Vyprávěj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vyprávěj
Žánr komedie / dramedie / retro
Formát seriál
Námět Filip Bobiňski
Rudolf Merkner
Petr Šizling
Scénář Rudolf Merkner
Režie Biser Arichtev
Hrají Roman Vojtek
Andrea Kerestešová
Svatopluk Skopal
Veronika Freimanová
Nina Divíšková
Radoslav Brzobohatý
Ondřej Veselý
Alžbeta Stanková
Hana Vagnerová
Jaromír Nosek
Olga Lounová
Skladatel znělky Michal Hrůza
Země původu ČeskoČesko Česko
Jazyk česky a slovensky
Počet řad 5
Počet dílů 106 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Výkonný producent Petr Šizling
Producent Filip Bobiňski
Kamera Martin Schinabek
Hudba David Solař
Střih Emil Pawinger
Obvyklá délka 52 minut
Produkční
společnost
Dramedy Productions
Vysílání
TV stanice Česká televize, ČT1
Formát obrazu HDTV, 16:9
Formát zvuku Stereo
Vysíláno 31. srpna 2009 – 14. června 2013
Oficiální webové stránky
Vyprávěj na ČSFD IMDb

Vyprávěj je český televizní retroseriál vyráběný v koprodukci České televize a společnosti Dramedy Productions. Natáčení začalo v roce 2009 a první díl s názvem Od začátku byl uveden na programu ČT1 v pondělí 31. srpna 2009. Seriál je uváděn v týdenní periodicitě a stopáž každého dílu je cca 52 minut. Děj se odehrává v Československu a je zasazen do skutečných historických událostí, které ovlivňují příběhy jednotlivých postav. Dobovou atmosféru autoři navozují ukázkami z dobových Československých filmových týdeníků s původními komentáři, případně novým historizujícím komentářem, který namluvil Vladimír Fišer nebo dobovou hudbou. Příběh je doprovázen hlasem vypravěče, který propůjčil herec Vojtěch Kotek a poté Matěj Hádek. Scénáře vznikají pod vedením scenáristy Rudolfa Merknera.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh mej vyprávěn Honzou Dvořákem, který se tak snaží zaznamenat dějiny své rodiny, na základě vyprávění svých rodičů a prarodičů. Jeho děj začíná v roce 1964 a ústředními motivmy jso jednak začínající vztah studenta pražské Stavební fakulty ČVUT Karla (Roman Vojtek) a jeho spolužačky z nižšího ročníku Evy (Andrea Kerestešová), kteří se postupem času stanou manželi a narodí se jim syn Jan, a konfliktem mezi Karlem a Jardou Francem (Ondřej Veselý), který začne nejdříve jako konflikt vyučujícího a studenta o ucházení se o krásnou Evu a pokračuje pak v různých podobách v průběhu času od profesních útoků až po tunelování Karlovy firmy. Velmi neočekávaným momentem pak proto je skutečnost, že se ve věku dospívání sblíží jejich děti Honza a Lucie. Obě rodiny (jak Dvořákových, tak Francových) procházejí běžnými peripetiemi mladého manželství jako jsou starosti s bydlením, skloubením rodinného života a studia nebo střety s vlastními rodiči v otázkách výchovy dítěte, ale i problémy ryze dobového charakteru vyvolané společenskou atmosférou či zlomovými historickými událostmi.

Vedlejší dějovou linii představuje příběh Karlových rodičů, manželů Dvořákových. Otec Josef (Svatopluk Skopal) pracuje jako zámečník Československých státních drah, později ve studiu Československé televize, matka Jana (Veronika Freimanová) jako referentka ve Státním plánovacím ústavu. Společnou domácnost s nimi ještě sdílejí mladší dcera Zuzana (Andrea Nováková, Hana Vagnerová) a Josefova matka Alžběta, antikomunistka a obdivovatelka Masaryka (Nina Divíšková).


Postavy a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Další postavy ztvárnili např. Jiří Štěpnička, Veronika Žilková, Jan Šťastný, Ondřej Veselý, Jaromír Nosek, Josef Polášek, Alžbeta Stanková, Zuzana Kajnarová, Veronika Nová, Olga Lounová, Martin Zounar či Tomáš Töpfer. Mnoho známých herců se objevuje i v epizodních rolích, které obvykle nepřesáhnou jeden nebo několik málo dílů, případně se jejich postavy objevují jen občas a v časových odstupech. Mezi nimi byli Marián Labuda, Marta Sládečková, Jaroslav Satoranský, Ladislav Hampl, David Prachař, Mahulena Bočanová, Jana Bernášková, Antonín Procházka, Radoslav Brzobohatý, Pavel Trávníček, Zlata Adamovská, Nela Boudová, Zuzana Slavíková a další.

Tento seriál také pomohl mnoha hercům a herečkám ke zviditelnění, jako např. Elišce Zbrankové (Lucka Francová), Ondřeji Veselému (Jarda Franc), Milanu Peroutkovi nebo Andree Novákové (malá Zuzana Dvořáková).

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V seriálu bývají vkomponovány dobové ukázky z československých filmových týdeníků a televizních pořadů. Současný hlasatel Českého rozhlasu Pavel Kudrna v této souvislosti připomenul, že v seriálu se objevila mj. zhruba čtyřsekundová ukázka z pořadu Písničky z obrazovky, který tehdy moderoval, a za tuto archivní ukázku dostal dodatečný honorář 52 Kč, což ho zařadilo (v přepočtu na natáčecí den) mezi nejlépe placené televizní herce.[1]

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Vyprávěj.

V letech 2009 až 2013 bylo odvysíláno 5 řad seriálu o celkem 106 epizodách, mapujících období do roku 1964 do 2005, a série Osudy, jejíž devět epizod se zaměřuje na vedlejší postavy. Seriál byl zakončen pátou řadou v roce 2013.

Řada Díly Premiéra na ČT1
První díl Poslední díl
1 26 31. srpna 2009 22. února 2010
2 16 3. září 2010 17. prosince 2010
3 26 9. září 2011 23. března 2012
Osudy 9 30. března 2012 25. května 2012
4 16 7. září 2012 11. ledna 2013
5 22 18. ledna 2013 14. června 2013

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český rozhlas 2: Odpoledne s Dvojkou, 28. 5. 2012, cca 14:40

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

TýTý v kategorii seriál roku
2008
Ordinace v růžové zahradě
2009-2013
Vyprávěj
2014
'