League of Legends

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
League of Legends
League of Legends 2019 vector.svg
Základní informace
VývojářRiot Games
VydavateléRiot Games
Tencent
Garena
THQ
DesignéřiRob Garrett, Steve Feak, Christina Normanová
SkladatelChristian Linke
EngineC++, Lua, C#, ActionScript, Java, Erlang, Php/Sql
Datum vydání27. října 2009
Žánrmultiplayer online battle arena
Herní módyvideohra pro více hráčů
kooperační mód
KlasifikacePEGI 12 a více
ESRB 13 a více
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

League of Legends (česky Liga Legend, zkráceně LoL) je počítačová hra žánru multiplayer online battle arena (MOBA). Vývojářem i hlavním distributorem je společnost Riot Games. Hra je určena pro operační systémy macOS a Windows. Inspirována byla módem Defense of the Ancients (DotA) hry Warcraft 3, společnosti Blizzard Entertainment. Byla oznámena dne 7. října 2008 a spuštěna 27. října 2009.

Pro snížení latence je světová herní populace rozdělena geograficky do 17 regionů, přičemž hráči z daného regionu jsou přednostně připojováni na místně příslušné servery. Většinu těchto serverů spravuje přímo Riot Games, jen čínský provozuje Tencent (od roku 2015 vlastník Riot Games)[1] a několik v Jihovýchodní Asii Garena.[2] Česko spadá pod server EU Nordic & East (EUNE). Při přihlášení je možnost si vybrat z mnoha jazyků a přemluv, včetně českého. Pro přehlednost jsou však zde uvedeny české i anglické termíny, neboť herní slang oba jazyky kombinuje.

Charakteristika hry[editovat | editovat zdroj]

Ve hře League of Legends vystupuje hráč jako champ, který ovládá v jednom zápase jednoho šampiona s unikátními schopnostmi a bojuje spolu se svým týmem proti nepřátelskému týmu na jedné rozlehlé mapě. Cílem hry je zničit nepřátelský Nexus, což je velká stavba u základny protihráčů. Hra též může skončit kapitulací jednoho z týmu, a to po 15 minutách (všichni musí souhlasit) nebo po 20 minutách (4 z 5 musí kapitulovat). Hráči hrají jednotlivé zápasy – podle režimu trvají většinou 20–60 minut.

Každý zápas ve hře začínají šampioni obvykle s jednou schopností, které si postupem času vylepšují a zpřístupňují si další (celkem 4 unikátní schopnosti, s výjimkami). Hráč má na začátku hry Level 1 a své schopnosti má všechny plně vyvinuté až v pozdní fázi hry na Levelu 18. Na postup do dalšího levelu je potřeba sbírat tzv. expy – ty se získávají pouhým pobytem na lince, zabíjením jednotek a šampionů nebo asistencí na zabití. Postupem do dalšího levelu se jednak zpřístupní možnost aktivovat/vylepšit schopnost, ale také postavě stoupnou tzv. staty – hodnoty brnění, zdraví, many atd. Snaha mít co nejrychleji co nejvíce levelů zajištující náskok před protihráči je základní mechanikou hry.

Jedná se o hru typu Free to play – za reálné peníze lze koupit například skiny k postavám nebo samotné postavy, nelze s nimi ale žádným způsobem ovlivnit průběh hry a šanci na výhru.

Vyvolávač může hrát za jakéhokoliv šampiona, kterého má koupeného anebo za šampiony, které hra nabízí zdarma v tzv. bezplatné týdenní rotaci. Ve hře je více než 160 jedinečných šampionů. Každý šampion má ve hře svůj příběh, pochází z určitého regionu, má svoje 4 unikátní schopnosti + pasivní schopnost. Pokud šampioni hrají proti sobě ve hře a jsou ze stejného regionu nebo jsou v nějakém příbuzenském vztahu, mívají na sebe hlášky a v některých případech i posílené schopnosti či bonusové úkoly jako například Rengar vs. Kha'zix.

