Vyprávěj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vyprávěj
Jiný názevaka Wonderful Years
Žánrkomedie / dramedie / retro
Formátseriál
PředlohaCuéntame cómo pasó
NámětFilip Bobiňski
Rudolf Merkner
Petr Šizling
ScénářRudolf Merkner a tým seriálu
RežieBiser Arichtev
HrajíRoman Vojtek
Andrea Kerestešová
Svatopluk Skopal
Veronika Freimanová
Nina Divíšková
Radoslav Brzobohatý
Ondřej Veselý
Alžbeta Stanková
Hana Vagnerová
Jaromír Nosek
Olga Lounová
Skladatel znělkyMichal Hrůza
Úvodní znělkaBudu ti vyprávět
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykyčeština a slovenština
Počet řad5
Počet dílů106 (seznam dílů)
Obvyklá délka52 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Martin Kopřiva, Aleš Ulm pověření za ČT
ProducentFilip Bobiňski, Petr Šizling
KameraMartin Schinabek
HudbaDavid Solař
StřihKrasimira Velitchková
Produkční
společnost
Dramedy Productions
Premiérové vysílání
StaniceČeská televize, ČT1
Formát obrazuHDTV, 16 : 9
Formát zvukuStereo
Vysíláno31. srpna 2009 – 14. června 2013
Oficiální webové stránky
Vyprávěj na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyprávěj je český televizní retroseriál, který se vysílal od 31. srpna 2009 do 14. června 2013 na prvním kanálu České televize. Seriál byl vyráběn společností Dramedy Productions, jejíž producenti Filip Bobiňski a Petr Šizling seriál vytvořili společně s scenáristou Rudolfem Merknerem, kterého přizvali ke spolupráci. Děj se odehrává v Československu (později v Česku) a je zasazen do skutečných historických událostí, které ovlivňují příběhy jednotlivých postav. Atmosféru doby autoři navozují ukázkami z dobových Československých filmových týdeníků s původními komentáři, případně novým historizujícím komentářem, který namluvil Vladimír Fišer, popř. dobovou hudbou. Příběh je doprovázen hlasem vypravěče, který projektu propůjčil herec Vojtěch Kotek a poté Matěj Hádek. Seriál se dočkal velkého úspěchu, patří mezi nejúspěšnější počiny České televize a je pravidelně reprízován.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj je vyprávěn Honzou Dvořákem, který se snaží zaznamenat dějiny své rodiny, na základě vyprávění svých rodičů a prarodičů.

Úvodní scéna se odehrává v přítomnosti, na svatbě Honzy a Lucie – dcery celoživotního nepřítele Honzova otce Karla – Jardy France. K této svatbě pak děj seriálu postupně opět směřuje.

“Pamatuju si z vyprávění, že jejich nepřátelství začalo už na vysoké, v roce 1964...”

1. řada (1964–1973)[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná v roce 1964. Student fakulty stavební ČVUT Karel Dvořák (Roman Vojtek) se zamiluje do mladší studentky Evy, původem ze Slovenska (Andrea Kerestešová), do které je ovšem také zamilovaný mladý asistent Jarda Franc (Ondřej Veselý). Eva dá přednost Karlovi, což se stane základním kamenem celoživotního nepřátelství obou mužů, které je dále stupňováno všemožnými podrazy a intrikami ze strany Jardy. Eva a Karel mají záhy svatbu, narodí se jim syn Jan (vypravěč příběhu) a stěhují se do společného bytu v Praze. Mezitím Karlovi rodiče Josef (Svatopluk Skopal) a Jana (Veronika Freimanová) Dvořákovi vychovávají Karlovu mladší sestru Zuzanu a prožívají různé etapy manželství. Do děje také zasahuje Karlova babička Běta Dvořáková (Nina Divíšková), antikomunistka a obdivovatelka T. G. Masaryka. Společně s hrdiny seriálu prožijeme oslavy 1. máje, události okolo 21. srpna 1968, koupi nového embéčka, nebo Karlův nástup na vojnu, po které si jako vystudovaný inženýr hledá práci. Tu nakonec najde v Metroprojektu, kde se seznámí se svými dvěma velmi přátelskými kolegy, bývalými vojáky – Václavem Horou (Tomáš Töpfer) a Jiřím Krbcem (Martin Sitta). Eva začíná pracovat v Potravinoprojektu, kde jí místo dohodí bývalá spolužačka a nejlepší kamarádka Veronika, v té době již manželka Jardy France, které se v roce 1970 narodí dcera Lucie.

