Ivan Vyskočil (1946)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ivan Vyskočil s exmanželkou Anife

Ivan Vyskočil (* 21. května 1946 Praha) je český herec, bývalý manžel bulharské herečky a tanečnice tureckého původu Anife Ismet Hassan.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z pražského Žižkova. Po studiích na gymnáziu Karla Sladkovského vystudoval v roce 1968 pražskou DAMU. Své první angažmá získal v té době v legendární pražské divadelní scéně, jíž byl Činoherní klub. V roce 1973 přešel do Divadla Jiřího Wolkera (dnes zde sídlí Divadlo v Dlouhé) a hrál v Divadle S. K. Neumanna (což je nynější Divadlo pod Palmovkou). Od roku 1991 působil ve svobodném povolání.

Jedná se o jednoho ze zakladatelů Herecké asociace, jež je známa především udílením ceny Thalie.

Byl celkem čtyřikrát ženatý, jeho čtvrté manželství s Anife Ismet Hassan skončilo v roce 2006 rozvodem. Poté se seznámil se svou současnou romskou přítelkyní Lucií.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Velmi často vystupuje v rozhlase, ve filmu i v televizi, mezi jeho nejslavnější role patří hlavní role ve snímku Mladý muž a Bílá velryba, kde si zahrál po boku Jany Brejchové.

Napsal knihu, jež byla vydána pod názvem Manželky a jiné lásky.

V současné době hraje v Divadle Metro, což je divadelní soubor působící pod vedením režiséra Gustava Skály.

Politická činnost[editovat | editovat zdroj]

Kolem poloviny 90. let začal sympatizovat s Demokratickou unií, za níž v roce 1996 neúspěšně kandidoval jako nestraník do Senátu Parlamentu České republiky na Praze 8. Později do Demokratické unie vstoupil a stal se jejím místopředsedou a předsedou její Pražské rady. Před sněmovními volbami v roce 2013 podpořil ČSSD.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]