Jaoi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jaoi (japonsky やおい, anglicky Yaoi), znamé také pod názvem klučičí láska (japonsky ボーイズ ラブ, bóizu rabu; anglicky boys' love), je žánr mangy nebo anime, který se zabývá sexuálními vztahy mezi mladými muži. Jaoi může znamenat i "bez pointy, bez smyslu, bez děje…" Děj nebývá nijak důležitý, hlavní je jejich sexuální život.

Charakteristickým prvkem šónen-ai (Šónen-chlapec, chlapecké; ai-láska) je tedy romantizovaný tj. platonický vztah mezi muži . Hlavní hrdinové tohoto žánru často po sobě touží, ale může dojít maximálně k polibku. Předchůdcem žánrů bylo Tanbi.

Shounen-ai a jaoi jsou populární hlavně v Japonsku, a to především mezi dívčí populací a mezi ženami v domácnosti. V USA a v Evropě jsou hlavní cílovou skupinou především ženy ve věku 18-24 let. Vedle jaoi existuje také manga cílená na mužské gay publikum bara.

Jak v jaoi, tak i v shounen-ai dochází k jednotlivým rozdělením hlavních postav na uke (ukera), což se používá i při soubojích s katanou a dá se to přeložit jako úder směrem dolů, jinak také jako jen dole. Postava, která je v homosexuálním vztahu označená jako uke je ta podřízená, nevyvolává skoro žádnou iniciativu a plní spíše ženskou funkci. Jeho opak je seme (Semera), což se používá jako zvednutí nebo nahoře. Seme je ve vztahu ten nadřazený, vyvolává hlavní iniciativu a je mužnější.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jaoi na slovenské Wikipedii.