League of Legends

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
League of Legends (zkratka LoL)
League of Legends (zkratka LoL)
League of Legends (zkratka LoL)
VývojářRiot Games
VydavatelRiot Games
DesignRob Garrett, Steve "Guinsoo" Feak, Christina Norman
Poslední verze9.10
PlatformyMicrosoft Windows
Mac OS X
Datum vydání27. října 2009
ŽánrMOBA
MódyMultiplayer
HodnoceníESRB: T
Médiazdarma ke stažení
Systémové
požadavky
Minimální:

Doporučené:

Ovládánímyš, klávesnice
Teen PEGI 12 USK 12
Webové stránkyleagueoflegends.com
Data mohou pocházet z datové položky.

League of Legends (česky Liga Legend, LOL, Lolko) je multiplayer online battle arena – počítačová videohra, vyvíjená společností Riot Games pro operační systémy Windows a MacOS. Pokud hráč hraje na serveru EUNE, je hra kompletně přeložena a předabována do češtiny. Hra byla oznámena dne 7. října 2008 a spuštěna 27. října 2009.

Sami vývojáři tvrdí, že herní mechanismy jsou částečně převzaté z módu hry Warcraft 3 Defense of the Ancients (DotA) společnosti Blizzard Entertainment .

Charakteristika hry[editovat | editovat zdroj]

Ve hře League of Legends vystupuje hráč jako vyvolávač, který ovládá v jednom zápase jediného šampiona s unikátními vlastnostmi a bojuje spolu se svým týmem proti nepřátelskému týmu na jedné mapě. Cíl hry je obvykle zničit nepřátelský Nexus, stavbu, která je na druhém konci mapy u základny druhého týmu. Hra též může skončit kapitulací jednoho z týmu, a to po 15 minutách (všichni musí být pro) nebo po 20 minutách (většina musí být pro - kapitulace se neuzná když jsou hlasy 3 z 5). Hráči hrají jednotlivé zápasy – podle režimu trvají 20-60 minut.

Každý zápas ve hře začínají šampioni obvykle s jednou schopností, které si postupem času vylepšují a zpřístupňují si další (celkem 4 unikátní schopnosti, s výjimkami). Hráč má na začátku hry Level 1 a své schopnosti má všechny plně vyvinuté až v pozdní fázi hry na Levelu 18. Na postup do dalšího levelu je potřeba sbírat tzv. expy – ty se získávají pouhým pobytem na lajně, zabíjením jednotek a šampionů nebo asistencí na zabití. Postupem do dalšího levelu se jednak zpřístupní možnost aktivovat/vylepšit schopnost, ale také postavě stoupnou tzv. staty – hodnoty brnění, zdraví, many atd. Snaha mít co nejrychleji co nejvíce levelů zajištující náskok před protihráči je základní mechanikou hry.

Jedná se o hru typu freemium – za reálné peníze lze koupit například skiny k postavám nebo samotné postavy, nelze s nimi ale žádným způsobem ovlivnit průběh hry a šanci na výhru.

Vyvolávač může hrát za jakoukoliv postavu, kterou má koupenou anebo za postavy, kterou hra zdarma v tzv. bezplatné týdenní rotaci. Ve hře je celkem 143 jedinečných postav. Každá postava má ve hře svůj příběh, pochází z určitého regionu, má svoje 4 unikátní schopnosti + pasivní schopnost(i). Pokud postavy hrají proti sobě ve hře a jsou ze stejného regionu nebo jsou v nějakém příbuzenském vztahu, mívají na sebe hlášky a v některých případech i posílené schopnosti.

Strategie výhry[editovat | editovat zdroj]

Mezi základní strategie výhry, podobně jako u ostatních MOBA her patří:

 • Zachování chadné hlavy. Agresivní hráči jsou často nahlašováni a může jim být odepřen přístup ke hře - BAN (Který může být na trvalo=PermaBAN nebo na nějakou dobu=TemporaryBAN).
 • Mít na mapě tzv. vizi. Celá mapa je pokryta tzv. Oparem neznáma, tmou, která tvoři základní kámen gameplaye hry. Aby hráči nebyly překvapeni výpady ze tmy, pokládají na mapě totemy (wardy), které na určitou dobu oblast odhalí.
 • Týmová spolupráce. Hry, kdy spolu hráči komunikují např. přes Discord nebo TeamSpeak mají jiný charakter než hry, kde se hraje s neznámými lidmi a domluva je jen přes chat. Ve hře nelze vystupovat jako jeden za jednoho ale pracovat jako tým. Některé schopnosti různých šampionů se navíc různě doplňují, nebo například pomohou doplňování zdraví (healování) a díky tomu může i jen pár dobře domluvených okamžiků rozhodnout o výsledku hry.
 • Znalost všech šampionů a jejich kouzel
 • Nákup správných předmětů. Ve hře je velké množství předmětů, které přidávají šampionovy sílu a funkčnost do hry. Některé například zvyšují poškození, jiné přidávají hodnotu brnění, zvyšují hodnotu léčení, poskytují štíty atd.

Ocenění ve hře[editovat | editovat zdroj]

Během hry mohou hráči získat ocenění několika typů, za každé ocenění navíc dostanou odměnu v podobě zlaťáků

 • První zničená věž
 • První prolitá krev
 • Série zabití beze smrti - vyvolávač je nekompromisní, vyvolávač dominuje, vyvolávač je nezastavitelný, vyvolávač je boží, vyvolávač je legendární
 • Zabití více nepřátel najednou (v krátkém časovém úseku) - dvoj/troj/čtyř/pětizářez
 • Zabití posledního živého nepřítele - Eso

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

Pokud se hráč rozhodne hrát hru, může si zvolit z několika herních režimů respektive z několika map.