2. řada (1973–1977)[editovat | editovat zdroj]

Druhá řada začíná v roce 1973, Karlova sestra Zuzana Dvořáková dospěla a otěhotní s bývalým Karlovým spolužákem Tondou Sovou (Jaromír Nosek), kterého od dětských let platonicky milovala. Tonda je však trestán rok a půl dlouhým pobytem ve vězení za „protikomunistické“ jednání. Mezitím se jim narodí dcera Majda, po Tondově návratu z vězení mají svatbu, jsou ale pod neustálým drobnohledem Státní bezpečnosti. Do manželství Evy a Karla přichází krize, Eva se sbližuje s Jardou Francem, Karel se zamiluje do kolegyně své matky Jany, mladé a ambiciozní referentky Kamily Ptáčkové. Když se jejich románek provalí, Eva odjíždí domů na Slovensko.

V této řadě se setkáme s dovolenou v DDR, otevřením obchodního domu Kotva, pochodem do Prčic, nebo Chartou 77.

3. řada (1977–1989)[editovat | editovat zdroj]

Třetí řada začíná v roce 1977, Karel je na rozcestí mezi dvěma ženami, nakonec se stěhuje ke své milence Kamile, Eva se dává dohromady s Jardou Francem. Společně s ním se stěhuje do vily jeho rodičů, komunistických prominentů. Honzík je tak ve střídavé péči a liší se i názory na jeho výchovu a budoucí směřování. Čerstvě náctiletý Honzík se setkává s Luckou, kterou však jako dítě ignoruje. Kamile s Karlem se nedaří otěhotnět, prožívají krizi a také Eva nakonec zjistí, že život na vysoké noze není nic pro ní. Karel a Eva se znovu sbližují na harcovnickém táboře v roce 1980 a postupně spolu začínají znovu žít. Honzík nastupuje na střední školu – elektrotechnickou průmyslovku, kde společně s kamarády Rosťou a Kubou prožívají chmelovou brigádu, prodlouženou, nebo Svaťák. Eva v roce 1981 s Karlem podruhé otěhotní a narodí se jim druhý syn Matěj. V roce 1985 Honza začíná studovat vysokou školu, opět elektrotechniku na ČVUT, začne být blázen do počítačů a potkává se opět s Luckou, která žije v sice zajištěné, ale dysfunkční rodině a rebeluje. Honza se do ní zamiluje. Karel se pohádá s Tondou a stanou se z nich nepřátelé na několik let. Právě v této době se Honza začne sbližovat a později chodit s Luckou a svůj vztah před rodiči tají. Lucka odejde z domova a s Honzou začnou žít v podnájmu. Navážou také vztahy se strejdou Tondou. V roce 1989 společně navštíví demonstraci v rámci tzv. Palachova týdne, kde jsou odvedeni do antonu Veřejné bezpečnosti. Jarda dostane infarkt a Karel, který zvažoval vstup do KSČ, prozře ze svého konformního přístupu k režimu.

V třetí osmdesátkové sérii se mj. objeví Lampionový průvod, dovolená u Máchova jezera, Akce Z, burza, céčka, události okolo výbuchu Černobylu, MS v hokeji 1985, Spartakiáda, výlet do Moskvy nebo Perestrojka.

