Star Trek (animovaný seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Star Trek
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Původní název Star Trek
Star Trek: The Animated Series
Žánr science fiction
Námět Gene Roddenberry
Režie Hal Sutherland
Hrají William Shatner
Leonard Nimoy
DeForest Kelley
Země původu Spojené státy americké
Jazyk anglicky
Počet řad 2
Počet dílů 22 (seznam dílů)
Obvyklá délka 30 minut
Produkce a televizní štáb
Vedoucí produkce Gene Roddenberry
D. C. Fontana
Producent Norm Prescott
Lou Scheimer
Produkční
společnost
Filmation
Norway Productions
Distributor Paramount Television
Premiérové vysílání
TV stanice NBC
Formát obrazu NTSC (480i)
Formát zvuku Monaural
Vysíláno 8. září 1973 – 12. října 1974
Posloupnost
Předchozí Star Trek (seriál)
Následující Star Trek: Phase II
Oficiální webové stránky
Star Trek na ČSFD SZ IMDb TV.com

Star Trek (pro rozlišení často označovaný jako Star Trek: The Animated Series, zkratkou TAS) je jediný animovaný a celkově druhý televizní seriál ze světa Star Treku z let 1973–1974.

Vznik seriálu[editovat | editovat zdroj]

Po velkém úspěchu seriálu Star Trek na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století začala televizní společnost NBC pochybovat, zda bylo správné se Původní série tak rychle zbavit. Někteří představitelé televize se rozhodli, že by bylo vhodné natočit další pokračování úspěšného seriálu, ale společnost Paramount Pictures, která vlastnila k seriálu práva s tímto záměrem nesouhlasila. Bylo by totiž nutné znovu postavit veškeré kulisy a vyrobit rekvizity, což by znamenalo nemalé finanční výdaje. Celý tento projekt byl proto zrušen.

O Star Trek však začala projevovat zájem studia, která se zabývala animovanými filmy, protože pro tento typ filmů byl Star Trek takřka ideálním dílem – epizodní příběhy se skupinkou stejných postav v prostředí, které se opakuje. Nicméně ani o tento formát nikdo nestál, protože by to znamenalo zaměření se na dětského diváka a toska byla orientovaná spíše na mladé dospívající publikum.

V roce 1973 se však titulu chopila společnost Filmation Asociates, založená roku 1963 Normanem Prescottem, Lou Scheimerem a Halem Sutherlandem, která se zpočátku zabývala reklamou a do světa animovaného filmu pronikla kreslenou adaptací příběhů o Supermanovi z roku 1965. Tato společnost plánovala natočit přímé pokračování tosky se vším, co k ní patřilo. Všechno, co bylo v hraném seriálu, mělo být i v seriálu animovaném s vyladěním všech detailů.

Postavy byly animovány velmi jednoduchou technikou, i tak jsou ale snadno identifikovatelné a každý divák s původním seriálem obeznámený ihned pozná, kdo je kdo. Samotná loď Enterprise byla překreslena z původních filmových pásů okénko po okénku, čímž byl zachován duch původního seriálu.

Výroba a natáčení[editovat | editovat zdroj]

Tvůrci ze studií Filmation chtěli, aby bylo dosaženo co největší autentičnosti a zachována kontinuita s Původní sérií. Proto také nabídli spolupráci autorovi tosky, Genu Roddenberrymu. Ten nabídku přijal a do výroby povolal několik úspěšných scenáristů z původního seriálu, mezi nimi Davida Gerralda nebo D.C. Fontanu, která se podílela i na několika epizodách seriálu Star Trek: Nová generace a u tohoto seriálu se ujala postu producenta.

Bylo také rozhodnuto, že animované postavy budou dabovány svými živými protějšky, nicméně George Takei a Nichelle Nichols v rolích Sulua a Uhury se na seriálu podílet neměli. S tím ale nesouhlasil Leonard Nimoy, který se tím pádem na seriálu také podílet nechtěl. A protože úspěch původního seriálu stál do značné míry na postavě Spocka, muselo nakonec studio ustoupit. Jedna postava z původního seriálu se však do animovaného nedostala. Byl jím Čechov, a tak jeho představitel Walter Koenig alespoň napsal scénář k epizodě Nesmrtelný Vulkánec.

