Star Trek: Stanice Deep Space Nine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Star Trek: Deep Space Nine
Žánr sci-fi
Námět Rick Berman
Michael Piller
Hrají Avery Brooks
René Auberjonois
Nicole de Boerová
Michael Dorn
Terry Farrellová
Cirroc Lofton
Colm Meaney
Armin Shimerman
Alexander Siddig
Nana Visitorová
Skladatel znělky Dennis McCarthy
Země původu USAUSA USA
Jazyk anglicky
Počet řad 7
Počet dílů 176 (seznam dílů)
Obvyklá délka 45 minut
Produkce a televizní štáb
Vedoucí produkce Ira Steven Behr
Rick Berman
Michael Piller
Hudba Jay Chattaway
Produkční
společnost
Paramount Television
Distributor CBS Television Distribution
Premiérové vysílání
TV stanice First-run Syndication
Formát obrazu NTSC (480i)
Formát zvuku Dolby SR
Vysíláno 3. ledna 1993 – 2. června 1999
Posloupnost
Předchozí Star Trek: Nová generace
Následující Star Trek: Vesmírná loď Voyager
Oficiální webové stránky
Star Trek: Stanice Deep Space Nine na ČSFD SZ IMDb TV.com

Star Trek: Stanice Deep Space Nine (v anglickém originále Star Trek: Deep Space Nine, zkratkou DS9; ve starším českém překladu Star Trek: Hluboký vesmír devět) je v pořadí čtvrtým seriálem z rodiny Star Treku. Na rozdíl od všech ostatních Star Trek seriálů se DS9 odehrává na stanici a ne na vesmírné lodi. Posádka sice ve třetí sezóně dostane loď Defiant - jednu z prvních bitevních lodí, kterými Spojená federace planet disponuje (i přesto je však Defiant deklarován jako eskortní plavidlo). I tak se ale většina děje odehrává okolo jednoho místa - planety Bajor.

O natáčení seriálu[editovat | editovat zdroj]

Seriál začala společnost Paramount Pictures vysílat v roce 1993[1], přestože se v té době ještě vysílala Nová generace. Je vytvářen Rickem Bermanem a Michaelem Pillerem.

O stanici[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Stanice Deep Space Nine.

Stanice Deep Space Nine byla za okupace Bajoru Cardassiany pod názvem Terok Nor používána jako zařízení na zpracování rudy. Když se cardassijská armáda stáhla a správu stanice převzala Federace, dostala i nové jméno Deep Space Nine. Zůstala by nezajímavou hraniční základnou, kdyby krátce poté nebyla poblíž objevena první stabilní červí díra vedoucí do kvadrantu Gama. Takto se stala velmi významným strategickým i obchodním bodem, kde se setkávali zástupci všech možných ras.

První dvě sezóny probíhají poklidně (až na několik přeshraničních konfliktů, do kterých bývají často zapletení Cardassiané), během třetí ovšem dojde ke kontaktu s Dominionem, říší z kvadrantu Gama. Vzhledem ke zjevné nebezpečnosti Dominionu je do té doby téměř bezbranná stanice těžce vyzbrojena. Otevřená válka vypukne na konci páté sezóny a pokračuje po celou 6. a 7. sezónu. Po boku Federace se do ní zapojí Klingoni, zatímco Cardassiané (a později i Breenové) se připojí k Dominionu a Romulané zůstávají poměrně dlouhou dobu oficiálně neutrální, přestože dovolují dominionským lodím využívat svůj vesmírný prostor k transportu zbraní a vojáků.

Posádka[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Posádka DS9 je nejrozmanitější ze všech seriálů - i mezi hlavními postavami jsou takové, které nepatří do Hvězdné flotily nebo dokonce nejsou ani občany Federace. Jedná se o místní (bajorskou) první důstojnici majora Kiru Nerys, měňavce Oda, zastávajícího post šéfa bezpečnosti na stanici, ferengského obchodníka a majitele baru Quarka a civilistu Jakea - syna komandéra Siska.

