League of Legends

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
League of Legends (zkratka LoL)
VývojářRiot Games
VydavatelRiot Games
DesignRob Garrett, Steve "Guinsoo" Feak, Christina Norman
Poslední verze8.23
PlatformyMicrosoft Windows
Mac OS X
Datum vydání27. října 2009
ŽánrMOBA
MódyMultiplayer
HodnoceníESRB: T
Médiazdarma ke stažení
Systémové
požadavky
Minimální:

Doporučené:

Ovládánímyš, klávesnice
Teen, Teen a Teen PEGI 12 USK 12
Webové stránkyleagueoflegends.com
Data mohou pocházet z datové položky.

League of Legends (česky: Liga legend, zkráceně: LoL nebo LoLko) je multiplayer online battle arena. Jedná se o hru typu freemium s podporou tzv. mikroplateb ke koupi herní měny zvané RP (Riot Points). Pro platformu Microsoft Windows a macOS byla vyvinuta studiem Riot Games. Hra byla oznámena dne 7. října 2008 a spuštěna 27. října 2009.

V současnosti Riot Games spravuje servery EUNE (EU Sever a Východ), EUW (EU západ), NA (Severní Amerika), JPN (Japonsko), OCE (Oceánie), LAS/LAN (Jižní a Severní Latinská Amerika), RU (Rusko), TU (Turecko) a BR (Brazílie). Dále existují servery CN (Čína), TW (Taiwan), GARENA (Singapur) a KR (Jižní Korea), které jsou oddělené od zbytku a nedá se na ně z jiné země zaregistrovat.

Pro Čechy se doporučuje hraní na EUNE (EU Sever a Východ) nebo EUW (EU západ) a to kvůli nejrychlejšímu spojení se serverem a plné podpoře českého jazyka (EUNE).

Sami vývojáři tvrdí, že herní mechanismy jsou částečně převzaté z módu hry Warcraft 3 společnosti Blizzard Entertainment Defense of the Ancients (DotA).

Charakteristika hry[editovat | editovat zdroj]

Tato hra je žánru MOBA (multiplayer online battle arena).

Základní pravidla[editovat | editovat zdroj]

Proti sobě se postaví dva týmy po 5 (5 vs 5) nebo 3 (3 vs 3) hráčích. Každý si zvolí svého hrdinu a střetnou se na třech (5 vs 5) nebo dvou (3 vs 3) liniích, přičemž každý v týmu má svoji roli - ad carry (adc), což je střelec (bojuje z dálky), jenž dává nejvíc poškození základními útoky (auto attacky), musí mít build plně AD (fyzické poškození), support (supp), je na lajně s ad carry, kterou mu pomáhá vyhrát, později pomáhá celému týmu nejčastěji tvořením výhledu na mapu pomocí ward (totemů) nebo koupí předmětů, které posílí celý tým nebo určitého spoluhráče, jungler (jg), který není na žádné linii, ale v tzv. jungli (džungle či les), kde získává zlaťáky a zkušenosti z neutrálních příšer a pomáhá vyhrát lajny ostatním spoluhráčům pomocí tzv. ganků, topař (top), zde je největší výběr hratelných hrdinů, je na lajně sám a midlaner (mid), většinou AP (síla schopností), dává nejvíc poškození pomocí svých kouzel, nikoli základními útoky, též je na lajně sám.