Na seriálu bylo znát, že má jen omezený rozpočet, hlavně v tom, že většinu vedlejších postav dabovali sami hlavní hrdinové, v čemž vynikal hlavně James Doohan coby inženýr Scott a také Majel Barrett coby sestra Christine Chapelová, kteří namluvili i dvě další hlavní postavy, Arexe a M'Ress. I přes všechna tato úskalí jsou příběhy v animované sérii velmi kvalitní, což je zásluha hlavně D.C. Fontany, která najala osvědčené autory sci-fi a nikoliv autory animovaných seriálů.

Všechna přesnost po animované stránce však vyhnala cenu jednoho dílu až na 75 000 dolarů, což byla v té době pro animovaný seriál závratná cena. Ani při této ceně se to ale nemohlo rovnat obnosům, za něž se natáčel původní seriál. I tak se ale tento seriál se svou délkou 16 epizod, ke kterým bylo nakonec přiobjednáno ještě 6 dalších, stal do té doby nejdražším kresleným seriálem. Práce na jedné epizodě pak trvaly v průměru tři měsíce, protože v té době nešla výroba animovaného filmu nijak urychlit. A protože se používalo 6 okének za sekundu, místo běžných 24, působí seriál poněkud staticky, což je jeho největší vizuální slabina.

Naopak velkou výhodou byla možnost ukázat věci, které v původním hraném seriálu jednoduše ukázat možné nebylo. Proto se zde setkáváme s rasami nehumanoidními (například létající tvorové, inteligentní rostliny, vícekončetinoví cizinci), kosmickými loďmi, které v původním seriálu téměř chybí a také s rozmanitými typy krajin, budov a měst. Zejména exteriéry planet působí někdy dosti zajímavě.

Postavy a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Star Trek.
Postava Herec Český dabing
James T. Kirk William Shatner Pavel Šrom
Spock Leonard Nimoy Lukáš Hlavica
Leonard McCoy DeForest Kelley Miloš Hlavica
Montgomery Scott James Doohan  ?
Nyota Uhura Nichelle Nicholsová Valérie Zawadská
M'Ress Majel Barrettová  ?
Hikaru Sulu George Takei  ?
Arex James Doohan  ?
Christine Chapelová Majel Barrettová  ?

Vysílání[editovat | editovat zdroj]

Premiéra animované série proběhla na televizní stanici NBC 8. září 1973, sedm let od uvedení původního seriálu. Z nepochopitelného důvodu však byla zařazena v sobotním ranním čase určeném pro děti. V té době totiž většina vedení televize zastávala názor, že animované seriály jsou určené pouze dětem, a proto musela být řada epizod upravována a zbavena násilí, obrazů smrti nebo sexu. Tím byl seriál připraven o realističnost. Byl tak sice vhodný pro děti, což potvrdila i cena Emmy z roku 1974 za nejlepší dětský seriál, ale pro dospělé diváky ztratil přitažlivost. Fanoušci se dnes shodují v tom, že kdyby byl zařazen do lepšího vysílacího času, byl by dnes považován za oficiální seriál, což potvrzuje i úspěch u kritiky. Například v Los Angeles Times kritici napsali: „Animovaný Star Trek zapadá do sobotního ranního dětského bloku asi tak, jak by se Mercedes vyjímal v závodě motokár“. NBC však jeho přesun neuskutečnila. Dnes, kdy jsou animované seriály jako South Park běžně určeny dospělým, působí jejich rozhodnutí dosti divně.

V Česku byl animovaný seriál odvysílán na televizi Nova v letech 1997–1998, režisérem českého dabingu byl Václav Knop.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

I tak ale bylo natočeno celkem 22 epizod, každá asi po 20 minutách. Tyto epizody představily Star Trek takový, jaký nemohl být v hrané sérii ukázán. Svět původního seriálu zde byl úžasně zachován a rozvinut netušeným směrem. Dozvídáme se zde, že Spock není jediným mimozemšťanem v posádce Enterprise, setkáme se s prvním kapitánem lodi, Robertem Aprilem, dozvíme se Kirkovo prostřední jméno Tiberius a mnoho dalších zajímavých skutečností.

I přes všechno to byl tento seriál nakonec prohlášen za neoficiální samotným autorem celého Star Treku, Genem Roddenberrym, a to díky několika nepřesnostem a nesmyslům, které se zde objevily. Proto také není na mnoha stránkách ani zmiňován a autoři dalších sérií se ho tudíž nemuseli držet. I tak má ale i tento seriál své věrné fanoušky, kteří jej mají rádi a věří, že oficialitu nedělá jeden výrok, byť jej vyřkl sám Roddenberry.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]