Žít a nechat zemřít

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žít a nechat zemřít
Původní název Live and Let Die
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 116 min.
Žánr bondovka
Námět Ian Fleming
Scénář Tom Mankiewicz
Režie Guy Hamilton
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Roger Moore
Jane Seymour
Produkce Albert R. Broccoli
Harry Saltzman
Hudba George Martin
Kamera Ted Moore
Střih Bert Bates
Raymond Poulton
John Shirley
Výroba a distribuce
Premiéra 27. červen 1973
Studio Eon Productions
Distribuce EON Productions
Rozpočet 7 000 000 USD
Předchozí a následující díl
Diamanty jsou věčné Muž se zlatou zbraní
Žít a nechat zemřít na IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žít a nechat zemřít je v pořadí osmý film o Jamesi Bondovi z roku 1973, adaptace druhého románu spisovatele Iana Fleminga o této postavě z roku 1954.

Náhrada za Conneryho[editovat | editovat zdroj]

Návrat Seana Conneryho do oficiální série v Diamanty jsou věčné byl jednorázový a hned po premiéře se Broccoli a Saltzman pustili do hledání úctyhodné náhrady. Rozhodli se, že zkusí dalšího Jamese Bonda najít v armádních službách. EON Productions podali do několika armádních časopisů inzerát: „Jste 007?“ Tento nápad ztroskotal na odporu britského hereckého společenství Equity. Do roku 1972 uvažovali producenti například o Julianu Gloverovi, pozdějším padouchovi z Jen pro tvé oči. Roger Moore měl šanci na roli Bonda už ve V tajné službě Jejího Veličenstva, ale v té době byla jeho postava Šimona Templáře ze seriálu Svatý příliš populární, aby mohl 007 důvěryhodně zahrát.

Děj[editovat | editovat zdroj]

James Bond v New Yorku vyšetřuje smrt několika britských agentů a stopy ho přivedou ke gangu překupníků drog. Objeví spojitost mezi panem Velkým a Dr. Kanangou, majitelem ostrova San Monique. Jeho pomocnicí proti Kanangovi a kultu woodoo se stává krásná Solitaire.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Sedmdesátá léta, kdy osmá bondovka vznikla, byla také dobou blaxploitation, kdy se silně prosazovala afroamerická kultura. Vliv na Žít a nechat zemřít je evidentní. Je to také první bondovka, kde se vyskytuje fiktivní země a kde chybí postava Q (ten je v Dr. No, i když ho nehrál Desmond Llewelyn a je zde uvedeno pravé jméno Q, major Boothroyd).

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

"Žít a nechat zemřít" je prvním soundtrackem, který nebyl složen Johnem Barry. Taktovku převzal George Martin. Titulní píseň byla napsána Paulem a Lindou McCartney. Zpíval Paul McCartney.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Oscar: 1 nominace (Titulní píseň Live and Let Die)