Cílem hry je zničit nepřátelskou základnu a zabránit nepřátelskému týmu ve zničení té vaší. Spodní tým má modrou barvu a horní červenou. Na liniích se střetávají nejen hrdinové, ale i tzv. minioni (jsou to menší slabé jednotky, jež chodí po stejných trasách (česky poskoci), kteří se objevují pravidelně ve velkých množstvích, 6 - 8). V základně je Nexus (když zničí tým nepřátelský Nexus, vyhrává), Inhibitor (když zničí tým nepřátelský Inhibitor, vyvolá tzv. super miniony, kteří jsou mnohem silnější než obyčejní minioni) a po lajnách jsou rozestavěny věže (ve hře 5 vs 5 za spawnovací plošinou,2 před Nexusem, 1 před Inhibitorem a další 2 na lajně, ve hře 3 vs 3 jedna za spawnovací plošinou, 1 před Nexusem, 1 před inhibitorem a 2 na laně), spawnovací plošina (Vyvolávací místo, kde se hrdinové objevují na začátku hry a obživují, když jsou zabiti. Za spawning poolem je také věž) a obchod (zde si hráči nakupují předměty, které zvyšují hrdinovu bojeschopnost). Věže slouží jako obrana před nepřátelským týmem, nebo působí nepřátelskému týmu masivní poškození. Každá hra je v podstatě rozdělena do dvou fází. Na začátku každé hry je takzvaný lining, kdy se spolu střetávají jeden nebo dva hráči na každé linii a pokouší se dostat co nejvíce goldů (zlata) z minionů. Okolo 15. minuty hry začínají takzvané teamfighty ("týmové bitvy"), kde se střetávají celé týmy. Tyto bitvy obvykle rozhodují o výsledku hry. Hra končí zničením takzvaného Nexusu, což je hlavní budova.

Strategie výhry[editovat | editovat zdroj]

Pro hrdiny (tj. hráče) je důležité, aby vždy zůstávali za svými miniony (poskoky). Pokud tak nečiní, útočí nepřátelíští minioni a věže na hrdinu, a tím ho zraňují a mohou ho i zabít. Pokud však hrdina postupuje správně, tak nepřátelské miniony zdálky zabíjí a za to získává jak peníze, za které si nakupuje předměty, tak i zkušenosti, díky nimž postupuje na nové levely a vylepšuje své speciální schopnosti. Ty poté používá na zabíjení nepřátelských hráčů. Podstatnou součástí dobré hry je nakupování správných předmětů, aneb je jich velké množství a pro každou postavu se hodí jiný, a jejich následné skládání sloužící k výrobě ještě mocnějších předmětů. Důležité je kupovat wardy, protože vytvářet vizi je základ hry.

Ocenění ve hře[editovat | editovat zdroj]

Během hry mohou hráči získat ocenění tří typů. Jsou to ocenění za první zničenou věž, prvního zabitého soupeře a za zabití vícero nepřátelských hráčů v krátkém časovém úseku.

Mimo hru[editovat | editovat zdroj]

Když hráč zrovna nehraje, nachází se v lobby. Zde si hráč může nakupovat další hrdiny, balíčky, svazky a prohlížet si statistiky jiných hráčů, nebo pozorovat hry jiných hráčů pomocí Spectator módu. Také je zde možnost nastavení si tzv. Runes (česky runy). Dále je zde možnost využití chatu.

Runy[editovat | editovat zdroj]

Runy si hráč může různě nakombinovat ve svých runových stránkách.

Platidla[editovat | editovat zdroj]

 • ME – Modrá Esence je něco jako peníze ve světě League of Legends. Hráč si za ně může koupit hrdiny nebo ikonky vyvolávače (ME se získává pomocí "Champion Capsle",která se získá za levely).
 • RP – Riot Points, v češtině Riot body, si hráč může koupit za peníze pomocí kreditní karty, Paypal, PaySafeCard, SMS, Moneybookers, U-kash a Předplacené Riot karty. Všechny způsoby jsou v ČR umožněny, avšak SMS je oproti ostatním značně znevýhodněna.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

V obchodě si hráč může zakoupit věci za ME a RP. Některé věci v obchodě lze koupit pouze za RP.

 • Champions (šampioni) - zde si hráč může permanentně odemknout další hrdiny. Lze nakupovat za ME i RP.
 • Skins (skiny) jsou jiné verze vzhledu šampionů (nemá vliv na hru). Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Gifting Center (dárcovské centrum) - zde může hráč svým přátelům darovat šampiona nebo skin (za RP) - během tematických akcí se díky darování dají získat nové ikonky.
 • Boosts (v češtině podpory) přidávají více zkušeností a ME vydělaných za hru. Dají se koupit na určitou dobu, nebo na určitý počet her. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Runes (v češtině runy). Každý hráč má dostupné strany run, ovšem je zde i možnost nákupu dalších stránek na runy (za ME i RP).
 • Summoner Icons (v češtině ikony vyvolávače) jsou malé ikony, které se ukazují na načítací obrazovce. Dají se zde koupit loga oblíbených týmů. Pouze za RP i ME.
 • Ward Skins (vzhledy na wardy) jsou jiné verze hlídačů, tzv. ward. Dají se koupit pouze za RP.
 • Account (v češtině účet) - zde se dá zakoupit přechod na jakýkoliv jiný dostupný server (za 2600 RP), či změnu jména (za RP i ME).
 • Bundles (v češtině balíčky) obsahují runy a šampiony, které se po zakoupení hráči odemknou. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Riot points - zde se dají koupit RP za reálné peníze.
 • Blue essence - dá se získat za hraní a plnění úkolů ve hře