Mapy jsou v League of Legends pojmenovány Pole spravedlnosti (anglicky Fields of Justice). Kromě linií a základen je na nich také tzv. džungle, kde jsou neutrální nestvůry; některé z nich po zabití dávají buff neboli posilnění hrdiny.

 • Vyvolávačův žleb (anglicky Summoners rift) - mapa vytvořená podle DotA, má tři linie a je pro pět hráčů. V různých časových obdobích může mít různé designy, např. letní, zimní, halloweenský a vánoční. Na konci roku 2014 byla předělána do jiné vizáže. Průměrná délka hry je 30-45 min.
 • Pokroucená alej (anglicky Twisted Treeline) - mapa pro tři hráče a má jen dvě linie. Je u ní pouze letní design. V říjnu 2012 byla kompletně předělána (od té doby známá i jako Shadow Isles). Průměrná délka hry je 20-30 min.
 • Křišťálová jizva (anglicky Crystal Scar) - mapa pro pět hráčů, kteří se snaží ovládat jednotlivé body. Mapa se zrušila na začátku šesté sezóny kvůli malé oblíbenosti.
 • Proving Grounds - malá mapa vytvořená pro tutorial a All random all mid (ARAM). (Zrušena, přeměněna na Howling Abyss)
 • Kvílející propast (anglicky Howling abyss) - mapa podobná Proving grounds v novém grafickém kabátě s jinými efekty etc. Hraje se na ní mód ARAM a Tutorial. Průměrná délka hry je 20-30 min.
 • Magma Chamber - podle původních informací velká 6v6 mapa, ale na All-Star šampionátu v polovině třetí sezóny se objevila její část jako 1v1/2v2 mapa. Očekávalo se její uvedení na začátku sezóny 4, ovšem Riot Games přestali s jejím vývojem.

Stálé módy[editovat | editovat zdroj]

 • Tutorial (Úvod) je rozdělen na dvě části: Klasický úvod, který je určen pro naprosté začátečníky a vysvětluje úplně základní herní mechaniky (pohyb, útoky), a Válečný trénink, kde se hráč naučí pravidla a ovládání hry.
 • Custom game (Vlastní hra) je typ her, které zakládají sami hráči. Do skupiny Custom Games patří i Tournament Draft (turnajový draft), který se pro možnost zastavení hry používá pro turnajové hraní.
 • Normal game (Normální hra) je hra, ve které hráč dostává obvyklý počet ME. Hráč se může do hry buď připojit sám (v takovém případě mu hra najde zbytek týmu), nebo se připojí s až čtyřmi předem vybranými spoluhráči.
 • Ranked game (Bodovaná hra) probíhá stejně jako Normální hra s draftem. Mohou ji hrát pouze hráči, kteří dosáhli třicáté úrovně a vlastní aspoň 20 hrdinů. Spolu s ME získávají hráči také LP (League Points), za výhru je získávají, za prohru ztrácejí.
 • Co-op vs. AI (Hráči vs. umělá inteligence) je stejný typ jako Normální hra, ale proti 'lidskému' týmu stojí počítačem ovládaní boti s nastavitelnou inteligencí. Tento typ hry lze hrát na většině map.
 • ARAM (All Random All Mid) je nově uznaný typ hry, který se dříve hrával jako custom game. 2 týmy po pěti hráčích se střetávají na nové mapě "Howling Abyss" s náhodně vybranými hrdiny a všichni jsou pouze v jedné linii. V této hře se v základně neobnovuje zdraví a lze nakupovat až po smrti.
 • Practice tool Mód určený k tréninku, hráč si může nastavit například vypnutí přebíjecích časů u kouzel, neomezené finance, či neomezenou zásobu many a trénovat postavy a herní prvky.

Rotující módy[editovat | editovat zdroj]

Tyto módy nejsou ve hře stále, ale rotují. Obvykle je zpřístupněn jeden z níže uvedených módů, a to po dobu jednoho víkendu. Některé módy jsou zpřístupněny i na delší dobu při různých příležitostech. (např. Legend of the Poro King v době Vánočních svátků)

