Moderátor (profese)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Moderátor je člověk, který pracuje ve funkci kvalifikovaného konferenciéra při nějakém rozsáhlejším uměleckém představení či při nějaké větší společenské události. Na rozdíl od běžného konferování však moderátor kultivovaným způsobem příslušnou kulturní nebo společenskou akci vhodně usměrňuje, někdy i sofistikovaně řídí.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Původní slovo moderovat ve svém původním (převážně technickém) významu představuje je synonymum pro sloveso mírnit ve smyslu tlumit či rozptylovat. Znamená to tedy, že dobrý moderátor přiměřeným způsobem krotí případné vášně či jiné nevhodné emoce, a to jak v publiku, tak i na straně účinkujících. Moderátor je tedy vždy aktivním prostředníkem mezi účinkujícími, soutěžícími (a dalšímu účastníky na pódiu) na jedné straně a publikem přítomným v sále na straně druhé. U dobrého moderátora vysoce je oceňována nejen vysoká kvalita jeho řeči, tedy vysokou úroveň jeho mluveného slova, ale také jeho přirozená schopnost vkusným způsobem zasahovat přímo do děje v sále, důvtip, osobní šarm, dobrá pohotovost, umění improvizace i osobní noblesa a charizma.

Jedná se o takové osobní vlastnosti, kterými moderátor dokáže společensky přijatelným způsobem okamžitě vyřešit jakoukoliv neočekávanou událost, která během příslušné akce může nastat. Tyto osobní vlastnosti jsou velmi důležité např. při živém televizním či rozhlasovém vysílání, kde žádnou chybu nelze opravit pozdějším střihem či jinou technickou úpravou.

Známí moderátoři[editovat | editovat zdroj]

Jména některých současných i bývalých moderátorů a konferenciérů:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]