Typy tehdejších veksláků a podvodníčků jsou vykresleny skrze postavy Slaňocha (Martin Zounar) a Kohoutka (Jan Budař)

Osudy (1975, 1979, 1980, 1981, 1985, 1988)[editovat | editovat zdroj]

Po 3. sérii následuje bonusová série, jejíž děj se soustředí na některé vedlejší postavy a dále rozvíjí jejich příběh. Divák se tak zpětně dozví, zda byl Matěj Stránský (Karel Dobrý) agentem StB, jak si Scarlett Francová (Zlata Adamovská) udělala ze své sestřenice služku, kde se vzala podivná povaha Ivety Hájkové (Jana Bernášková), jak proběhla svatba Romana Dvořáka (Oldřich Hajlich), jak vyrůstal Marek Oplatka (Ladislav Hampl), jak jel Honzík (Zdeněk Piškula) na lyžařský kurz, kdo je Mikulášova manželka Hilda (Johana Munzarová), co doprovázelo přípravy babičky Márie (Marta Sládečková) na spartakiádu, jak žije Ota Slaný (Martin Zounar), co dělá pan Jeník (Pavel Zedníček) v důchodu, jak je to s nemanželským synem Václava Hory (Tomáš Töpfer), jak Zuzka (Hana Vagnerová) hledala práci, jak se Milena Jeníková (Marie Doležalová) zamilovala, že František (Radoslav Brzobohatý) má dceru, kdo je Antonín Sova starší (Oldřich Vlach), odkud pochází Hynek Kupsa (Josef Polášek), jak se Karpíšek (Ján Jackuliak) vypořádával se svou minulostí a nakonec jak vedoucí Ivan (Jiří Ployhar) stavěl byt.

4. řada (1989–1991)[editovat | editovat zdroj]

Karel se usmíří s Tondou. Lucka začne snít o kariéře modelky. I přes počáteční neshody s Honzou se přihlásí do soutěže Miss, kde uspěje a tak se její sny pomalu začínají stávat skutečností.Při jedné z demonstrací Tondu zavřou do vězení. Honza, Lucka a nakonec i Karel podepíší petici Několik Vět. Jardu propustí po infarktu z nemocnice, se svojí novou ženou a malinkým synem začínají bydlet a oficiálně se rozvede z formálního manželství s Veronikou, která začne žít s Otou Slaným. Po Sametové revoluci, během níž je ve studentském hnutí velmi aktivní Honza, jsou postupně propouštěni někteří vedoucí pracovníci a Karel se stává novým šéfem oddělení. Je rok 1990, Honza se stane členem Občanského fóra a babi dostává dopis od Václava Havla. Lucka se rozhodne jet na několik týdnů do Itálie pracovat jako modelka, což mezi ní a Honzou vyvolá hádku a rozejdou se. Jana a Josef odchází do důchodu. Tondu propouští z vězení a Václav Havel je zvolen prezidentem České a Slovenské Federativní Republiky. Honza začne vztah se spolužačkou Andreou. Lucka se vrací z Itálie a chce s ním zase chodit. Babi Běta na chalupě umře a nestihne svobodně odvolit, na což čekala 40 let. Honza, který získává inženýrský titul, se nakonec s Lucií definitivně rozejde po koncertu The Rolling Stones a Lucka se vrací do Itálie. Jarda založí firmu Triglia, která ovšem po roce přestává dosahovat úspěchu, spojí se s otcem, který má řadu kontaktů a Francovi podnikají bez skrupulí. Karel se se svými kolegy také rozhodne založit firmu. Iveta (spolupracovnice Jany) zakládá cestovní kancelář Iveta tour a její přítel Radek, dlouholetý šéf účtárny v Pardubicích, odchází do důchodu.

5. řada (1991–2005)[editovat | editovat zdroj]

