Moonraker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moonraker
Původní název Moonraker
Země Francie Francie
Spojené království V. Británie
Jazyk angličtina
Délka 126 min.
Žánr bondovka
Námět Ian Fleming
Scénář Christopher Wood
Režie Lewis Gilbert
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Roger Moore
Produkce Albert R. Broccoli
William P. Cartlidge
Michael G. Wilson
Hudba John Barry
Kamera Jean Tournier
Střih John Glen
Výroba a distribuce
Premiéra 26. červen 1979
Studio Eon Productions
Distribuce United Artists
Rozpočet 34 000 000 USD
Předchozí a následující díl
Špion, který mě miloval Jen pro tvé oči
Moonraker na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moonraker je v pořadí jedenáctý „oficiální“ film (čtvrtý, ve kterém hraje Roger Moore) o Jamesi Bondovi z roku 1979, volná adaptace třetího románu Iana Fleminga z roku 1955.

Na konci titulků předchozí bondovky Špion, který mě miloval se píše, že: 'James Bond se vrátí v Jen pro tvé oči'. Nicméně komerční úspěch Hvězdných válek v roce 1977 producenty vedl k tomu, že protnuli bondovskou sérii s žánrem science fiction a v dalším filmu pošlou Bonda do vesmíru. Kniha Moonraker byla vybrána jako základní kámen pro film, ačkoliv postrádá jakékoliv aspekty sci-fi. Jen pro tvé oči bylo pozdrženo do roku 1981.

Film sklidil vlnu kritiky od recenzentů i fanoušků a kritiků. Leonard Maltin dokonce napsal, že už nepoznává Flemingovovu postavu. Ovšem humor filmu se stal vděčným námětem parodií, například v Simpsonových, druhém Austinu Powersovi nebo v Star Trek: Hluboký Vesmír Devět.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Boeing 747, který nese americký raketoplán, se zřítí do Atlantického oceánu. Britskou tajnou službu zavede vyšetřování do Drax Industries, kde byl raketoplán vyroben. Majitel závodu Hugo Drax sní o orbitálním městě plném nadlidí a vyvíjí smrtící nervový plyn. James Bond se setkává s Dr. Holly Goodheadovou, vědkyní NASA a také agentkou CIA. Jejich vyšetřování je zavede do Kalifornie, Brazílie a nakonec do Draxova vesmírného města. Drax si na Bonda přichystal starého nepřítele - Zuba.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Postava Zuba se vrací z předchozí bondovky, ale tentokrát je spíše komickou figurou než strojem na zabíjení jako v Špion, který mě miloval. Lois Chilesové byla nabídnuta ve Špionovi role majora Amasové, ale odmítla, protože právě uvažovala, že skončí s herectvím. Bernard Lee se zde objevil naposledy v roli M. Během natáčení už byl nemocný a během přípravy další bondovky zemřel.

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

"Moonraker" byla třetí bondovka, kterou nazpívala Shirley Bassey. Ta však píseň nikdy nevzala za svou, protože byla jako čtvrtou náhradnicí za Frankem Sinatrou, Johnny Mathisem (který na poslední chvíli odstoupil od natáčení) a zpěvačkou Kate Bush. Text napsal Hal David, hudbu složil John Barry.