League of Legends

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
League of Legends (zkratka LoL)
Vývojář Riot Games
Vydavatel Riot Games
Design Rob Garrett, Steve "Guinsoo" Feak, Christina Norman
Poslední verze v4.8.14_05_16_15_05
Platformy Microsoft Windows
Mac OS X
Datum vydání 27.10.2009
Žánr MOBA
Módy Online Multiplayer
Hodnocení ESRB: T
Kvalita barev 0
Média zdarma ke stažení
DVD
Systémové požadavky Minimální:

Doporučené:

Ovládání myš, klávesnice
Teen PEGI 12 USK 12
Webové stránky www.league of legends.com
Data mohou pocházet z datové položky.

League of Legends (česky: Liga legend, zkráceně: LoL) je online hra pro více hráčů, která je inspirována mapou DotA ze hry Warcraft 3 - The Frozen Throne. Jedná se o hru typu free to play s podporou tzv. mikroplateb ke koupi herní měny zvané RP, která vás nijak neovlivní v tom jak dobří jste, akorát si budete moci koupit více šampionů nebo lepší vzhled pro vaší postavu a dokonce i hezčí wardy (pokud se vám nelíbí základní). Pro platformu Windows a OSX byla vyvinuta studiem Riot Games. Hra byla oznámena dne 7. října 2008 a spuštěna 27. října 2009.

Hru nelze hrát přímo v prohlížeči, je potřeba stáhnout si klienta. Toho lze získat na oficiálních stránkách a pro hraní je nutné se zaregistrovat.

V současnosti Riot Games spravuje servery EUNE (EU Sever a Východ), EUW (EU západ), NA (Severní Amerika), OCE (Oceánie), LAS/LAN (Jižní a Severní Latinská Amerika), RU (Rusko), TU (Turecko) a BR (Brazílie). Dále existují servery CN (Čína), TW (Taiwan), GARENA (Singapur), JPN (Japonsko) a KR (Jižní Korea), které jsou oddělené od zbytku a nedá se na ně z jiné země zaregistrovat.

Pro Čechy se doporučuje hraní na EUNE (EU Sever a Východ) nebo EUW (EU západ) a to kvůli nejrychlejšímu spojení se serverem a plné podpoře českého jazyka (EUNE).

Cíl a pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Ve hře[editovat | editovat zdroj]

Proti sobě se postaví dva týmy po 5 (5 vs 5) nebo 3 (3 vs 3) hráčích. Každý si zvolí svého hrdinu a střetávají se na třech (5 vs 5) nebo dvou (3 vs 3) liniích, přičemž každý v týmu má svoji úlohu - ad carry, což je hrdina, jenž je schopen zbůsobit velké poškození pouze pomocí své zbraně, nikoliv používáním kouzel, ale na druhou stranu neustojí velké poškození, support neboli podpora, měl by být na linii s ad carry a udržovat ho dlouho naživu, aby ad carry mohl dostávat více zkušeností a zlata, jungler, který není na žádné linii ale v tzv. jungli (džungle či les), kde získává zlato a zkušenosti z neutrálních příšer a tank, který by měl iniciovat teamfighty ("týmové bitvy", viz níže) a vydržet hodně poškození. Cílem hry je zničit nepřátelskou základnu a zabránit nepřátelskému týmu ve zničení té vaší. První tým má barvu modrou a druhý červenou. Na liniích se střetávají nejen hrdinové, ale i tzv. minioni (jsou to menší slabé jednotky, jež chodí po stejných trasách (česky poskoci), kteří se objevují pravidelně ve velkých množstvích). V základně je Nexus (když zničí tým nepřátelský Nexus, vyhrává), Inhibitor (když zničí tým nepřátelský Inhibitor, vyvolá tzv. super miniony, kteří jsou mnohem silnější než obyčejní minioni) a po liniích jsou rozestavěny věže (ve hře 5 vs 5 za spawning poolem, dvě před Nexusem, jedna před Inhibitorem a další dvě na linii, ve hře 3 vs 3 jedna za spawning poolem, jedna před Nexusem, jedna před inhibitorem a jedna na linii), spawning pool (Vyvolávací místo, kde se hrdinové objevují na začátku hry a obživují, když jsou zabiti. Za spawning poolem je také věž) a obchod (zde si hráči nakupují předměty, které zvyšují hrdinovu bojeschopnost). Věže slouží jako obrana před nepřátelským týmem, nebo působí nepřátelskému týmu masivní poškození. Každá hra je v podstatě rozdělena do dvou fází. Na začátku každé hry je takzvaný lining, kdy se spolu střetávají jeden nebo dva hráči na každé linii a pokouší se dostat co nejvíce goldů (zlata) z minionů. Okolo 15. minuty hry začínají takzvané teamfighty ("týmové bitvy"), kde se střetávají celé týmy. Tyto bitvy obvykle rozhodují o výsledku hry. Hra končí zničením takzvaného Nexusu, což je hlavní budova.

