Přeskočit na obsah

Guy Hamilton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Guy Hamilton
Rodné jménoMervyn Ian Guy Hamilton
Narození16. září 1922
15. obvod
Úmrtí20. dubna 2016 (ve věku 93 let)
Palma de Mallorca
Povolánífilmový režisér, scenárista a režisér
Manžel(ka)Naomi Chanceová
Kerima
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Guy Hamilton (16. září 192221. dubna 2016) byl anglický režisér. Narodil se ve Francii. Během okupace nacisty působil ve francouzském odboji a po skončení války se začal věnovat filmu, kde začal jako asistent režie (a příležitostný dublér) ve filmu Třetí muž z roku 1949.

Jeho první režisérský počin je film The Ringer z roku 1952. Tento film prošel kiny bez povšimnutí. Během 50. let natočil několik dalších filmů. V roce 1961 natočil úspěšný film Nejlepší nepřítel, který získal Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film.

V roce 1964 natočil svého prvního Jamese Bonda: třetí film z bondovské série, Goldfinger. Následujícího Jamese Bonda odmítl, ale přesto natočil film s Michaelem Cainem Pohřeb v Berlíně a další slavný film Bitva o Británii.

Ve filmování bondovek pokračoval až sedmým filmem, Diamanty jsou věčné. Natočil i osmý a devátý díl – Žít a nechat zemřít a Muž se zlatou zbraní. Na konci 70. let natočil další válečný film Oddíl 10 z Navarone. Jeho posledním filmem je film Šance pro všechny z roku 1989. Od té doby už filmy nerežíroval a užíval si důchodu.

Zajímavostí je, že mu byla nabídnuta režie Supermana z roku 1978, ale z důvodu daní nemohl film natočit v Americe. Když se natáčení filmu přesunulo do Anglie, už byl vybrán jiný režisér.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]