Divize[editovat | editovat zdroj]

Nejnižší divize ve hře je Bronze V. za výhry v hodnoceném zápase se získávají tzv. LP, při dosažení 100LP se hráč dostane do "proma" (série), kde další tři nebo pět her rozhodnou zda postoupí do další divize.

Hráč se snaží vyšplhat v žebříčku co nejvýše, jeho postup je např.: Hráč odehraje 10 rozřazovacích zápasů s 5 výhrami a 5 prohrami, dostane divizi Silver III. pokud bude chtít postoupit do Silver II. musí nasbírat 100LP výhrami a poté vyhrát 2 ze 3 her v "promu", kdyby hráč zůstal na 0LP a několikrát prohrál tak spadne do divize Silver IV. (nižší divize). Jakmile se hráč dostane do divize Silver I. a dosáhne 100LP má možnost se dostat do Goldu V. pro úspěšné dokončení proma potřebuje nyní vyhrát 3 z 5 her (když má hráč za sebou alespoň jedno neúspěšné promo ve stávající divizi, dostane první výhru do proma "zdarma".

 • Iron (Železná) (od 9. sezóny)
 • Bronze (Bronzová)
 • Silver (Stříbrná)
 • Gold (Zlatá)
 • Platinum (Platinová)
 • Diamond (Diamantová)
 • Master (Mistrovská)
 • Grandmaster (od 9. sezóny)
 • Challenger (Vyzyvatelská)

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

Stálé módy[editovat | editovat zdroj]

 • Tutorial (Úvod) je rozdělen na dvě části: Klasický úvod, který je určen pro naprosté začátečníky a vysvětluje úplně základní herní mechaniky (pohyb, útoky), a Válečný trénink, kde se hráč naučí pravidla a ovládání hry.
 • Custom game (Vlastní hra) je typ her, které zakládají sami hráči. Do skupiny Custom Games patří i Tournament Draft (turnajový draft), který se pro možnost zastavení hry používá pro turnajové hraní.
 • Normal game (Normální hra) je hra, ve které hráč dostává obvyklý počet ME. Hráč se může do hry buď připojit sám (v takovém případě mu hra najde zbytek týmu), nebo se připojí s až čtyřmi předem vybranými spoluhráči.
 • Ranked game (Bodovaná hra) probíhá stejně jako Normální hra s draftem. Mohou ji hrát pouze hráči, kteří dosáhli třicáté úrovně a vlastní aspoň 20 hrdinů. Spolu s ME získávají hráči také LP (League Points), za výhru je získávají, za prohru ztrácejí.
 • Co-op vs. AI (Hráči vs. umělá inteligence) je stejný typ jako Normální hra, ale proti 'lidskému' týmu stojí počítačem ovládaní boti s nastavitelnou inteligencí. Tento typ hry lze hrát na většině map.
 • ARAM (All Random All Mid) je nově uznaný typ hry, který se dříve hrával jako custom game. 2 týmy po pěti hráčích se střetávají na nové mapě "Howling Abyss" s náhodně vybranými hrdiny a všichni jsou pouze v jedné linii. V této hře se v základně neobnovuje zdraví a lze nakupovat až po smrti.
 • Practice tool Mód určený k tréninku, hráč si může nastavit například vypnutí přebíjecích časů u kouzel, neomezené finance, či neomezenou zásobu many a trénovat postavy a herní prvky.