 • One for all (Jeden za všechny) - Každý tým zvolí jednoho hrdinu. Hrdina, který je zvolen nejvíckrát, je následně přidělen celému týmu (v případě remízy je vybrán losem). Nejprve ale probíhá banování nepříjemných postav.
 • Showdown (Měření sil) - 1v1 nebo 2v2 mód na mapě Howling Abyss. Mapa byla funkční během Vánoc 2013 a věří se, že byla použita jako veřejné testování pro příchod mapy Magma Chamber. Kvůli nízké účasti hráčů v tomto modu byl ale vývoj Magma Chamber pozastaven.
 • Hexakill (Šestizářez 6v6) Tento mód byl přidán na jaře 2014 jako zpestření hry. Hrál se stejně jako normální hra, s tím rozdílem, že počet hráčů v každém týmu byl 6. Po několika dnech byl opět ze hry odstraněn.
 • Ultra Rapid Fire (URF) - V tomto módu měli hráči neomezeně Many nebo Energie (potřebujete k vyvolávání schopností), dále měly všechny schopnosti snížený Cooldown o 80% (čekací doba na schopnost) a zvýšenou rychlost. Někteří hrdinové byli v tomto módu zakázáni kvůli svým schopnostem (Nidalee, Hecarim, Soraka, Skarner, Kassadin a další). Ultra Rapid Fire byl zamýšlen jako aprílový žert a také se vždy na Apríla do hry na dva týdny vrací.
 • Doombots (Hráči vs. umělá inteligence) - V tomto módu hrají hráči proti botům (umělé inteligenci) se silnějšími schopnostmi (např. mohou střílet do všech stran naráz nebo ve vyšších obtížnostech dostávají kromě svých schopností i schopnosti jiných šampionů). Boti měli tři úrovně obtížnosti. Mód byl odstraněn a po roce se opět dočasně vrátil.
 • Hexakill - Twisted Treeline (Pokroucená alej 6v6) - Hexakill mód v pokroucené aleji.
 • Legend of the Poro King (Kvílející propast 5v5) - Stejná pravidla jako v ARAM až na to, že během hry můžete vyvolat krále porů, který postupuje vpřed, útočí na věže a léčí hráče. Přidány jsou dva summoner spelly: jeden umožňuje vystřelit pora na velkou vzdálenost, který raní nepřítele a pokud trefí nepřítele, může se do 5 sekund teleportovat k danému nepříteli, druhý spell teleportuje hráče ke králi. Král porů se vyvolá tím, že tým zasáhne druhý tým desetkrát porem (první summoner spell). Nemohou být vyvolání dva porové zároveň.
 • Nemesis Draft - Jde o klasický 5v5 draft mód s jednou důležitou úpravou - nevybíráte šampiony sobě, ale nepřátelskému týmu. A stejně tak nepřátelská pětice vybírá šampiony pro váš tým. Šampiony, které vám vybere nepřátelský tým, si následně můžete se svými spoluhráči vyměňovat. A můžete dokonce vyměňovat a hrát i šampiony, které nevlastníte.
 • PROJECT : Overcharge mapa: Substructure 43, 3v3, K výhře získej 50 bodů. Ničte Charge Boty a ukradněte jejich Fragmenty, abyste Přetížili svůj tým a rozdrtili své nepřátele.
 • Hunt of the Blood Moon 5v5, Mapa: Summoner’s Rift (upravený). Tým, který získá 300 bodů vyhraje. Zisk bodů: 1) Zabití nepřátelského šampiona; 2) Zabití ducha v jungli; 3) Zabití Demon Heralda.
  • Vaše summoner spelly mají 50% CDR.
  • Pokud jste mimo boj, zvýší se vám rychlost pohybu, regenerace many, ultimátka se nabíjí rychleji

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Mimo hru[editovat | editovat zdroj]

Když hráč zrovna nehraje, nachází se v lobby. Zde si hráč může nakupovat další hrdiny, balíčky, svazky a prohlížet si statistiky jiných hráčů, nebo pozorovat hry jiných hráčů.

Runy[editovat | editovat zdroj]

Runy jsou podpůrné doplňky šampiona, které obvykle zveličují schopnosti a úlohu šampiona ve hře.

Platidla[editovat | editovat zdroj]

 • ME – Modrá Esence je něco jako peníze ve světě League of Legends. Hráč si za ně může koupit hrdiny nebo ikonky vyvolávače (ME se získává pomocí "Champion Capsle",která se získá za levely).
 • RP – Riot Points si hráč může koupit za peníze pomocí kreditní karty, Paypal, PaySafeCard, SMS, Moneybookers, U-kash a Předplacené Riot karty. Všechny způsoby jsou v ČR umožněny, avšak SMS je oproti ostatním značně znevýhodněna.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

V obchodě si hráč může zakoupit věci za ME a RP. Některé věci v obchodě lze koupit pouze za RP.

 • Champions (šampioni) - zde si hráč může permanentně odemknout další hrdiny. Lze nakupovat za ME i RP.
 • Skins (skiny) jsou jiné verze vzhledu šampionů (nemá vliv na hru). Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Gifting Center (dárcovské centrum) - zde může hráč svým přátelům darovat šampiona nebo skin (za RP) - během tematických akcí se díky darování dají získat nové ikonky.
 • Boosts (v češtině podpory) přidávají více zkušeností a ME vydělaných za hru. Dají se koupit na určitou dobu, nebo na určitý počet her. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Runes (v češtině runy). Každý hráč má dostupné strany run, ovšem je zde i možnost nákupu dalších stránek na runy (za ME i RP).
 • Summoner Icons (v češtině ikony vyvolávače) jsou malé ikony, které se ukazují na načítací obrazovce. Dají se zde koupit loga oblíbených týmů. Pouze za RP i ME.
 • Ward Skins (vzhledy na wardy) jsou jiné verze hlídačů, tzv. ward. Dají se koupit pouze za RP.
 • Account (v češtině účet) - zde se dá zakoupit přechod na jakýkoliv jiný dostupný server (za 2600 RP), či změnu jména (za RP i ME).
 • Bundles (v češtině balíčky) obsahují runy a šampiony, které se po zakoupení hráči odemknou. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Riot points - zde se dají koupit RP za reálné peníze.
 • Blue essence - dá se získat za hraní a plnění úkolů ve hře

Divize[editovat | editovat zdroj]

Nejnižší divize ve hře je Iron IV. za výhry v hodnoceném zápase se získávají tzv. LP, při dosažení 100LP se hráč dostane do "proma" (série), kde další tři nebo pět her rozhodnou zda postoupí do další divize.

Hráč se snaží vyšplhat v žebříčku co nejvýše, jeho postup je např.: Hráč odehraje 10 rozřazovacích zápasů s 5 výhrami a 5 prohrami, dostane divizi Silver III. pokud bude chtít postoupit do Silver II. musí nasbírat 100LP výhrami a poté vyhrát 2 ze 3 her v "promu", kdyby hráč zůstal na 0LP a několikrát prohrál tak spadne do divize Silver IV. (nižší divize). Jakmile se hráč dostane do divize Silver I. a dosáhne 100LP má možnost se dostat do Goldu V. pro úspěšné dokončení proma potřebuje nyní vyhrát 3 z 5 her (když má hráč za sebou alespoň jedno neúspěšné promo ve stávající divizi, dostane první výhru do proma "zdarma".

