Václav Kopta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav Kopta
Narození21. června 1965 (58 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ChoťSimona Vrbická
Dětidcery Františka a Jana
RodičePavel Kopta (otec), Jana Koptová (matka)
PříbuzníJosef Kopta děd
Petr Kopta strýc
Jan Kopta bratr
Emil Kopta synovec
Významné roleSněženky a machři, Sněženky a machři po 25 letech — Radek Převrátil
Doktor Martin, Strážmistr Topinka — Robert Fiala
Ohnivý kuře — Jíša
Krejzovi — Roman Bystrý
Single Lady, Taxikář — Karel Čolek
Okresní přebor, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka — Arnošt Krob
Ulice — Rudolf Hložánek
Kosmo — Milan Sumec
Kancl — Marek Chvála
Trapný padesátky — Standa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Kopta (* 21. června 1965 Praha) je český herec, muzikant, textař, komik a moderátor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Je synem textaře Pavla Kopty a vnukem básníka a překladatele Josefa Kopty. Svoji manželku, herečku Simonu Vrbickou, poznal při studiu na Pražské konzervatoři, kde studoval hudebně dramatický obor. Během studia hostoval v Divadle E. F. Buriana a ve Vinohradském divadle. Mají dcery Františku (* 1998) a Janu (* 2001).

Od roku 1986 je stálým členem hudebního divadla Semafor. Zde účinkoval v řadě představení, např. Jonáš, Na poříčí dítě křičí, Vetešník, Ach ta láska nehezká, V hlavní roli písnička, Pré, Mé srdce je Zimmer frei, To nám to pěkně začíná, 80 svíček na ztraceným dortu aj. Hrál v seriálu a filmu Chobotnice z druhého patra, posléze Veselé Vánoce přejí chobotnice a hraje na klavír písně skladatele Angela Michajlova poté, co Chobotničky Zelená a Modrej shodí klavír do Čertovky u Kampy.

Ve filmu zazářil již ve svých osmnácti letech rolí idealistického studenta ve filmu Sněženky a machři. Poté však z televize a filmu na dlouhý čas zmizel. Do povědomí veřejnosti se vrátil až po více než dvaceti letech ve filmu Sněženky a machři po 25 letech, kde hrál již dospělého účastníka srazu bývalých studentů na horách. Poté se začal pravidelněji objevovat ve filmu a v televizi, zejména ve vedlejších rolích.

V letech 2019, 2020 a 2021 moderoval vyhlášení cen Český lev. V době pandemie covidu-19 se stal řidičem autobusů MHD v pražských Dejvicích.[1]

Kniha[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 vydal povídkovou knihu Prodloužená jízda, kde s lehkostí a nadhledem vzpomíná na vlastní dospívání, na příhody z branže i rodinného života. Humorné vyprávění zavede čtenáře nejen do kraje autorova dětství, na pražskou Hanspaulku a do Libochovic, ale také do Berlína, na Rujánu nebo do jižních Čech. Ilustrátorem knihy byl bratr Václava Kopty Jan.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Jako spoluautor se podílel na několika muzikálech

 • Čachtická paní
 • Edith, vrabčák z předměstí (DJKT, Plzeň)
 • Lucrecia Borgia (Národní divadlo)

Celkem 33 let byl členem divadla Semafor. Jako hráč na klavír byl členem několika kapel (BossaNova, Bluesberry aj.), dnes je členem skupiny Wooden Shoes a své vlastní kapely Václav Kopta & band.

Je autorem desítek písňových textů pro řadu populárních zpěvaček, např. Hana Zagorová, Marta Kubišová, Leona Machálková.[2]

Nejznámější texty[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Na TV Nova vystupoval v pořadu Mr. GS (2008 — 2010), kde dělal hudební doprovod. Od roku 2014 hrál jednu z hlavních rolí v seriálu TV Nova Ulice. Později ze seriálu odešel. V roce 2015 moderoval v České televizi pořad Zpívá celá rodina, v roce 2019 vlastní talk show s názvem Koptashow.[3] V letech 2019 a 2020 moderoval vyhlášení cen Český lev, v roce 2020 také soutěžní televizní pořad amatérských cukrářů Peče celá země (spolu s Terezou Bebarovou). V roce 2022 se stal vítězem 9. řady show Tvoje tvář má známý hlas.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Herec[editovat | editovat zdroj]

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Rozhlas[editovat | editovat zdroj]

Václav Kopta, přesně jeho hlas, se na rozhlasových vlnách objevoval především v souvislosti s rozhovory s ním, a jeho divadelní, televizní a filmovou tvorbou, případně angažmá v divadle Semafor. V menší míře jako aktéra rozhlasových her.

 • 2019 Michal Macháček a Kateřina Rathouská: A máme to za sebou, rozhlasové dokudrama (nejen) ze zasedání ÚV KSČ v neděli 19. listopadu 1989 a o konci prezidenta Gustáva Husáka a vlády jedné strany. Překlad: Izabela Schenková, hudba: Jan Trojan, dramaturgie a režie Aleš Vrzák., premiéra: 17. 11. 2019, hrají: Gustáv Husák (Ivan Romančík), Miloš Jakeš (Jiří Lábus), Karel Urbánek (Václav Kopta), Miroslav Štěpán (Robert Mikluš), Alojz Lorenc (Martin Veliký), Ivan Knotek (Roman Mrázik), Irena, Husákova spolupracovnice (Petra Špalková), hlas v telefonu (Pavel Čeněk Vaculík)..[4]
 • 1987 Venjamin Kaverin: Dva kapitáni, rozhlasový seriál pro mládež, v němž ústřední postavou je Alexandr Grigorjev, kdysi němý chlapec, který se silou vůle naučil mluvit a splnil i svůj sen stát se letcem. Děj se odehrává mezi dvěma válkami. Autor dává svému hrdinovi procházet dalekými zeměmi, mnohými dobrodružstvími, životem bohatým na proměny a osudové události, v nichž však vždy vítězí dobro nad zlem.. Překlad: Raisa Novotná, hudební improvizace Lubor Šonka, režie Jan Uhrin, premiéra: prosinec 1987, hrají: vypravěč (Stanislav Oubram), Saša (Tomáš Longa, /Václav Kopta), Káťa (Markéta Daňhelová, Yveta Dušková), babička (Marie Marešová), Tatarin (Jan Přeučil), Korabljov (Petr Pelzer).[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta. iDNES.cz [online]. 2021-01-23 [cit. 2021-01-24]. Dostupné online. 
 2. Václav Kopta - herec, skladatel, moderátor a muzikant [online]. [cit. 2022-05-25]. Dostupné online. 
 3. Koptashow | Přehled dílů [online]. ceskatelevize.cz [cit. 2020-01-02]. Dostupné online. 
 4. A máme to za sebou (2019). Panáček v říši mluveného slova [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2019-10-21 [cit. 2020-10-25]. Dostupné online. 
 5. Neil Simon: Apartmá v hotelu Plaza. Dvojka [online]. Český rozhlas [cit. 2020-01-05]. Dostupné online. 
 6. Apartmá v hotelu Plaza 1/3 (2019). Panáček v říši mluveného slova [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2019-21-10 [cit. 2020-25-10]. Dostupné online. 
 7. Dva kapitáni 1/15 (1987). Panáček v říši mluveného slova [online]. Panáček v říši mluveného slova, 2019-10-21 [cit. 2020-10-25]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • tisk Magazín Právo, 24. ledna 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]