"Rotující" módy[editovat | editovat zdroj]

Tyto módy nejsou ve hře stále, ale rotují. Obvykle je zpřístupněn jeden z níže uvedených módů, a to po dobu jednoho víkendu. Některé módy jsou zpřístupněny i na delší dobu při různých příležitostech. (např. Legend of the Poro King v době Vánočních svátků)

 • One for all (Jeden za všechny) - Každý tým zvolí jednoho hrdinu. Hrdina, který je zvolen nejvíckrát, je následně přidělen celému týmu (v případě remízy je vybrán losem). Nejprve ale probíhá banování nepříjemných postav.
 • Showdown (Měření sil) - 1v1 nebo 2v2 mód na mapě Howling Abyss. Mapa byla funkční během Vánoc 2013 a věří se, že byla použita jako veřejné testování pro příchod mapy Magma Chamber. Kvůli nízké účasti hráčů v tomto modu byl ale vývoj Magma Chamber pozastaven.
 • Hexakill (Šestizářez 6v6) Tento mód byl přidán na jaře 2014 jako zpestření hry. Hrál se stejně jako normální hra, s tím rozdílem, že počet hráčů v každém týmu byl 6. Po několika dnech byl opět ze hry odstraněn.
 • Ultra Rapid Fire (URF) - V tomto módu měli hráči neomezeně Many nebo Energie (potřebujete k vyvolávání schopností), dále měly všechny schopnosti snížený Cooldown o 80% (čekací doba na schopnost) a zvýšenou rychlost. Někteří hrdinové byli v tomto módu zakázáni kvůli svým schopnostem (Nidalee, Hecarim, Soraka, Skarner, Kassadin a další). Ultra Rapid Fire byl zamýšlen jako aprílový žert a také se vždy na Apríla do hry na dva týdny vrací.
 • Doombots (Hráči vs. umělá inteligence) - V tomto módu hrají hráči proti botům (umělé inteligenci) se silnějšími schopnostmi (např. mohou střílet do všech stran naráz nebo ve vyšších obtížnostech dostávají kromě svých schopností i schopnosti jiných šampionů). Boti měli tři úrovně obtížnosti. Mód byl odstraněn a po roce se opět dočasně vrátil.
 • Hexakill - Twisted Treeline (Pokroucená alej 6v6) - Hexakill mód v pokroucené aleji.
 • Legend of the Poro King (Kvílející propast 5v5) - Stejná pravidla jako v ARAM až na to, že během hry můžete vyvolat krále porů, který postupuje vpřed, útočí na věže a léčí hráče. Přidány jsou dva summoner spelly: jeden umožňuje vystřelit pora na velkou vzdálenost, který raní nepřítele a pokud trefí nepřítele, může se do 5 sekund teleportovat k danému nepříteli, druhý spell teleportuje hráče ke králi. Král porů se vyvolá tím, že tým zasáhne druhý tým desetkrát porem (první summoner spell). Nemohou být vyvolání dva porové zároveň.
 • Nemesis Draft - Jde o klasický 5v5 draft mód s jednou důležitou úpravou - nevybíráte šampiony sobě, ale nepřátelskému týmu. A stejně tak nepřátelská pětice vybírá šampiony pro váš tým. Šampiony, které vám vybere nepřátelský tým, si následně můžete se svými spoluhráči vyměňovat. A můžete dokonce vyměňovat a hrát i šampiony, které nevlastníte.
 • PROJECT : Overcharge mapa: Substructure 43, 3v3, K výhře získej 50 bodů. Ničte Charge Boty a ukradněte jejich Fragmenty, abyste Přetížili svůj tým a rozdrtili své nepřátele.
 • Hunt of the Blood Moon 5v5, Mapa: Summoner’s Rift (upravený). Tým, který získá 300 bodů vyhraje. Zisk bodů: 1) Zabití nepřátelského šampiona; 2) Zabití ducha v jungli; 3) Zabití Demon Heralda.
  • Vaše summoner spelly mají 50% CDR.
  • Pokud jste mimo boj, zvýší se vám rychlost pohybu, regenerace many, ultimátka se nabíjí rychleji

Pole spravedlnosti[editovat | editovat zdroj]

Mapy jsou v League of Legends pojmenovány Pole spravedlnosti (anglicky Fields of Justice). Kromě linií a základen je na nich také tzv. džungle, kde jsou neutrální nestvůry; některé z nich po zabití dávají buff neboli posilnění hrdiny.

