Juri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Juri (japonsky 百合, anglicky Yuri), dívčí láska (japonsky ボーイズ ラブ, gáruzu rabu; anglicky girls' love) nebo též šódžo-ai (japonsky 少女愛) jsou slangové výrazy používané mezi fanoušky a označují lesbický obsah (eventuálně sexuálně otevřený) v anime, manze a související fanfiction tvorbě.

Definice a význam[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako termín otaku, i juri — původně japonské přejaté slovo — prošlo významnou sémantickou proměnou. Přesný rozdíl mezi juri a šódžo-ai se pohybuje od velkého k žádnému, záležíc na řečníkovi a jazyku.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo juri, doslovně znamenající „lilie“, je (jako mnoho dalších jmen květin) relativně časté japonské ženské jméno. V roce 1971 Itó Bungaku, editor časopisu Barazoku zaměřeného na gay komunitu, pojmenoval gaye jako Barazoku („kmen růže“) a lesbičky jurizoku („kmen lilie“). Od té doby mnoho dódžinši skupin zahrnulo jméno „Juri“ nebo „Juriko“ do juri hentai dódžinů. Část „-zoku“ či „kmen“ tohoto slova byla později vynechána.[1]

V roce 2005 v Juriconu v Tokiu, Itó Bungaku přednášel o stvoření výrazu „juri“. Spolu s mangaky a spisovateli, kteří se zúčastnili jako hosté, přednášel o oddělení termínu od hentai významu a opětovnému navrácení k významu reprezentujícímu lásku, touhu, přitažlivost a intimní citové spojení mezi ženami.

Použití v Japonsku[editovat | editovat zdroj]

V japonštině je termín juri (japonsky 百合) typicky používán v zábavních mediích pro přitažlivost mezi dívkami jakéhokoliv typu, ať už sexuální, nebo romantickou, neskrývanou nebo naznačenou. Například stanice Futaba Channel používala „juri“ jako označení pro sexuální i emocionální obsah. Wasei-eigo konstrukce anglického slova Girls' Love (japonsky ガールズラブ gáruzu rabu, dívčí láska), která je příležitostně psaná jako Girl's Love, Girls' Love nebo zkráceně GL, je též k vidění.

Termín šódžo-ai (japonsky 少女愛) je v tomto významu sotva, ne-li vůbec, v Japonsku používán, k jeho vzniku a následnému rozšíření pravděpodobně došlo na území USA. Spojení šónen-ai a šódžo-ai jsou tamějším obyvatelstvem spíše chápána jako naznačování pedofilie. Namísto toho je v užití wasei-eigo Girls' Love, popř. yuri.

Japonské lesbičky se obvykle žádným z těchto termínů nereferují a užívají převzatým slovem ビアン (bian), které je odvozené z レスビアン (rezubian). Rezubian spolu s レズ (rezu) není příliš v oblibě, jelikož si díky médiím lidé obě slova asociují s pornografií. Více specifickou gay hantýrkou je například nabe referující butch lesbičku, význam je podobný anglickému slovu „dyke“.

Juri jako příběh[editovat | editovat zdroj]

Mnoho fanoušků si v juri anime užívá jeho schopnost překroutit klasické genderové role, které jsou velmi často stereotypní a které, pakliže se zjeví důležitý protějšek, občas staví ženské postavy do nepatrně více 'submisivní' role. Na druhou stranu je juri často kritizováno za jeho „nikam nevedoucí“ děj a za převážnou většinu dramatických příběhů končících tragicky. Kritika je blíže pravdě, pokud se jedná o juri díla staršího data.[2][3]

Ne-hentai anime a manga, ve kterých je juri nebo šódžo-ai hlavní dějovou linkou[editovat | editovat zdroj]

Ne-hentai anime a manga, jejichž součástí je příběh s juri nebo šódžo-ai zápletkou[editovat | editovat zdroj]

Ne-hentai časopisy věnující se juri nebo šódžo-ai manze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Friedman, Erica: What is yuri?, vydavatelství Yuricon and ALC Publishing, 20. květen 2005
  2. Schodt, F. – Dreamland Japan: Writings on Modern Manga. Berkeley, CA: Stone Bridge Press, 1996
  3. Natsume, F. – Manga no Yomikata [How to read manga]. Tokio: Takarajimasya, 1999

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

České odkazy
Cizojazyčné odkazy