 • Iron (Železná) (od 9. sezóny)
 • Bronze (Bronzová)
 • Silver (Stříbrná)
 • Gold (Zlatá)
 • Platinum (Platinová)
 • Diamond (Diamantová)
 • Master (Mistrovská)
 • Grandmaster (Velemistrovská) (od 9. sezóny)
 • Challenger (Vyzyvatelská)

Šampioni[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je celkem 144 šampionů, každý šampion ve hře má svůj příběh ze světa LOL, svou jednu nebo více pasivní schopnost a 3 různá kouzla + jednu silnou ultimátní schopnost (Riotem a hráči nazývána jako ultina, ultimátka, účko).

Každý šampion může ve hře zastávat jednu nebo více hlavních rolí. V obvyklé hře na vyvolávačově žlebu je 5 hráčů, tedy 5 rolí-Každá postava má příběh, ze kterého se dozvíme o jeho životě, a často nám napoví, které schopnosti by mohl mít. Riot se snaží uvádět šampiony jako komplexní celek, jeho příběh tedy často zapadá mezi příběhy ostatních šampionů. Šampionovi je také vytvořen balík schopností, které ho více či méně předurčují pro hraní určité role na polích spravedlnosti.

Schopnosti jsou vždy jako čtyři samostatné aktivovatelné celky + jedna či více pasivních-neovládaných. Protože se většině případů hrají schopnosti namapované na klávesy QWER, sám Riot schopnosti nazývá schopnosti jako qéčko, wéčko, éčko a erko.

Není žádné pravidlo společných znaků všech qéček či ostatních schopností s ostatními šampiony. Obvykle ale právě Q bývá hlavní útočná schopnost většiny šampionů. První tři schopnosti jsou hlavní funkční kouzla šampionů, které mívají krátkou až středně dlouhou přebíjecí dobu, typicky mezi 8-20 sekundami v základu.

Čtvrtá schopnost - namapovaná na R - se nazývá ultimátní, tedy šampionova ultimátka (oficiální názvosloví české verze LOL). Ultimátka obvykle mívá velmi dlouhou přebíjecí dobu, typicky 40-200 sekund. Jak již z názvu vypovídá, ultimátka je šampionova nejsilnější schopnost, kterou působí největší poškození, nejdelší omezující účinky, největší léčení atd.

Pasivní schopnost je unikátní doplněk pro každého šampiona, která mu umožňuje podrtrhnout svou roli ve hře (Annie, Soraka)  jako takovou anebo přímo tvoří součást jejich gameplaye (Karthus, Aurelion Sol). Nejsou ovládané (výjimky - Azir), dějí se sami od sebe po nějaké spouštěcí akci (smrt, jiná schopnost atd.). Někteří šampioni mají více pasivních schopností (Bard, Ornn, Kassadin, Fizz), někteří zase pasivní schopnosti na svých běžných aktivovatelných schopnostech (Annie, Kassadin, Sona, Soraka).

Celkem je ve hře 572 základních schopností, přesto je v základě lze rozdělit do několika skupin

 • Mířené schopnosti (skillshoty) – šampion vystřelí určitým směrem projektil, který uletí určitou vzdálenost. Pokud zasáhne šampion a nebo poskoka, tak provede příslušnou akci (poškodí, znehybní atd.) Příklady: Luxiino Q, Dr. Mundovo Q, Morgany Q, Caitlynino Q
 • Zaměřované schopnosti (aimed) – vyvolávač na šampiona naklikne a střela (či něco jiného) jde za ním a nemůže minout. Oběť se nemůže vyhnout. Příklady: Annie Q, Kassadinovo Q, Lissandry R, Kayly R, Morgany E
 • Přepínatelné plošné schopnosti – šampion kolem sebe utvoří oblast způsobující poškození. Za každou sekundu spotřebovává manu. Příklady: Amumuovo W, Karthusovo E, Dr. Mundovo W, Aurelion Sola W
 • Schopnosti zvyšující rychlost pohybu, útoků a schopnosti sesílané pouze na sebe. Příklady: Kog’mawa W, Tristany Q, Dravenovo W, Tryndamera R
 • Schopnosti, kdy se šampion napřahává, natahuje, zasahuje nějakou oblast. Příklady: Sionovo Q, Aatroxovo Q, Pykea Q, Xeratha Q
 • Globální schopnosti – působí na všechny protivníky/spoluhráče. Příklady: Nocturnovo R, Soraky R, Karthusovo  R, Twisted Fateho R

Schopnosti se šampion v průběhu zápasu učí. Na začátku začíná s jednou schopností a za nějakou chvíli, až nasbírá dostatek zkušeností, se může naučit další nebo stávající učinit silnější a obvykle s kratší přebíjecí dobou (postup do dalšího levelu). Utimátku se může obvykle naučit až v levelu 6 a vylepší na levelu 11 a 16. Celkem je 18 levelů a obvykle 5 levelů-vylepšení na každou schopnost a 3 na ultimátku.

Assasin - zabiják[editovat | editovat zdroj]

Zabiják nebo také vrah je šampion, který vítězí v boji 1v1 napříč různými rolemi, a to vždy z relativní blízkosti. Jejich úkol je co nejrychleji zabít cíl. Kombinují použití jejich schopností a základních útoků a tím způsobují obrovské, leckdy i kombinované poškození. Mívají k dispozici nějaké kouzlo, které jim pomůže se nějak přiblížit k oběti (Katarina), zastřít se (Akali, Fizz) nebo se rychle teleportovat (Kassadin). Touto schopností, která jim pomůže se k nepříteli přiblížit, obvykle začínají (Nocturne, Akali).