 • Vyvolávačův žleb (anglicky Summoners rift) - mapa vytvořená podle DotA, má tři linie a je pro pět hráčů. V různých časových obdobích může mít různé designy, např. letní, zimní, halloweenský a vánoční. Na konci roku 2014 byla předělána do jiné vizáže. Průměrná délka hry je 30-45 min.
 • Pokroucená alej (anglicky Twisted Treeline) - mapa pro tři hráče a má jen dvě linie. Je u ní pouze letní design. V říjnu 2012 byla kompletně předělána (od té doby známá i jako Shadow Isles). Průměrná délka hry je 20-30 min.
 • Křišťálová jizva (anglicky Crystal Scar) - mapa pro pět hráčů, kteří se snaží ovládat jednotlivé body. Mapa se zrušila na začátku šesté sezóny kvůli malé oblíbenosti.
 • Proving Grounds - malá mapa vytvořená pro tutorial a All random all mid (ARAM). (Zrušena, přeměněna na Howling Abyss)
 • Kvílející propast (anglicky Howling abyss) - mapa podobná Proving grounds v novém grafickém kabátě s jinými efekty etc. Hraje se na ní mód ARAM a Tutorial. Průměrná délka hry je 20-30 min.
 • Magma Chamber - podle původních informací velká 6v6 mapa, ale na All-Star šampionátu v polovině třetí sezóny se objevila její část jako 1v1/2v2 mapa. Očekávalo se její uvedení na začátku sezóny 4, ovšem Riot Games přestali s jejím vývojem.

Progaming[editovat | editovat zdroj]

League of Legends je dnes jednou z nejhranějších počítačových her v historii, aktivní hráčská základna světově dosahuje nad 32 miliónů (statistiky z října 2012), což je více než World of Warcraft v době svého největšího rozkvětu. Jelikož se jedná o hru se zaměřením na PvP (hráč vs hráč), poměrně brzy se vybudovala široká kompetetivní scéna. Díky podpoře od Riot Games, kteří pro sezónu 2 uvolnili 5 miliónů dolarů na ceny a aktivnímu zapojení všech velkých organizátorů lig a turnajů, je dnes League of Legends největším elektronickým sportem v historii.

Denní aktivita hráčů v roce 2013 vzrostla na neuvěřitelných 32 miliónů a počet registrovaných uživatelů je více než 70 miliónů. Což je téměř 5x víc než v roce 2011. Spolu s počtem hráčů se rozšiřuje i počet uživatelů na komunikačním kanálu reddit.com, která se přibližuje téměř k 500 000 uživatelů. Za rok 2013 Riot Games vydělalo víc jak půl miliardy dolarů.

Progaming ve světě[editovat | editovat zdroj]

Profesionální hráči jsou ve většině případů schopni se poměrně pohodlně uživit skrze aktivity spojené s hraním League of Legends. Ti nejlepší hráči jsou placeni organizacemi, které pak reprezentují. Mezi jejich další příjmy pak patří především výhry z turnajů a výnos ze streamování. Mezi nejznámější hráče na světě patří například Andy „Reginald“ Dinh , zakladatel jedné z nejúspěšnějších progamingových organizací zabývajících se LoL – TSM (Team Solo Mid), později se pak přidali i hráči z Asie jako například Liu „Westdoor“ Shu-Wei (ahq e-Sports Club) a Lee „Faker“ Sang-hyeok (SK Telecom T1).

Rozkvět progamingové LoL scény je možný také díky skvělé podpoře organizátorů turnajů. LoL nechybělo na žádné velké akci v posledních letech a z výsluní díky obrovské podpoře fanoušků vytlačilo i hlavní hvězdu elektronických sportů – Starcraft II. To je nejpatrněji vidět v Jižní Koreji, kde se v současnosti stalo League of Legends nejhranější hrou a získalo vlastní turnaj na korejské televizi OGN.

