Jaoi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Příklad shounen-ai

Yaoi [jaoi] (japonskyやおい) je původně japonský termín, který označuje mužský homosexuální sex, který je zobrazován v různých japonských anime, manga a hrách. Obecně obsahuje přímé zobrazení sexuálních vztahů, čímž se liší od shounen-ai [šónen-ai]. V současnosti vydávají díla v žánru yaoi i v USA a v Indonésii.

Anime / manga yaoi[editovat | editovat zdroj]

Yaoi je druh mangy nebo žánr anime, který se zabývá sexuálním vztahům mezi mladými muži. Yaoi může znamenat i "bez pointy, bez smyslu, bez děje…" Děj nebývá nijak důležitý, hlavní je jejich sexuální život.

Charakteristickým prvkem šónen-ai (Šónen-chlapec, chlapecké; ai-láska) je tedy romantizovaný tj. platonický vztah mezi muži . Hlavní hrdinové tohoto žánru často po sobě touží, ale může dojít maximálně k polibku. Předchůdcem žánrů bylo Tanbi.

Shounen-ai a yaoi jsou populární hlavně v Japonsku, a to především mezi dívčí populací a mezi ženami v domácnosti. V USA a v Evropě jsou hlavní cílovou skupinou především ženy ve věku 18-24 let. Vedle yaoi existuje také manga cílená na mužské gay publikum bara.

Jak v yaoi, tak i v shounen-ai dochází k jednotlivým rozdělením hlavních postav na uke (ukera), což se používá i při soubojích s katanou a dá se to přeložit jako úder směrem dolů, jinak také jako jen dole. Postava, která je v homosexuálním vztahu označená jako uke je ta podřízena, nevyvolává skoro žádnou iniciativu a plní spíše ženskou funkci. Jeho opak je seme (Semera), což se používá jako zvednutí nebo nahoře. Seme je ve vztahu ten nadřazený, vyvolává hlavní iniciativu a je mužnější.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jaoi na slovenské Wikipedii.