Působí obrovské poškození, nejsou až tak křehcí jako obyčejní mágové a jsou velmi mobilní (Fizz, Camille, Katarina), zato jejich schopnosti vyžadují velmi dobré načasování, taktiku a souslednost. Bez dostatečného příjmu zlaťáků na nákup předmětů jsou v pozdější fázi hry (kdy tankové a mágové jsou na výši) nepoužitelní.

Assasini chodí obvykle na mid nebo do džungle, někdy na top

Příklady assasinů: Akali, Ekko, Evelynn, Kayn, Zed

Mág - mage[editovat | editovat zdroj]

Mágové způsobují ve hře největší magické poškození z týmu. Poškození způsobují na velkou vzdálenost výhradně svými schopnostmi s krátkou/středně dlouhou přebíjecí dobou. Jejich ultimátky mívají ničivý chrarakter, schopný zvrátit průběh hry, pokud jí vyvolávač dobře použije. Mimo magického poškození aplikují na protivníky omezující účinky jako umlčení, znehybnění a uzemnění, které jim slouží k provedení jejich tzv. komb – sousled po sobě jdoucích schopností, které zaručují téměř jistou smrt (Ryze, Lux) v boji 1v1 a více.

Jejich schopnost působení obrovského nárazového poškození je vyvážena jejich křehkostí, nízkým zdravím a odolnostmi a absencí escapů. Místo toho mají jako sekundární schopnosti různých kouzel k dispozici štíty (Annie, Lux, Ryze, Kasssadin, Malzahar).

Mágové chodí obvykle na mid, s výjimkami jako podpora nebo na top.

Příklady mágů: Lux, Swain, Ryze, Karthus, Aurelion Sol, Syndra, Malzahar

Fighter - bojovník[editovat | editovat zdroj]

Bojovníci jsou šampioni, kteří tvoří jakýsi střed mezi odolností tanků a schopností působit poškození jako assasini. Pokud v týmu není tank, tak fighter obvykle začíná teamfight. Nemá takové zdraví jako tank, ale obvykle disponuje nějakou schopností, která ho dokáže zbavit se omezujících účinků (Gangplank), na chvíli se učinit nezaměřitelným (Fizz) nebo na do teamfightu přinést nějaké plošné poškození či omezující účinek (Aurelion Sol, Pantheon), díky kterému má v týmu pak větší výdrž. Někteří se udrží v boji déle kvůli jejich ultimátkám ve které se oživí nebo vyléčí či změní do jiné podoby, kdy mají více zdraví (Aatrox, Ekko, Shyvana, Swain). Někteří se dokáží rychle teleportovat mezi protivníky a zahájit tak teamfight, dorazit protivníka nebo zachránit spoluhráče (Pantheon, Twisted Fate, Shen)

Fighteři se objevují hlavně na topu a midu, v džungli či jako podpora

Příklady typických bojovníků: Pantheon, Shyvana, Trundle, Shen, Gangplank

Support - Podpora[editovat | editovat zdroj]

Podpora je v League of Legends nejdůležitější role ve hře, která pomáhá celému týmu různými způsoby k vítězství. Jako jediná nemá za cíl mít co nejvíce zářezů, dokonce je to (s výjimkou) nežádoucí. Chodí totiž na bot spolu s ADC- střelcem, které právě potřebuje peníze na nákup předmětů do pozdější fáze hry.

Dobře zahraný support chrání své spoluhráče svým vlastním tělem, stoupá si před mířené střely, aby to ostatní nezabilo, i za cenu flashe a smrti. Dále je jeho důležitým úkolem tvořit vizi na mapě, protože vize tvoří základní kámen k cestě k vítězství. Nakupuje k tomu totemy, dalekozraké totemy a čočky k odstraňování nepřátelských totemů.

Vzhledem k očividnému dělení druhů podpor i podle Riotu, uveďme jejich členění:

o  Healer – Disponuje kouzly sesílající mocné štíty nebo dokáže přímo doplnit určité hodnoty zdraví spoluhráči. Dokáží také zrychlit rychlost útoků a pohybu spojenců a jako svou, někdy jedinou útočnou schopnost mají relativně mocnou ultimátkou s omezujícími účinky.

Příklady typických healerů: Sona, Soraka, Karma, Nami, Lulu

o  Tank – tankovitá podpora je přesně to, co tým potřebuje, pokud nemá pravého tanka. Tento typ podpory sice nepůsobí závratné poškození, ale leccos vydrží a disponuje obrovskými možnostmi v omezujících účincích.

Příklady typických tankovitých podpor: Rakan, Alistar, Leona

o  Fighter – podpora, která dokáže jednoho protivníka omráčit a přitáhnout ho k sobě.

Příklady fighter supportů – Thresh, Blitzcrank, Pyke

o  Mág – občas mágové z midu chodí jako podpora, protože způsobují dostatečné poškození sami o sobě a nepotřebují tolik předmětů na zvýšení své síly, díky čemuž můžou kupovat typické předměty pro podpory (např. totemy).

Příklady mágů, používající-se jako podpory: Annie, Anivia, Brand, Lux

Support je v počáteční fázi vždy na botu se svým ADC, o které se stará, protože samotné ADC je velmi křehké. Ve střední fázi hry přechází mezi lajnami, pokládá totemy, odstraňuje ty nepřátelské a pomáhá spoluhráčům (např. tím, že je jde vyhealovat, pomoct jim rozbít věž, zabít vlnu poskoků, jít zabít nějakého protivníka atd.)

V pozdní a velmi pozdní fázi hry se nachází vždy někde kolem celého teamfightu a stará se o všechny své spoluhráče. Zatímco se ostatní starají o působení největšího poškození a zabití, support jim v tom pomáhá omezujícími účinky, healováním nebo také působením (ne však smrtelného) poškození.