Mezitím, už v roce 1992, se pomalu začíná mluvit o rozdělení České a Slovenské Federativní republiky a jsou zveřejněny seznamy všech členů StB, mezi kterými je i Karlův kolega Jiří Krbec. Karel se s Václavem Horou (druhý Karlův kolega) vydávají na jeho chalupu, kde by aktuálně měl být a chtějí si s ním o tom promluvit, ale místo toho ho najdou oběšeného ve stodole. Jarda se rozvede s Martinkou, se kterou měl dvě děti a začne bydlet se svou sekretářkou Naďou. Honzova holka Andrea se odstěhuje do zahraničí, takže se s ním rozejde. Honza se spolužáky podniká ve výpočetní technice a sestavuje počítače. V roce 1994 Lucka zatím otěhotní s Karlovým mladým kolegou Vašíkem (syn Václava Hory), ale kvůli jeho povaze se s ním hned rozejde. Majda nastupuje jako zdravotní sestra do nemocnice, kde si začne vztah s doktorem. Eva si otevře butik v jednom z domů, které získá Veronika v restituci. Honza, jenž se s Lucií už téměř nestýká, se více zapojuje do fungování Ivetiny cestovky, kterou svými nápady zachrání a získá v ní nakonec majetkový podíl. Po neúspěchu s butikem tam začne pracovat i Eva, pomáhá zde i Jana. V roce 1996 Jardova tátu srazí kamión a zemře. V roce 2000 se v BIS pracující Tonda a Zuzka, která se v 90. letech stane ředitelkou ZŠ, odstěhují do Ameriky. Karel a Eva si postaví dům a Honza s Matějem začnou bydlet v jejich bytě sami. Eva onemocní rakovinou prsu a bojuje s ní. Mezitím nastoupí do Karlovy firmy. Honza se v roce 2002 náhodně potká s Lucií, rychle spolu začnou opět chodit a žít. V roce 2004 se jim narodí syn Štěpán. Iveta a Radek jedou na dovolenou do Thajska. Přežijí Tsunami, ale Radek po návratu z dovolené dostane mrtvici a zemře. Majda začne pracovat v hospici. Karel ve své firmě pod nátlakem kolegů i Evy zaměstná Jardu France, který předtím zcela zkrachoval. Ten ho však okrade. Karel ho nakonec vyhodí. Zuzka a Tonda se po 5 letech vrací z Ameriky a stihnou i svatbu Lucie a Honzy, po které dojde vyvrcholení a vyřešení nepřátelství Karla a Jardy. Eva vyhrává svůj boj s rakovinou a odchází do důchodu. Karel úspěšně vede svoji firmu s Vašíkem. Matěj žije v Austrálii. Honza začne psát historii rodiny Dvořákových. S Luckou se přestěhují po svatbě do nového bytu, který dostanou od Veroniky a pořídí si ještě jedno dítě.

Úmrtí postav[editovat | editovat zdroj]

 • děda Marka Oplatky (1949) – Karol Trnka (Zemřel stářím, Marek byl následně umístěn do dětského domova.)
 • babička Marka Oplatky (1949) – Jiřina Petrů (Zemřela stářím, Marek byl následně umístěn do dětského domova.)
 • muž ve vlaku (1968) – Norbert Lichý (Zemřel na infarkt poté, co se z rádia dozvěděl o sovětské okupaci Československa. Vojáci, kteří vlak zablokovali, mu odmítli pomoct.)
 • Janko Martinák, otec Evy (1974) – Marián Labuda (Tragicky zahynul během honu, zřejmě v důsledku střelného zranění.)
 • Renata Dvořáková, dcera Radima a Milady (1977) – Lenka Zahradnická (Zahynula při autonehodě ve voze, který řídil Ota Slaný. Ten byl sám těžce zraněn.)
 • Libor Řehák, voják na cvičení družba (1982) - (Zahynul při autonehodě, zlomil si vaz)
 • Antonín Sova starší, otec Tondy (1988) – Oldřich Vlach (Zemřel na rakovinu plic.)
 • František Kopecký, přítel babi Běty (1989) – Radoslav Brzobohatý (Zemřel na infarkt během sametové revoluce.)
 • babi Běta Dvořáková (1990) – Nina Divíšková (Zemřela stářím na chalupě při psaní svých pamětí, dožila se však sametové revoluce, jak si přála.)
 • Jiří Krbec, kamarád a kolega Karla Dvořáka (1992) – Martin Sitta (Oběsil se na chatě poté, co Cibulkovy seznamy odhalily, že byl spolupracovníkem StB.)
 • Jaroslav Franc starší, otec Jardy (1996) – Zdeněk Žák (Byl sražen kamionem během dovolené v Itálii, podle jeho syna nešlo o nehodu, ale vraždu.)
 • zamilovaný mladík na ulici (2003) – ? (Sražen autem, nezachránila ho ani přítomnost Majdy a Dana. Jeho přítelkyně byla jen raněna.)
 • Jiřina Mandáková, sestřenice Scarlett Francové (2004) – Marie Durnová (Zemřela stářím u příbuzných v Sobotce.)
 • Radek Krása, přítel Ivety Hájkové (2005) – Jiří Štěpnička (Zemřel na následky mrtvice, která ho ranila v Thajsku během tsunami.)