Popularita progamingu umožnila založení regionálních lig: NA LCS, EU LCS, LCK (Korea), LPL (Čína) a LMS (Taiwan), ve kterých se nejlepší týmy pravidelně střetávají jako v tradičních sportech. Na konci každé sezóny se střetávají nejlepší týmy z regionálních lig na světovém šampionátu (anglicky World Championship/Worlds), kde poměří své síly a zjistí, kdo je nejlepším týmem na světě.

Světové týmy[editovat | editovat zdroj]

Jelikož je League of Legends rozděleno na regiony (pouze na velkých turnajích- Worlds, MSI, IEM) se společně utkají hráči z celého světa), je někdy tedy velice obtížné poměřovat relativní sílu a kvalitu jednotlivých celků. Následující týmy však patří/patřily ke špičce ve svých regionech. Postavení regionů se často mění, ale již od sezóny 3, tedy od roku 2013 dominují světové scéně týmy korejské ligy LCK.

Severní Amerika (NA LCS)

 • USA Counter Logic Gaming (CLG) - http://clgaming.net/ Dvojnásobný vítěz NA LCS (léto 2015 a jaro 2016). Reprezentoval Severní Ameriku na MSI 2016, kde skončili druzí.
 • USA Team Solo Mid (TSM) - http://www.solomid.net/ Jediný tým LCS, který se účastnil všech 8 NA LCS finále (k roku 2016).
 • USA Team Immortals - Celek, který byl vytvořen na počátku roku 2016 a poskládán z hvězd severoamerické i evropské LCS.
 • USA Team Liquid (dříve znám jako Team Curse)- http://www.teamliquid.net/
 • USA Cloud 9 - http://cloud9.gg/

Evropa (EU LCS)

 • Evropská unie Unicorns Of Love ( UoL) - Německý team, vítěz IEM Oakland (season XI), několikanásobný finalista EU LCS,
 • Evropská unie Fnatic - http://www.fnatic.com/ - Vítěz S1 světového šampionátu (2011). Pětinásobný vítěz evropské LCS. Držitel perfektní základní sezóny (léto 2015) - vyhráli všech 18 zápasů. Jediný západní tým, který kdy zvítězil na Worlds. Finalista Worlds S8.
 • Evropská unie Elements - (dříve znám jako Alliance) - Vítěz Evropské LCS v létě 2014. (Tým již neexistuje).
 • Evropská unie G2 Esports - http://www.g2esports.com/ - Evropský tým založený bývalou hvězdou Carlosem Rogriguézem (ocelote) se do EU LCS dostal v létě 2015 přes Challenger Series ( druhá liga - Vyzyvatelská série) a nastoupil poprvé na jaře 2016. G2 zvítězili v EU LCS jak na jaře tak i v létě 2016.
 • Evropská unieOrigen - http://origen.gg/ Tým založený bývalým hvězdným hráčem týmu Fnatic xPekem (Enrique Cedeňo Martínéz) v roce 2015 se v tomto roce na jaře dostal do Challenger Series, kde zvítězili a v létě hráli EU LCS, ve které se umístili na druhém místě a v říjnu téhož roku reprezentovali EU LCS na Worlds, kde se dostali do semifinále, ale tady podlehli vítězi celého turnaje, korejskému celku SKT T1. Následující rok na jaře skočili druzí v EU LCS.

Jižní Korea (LCK)

 • Jižní Korea SK Telecom T1 - http://www.sksports.net/T1/main.asp - Vítěz S3 Worlds (2013), vítěz S5 Worlds (2015) a vítěz S6 Worlds (2016) a finalista Worlds S7 (2017).
 • Jižní Korea Rox Tigers - https://twitter.com/lol_tigers Dominantní tým v korejské lize, finalista S5 Worlds (2015).
 • Jižní Korea Samsung Galaxy (White) - Vítěz S4 Worlds (2014), finalista S6 Worlds (2016) a vítěz Worlds S7 (2017).

Taiwan (LMS)

Čína (LPL)

 • Čína Edward Gaming
 • Čína Royal Never Give Up
 • Čína IMay
 • ČínaInvictus Gaming - Vítěz Worlds S8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]