Portál:Anime a manga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipe-tan sailor fuku.png

Anime (japonsky アニメ) je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OVA (Original Video Animation) seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí. Toto pravidlo však platí pouze mimo Japonsko. V japonštině se výraz anime užívá pro všechny animované filmy a seriály z celého světa. Původ označení anime je prý ve francouzštině, ve slově dessin animé.

Manga (japonsky 漫画) je japonský styl malby či kresby, který vychází z kořenů původního japonského kresleného umění. Pojmenování manga se poprvé objevilo v pozdní polovině 18. století na základě publikací, jakou byla například obrázková knížka „Šidži no Jukikai“ autora Santó Kjódena, což ve volném překladu znamená podivné obrázky. Dnes už však mluvíme o tzv. manze moderní. Charakteristické pro tento způsob malby jsou sebejisté tahy, čisté linky, disproporčně zobrazené postavy, méně barevných přechodů na úkor šrafování, z detailů velké výrazně vykreslené oči, malý špičatý nos. Dnes se již nejčastěji využívá v kreslení komiksů a typických japonských televizních seriálů a filmů – v jejichž případě mluvíme o anime. Manga je tvořena dokonce i mimo tradiční Japonsko a je na ni nahlíženo se stejnou měrou i uznáním. Jsou to hlavně asijské země jako Tchaj-wan, Jižní Korea, Čína, Hongkong a v Evropě se sem řadí ještě Francie.

TÉMATA

KATEGORIE

OCENĚNÉ ČLÁNKY

POMOZTE

Podrobnější informace naleznete na stránce Portál:Anime a manga/Jak přispívat.

Svět anime a mangy je velký a české ručičky, jak se praví, zlaté. Pokud se zajímáte o toto téma nebo byste prostě jen chtěli pomoci při budování tohoto alternativního světa, můžeme pomoci vytvořit nebo vylepšit jakékoliv články týkající se anime a manga.

Důležitá témata, které na české Wikipedii ještě chybí, jsou:

Základní články o anime a manze, které je potřeba rozšířit a/nebo ozdrojovat:

Můžete se také pustit do úprav jakéhokoliv článku o anime a manze. Nezapomeňte vaše články zdrojovat.

Jestliže se chcete o něčem poradit nebo dát vědět o své činnosti, stačí napsat na zdejší diskuzi.