Federační část posádky tvoří komandér Benjamin Sisko, poručík Worf (Klingon), vědecká důstojnice Jadzia Dax (Trill; později s novým hostitelem poradkyně Ezri Dax), vrchní lékař Julian Bashir a šéfinženýr Miles O'Brien.

Postava Herec Český dabing TV Nova
(1. řada, 1994)
Český dabing TV Prima
(2. a 3. řada, 1996–1998)
Český dabing AXN
(od 2. řady, 2011–2013)
Benjamin Sisko Avery Brooks Daniel Dítě Daniel Dítě Libor Hruška
Odo Rene Auberjonois Maxmilián Hornyš Jaroslav Kuneš Marcel Vašinka
Ezri Dax Nicole de Boerová Jitka Moučková
Jadzia Dax Terry Farrellová Drahomíra Kočová Drahomíra Kočová Eliška Nezvalová
Worf Michael Dorn Jiří Schwarz
Jake Sisko Cirroc Lofton Pavel Vacek Tomáš Herfort Oldřich Hajlich
Miles O'Brien Colm Meaney Zdeněk Dvořák Zdeněk Junák Pavel Šrom
Quark Armin Shimerman Zdeněk Bureš Zdeněk Bureš Tomáš Juřička
Julian Bashir Alexander Siddig Ladislav Běhůnek Ladislav Cigánek Michal Holán
Kira Nerys Nana Visitorová Aranka Lapešová Jana Musilová Apolena Veldová

Tabu[editovat | editovat zdroj]

Zatímco Nová generace je až přehnaně politicky korektní, DS9 poráží mnohá tabu v tehdejší americké televizi. Netvrdí, že všechno lze vyřešit bez násilí, nevyhýbá se zobrazování rasismu (především u Cardassianů a Bajoranů), zazní několik sprostých slov a seriál se také otevřeněji staví k lidem s odlišnou sexuální orientací.

První ukázka vášnivého polibku dvou žen v episodě „Břímě času“ není vlastně skutečně lesbická - jedná se o Trilly, kteří se milovali v době, kdy měli hostitele opačných pohlaví. V pozdějších epizodách ze zrcadlového vesmíru, především v epizodě „Císařovo nové maskování“, se ukazují skutečné homosexuální vztahy. Samozřejmě seriál zůstává PG (něco jako „vhodný i pro mládež“), takže víc než polibky neukazuje.

Násilí je přirozenou součástí války. V předchozích seriálech byly ovšem boje ukazovány jako skoro rytířské, téměř výhradně bylo používáno nastavení phaserů na omráčení a důraz se kladl na diplomacii. Zde Federace narazila na protivníky, s kterými vyjednávat nejde - Borgy a Dominion. Přesněji, na Borgy narazila v Nové generaci, ale právě v DS9 se projevuje změna jejího uvažování tím způsobená - například i v tom, že Federace prvně začíná stavět hvězdné lodě oficiálně klasifikované jako válečné. V epizodě „Inkvizice“ se ukazuje, že i ve Federaci existuje tajná služba s názvem Sekce 31, která se nebojí nejrůznějších špinavých praktik.

Vrcholem tohoto jevu je epizoda „Za svitu luny“, ve které se kapitán Sisko pokouší podvodem získat Romulanské impérium na stranu Federace ve válce proti Dominionu. Když se to nepovede, cardassijský krejčí a bývalý agent Obsidiánského řádu Garak zabije romulanského senátora, který Siskův pokus o podvod prohlédl, a vše narafičí tak, aby to vypadalo jako práce Dominionu. Romulanské impérium pak nakonec skutečně vstoupí do války na straně Federace.

Odvozená díla[editovat | editovat zdroj]

Obdobně jako z ostatních seriálů Star Treku, i ze Stanice Deep Space Nine vznikla řada odvozených děl – knih, komiksů i počítačových her. Knižní série Star Trek: Deep Space Nine obsahuje přes 80 románů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha : Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola Fantastický žánr na televizní obrazovce, s. 199.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]