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Kvůli skokům v plynutí děje byl věk některých postav zobrazen pomocí výměny herců.

Tento seriál také pomohl mnoha hercům a herečkám ke zviditelnění, jako např. Elišce Zbrankové (Lucka Francová), Ondřeji Veselému (Jarda Franc), Milanu Peroutkovi nebo Andree Novákové (malá Zuzana Dvořáková).

 • DNP = datum narození postavy

Dvořákovi a příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Francovi a příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

 • Jana Bernášková jako Iveta Hájková (2.–5. řada) (DNP: cca 1950)
 • Veronika Žilková jako Věra Nedbalová / Karpíšková (1.–5. řada) (DNP: rok 1930)
 • Jiří Štěpnička jako Radek Krása (1.–5. řada) (DNP: rok 1917 nebo 1918)
 • Jan Budař jako Milan Kohoutek – dovolenkář z NDR, vekslák, ve třetí řadě přítel Ivety Hájkové a kolega Slaňocha (2. řada – 2. díl, 3. řada, 5. řada – 9. díl)
 • Sandra Pogodová jako Markéta Kohoutková – manželka Milana Kohoutka (2. řada – 2. díl, 3. řada)
 • Zuzana Kajnarová jako Kamila Ptáčková – kolegyně Jany Dvořákové z SPÚ, později milenka Karla Dvořáka (1.–3. řada, 5. řada – 18. díl) (DNP: rok 1946)
 • Martin Sitta jako Jiří Krbec – kolega a kamarád Karla Dvořáka z Metroprojektu (DNP: rok 1939)
 • Eduard Jenický jako Fanouš – referent v Metroprojektu
 • Marcel Vašinka jako Filla – ředitel Metroprojektu
 • Jakub Stádník / Richard Zevel / David Gránský / Jakub Hubert / Robin Sobek jako Rosťa Janoušek, kamarád Honzy Dvořáka
 • Bronislav Kotiš jako Peter Malina – spoluzakladatel Karlovy firmy (4. řada – 16. díl, 5. řada)
 • Vanda Konečná jako Marie Tichá – kolegyně Karla Dvořáka z firmy (5. řada)
 • Jakub Prachař jako Kuba – spolužák Karla Dvořáka z VŠ (1.–2. řada)
 • Ibrahim Maiga jako Abdul – spolužák Karla Dvořáka z VŠ (1. řada, 3. řada – 23. díl)
 • Antonie Talacková jako Radka – spolužačka Evy a Karla z VŠ (1. řada, 3. řada – 23. díl)
 • Michal Slaný jako Filip– spolužák Karla Dvořáka z VŠ (1. řada, 3. řada – 23. díl, 4. řada – 12. díl)
 • David Šír jako Petr Lukšan – spolužák Karla Dvořáka z VŠ (1.–4. řada)
 • Jiří Bábek jako Kafka, profesor Evy a Karla z VŠ (1. řada)
 • Robert Nebřenský jako poručík Malina (1. řada)
 • Jaroslav Satoranský jako rektor VŠ (1. řada, 2. řada – 1. díl)
 • Tomáš Matonoha jako provozní studentského klubu (1. řada, 4.řada)
 • Ján Jackuliak jako soudruh Lubo Karpíšek – mistr v depu Pardubice, později manžel Věry Nedbalové
 • Jiří Wohanka jako ředitel depa (1. řada)
 • Jan Šťastný jako Mirek Kozel – kamarád Josefa Dvořáka, spolupracovník v depu (1.–2. řada, 4.–5. řada)
 • David Kraus jako Alexandr Zapletal – kolega Josefa Dvořáka z ČST (1.–4. řada)
 • Tatiana Evonuk jako Irina – manželka Alexe Zapletala, dříve pracovnice Sovětské ústřední televize, přijela do Čech na delegaci a zůstala zde (3. řada)
 • Igor Bareš jako vedoucí technik ČST, otec Alexe Zapletala (1.–3. řada)