Úvod do hry[editovat | editovat zdroj]

Tato hra je žánrem MOBA (multiplayer online battle arena) a je náročná na hraní na málo výkonných počítačích.

Strategie výhry[editovat | editovat zdroj]

Pro hrdiny (tj. hráče) je důležité, aby vždy zůstávali za svými miniony (poskoky). Pokud tak nečiní, útočí nepřátelíští minioni a věže na hrdinu, a tím ho zraňují a mohou ho i zabít. Pokud však hrdina postupuje správně, tak nepřátelské miniony zdálky zabíjí a za to získává jak peníze, za které si nakupuje předměty, tak i zkušenosti, díky nimž postupuje na nové levely a vylepšuje své speciální schopnosti. Ty poté používá na zabíjení nepřátelských hráčů. Podstatnou součástí dobré hry je nakupování správných předmětů, aneb je jich velké množství a pro každou postavu se hodí jiný, a jejich následné skládání sloužící k výrobě ještě mocnějších předmětů.Důležité je kupovat wardy, protože vytvářet vizi je základ hry.

Ocenění ve hře[editovat | editovat zdroj]

Během hry mohou hráči získat ocenění dvou typů. Prvním z nich je První prolitá krev, které je uděleno hráči, jenž v daném zápase jako první zabije jednoho ze soupeřů. Druhým typem je pak ocenění za zabití vícero nepřátelských hráčů, jež je odstupňované od dvou do pěti v pořadí Dvojzářez (doublekill), Trojzářez (triplekill), Čtyřzářez (quadrakill) a Pětizářez (pentakill) popřípadě Šestizářez (hexakill) v Hexakill modu. Dříve byl i tzv. Legendární zabití (Legendary Kill), které jste dosáhli při dosažení Pětizářezu (pentakill) a následném zabití dalšího spawnutého (narozeného protivníka).

Mimo hru[editovat | editovat zdroj]

Když hráč zrovna nehraje, nachází se v lobby. Zde si hráč může nakupovat další hrdiny, balíčky, svazky a runy, prohlížet si statistiky jiných hráčů, nebo pozorovat hry jiných hráčů pomocí Spectator módu. Také je zde možnost nastavení si tzv. mastery (česky mistrovství). Dále je zde možnost využití chatu.

Občas je v Riot Games problém s rozchozením hry nebo se zrovna něco předělává; jde to ale obejít heslem thereisnourflevel, které se píše hned do úvodní obrazovky při problému zapnutí hry, tzv. když je místo online unaviable. Text se nepíše do žádného okna a ani ho nikde neuvidíte (tímto heslem se sice dostanete k přihlášení, ale samotnou hru si nezahrajete, jelikož ke hraní je potřeba kontakt se serverem).

Masteries[editovat | editovat zdroj]

Jsou body, které si hráč může navolit před startem hry. Hráč se pomocí mastery stává silnějším a více specializovanějším na určitý způsob boje - slouží k vylepšení hrdiny nebo jeho kouzel. Masteries se dají navolit ve třech oborech: Útočné, Obranné a Užitečné. Hráč si může vybrat mezi všemi a kombinovat je mezi sebou. Maximální počet masteries je třicet.

Runy[editovat | editovat zdroj]

Runy si hráč může zakoupit a pak si je různě nakombinovat ve svých runových stránkách. Runy jsou rozděleny podle tří stupňů a čtyř oborů. Každý obor má runy lepší v jiných věcech něž druhý. Obory jsou Marks (útočné), Seals (obranné), Glyphs (kouzelné) a Quintessence (Utility). Run může hráč používat ve hře jen omezený počet od každého druhu (od Marks, Seals A Glyphs devět run a od Quintessence tři).