Podpora je dlouhodobě podceňovaná role, což dokládá i sám Riot a kompenzuje to třeba tím, že pokud vyvolávač jde hrát roli podpory, má na další hru zaručenou takovou pozici, kterou si zvolí. (pravidlo automatického doplnění)

Marksman - střelec[editovat | editovat zdroj]

Střelci, ve hře nazývaní běžně AD carry (attack damage) nebo ADC jsou vždy křehcí šampioni s útoky na dálku. V průběhu času jsou schopni působit obrovské poškození svými základními útoky a podporovat je svými schopnostmi poskytujícími např. zpomalení (Twitch, Miss Fortune) nebo jejich dorážení na obrovskou vzdálenost (Ashe, Caitlyn, Draven). Ve hře potřebují mít dostatek peněz na nákup předmětů, zvyšujících jejich šanci na kritický zásah, rychlost útoků a útočné poškození.

ADC mívají tzv. escapy – rychlé přesuny, teleportaci, přeskoky a odpálení a vyšší základní rychlost pohybu.

Ve hře chodí s výjimkami výhradně na bot, a to spolu se supportem - podporou

Příklady ADC: Ashe, Caitlyn, Miss Fortune, Varus, Twitch, Tristana

Tank[editovat | editovat zdroj]

Tank je označení pro šampiona, kterého nelze tak snadno zabít. Má mnoho zdraví, jeho vysokou regeneraci, schopnost potlačit omezující účinky a mívá navíc k dispozici štíty. Uděluje jen malé poškození, zato s nějakým omezujícím účinkem. Obvykle působí plošné poškození (Singed, Dr. Mundo, Leona). Nejsou obvykle mobilní, jejich hlavním úkolem je tzv. potankovat své spoluhráče; převést velkou část poškození na sebe, aby ostatní nebyli tak poškozováni. Obvykle tedy zahajují teamfighty, kde vydrží celou dobu a kolem sebe protihráče plošně poškozují a omezují, aby je mohli ostatní (nebo i oni) zabít.  Jejich ultimátky s nepříliš dlouhou přebíjecí dobou jim k tomu obvykle pomáhají; tedy například zajišťují odolnost proti omezujícím účinkům, zvětšují je, zvyšují jejich zdraví a jeho regeneraci nebo zajišťují krátkodobou nesmrtelnost.

Tankové chodí obvykle na top, někdy jako podpory nebo do džungle

Příklady tanků: Sion, Dr. Mundo, Rammus, Singed, Ornn, Tahm Kench, Zac, Tryndamere

Zajímavosti o šampionech[editovat | editovat zdroj]