 • Nela Boudová jako Jaroslava „Jaruna“ Plachá – bufetářka v ČST, na čas přítelkyně Josefa Dvořáka (1.–4. řada, 5. řada – 13. díl)
 • Jana Šulcová jako paní Pastorová – vedoucí antikvariátu (2.–5. řada)
 • Marie Doležalová jako Milena Jeníková – od SŠ nejlepší kamarádka Zuzky Dvořákové
 • Karel Dobrý jako Matěj Stránský – kamarád Tondy Sovy (2.–3. řada, Osudy – 1. díl) (DNP: rok 1942)
 • Pavel Zedníček jako Vlastimil Jeník – ředitel ZŠ, otec Mileny (3. řada, 4. řada – 10. díl) (DNP: říjen 1921)
 • Marek Taclík jako Zdeněk – přítel Mileny (Osudy, 4. řada – 10. díl)
 • Ivana Wojtylová jako Libuška – učitelka na ZŠ, přítelkyně V. Jeníka (3.–5. řada)
 • Milan Němec jako estébák Martin Kabelka (DNP: rok 1944)
 • Radim Kalvoda jako Olda Kulhánek – vedoucí nakladatelství (4. řada)
 • Dagmar Křížová jako Iva – kamarádka Majdy Sovové ze SŠ (4.–5. řada)
 • Kateřina Bláhová jako Jarmila / Marie Krucká – spolužačka Majdy Sovové ze SŠ, později kolegyně v nemocnici (4.–5. řada)
 • Johan Mádr jako David – spolužák Majdy Sovové ze SŠ (4. řada)
 • Jakub Slach jako doktor Kubíček – přítel Majdy Sovové (5. řada)
 • Jiří Ployhar jako Ivan Tomáš – vedoucí Potravinoprojektu
 • Veronika Arichteva jako Klaudie Moudrusová – kamarádka Lucky Francové z VŠ (4.–5. řada)
 • Antonín Procházka jako chalupář Ivan Brož, soused Dvořákových z Kytlice
 • Marcela Peňázová jako Milada Brožová – manželka Ivana Brože (1. řada)
 • Kristýna Bernardová jako Alenka Brožová – dětská láska Honzíka Dvořáka (1. řada)
 • Marián Miezga jako Jura Bánčik – první láska Evy Dvořákové (1.–3. řada)
 • Robin Pařík jako Kuba Novotný – kamarád Honzy Dvořáka ze SŠ (3. řada)
 • Robert Jašków jako Miloš Kolouch – správce horské chaty, kolega Ivety Hájkové v cestovce (Osudy: 1 epizoda, 5. řada: 6 epizod)
 • Marika Šoposká jako Lenka – nevlastní sestra Ivety Hájkové (5. řada)
 • Ivana Stejskalová jako Tereza Douchová – kolegyně Jany Dvořákové z SPÚ Pardubice, později pracovnice Ivetiny cestovky (4.–5. řada)
 • Michaela Mauerová jako Dominika – přítelkyně Vašíka Hory (5. řada)
 • Tomáš Měcháček jako Patrik Dlask – kamarád Jardy France (5. řada)
 • Petr Štěpán jako Felix – kamarád Jardy France (3.–5. řada)
 • Denisa Nesvačilová jako Eliška – přítelkyně Honzy Dvořáka, brigádnice v cestovce (5. řada)
 • Kristýna Hrušínská jako Andrea – přítelkyně Honzy Dvořáka (4. řada, 5. řada)
 • Petr Vojnar jako Miky – přítel Lucky Francové (5. řada)
 • Nikol Štíbrová jako Naďa – milenka Jardy France (5. řada)
 • Natalya Astashina jako Naďa Krásová – manželka Radka Krásy (1. řada)
 • Vladimír Čech jako třídní učitel Zuzky Dvořákové (2. řada), školní inspektor (4. řada, 10. díl)
 • Jan Hraběta jako chalupář Slavíček, oddávající úředník na svatbě Tondy a Zuzky (1.–2. řada)
 • Ivan Vyskočil jako chalupář – doktor
 • Karel Beseda jako chalupář, příslušník SNB Bezděk
 • Václav Kopta jako Béda, kamarád Josefa Dvořáka (2.–4. řada)
 • Vlasta Žehrová jako soudružka ředitelka Slepičková (1. řada)

