Gránský - 3. - 4. řada

Jakub Hubert, Robin Sobek - 5. řada

 • Matěj Dvořák

Jakub Sehnalík - 3. řada

Filip Antonio - 4. - 5. řada

Štěpán Krtička, Štěpán Benoni - 5.řada

 • Zuzka Sovová

Andrea Nováková - 1. řada

Hana Vagnerová - 1. - 5. řada

 • Majda Sovová

Kateřina Císařovská, Anastázie Chocholatá - 3. řada

Lucie Šteflová - 4. - 5. řada

 • Václav Hora jr.

Jáchym Kovář - Osudy

Martin Kraus - 4. - 5. řada

 • Vojta (kamarád Honzy Dvořáka z VŠ)

Jordan Haj - 3. - 4. řada

Tomáš Novotný - 5. řada

 • Zdeněk (kamarád Honzy Dvořáka z VŠ)

Michal Necpál - 3. - 4. řada

Pavol Smolárik - 5. řada

 • Vikoušek (syn Renáty Dvořákové)

František Smirous

Matěj Švehla - 4. řada

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V seriálu bývají vkomponovány dobové ukázky z československých filmových týdeníků a televizních pořadů. Současný hlasatel Českého rozhlasu Pavel Kudrna v této souvislosti připomenul, že v seriálu se objevila mj. zhruba čtyřsekundová ukázka z pořadu Písničky z obrazovky, který tehdy moderoval, a za tuto archivní ukázku dostal dodatečný honorář 52 Kč, což ho zařadilo (v přepočtu na natáčecí den) mezi nejlépe placené televizní herce.[1]

Přehled dílů[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Vyprávěj.

V letech 2009 až 2013 bylo odvysíláno 5 řad seriálu o 106 dílech, mapujících období do roku 1964 do 2005, a série Osudy, jejíž devět dílů se zaměřuje na vedlejší postavy. Seriál byl zakončen pátou řadou v roce 2013. Již od začátku měl seriál naplánováno natočit přes sto dílů.[2]

Při reprízách seriálu byly jednotlivé díly bonusové série Osudy vysílány průběžně během druhé a třetí řady podle toho, v jakém roce se díly odehrávají, a celá série Osudy tak nebyla vysílána po skončení třetí řady jako při premiérovém uvedení.

Řada Díly Premiéra na ČT1
První díl Poslední díl
1 2631. srpna 200922. února 2010
2 163. září 201017. prosince 2010
3 269. září 201123. března 2012
Osudy 9 30. března 2012 25. května 2012
4 167. září 201211. ledna 2013
5 2218. ledna 201314. června 2013

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český rozhlas 2: Odpoledne s Dvojkou, 28. 5. 2012, cca 14:40
 2. Presskit k seriálu Vyprávěj [online]. Česká televize, 2009. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

TýTý v kategorii seriál roku
2008
Ordinace v růžové zahradě
2009-2013
Vyprávěj
2014
První republika