Portál:Star Trek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Star Trek
portál
Diskuze portálu
Star Trek projekt
Diskuze projektu
Vítejte na portálu o Star Treku, seriálu s více než 57letou historií, na který navazují filmy, knihy, videohry a další… upravit
px
Článek upravit
Jean-Luc Picard je kapitán hvězdné lodi USS Enterprise (NCC-1701-D) v televizním seriálu Star Trek: Nová generace i navazujících celovečerních filmech a knihách. Tvůrce Star Treku, Gene Roddenberry, dal jméno postavě kapitána podle švýcarských vědců 20. století, bratrů Augusta a Jeana Picardových. Seriálový představitel kapitána Jeana-Luca Picarda, Patrick Stewart, měl původně hrát roli androida Data.

Jean-Luc se narodil Mauriceovi a Yvette Picardovým v La Barre ve Francii 13. července 2305. Již odmalička snil o přijetí do Hvězdné flotily. Po přijetí na Akademii Flotily se začal zajímat o archeologii, která se stala jeho zálibou po zbytek života. Šlo však o mladého, temperamentního a především ctižádostivého kadeta Akademie a tak krátce po absolvování se zapletl do šarvátky s Nausikánci, při které byl zasažen dýkou do srdce. Následkem toho mu bylo implantováno srdce umělé. Picard byl roku 2363 přidělen na loď USS Stargazer jako první důstojník a posléze se stal kapitánem. Později byl převelen, opět jako kapitán, na vlajkovou loď FederaceEnterprise-D, kde po jeho boku slouží jako první důstojník William Riker a android Dat jako druhý důstojník. Spolu s dalšími členy posádky se vydávají na vědecké mise za účelem poznávat neobjevený vesmír.

Citát upravit
Osud chrání jen hlupáky, malé děti a lodě se jménem Enterprise.
—  William Riker
px
Zajímavosti upravit
Věděli jste, že…
  • nejstarší postavou ve Star Treku, u níž je řečena doba narození, je žena Q, jejíž příchod na svět je datován na období před 5 miliardami let?
  • nástup počítačů byl ve Star Treku dán havárií časoprostorové federální lodi kapitána Braxtona, když se ve 20. století k troskám dostal Henry Starling a založil firmu Chronowerx?
  • ve Star Treku se lidstvo dostalo na Mars v roce 2032?
  • kapitán Kirk se má narodit 22. března 2233 v americkém státě Iowa, kde již dnes je vztyčena připomínková deska jako místo jeho budoucího narození?
px
Obrázek upravit
Andoriané jsou fiktivní humanoidní mimozemská rasa ze světa Star Treku. Hlavním znakem Andorianů je modrá kůže a dva tykadlům podobné orgány, které jsou pro ně velmi důležité (spolupracují s očima, které jsou barvoslepé a umožňují jim lépe vidět; mají také receptory zajišťující ostatní smyslové vjemy). Jejich domovským světem je chladný ledový měsíc Andoria obíhající plynného obra. Andorianská města se nacházejí pod povrchem, aby mohla využívat dostatek energie z nitra planety.
Andoriané jsou fiktivní humanoidní mimozemská rasa ze světa Star Treku. Hlavním znakem Andorianů je modrá kůže a dva tykadlům podobné orgány, které jsou pro ně velmi důležité (spolupracují s očima, které jsou barvoslepé a umožňují jim lépe vidět; mají také receptory zajišťující ostatní smyslové vjemy). Jejich domovským světem je chladný ledový měsíc Andoria obíhající plynného obra. Andorianská města se nacházejí pod povrchem, aby mohla využívat dostatek energie z nitra planety.
px
Články upravit
Star Trek

Seriály

Star Trek (díly/postavy) ~ Star Trek (animovaný seriál) (díly) ~ Nová generace (díly/postavy) ~ Stanice Deep Space Nine (díly/postavy) ~ Vesmírná loď Voyager (díly/postavy) ~ Enterprise (díly/postavy) ~ Discovery (díly) ~ Short Treks ~ Picard (díly) ~ Lower Decks (díly) ~ Fenomén ~ Podivné nové světy (díly)

Filmy
Film ~ Khanův hněv ~ Pátrání po Spockovi ~ Cesta domů ~ Nejzazší hranice ~ Neobjevená země ~ Generace ~ První kontakt ~ Vzpoura ~ Nemesis ~ Star Trek ~ Do temnoty ~ Do neznáma

Knihy
celkový přehled
knižní série: Star Trek (TOS) ~ Nová generace ~ Deep Space Nine ~ Voyager ~ Enterprise ~ Corps of Engineers

Rasy
Bajorané ~ Borgové ~ Cardassiané ~ Ferengové ~ Klingoni ~ Lidé ~ Q ~ Romulani ~ Vulkánci

Civilizace
Spojená federace planet ~ Borg ~ Dominion ~ Klingonská říše ~ Romulanské impérium

Planety
Země ~ Qo'noS ~ Rémus ~ Rigel VII ~ Romulus ~ Vulkán

Plavidla
Spojené Země ~ Spojené federace planet (raketoplán/třídy Ambassador, Defiant, Galaxy, Intrepid, Nebula) ~ Borgů ~ Dominionu ~ Klingonské říše ~ Romulanského impéria

Technologie
transportér ~ zbraně ~ štíty ~ replikátor ~ maskovací zařízení ~ impulsní pohon ~ warp pohon ~ simulátor

Oceněné články upravit
px
19. květen ve Star Treku upravit
px
Čekající práce upravit

Články k vytvoření[editovat zdroj]

Následující články je potřeba založit. Věříte-li si na kterékoliv heslo níže, neváhejte a klikněte na červený odkaz.
Spojená Země ~ Cardassijská unie ~ podpora života

px
Informace upravit
  • Portál založila v listopadu 2006 kolegyně Rinu.
  • V listopadu 2009 zde evidujeme 170 hesel, které se jej týkají.
  • K 1. červnu 2011 je zde 404 startrekových hesel, plus desítky navazujících – třeba o hercích.
  • Dne 1. ledna 2012 bylo evidováno 461 článků týkajících se přímo Star Treku.

Šablonky[editovat zdroj]

  • Bude-li se Vám zdát některý z článků nekompletní, vložte na konec stránky šablonu pahýlu kódem {{Pahýl}}
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Star Trek}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Obrázky ST získáváme z

Wikimedia Commons