 • Nejslabší automatické útoky v základu má Anivia a Karthus.
 • Někteří šampioni jsou schopni umístit omezující účinky i na sebe. Příkladem toho může být Blitzcrank který se zpomalí pár sekund po zrychlení ze schopnosti W (Overdrive).
 • Udyr nemá žádnou speciální ultimátní schopnost – jen svůj další Postoj
 • Rek’sai se umí zahrabávat a má různé sady schopnosti když je zahrabaná a když vyhrabaná. Stejně tak třeba Nidalee, Gnar, Kled a Jayce mění své schopnosti podle stavu
 • Ve hře mnoho omezujících účinků, kteří si šampioni navzájem dávají= Omráčení, zpomalení, znehybnění, oslepení, vznícení, vážné rány, uzemnění, přeměnění, stáze, krátkozrakost, spolknutí, vyhození do vzduchu, potlačení, oslabení, okouzlení, jed, strach, umlčení, odhalení, vyprovokování, odzbrojení, spánek.
 • Nejdelší přebíjecí dobu na ultimátku – 200 sekund v základu – má Karthus a Shen.
 • Nejkratší přebíjecí dobu ultimátky – několik sekund – má např. Nidalee, Quinn, Zoe, Kassadin, Kog’maw.
 • Nejkratší přebíjecí dobu neultimátní schopnosti má Yasuo – až 0,02 sekundy na své E a Veigar při nastackované pasivce své W, které navíc způsobuje jedno z největších poškození z neultimátní schopnosti (100 % AP, což u Veigara bývá běžně přes 1000).
 • Rakan má ve společnosti Xayah výrazně prodloužený dosah schopnosti E.
 • Ornn díky své pasivce nemusí při nákupu běžných předmětů do základny.
 • Soraka a Karthus mají navzájem „opačné“ ultimátky – Soraka způsobí léčení všem svým spojencům a Karthus způsobí magické poškození všem svým protivníkům. Vzhledem k dlouhé sesílací době Karthusova Reqiemu a zobrazenému efektu na protihráčích se ale poškození lze vyhnout umístěním se do stáze nebo při efektu nezaměřitelnost (Fizzovo E).
 • Bardova ultimátka dokáže umístit do stáze jakoukoliv živou věc, tzn. i poskoky, příšery, draky a barona, ačkoliv poslední dva zmínění jsou proti všem ostatních omezujícím účinkům imunní. Nedokáže však do stáze umístit šampiony v tzv. nepřerušitelných efektech – nezastavitelnost (Ornn, Sion, Kled, Vi).
 • Vyvolávačovo kouzlo Očista nedokáže odstranit z hráče efekt vyhození do vzduchu, potlačení a krátkozrakost. Dokáže však odstranit vyvolávačův efekt Vznítit nebo Vyčerpat.
 • Poppyina ultimátka vyhodí do vzduchu šampiony nejdále z celé hry. Navíc vždy  směrem k Nexusu.
 • Ashina ultimátka omráčí šampiona na nejdelší dobu z celé hry – až na 3,5 sekundy.
 • I když Pyke zabije jednotku, tak odměnu za zabití dostanou i ti, kdo na zabití asistovali.
 • Ačkoliv lze ve hře mít jen 40% redukci základních přebíjecích dob, s runami lze ještě získat dalších 5%. Sony pasivka z její ultimátky poskytuje dalších, až 40% které se s těmito předchozími sčítají. Sona je tak jediným šampionem, který může mít až 85% redukci přebíjecích dob, nicméně nemůže vyslat schopnost do 0.5 sekund před vyslání poslední schopnosti. Díky tomu je suverénně nejlépe healují postavou ze hry. Dokáže všechny své spoluhráče healovat každou 1,5 sekundy asi 250 HP (základní z W + %AP+ runy + předměty) + na nich vytvoří štít, který na 1,5 sekundy ochrání všechny až před cca 300 body poškození (základní z W + %AP+ runy + předměty). Soraka je ale supportem, který dokáže najednou vyhealovat více. Pokud má všech 5 hráčů v týmu pod 40 % zdraví a Soraka na ultimátce level 18, healuje najednou až o 1000 HP, ovšem s přebíjecí dobou kolem 70 sekund.
 • Ve hře je na ultimátkách několik mazlíčků. Ivern má svoji Sedmikrásku, Annie medvěda Tibberse a Yorick Mlžnou paní. Ta ale jako jediná nemá pevně danou životnost a pokud nezemře, sama tlačí lajnu, ničí poskoky a útočí na věže.
 • Nejčastěji voleným vyvolávačovým kouzlem je Skok – Flash. Toto vyvolávací kouzlo se (alespoň většinou) nepoužívá pouze na šampionech: Shaco, Mistr Yi, Hecarim nebo Singed.
 • Veigar je jediná postava ze hry, která může mít díky své pasivce i výrazně více než 1000 AP.
 • Ve hře je větší množství pasivních schopností a ultimátek manipulujících se smrtí:
  • Aatrox se díky své studnici krve může oživit ve výši nedávno způsobeného smrtelného poškození.
  • Karthus může ještě 7 sekund po smrti sesílat schopnosti bez ohledu na manu.
  • Sion má po smrti zvýšenou rychlost pohybu, jeho zdraví však rychle klesá.
  • Tryndamera nelze v jeho ultimátce žádným způsobem zabít.
  • Anivia se po smrti přemění do vajíčka, z kterého se opět zrodí – pokud ovšem vajíčko přežije. Podobně funguje i Zacova pasivka. Oba na ní ale mají dlouho přebíjecí dobu.
  • Bardova ultimátka umístí jednotky v zaměřené oblasti do stáze, nelze je žádným způsobem poškodit, ale ani vyléčit.
  • Kog’mawa pasivka způsobí, že po smrti se může Kog’maw ještě zrychleně pohybovat a za 4 sekundy vybuchne, přičemž v místě výbuchu způsobí vysoké přímé poškození
  • Zilleanova ultimátka umístí na 5 sekund na vybraného šampiona efekt časové runy, během které když zemře, tak se znovu zrodí s určitým počtem zdraví.
  • V oblasti Kindredy ultimátky nemůže žádná živá bytost zemřít.
  • Taricova ultimátka způsobí krátkou nezranitelnost spojeneckých šampionů v zaměřené oblasti.
  • Kaylina ultimátka obalí šampiona (či sebe) štítem, který po dobu několika sekund učiní šampiona nezranitelným.
 • Tahmkenchova ultimátka má nejdelší sesílací dobu – až 6 sekund.
 • Nejdelší název schopnosti má Vel’koz – jeho ultimátka se jmenuje „Paprsek dezintegrace životních forem“.
 • Malzaharova pasivka Posun prázdnoty ochrání Malzahara od všech omezujících účinků s výjimkou Krátkozrakosti od Nocturna – ta zasáhne i spojenecké šampiony Nocturna. Nocturne je tak jediným šampionem. Který dokáže zasáhnout omezujícím účinkem i své spoluhráče.
 • Nejrychleji pohybujícím se šampionem po mapě je Quinn díky svému Valorovi.
 • Karma má k dispozici svou ultimátní schopnost už na prvním levelu a může jí ještě třikrát vylepšit.  Ryze má pouze dva stupně vylepšení ultimátky, ale zato 6 vylepšení svého Q.
 • Většina šampionů využívá k seslání schopnosti manu. Někteří šampioni mají ale energii, zuřivost, horkost apod.;  anebo jako cenu využívají své zdraví (Dr. Mundo, Zac).
 • Kayn je jediný šampion, který dokáže zcela změnit svůj herní charakter v průběhu hry.
 • Je více šampionů s velmi podobnými schopnostmi:
  • Ryze, Pantheon, Shen, Tahmkench a Twisted Fate mají jako ultimátní schopnost teleport na určenou pozici nebo k určitému šampionovi.
  • Jinx, Draven, Ashe a Ezreal mají dalekonosnou mířenou střelu přes celou mapu.

Progaming[editovat | editovat zdroj]

League of Legends je dnes jednou z nejhranějších počítačových her v historii, aktivní hráčská základna světově dosahuje nad 32 miliónů (statistiky z října 2012), což je více než World of Warcraft v době svého největšího rozkvětu. Jelikož se jedná o hru se zaměřením na PvP (hráč vs hráč), poměrně brzy se vybudovala široká kompetetivní scéna. Díky podpoře od Riot Games, kteří pro sezónu 2 uvolnili 5 miliónů dolarů na ceny a aktivnímu zapojení všech velkých organizátorů lig a turnajů, je dnes League of Legends největším elektronickým sportem v historii.

