Spectre (film, 2015)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spectre
Logo spectre int.svg
Základní informace
Původní názevSpectre
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina a němčina
Délka148 min
Žánryfilmový thriller
špionážní film
dobrodružný film
akční film
PředlohaJames Bond
ScénářNeal Purvis a Robert Wade
John Logan
Jez Butterworth
RežieSam Mendes
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDaniel Craig
Christoph Waltz
Monica Bellucciová
Léa Seydouxová
Andrew Scott
… více na Wikidatech
ProdukceMichael G. Wilson
HudbaThomas Newman
KameraHoyte van Hoytema
KostýmyJany Temime
StřihLee Smith
Výroba a distribuce
Premiéra26. října 2015 (Spojené království a Irsko)
29. října 2015 (Nizozemsko)
30. října 2015 (Dánsko, Finsko, Norsko a Švédsko)
2. listopadu 2015 (Ciudad de México)
4. listopadu 2015 (Belgie)
Produkční společnostEon Productions
DistribuceFórum Hungary
Sony Pictures Releasing
FandangoNow
Rozpočet245 mil. US$[1]
Tržby880,7 mil. US$ (2016)[1] a 95,2 mil. £
OceněníOscar za nejlepší píseň
Bondovky
Skyfall Není čas zemřít
Spectre na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spectre je dvacátá čtvrtá filmová bondovka. Režisérem je stejně jako u předchozího filmu Skyfall Sam Mendes a hlavní roli počtvrté obsadil Daniel Craig. V dalších rolích se ve filmu objevují například Christoph Waltz, Monica Bellucciová a Ben Whishaw. Film se odehrává na různých místech po celém světě, například v Mexiku, Římě či Rakousku.[2] Premiéra se uskutečnila ve Velké Británii dne 26. října 2015, v České republice je film v kinech od 5. listopadu 2015.[3]

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Daniel Craig James Bond
Christoph Waltz Ernst Stavro Blofeld/Franz Oberhauser
Léa Seydouxová Madeleine Swann
Monica Bellucciová Lucia Sciarra
Penélope Cruzová Crystal
Emilio Aniba Lucky
Ralph Fiennes M
Naomie Harrisová Moneypenny
Ben Whishaw Q
Rory Kinnear Bill Tanner
Andrew Scott C
Alex Martin Mr. Ti
Dave Bautista Hinx

Děj[editovat | editovat zdroj]

Do funkce M je po smrti bývalé šéfky uveden Mallory. James Bond se na základě posmrtné zprávy od bývalé šéfky M vydá na neoficiální misi do Mexika City. Tam zabije tři muže plánující teroristický útok během oslav Dne mrtvých v Mexiku a začne pronásledovat Marca Sciarru, jednoho z teroristů, který zůstal naživu. Honička vyvrcholí scénou ve vrtulníku, kdy James Bond ukradne Sciarrovi prsten opředený chobotnicí. Poté Sciarru při souboji zabije vykopnutím z vrtulníku. Mezitím se v Londýně odehrává boj o moc mezi M a C, šéfem zpravodajské služby, který podporuje myšlenku přidat se k tzv. "Nine Eyes“ - mezinárodní zpravodajské spolupráci bojující proti terorismu. C také věří, že program dvojité nuly je zastaralý, proto je Bond po návratu do Londýna stažen ze služby na dobu neurčitou.

Bond neuposlechne nařízení od M a vydá se do Říma, aby se mohl zúčastnit Sciarrova pohřbu. Ještě ten večer navštíví Sciarrovu vdovu Luciu, od které se dozví další informace o organizaci Spectre, jejímž členem byl i Marco Sciarra. Poté agent 007 pronikne na schůzku Spectre. Tam rozpozná hlavního šéfa celé organizace – Franze Oberhausera. Po chvíli je ale Bond odhalen a dává se na útěk. Při automobilové honičce ho pronásleduje Mr. Hinx, další kumpán skupiny Spectre. Bondova spolupracovnice Moneypenny svého kolegu informuje o Mr. Whitovi, bývalému členovi Quantum - dceřiné organizaci Spectre.

Agent 007 odjíždí do Rakouska, aby našel zmiňovaného Mr. Whita. Ten připouští rozčarování z organizace Quantum. Rovněž Bondovi říká, aby našel a ochránil jeho dceru, Dr. Madeleine Swann, která ho dovede do hlavního sídla Spectre. Jakmile Mr. White dořekne tato slova, spáchá sebevraždu. Bond se setká s doktorkou Swann v Hofflerově klinice. Po chvíli je unesena Hinxem. Bond ji však zachrání. Následně se oba dva setkají s Q, který odhalil fakt, že Sciarrův prsten má určité souvislosti s předchozími agenty Spectre – Le Chiffre, Dominic Greene a Raoul Silva.

Bond s doktorkou odjíždějí do města TangerMaroku. Cestu vlakem komplikuje opětovné setkání s Hinxem, který chce cestování Bondovi přinejmenším znepříjemnit. S doktorčinou pomocí jej přemůže. Po příjezdu do stanice jsou dopraveni do Oberhauserovy základny. Zde odhalí, že Spectre ovládá síť teroristických organizací po celém světě. Přitom využívá neomezený přístup k informacím shromažďovaných skupinou Nine Eyes. Bond je mučen, Oberhauser chce dosáhnout toho, aby oběť zbavil veškeré paměti. Agent se zachrání díky pomoci svých hodinek a také doktorky Swann. Následně utečou a vyhodí základnu do povětří.

Bond a Swann se vracejí do Londýna. Tam se setkávají s M, Billem Tannerem, Q a s Moneypenny. Hodlají zatknout C a ukončit program Nine Eyes. Doktorka Swann od Bonda odchází, nechce totiž být součástí špionážního života. Chvíli poté je unesena. Při cestě autem je unesen i James Bond. Mezitím se Q podaří zrušit program Nine Eyes a souboj mezi M a C končí usmrcením druhého zmíněného pádem z výšky, což zaviní jeho smrt. Když se Bondovi podaří zachránit se ze zajetí, ocitne se ve staré budově MI6 určené k demolici. Při snaze dostat se ven potká Blofelda (Oberhauser se nechal přejmenovat), který mu sdělí, že do výbuchu bomby zbývají tři minuty, takže může utéct a zachránit sám sebe, nebo se pokusit najít a zachránit Madleine Swann uvězněnou v téže budově. Na poslední chvíli Bond doktorku najde a utečou spolu ve člunu. Potom Bond sestřelí Blofeldův prchající vrtulník, jenž spadne na Westminsterský most. Zraněný Blofeld je zatčen. James Bond opouští most společně se Swann a po krátkém zastavení u Q odjíždějí v historickém modelu auta Aston Martin DB5.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Box Office Mojo. Dostupné online.
  2. VIPERS, Gareth. James Bond: new 007 film title unveiled as 'Spectre' with Christoph Waltz confirmed as Bond villain [online]. London Evening Standard, 2014-12-04 [cit. 2014-12-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Spectre, 2015. Československá filmová databáze [online]. [cit. 2015-30-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]