Vladimír Fišer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Fišer
Narození 21. srpna 1934
Čistá
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 11. prosince 2015 (ve věku 81 let)
Praha
Česko
Národnost česká
Povolání moderátor a herec
Zaměstnavatel Československý rozhlas
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Fišer (21. srpna 1934 Čistá11. prosince 2015 Praha) byl český herec, hlasatel a dabér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl dlouholetým hlasatelem Československého rozhlasu. Nejvíce proslul jako hlasatel, který 21. srpna 1968 (shodou okolností na své narozeniny) přečetl do rozhlasu proslulou první zprávu o srpnové invazi a výzvu k zachování klidu, tzv. Provolání Všemu lidu ČSSR.

Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky překročila státní hranice Československé socialistické republiky.
— Vladimír Fišer

Jeho hlas má mnoho českých posluchačů spjato s vysíláním zpráv, proto je ve filmech a rozhlasových hrách a rovněž v dabingu často obsazován jako televizní hlasatel či moderátor. Známými se staly jeho dabingové role arogantního hlasatele Kenta Brockmana v seriálu Simpsonovi, či Basila Fawltyho v sitcomu Hotýlek. Dále daboval například patologa Dr. Mallarda v americkém kriminálním seriálu Námořní vyšetřovací služba. Často také předčítal titulky. Daboval i postavy ve videohrách, například ve hře Mafia II, nebo Assassin's Creed.

Fišer dříve též hlásil stanice v pražských tramvajích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FROLÍK, František. Osobnosti Rakovnicka a Novostrašecka s ukázkami jejich rukopisů. 1. vyd. Nové Strašecí: Jiří Červenka – Gelton, 2016. 315 s. ISBN 978-80-88125-04-4. Kapitola Vladimír Fišer, s. 102. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]