Denní aktivita hráčů v roce 2013 vzrostla na neuvěřitelných 32 miliónů a počet registrovaných uživatelů je více než 70 miliónů. Což je téměř 5× víc než v roce 2011. Spolu s počtem hráčů se rozšiřuje i počet uživatelů na komunikačním kanálu reddit.com, která se přibližuje téměř k 500 000 uživatelů. Za rok 2013 Riot Games vydělalo víc jak půl miliardy dolarů.

Progaming ve světě[editovat | editovat zdroj]

Profesionální hráči jsou ve většině případů schopni se poměrně pohodlně uživit skrze aktivity spojené s hraním League of Legends. Ti nejlepší hráči jsou placeni organizacemi, které pak reprezentují. Mezi jejich další příjmy pak patří především výhry z turnajů a výnos ze streamování. Mezi nejznámější hráče na světě patří například Andy „Reginald“ Dinh, zakladatel jedné z nejúspěšnějších progamingových organizací zabývajících se LoL – TSM (Team Solo Mid), později se pak přidali i hráči z Asie jako například Liu „Westdoor“ Shu-Wei (ahq e-Sports Club) a Lee „Faker“ Sang-hyeok (SK Telecom T1).

Rozkvět progamingové LoL scény je možný také díky skvělé podpoře organizátorů turnajů. LoL nechybělo na žádné velké akci v posledních letech a z výsluní díky obrovské podpoře fanoušků vytlačilo i hlavní hvězdu elektronických sportů – Starcraft II. To je nejpatrněji vidět v Jižní Koreji, kde se v současnosti stalo League of Legends nejhranější hrou a získalo vlastní turnaj na korejské televizi OGN.

Popularita progamingu umožnila založení regionálních lig: NA LCS, EU LCS, LCK (Korea), LPL (Čína) a LMS (Taiwan), ve kterých se nejlepší týmy pravidelně střetávají jako v tradičních sportech. Na konci každé sezóny se střetávají nejlepší týmy z regionálních lig na světovém šampionátu (anglicky World Championship/Worlds), kde poměří své síly a zjistí, kdo je nejlepším týmem na světě.

Světové týmy[editovat | editovat zdroj]

Jelikož je League of Legends rozděleno na regiony (pouze na velkých turnajích- Worlds, MSI, IEM) se společně utkají hráči z celého světa), je někdy tedy velice obtížné poměřovat relativní sílu a kvalitu jednotlivých celků. Následující týmy však patří/patřily ke špičce ve svých regionech. Postavení regionů se často mění, ale již od sezóny 3, tedy od roku 2013 dominují světové scéně týmy korejské ligy LCK.

Severní Amerika (NA LCS)

 • USA Counter Logic Gaming (CLG) - http://clgaming.net/ Dvojnásobný vítěz NA LCS (léto 2015 a jaro 2016). Reprezentoval Severní Ameriku na MSI 2016, kde skončili druzí.
 • USA Team Solo Mid (TSM) - http://www.solomid.net/ Jediný tým LCS, který se účastnil všech 8 NA LCS finále (k roku 2016).
 • USA Team Immortals - Celek, který byl vytvořen na počátku roku 2016 a poskládán z hvězd severoamerické i evropské LCS.
 • USA Team Liquid (dříve znám jako Team Curse)- http://www.teamliquid.net/
 • USA Cloud 9 - http://cloud9.gg/ světová 1

Evropa (LEC)

 • Evropská unie Unicorns Of Love (UoL) - Německý team, vítěz IEM Oakland (season XI), několikanásobný finalista EU LCS,
 • Evropská unie Fnatic - http://www.fnatic.com/ - Vítěz S1 světového šampionátu (2011). Pětinásobný vítěz evropské LCS. Držitel perfektní základní sezóny (léto 2015) - vyhráli všech 18 zápasů. Jediný západní tým, který kdy zvítězil na Worlds. Finalista Worlds S8.
 • Evropská unie Elements - (dříve znám jako Alliance) - Vítěz Evropské LCS v létě 2014. (Tým již neexistuje).
 • Evropská unie G2 Esports - http://www.g2esports.com/ - Evropský tým založený bývalou hvězdou Carlosem Rogriguézem (ocelote) se do EU LCS dostal v létě 2015 přes Challenger Series (druhá liga - Vyzyvatelská série) a nastoupil poprvé na jaře 2016. G2 zvítězili v EU LCS jak na jaře tak i v létě 2016.
 • Evropská unieOrigen - http://origen.gg/ Tým založený bývalým hvězdným hráčem týmu Fnatic xPekem (Enrique Cedeňo Martínéz) v roce 2015 se v tomto roce na jaře dostal do Challenger Series, kde zvítězili a v létě hráli EU LCS, ve které se umístili na druhém místě a v říjnu téhož roku reprezentovali EU LCS na Worlds, kde se dostali do semifinále, ale tady podlehli vítězi celého turnaje, korejskému celku SKT T1. Následující rok na jaře skočili druzí v EU LCS.

Jižní Korea (LCK)

 • Jižní Korea SK Telecom T1 - http://www.sksports.net/T1/main.asp - Vítěz S3 Worlds (2013), vítěz S5 Worlds (2015) a vítěz S6 Worlds (2016) a finalista Worlds S7 (2017).
 • Jižní Korea Rox Tigers - https://twitter.com/lol_tigers Dominantní tým v korejské lize, finalista S5 Worlds (2015).
 • Jižní Korea Samsung Galaxy (White) - Vítěz S4 Worlds (2014), finalista S6 Worlds (2016) a vítěz Worlds S7 (2017).

Taiwan (LMS)

Čína (LPL)

 • Čína Edward Gaming
 • Čína Royal Never Give Up
 • Čína IMay
 • ČínaInvictus Gaming - Vítěz Worlds S8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]