Špion, který mě miloval

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Špión, který mě miloval
Původní název The Spy Who Loved Me
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 125 min.
Žánr bondovka
Předloha James Bond
Námět Christopher Wood
Scénář Christopher Wood
Richard Maibaum
Režie Lewis Gilbert
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Roger Moore
Produkce Albert R. Broccoli
William P. Cartlidge
Hudba Marvin Hamlisch
Kamera Claude Renoir
Střih John Glen
Výroba a distribuce
Premiéra 7. červenec 1977
Produkční společnost Eon Productions
Distribuce EON Productions
Rozpočet 14 000 000 USD
Předchozí a následující díl
Muž se zlatou zbraní Moonraker
Špión, který mě miloval na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špion, který mě miloval (také Agent, který mne miloval) je v pořadí desátý film ze série o Jamesi Bondovi z roku 1977, první ze série, který nekoprodukoval Harry Saltzman (ten prodal v roce 1975 svůj podíl v EON Productions United Artists) a který vznikl na základě originálního příběhu. Ian Fleming dal pouze svolení k použití názvu. Christopher Wood, autor námětu a spoluscenárista, film novelizoval.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Trasy dvou atomových ponorek byly narušeny a kdosi nabízí technologii, která je toho schopná, tomu, kdo nabídne víc. Znepokojeni jsou Britové i Sověti a Bond dostává za pomocnici ruskou agentku Anju Amasovou. Za celou akcí stojí vševládný Karl Stromberg, který má v úmyslu rozpoutat III. světovou válku.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Desátou bondovku pronásledovaly mnohé potíže: první z nich byl odchod Harryho Saltzmana. Další by post režiséra, jehož kandidátem byl Steven Spielberg, který právě dotočil Čelisti a producenti čekali, jak “ten rybí film dopadne”. Režisér předchozích bondovek Guy Hamilton zase dal přednost filmu o Supermanovi. Šanci nakonec dostal Lewis Gilbert, režisér Žiješ jenom dvakrát. Desátá bondovka nakonec přes všechny potíže vydělala nejvíc z do té doby natočených filmů o 007.

Auto[editovat | editovat zdroj]

Auto Bonda byl tentokrát speciálně upravený Lotus Esprit, který uměl např. plavat na vodě i pod vodou, vypouštět rakety a torpéda. V listopadu 2008 byl prodán asi za 50 000 Liber

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Film "Špion, který mě miloval" je jedním z pouhých dvou bondovek, který získal Oscara za Nejlepší původní hudbu (druhým byl Skyfall z roku 2013). Složil Marvin Hamlisch, text Carole Bayer Sager a nazpívala Carly Simon.