Platidla[editovat | editovat zdroj]

 • XP – Experience Points, v češtině body zkušenosti, dostává hráč za hry (za vyhrané více, za prohrané méně), díky bodům zkušenosti postupuje na další úrovně až na maximální třicátou. Po ní už body zkušenosti nedostává. S novými úrovněmi se mu otevírají další tzv. Summoners spells, které si hráč vybírá před hrou (vždy dvě).
 • IP – Influence Points, v češtině body vlivu, jsou něco jako peníze ve světě League of Legends. Hráč si za ně může koupit hrdiny, runy nebo ikonky vyvolávače (za vítězství dostane více IP, za porážku méně).
 • RP – Riot Points, v češtině Riot body, si hráč může koupit za peníze pomocí kreditní karty, Paypal, PaySafeCard, SMS, Moneybookers, U-kash a Předplacené Riot karty. Všechny způsoby jsou v ČR umožněny, avšak SMS je oproti ostatním značně znevýhodněna.
 • Gold – platidlo přímo ve hře, jenž se požívá ke kupování výbavy pro hrdiny.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

V obchodě si hráč může zakoupit věci za IP a RP. Některé věci v obchodě lze koupit pouze za RP.

 • Champions (šampioni) - zde si hráč může permanentně odemknout další hrdiny. Lze nakupovat za IP i RP.
 • Skins (vzhled) jsou jiné verze vzhledu šampionů (nemá vliv na hru). Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Gifting Center (dárcovské centrum) - zde může hráč svým přátelům darovat championa nebo skin (za RP) - během tématických akcí se díky darování dají získat nové ikonky.
 • Boosts (v češtině podpory) přidávají více zkušeností a IP vydělaných za hru. Dají se koupit na určitou dobu, nebo na určitý počet her. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Runes (v češtině runy) se dají zakoupit pouze za IP (kromě speciálních balíčků). Každý hráč má dostupné 2 strany run, ovšem je zde i možnost nákupu dalších stránek na runy (za IP i RP).
 • Summoner Icons (v češtině ikony vyvolávače) jsou malé ikony, které se ukazují na načítací obrazovce. Dají se zde koupit loga oblíbených týmů. Pouze za RP i IP.
 • Ward Skins (vzhledy na wardy) jsou jiné verze hlídačů, tzv. ward. Dají se koupit pouze za RP.
 • Account (v češtině účet) - zde se dá zakoupit přechod na jakýkoliv jiný dostupný server (za 2600 RP), či změnu jména (za RP i IP).
 • Bundles (v češtině balíčky) obsahují runy a šampiony, které se po zakoupení hráči odemknou. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Riot points - zde se dají koupit RP za reálné peníze.

