Cosplay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kaligrafický symbol
Článek obsahuje japonský text.
Bez vhodného fontu nejspíš místo kandži nebo kany uvidíte otazníky, obdélníčky či jiné znaky.
Cosplay Wikipe-tan

Cosplay (japonsky コスプレ, v přepisu kosupure) je zkratka z anglických slov „costume play“, což v překladu znamená kostýmová hra. Cosplay je tedy nejen kostým, ale i herecký výkon. Jako cosplay označujeme kostým, v němž se daný člověk snaží vypadat jako nějaká postava, ať už z fantasy nebo sci-fi obecně, hodně rozšířené pak jsou kostýmy a cosplay postav z anime nebo mangy. Takový člověk, který krom kostýmu má propracovaný i charakter postavy, může být nazýván cosplayer.

Vytváření cosplay nezahrnuje pouze napodobování účesu, líčení a obvyklého oblečení postavy, ale často i chování, zvyků nebo třeba používání jejích oblíbených slov či hlášek.

Ačkoliv hlavní trend vytváření cosplay pochází původně z Japonska, v posledních letech se rozmohl po celém světě. Největší cosplayerské komunity jsou především v asijských státech jako Malajsie, Čína, Indonésie nebo Filipíny kvůli vysoké popularitě anime a mangy, ale v poslední době se rozmohla velká cosplayerská komunita také v USA.

Časté je pořádání soutěží ve výrobě cosplay.

Jak praktikovat cosplay[editovat | editovat zdroj]

Cosplay kostýmy se značně liší, od velmi jednoduchého tématického oblečení až po velice detailně vyrobené kostýmy. Cosplay je obecně považován za odlišný od stylu halloweenských kostýmů. Cílem je totiž napodobit určitý charakter, nikoliv jen odrážet kulturu a symboliku určité akce. Cosplayeři se snaží v kostýmech napodobit chování, pohyb a řeč postavy, za kterou aktuálně vystupují. Cosplay může pocházet z filmů, seriálů, knihy, komiksu, her, hudební kapely, anime nebo manga. Někteří cosplayeři se snaží vybrat si charakter a vlastnoručně jej přepracovat do různých stylů.

Kostýmy[editovat | editovat zdroj]

Cosplayeři mají velmi mnoho druhů oblečení a metod jak postupovat při výrobě.  Výrobci vyrábějí a prodávají balené oblečení pro použití cosplay v různé kvalitě. Tyto kostýmy jsou často prodávány on-line, ale je možné je i zakoupit u prodejců na akcích. Japonští výrobci cosplay v roce 2008 dosáhli cca 35 miliard jenů zisku. Existuje řada jednotlivců, kteří pracují na zakázku a vytvářejí kostýmy, rekvizity či paruky dle zákazníkových požadavků. Některé weby jsou dokonce založeny na inzerci cosplays. Cosplayeři, kteří si kostým raději vyrábí sami, mohou tvořit trh s jednotlivými prvky, jako jsou nestylované paruky, barvy na vlasy, látky, tekutý latex, lak, boty, šperky, zbraně a mnoho dalšího.

Většina cosplayerů průběh vzniku kostýmu fotí. Při jeho vytváření tráví mnoho času nad detaily, aby dokázali svou zručnost, protože některé postavy mají zbraně a jiné příslušenství, které je velmi těžké napodobit. I přesto většina cosplayerů díky zapojení různých výrobních kombinací a metod pro svůj kostým požadovaný vzhled získá. Například zakoupí běžnou věc ( hračku, boty... ), kterou pak předělají podle vlastních potřeb. Vzhledem k tomu, že některé detaily a materiály lze obtížné replikovat, cosplayeři se často musí učit nové postupy při používání textilií, v sochařství, použití barev na obličej, zpracovávání dřeva a mnoha dalších materiálů, které případně pro své účely potřebují.

Aby se ještě více podobali charakteru, který napodobují, nosí cosplayeři jako součást kostýmu paruky. To je nezbytné zejména u anime, mangy a herních postav, které mají velmi často nepřirozené barvy a styly účesů, proto se používají barevné spreje na vlasy a extrémní stylingové produkty. Pro získání přesnějšího vzhledu, si cosplayeři často holí obočí.

Žádnou výjimkou nejsou ani kontaktní čočky, zejména u postav s unikátníma očima, pro co nejvěrnější ztvárnění vybrané postavy cosplayeři také používají dočasné tetování a barvy na tělo. Existují však i vzácné případy, kdy se cosplayer natolik sžil se svou postavou, že změnil svůj vzhled natrvalo.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]