Dominion (Star Trek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dominion je ve světě Star Treku krutý vojenský stát rozšiřující svůj vliv v kvadrantu gama objevující se poprvé v seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine. Ke konci 24. století Dominion vyvolal v alfa kvadrantu válku se Spojenou federací planet a jejími spojenci.

Dominion řídí tzv. Zakladatelé či Měnavci (v originále Founders), jež v minulosti geneticky pozměnili rasu Vortů, aby jim sloužila jako jejich vyslanci. Později stvořili také rasu Jem'Hadarů, která se stala jejich vojenskou složkou. Ty udržují při životě látkou zvanou Ketracel bílý, na níž jsou Jem'Hadarové závislí, a tím si udržují jejich oddanost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V gama kvadrantu vznikl Dominion již velmi dávno. Ve své říši prosazuje své zákony velmi krutě, neštítí se kvůli poslušnosti vymýtit celou rasu (například Teplany, kteří se stali varováním pro všechny ostatní vzpurné druhy). Poprvé Dominion vstoupil do kvadrantu Alfa v roce 2369. V roce 2370 poté obsadil několik bajorských a federálních kolonií a lodí. Byl zajat kapitán Sisko a zničena loď federace třídy Galaxy, USS Odyssey.

Později se spojili s Cardassiany, a začali Dominionskou válku, která trvala od roku 2373 do roku 2375. Byli poraženi Spojenou federací planet a jejími spojenci. Poté co zdevastovali Cardassianskou říši, byli nuceni opustit kvadrant alfa.

Infekce[editovat | editovat zdroj]

Během válečného konfliktu byli měňavci infikováni virem, který vyvíjela Sekce 31, tajná složka Spojené federace planet. Infekci nevědomě zavlekl na velký článek (domov měňavců) šéf bezpečnosti Stanice Deep Space Nine, konstábl Odo. Když nemoc ve velkém článku propukla, měňavci postupně vysychali a v konečné fázi ztráceli možnost měnit se na různé jiné tvary.

Lék proti nemoci, při snaze zachránit Oda, objevil Dr. Julian Bashir. Odo pak protilátkou ve svém těle vyléčil po skončení války celý velký článek, když se s ním spojil.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]