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

 • Tutorial (Úvod) je rozdělen na dvě části: Klasický úvod je určen pro naprosté začátečníky, kteří poprvé spustili hru a Válečný trénink, kde se hráč naučí pravidla a ovládání hry.
 • Custom game (Vlastní hra) je typ her, které zakládají sami hráči.
 • Normal game (Normální hra) je hra ve které hráč dostává obvyklý počet IP. Hráč se může do hry připojit a čeká až se připojí k nějakému týmu, nebo se připojí premade (předem dohodnutý tým).
 • Ranked game (Bodovaná hra) je naprosto stejný typ jako Normální hra, jenže ji mohou hrát jen hráči co již dosáhli třicáté úrovně (Mimo IP dostávají skóre (za vyhrané se jim přičítá a za prohrané odčítá). tabulka všech hráčů a jejich skóre jsou umístěny na oficiálních stránkách Riot Games.
 • Co-op vs. AI (Hráči vs. umělá inteligence) je stejný typ jako Normální hra, ale proti lidskému týmu stojí počítačem ovládaní boti s nastavitelnou inteligencí. Tento typ hry lze hrát na všech mapách.
 • ARAM (All Random All Mid) je nově uznaný typ hry, který se dříve hrával jako custom game. 2 týmy po pěti hráčích se střetnou na nové mapě "The Proving Grounds" nebo "Howling Abyss" s náhodně vybranými hrdiny a všichni jsou pouze v jedné linii. V této hře se nemůžete vracet zpět na základnu, ale bojujete vždy dokud nepadnete.
 • Dominion mod, kdy se každý tým snaží ovládat co nejvíce bodů, a tím ubírá skóre druhému týmu. Jakmile se jeden z týmů dostane na 0, hra končí.
 • One for all (všichni za jednoho) každý tým pickuje postavy a ta která je picknutá nejvíckrát se pak hraje. Nejprve ale probíhá banování nepříjemných postav. Mapa byla funkční asi jenom 14 dní po startu preseason 4.
 • Showdown (měření sil) - 1v1 nebo 2v2 mód na mapě Howling Abyss. Mapa byla funkční během Vánoc 2013 a věří se, že byla použita jako veřejné testování pro příchod mapy Magma Chamber. Kvůli nízké účasti hráčů v tomto modu, byl ale vývoj Magma Chamber pozastaven.
 • Hexakill (Normální hra 6v6) Tento mód byl přidán na jaře 2014 jako zpestření hry. Hrál se stejně jako normální hra, s tím rozdílem, že počet hráčů v každém týmu byl 6. Po několika dnech byl opět ze hry odstraněn.
 • Ultra Rapid Fire (URF) V tomto módu měli hráči neomezeně Many nebo Energie (potřebujete k vyvolávání schopností), dále měli všechny schopnosti snížený Cooldown, většinou kolem 0,5s až 5s (čekací doba na schopnost) a zvýšená rychlost. Někteří Hrdinové v tomto módu byli zakázány kvůli jejich schopnostem, s nízkými Cooldowny byli takřka nesmrtelný (Nidalee, Hecarim, Soraka, Skarner, Kassadin a další). Po několika dnech byl tento mód také odstraněn.
 • Doombots (Hráči vs. umělá inteligence) V tomto modu hrají hráči proti botům (umělou inteligencí) se silnějšími schpnostmi (např. mohli střílet do všech stran naráz nebo ve vyšších obtížností dostali schopnosti jiných šampionů kromě svých). Boti měli pět obtížností. Mod byl opět odstraněn a za rok se zase vrátil.
 • Ascension (Křišťálová jizva 5v5) Podobný princip jako dominion až na to že hráči mají uprostřed mapy "bosse", který dává obrovský buff. Mod byl jen dočasný. Hraním tohoto modu mohl hráč dostat odměny v podobě ikon.
 • Hexakill twisted treeline (Pokroucená alej 6v6) Hexakill mód v pokroucené aleji.
 • Poro the king (Kvílející propast 5v5) Stejná pravidla jako v ARAM až na to, že během hry můžete vyvolat krále porů, který postupuje vpřed, útočí na věže a léčí hráče. Přidány jsou dva summoner spelly: jeden umožňuje vystřelit pora na velkou vzdálenost, který raní nepřítele a pokud trefí nepřítele může se do 5 sekund teleportovat k danému nepřítely, druhý spell teleportuje hráče ke králi. Král porů se vyvolá tím, že tým zasáhne druhý tým 10 krát porem (nemohou se vyvolat dva porové zároveň)
 • Nemesis Draft Jde o klasický 5v5 draft mód s jednou důležitou úpravou - nevybírat šampiony sobě, ale nepřátelskému týmu. A stejně tak nepřátelská pětice vybírá šampiony pro váš tým. Šampiony, které vám vybere nepřátelský tým, si následně můžete se svými spoluhráči vyměňovat. A můžete dokonce vyměňovat a hrát i takové šampiony, které nevlastníte.
 • Team deatmatch Souboj dvou týmů o velikosti dle nastavení.

Pole spravedlnosti[editovat | editovat zdroj]

Mapy jsou v League of Legends pojmenovány Pole spravedlnosti (anglicky Fields of Justice). Kromě linií a základen je na nich také tzv. džungle, kde jsou neutrální nestvůry; některé z nich po zabití dávají buff neboli posilnění hrdiny.