V epizodních rolích se objevili herci jako Ladislav Trojan, Bronislav Poloczek, Norbert Lichý, Jana Altmannová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Menzel, Ester Kočičková, Vladimír Brabec, Alexander Hemala, Petr Oliva a další

Kompletní rozdělení přeobsazovaných rolí[editovat | editovat zdroj]

 • Honza Dvořák
 • Lucie Francová
 • Rosťa Janoušek
  • Jakub Stádník, Richard Zevel – 3. řada
  • David Gránský – 3.–4. řada
  • Jakub Hubert, Robin Sobek – 5. řada
 • Matěj Dvořák
 • Zuzka Sovová
 • Majda Sovová
  • Kateřina Císařovská, Anastázie Chocholatá – 3. řada
  • Lucie Šteflová – 4.–5. řada
 • Václav Hora jr.
 • Vojta (kamarád Honzy Dvořáka z VŠ)
  • Jordan Haj – 3.–4. řada
  • Tomáš Novotný – 5. řada
 • Zdeněk (kamarád Honzy Dvořáka z VŠ)
  • Michal Necpál – 3.–4. řada
  • Pavol Smolárik – 5. řada
 • Vikoušek (syn Renáty Dvořákové)
  • František Smirous
  • Matěj Švehla – 4. řada

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V seriálu bývají vkomponovány dobové ukázky z československých filmových týdeníků a televizních pořadů. Současný hlasatel Českého rozhlasu Pavel Kudrna v této souvislosti připomenul, že v seriálu se objevila mj. zhruba čtyřsekundová ukázka z pořadu Písničky z obrazovky, který tehdy moderoval, a za tuto archivní ukázku dostal dodatečný honorář 52 Kč, což ho zařadilo (v přepočtu na natáčecí den) mezi nejlépe placené televizní herce.[1]

Přehled dílů[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Vyprávěj.

V letech 2009 až 2013 bylo odvysíláno 5 řad seriálu o 106 dílech, mapujících období od roku 1964 do 2005, a série Osudy, jejíž devět dílů se zaměřuje na vedlejší postavy. Seriál byl zakončen pátou řadou v roce 2013. Již od začátku měl seriál naplánováno natočit přes sto dílů.[2]

Při reprízách seriálu byly jednotlivé díly bonusové série Osudy vysílány průběžně během druhé a třetí řady podle toho, v jakém roce se díly odehrávají, a celá série Osudy tak nebyla vysílána po skončení třetí řady jako při premiérovém uvedení.


Řada Díly Premiéra na ČT1
První díl Poslední díl
1 2631. srpna 200922. února 2010
2 163. září 201017. prosince 2010
3 269. září 201123. března 2012
Osudy 9 30. března 2012 25. května 2012
4 167. září 201211. ledna 2013
5 2218. ledna 201314. června 2013

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český rozhlas 2: Odpoledne s Dvojkou, 28. 5. 2012, cca 14:40
 2. Presskit k seriálu Vyprávěj [online]. Česká televize, 2009. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

TýTý v kategorii seriál roku
2008
Ordinace v růžové zahradě
2009-2013
Vyprávěj
2014
První republika