 • Vyvolávačův žleb (anglicky Summoners rift) - mapa vytvořená podle DotA, má tři linie a je pro pět hráčů. V různých časových obdobích může mít různé designy, např. letní, zimní, halloweenský a vánoční. Na konci roku 2014 byla předělána do jiné vizáže. Průměrná délka hry je 30-45 min.
 • Pokroucená alej (anglicky Twisted Treeline) - mapa pro tři hráče a má jen dvě linie. Je u ní pouze letní design. V říjnu 2012 byla kompletně předělána (od té doby známá i jako Shadow Isles). Průměrná délka hry je 20-30 min.
 • Křišťálová jizva (anglicky Crystal Scar) - mapa pro pět hráčů, kteří se snaží ovládat jednotlivé body. Čím déle jsou týmem body drženy, tím lépe pro něj. Dominion je mnohem méně časově náročný (15-25 min.).
 • Proving Grounds - malá mapa vytvořená pro tutorial a All random all mid (ARAM). (Zrušena, přeměněna na Howling Abyss)
 • Kvílející propast (anglicky Howling abyss) - nová mapa (květen) podobná proving grounds v novém grafickém kabátě s jinými efekty etc. Hraje se na ní mód ARAM a Tutorial. Průměrná délka hry je 20-30 min.
 • Magma Chamber - podle původních informací velká 6v6 mapa, ale na All-Star šampionátu v polovině třetí sezóny se objevila její část jako 1v1/2v2 mapa. Očekávalo se její uvedení na začátku sezóny 4, ovšem Riot Games přestali s jejím vývojem.

Progaming[editovat | editovat zdroj]

League of Legends je dnes jednou z nejhranějších počítačových her v historii, aktivní hráčská základna světově dosahuje nad 32 miliónů (statistiky z října 2012), což je více než World of Warcraft v době svého největšího rozkvětu. Jelikož se jedná o hru se zaměřením na PvP (hráč vs hráč), poměrně brzy se vybudovala široká kompetetivní scéna. Díky podpoře od Riot Games, kteří pro sezónu 2 uvolnili 5 miliónů dolarů na ceny a aktivnímu zapojení všech velkých organizátorů lig a turnajů, je dnes League of Legends největším elektronickým sportem v historii.

Denní aktivita hráčů v roce 2013 vzrostla na neuvěřitelných 32 miliónů a počet registrovaných uživatelů je více než 70 miliónů. Což je téměř 5x víc než v roce 2011. Spolu s počtem hráčů se rozšiřuje i počet uživatelů na komunikačním kanálu reddit.com , která se přibližuje téměř k 500 000 uživatelů. Za rok 2013 RIOT Games vydělalo víc jak půl miliardy dolarů.

Progaming ve světě[editovat | editovat zdroj]

Profesionální hráči jsou ve většině případů schopni se poměrně pohodlně uživit skrze aktivity spojené s hraním League of Legends. Ti nejlepší jsou placeni organizacemi, které reprezentují, mezi jejich další příjmy pak patří především výhry z turnajů a výnos ze streamování. Mezi nejznámější hráče na světě patří například George „HotshotGG“ Georgallidis a Andy „Reginald“ Dinh , zakladatelé jedné z nejúspěšnějších progamingových organizací zabývajících se LoL – CLG (Counter Logic Gaming) a TSM (Team Solo Mid).

Rozkvět progamingové LoL scény je možný také díky skvělé podpoře organizátorů turnajů. LoL nechybělo na žádné velké akci v posledních letech a z výsluní díky obrovské podpoře fanoušků vytlačilo i hlavní hvězdu elektronických sportů – Starcraft II. To je nejpatrněji vidět v Jižní Koreji, kde se v současnosti stalo League of Legends nejhranější hrou a získalo vlastní turnaj na korejské televizi OGN.

Popularita progamingu umožnila založení regionálních lig: NA LCS, EU LCS, LCK (Korea), LPL (Čína) a LMS (Taiwan), ve kterých se nejlepší týmy pravidelně střetávají jako v tradičních sportech.

Světové týmy[editovat | editovat zdroj]

Jelikož je League of Legends rozděleno na regiony (pouze na velkých turnajích hrajou společně hráči z celého světa), je někdy velice obtížné poměřovat relativní sílu a kvalitu jednotlivých celků. Následující týmy však patří dlouhodobě k světové špičce.

Amerika

Evropa

Asie

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]