Strategie[editovat | editovat zdroj]

Mezi základní strategie výhry, podobně jako u ostatních MOBA her patří:

 • Zachování chladné hlavy. Agresivní hráči jsou často nahlašováni a může jim být odepřen přístup ke hře.
 • Mít na mapě tzv. vizi. Celá mapa je pokryta válečnou mlhou (tzv. Opar neznáma). Aby hráči nebyli překvapeni výpady ze tmy, pokládají na mapě totemy (wardy), které na určitou dobu oblast odhalí.
 • Týmová spolupráce. Hry, kdy spolu hráči komunikují např. přes Discord nebo TeamSpeak mají jiný charakter než hry, kde se hraje s neznámými lidmi a domluva je jen přes chat. Ve hře nelze vystupovat jako jeden za jednoho ale pracovat jako tým. Některé schopnosti různých šampionů se navíc různě doplňují, nebo například pomohou doplňování zdraví (healování) a díky tomu může i jen pár dobře domluvených okamžiků rozhodnout o výsledku hry.
 • Znalost všech šampionů a jejich kouzel.
 • Nákup správných předmětů. Ve hře je velké množství předmětů, které přidávají šampionovi sílu a funkčnost do hry. Některé například zvyšují poškození, jiné přidávají hodnotu brnění, zvyšují hodnotu léčení, poskytují štíty atd.

Ocenění ve hře[editovat | editovat zdroj]

Během hry mohou hráči získat ocenění několika typů, za každé ocenění navíc dostanou odměnu v podobě zlaťáků.

 • První prolitá krev
 • feeder (kana)
 • První zničená věž
 • Série zabití beze smrti
 • Zabití více nepřátel najednou (v krátkém časovém úseku) – dvoj/troj/čtyř/pětizářez
 • Zabití posledního žijícího nepřítele – „Eso“

Herní módy[editovat | editovat zdroj]

Pokud se hráč rozhodne hrát hru, může si zvolit z několika herních režimů, respektive z několika map. Ty jsou v League of Legends pojmenovány Pole spravedlnosti (Fields of Justice). Kromě linií a základen je na nich také tzv. džungle, kde jsou neutrální nestvůry; některé z nich po zabití dávají buff, neboli posilnění hrdiny.

 • Vyvolávačův žleb (Summoners rift) – mapa vytvořená podle DotA, pro pět hráčů. Nachází se zde tři linie, mezi nimi jsou vyplněny džunglí a spojeny řekou. Na půli cesty z linií po řece leží tzv. Dragon-pit a Baron-pit. V různých časových obdobích může mít různé designy, (např. letní, zimní, halloweenský a vánoční). Na konci roku 2014 byla předělána do jiné vizáže. Průměrná délka hry je 30–45 min. Je to také první mapa, kterou lze vidět při prvním přihlášení v tutoriálu.
 • Twisted Treeline – mapa speciálně pro tři hráče. Nachází se zde dvě linie a džungle mezi nimi. V této džungli se nachází také dva strategické body, které zlepšují postavám atributy po jejich zabrání. (Mapa odstraněna kolem roku 2019).
 • Křišťálová jizva (Crystal Scar) – mapa pro pět hráčů, kteří se snaží ovládat jednotlivé body. (Mapa se zrušila na začátku šesté sezóny kvůli malé oblíbenosti).
 • Proving Grounds – malá mapa vytvořená pro tutoriál a ARAM (All-random, All-mid). (Zrušena, přeměněna na Howling Abyss)
 • Kvílející propast (Howling abyss) – mapa podobná Proving grounds v novém grafickém kabátě s jinými efekty etc. Hraje se na ní mód ARAM. Průměrná délka hry je 20–30 min.
 • Magma Chamber – podle původních informací velká 6v6 mapa, ale na All-Star šampionátu v polovině třetí sezóny se objevila její část jako 1v1/2v2 mapa. Očekávalo se její uvedení na začátku sezóny 4, ovšem Riot Games přestali s jejím vývojem.

Stálé módy[editovat | editovat zdroj]

 • Tutorial (Úvod) je rozdělen na dvě části: Klasický úvod, který je určen pro naprosté začátečníky a vysvětluje úplně základní herní mechaniky (pohyb, útoky), a Válečný trénink, kde se hráč naučí pravidla a ovládání hry.
 • Custom game (Vlastní hra) je typ her, které zakládají sami hráči. Do skupiny Custom Games patří i Tournament Draft (turnajový draft), který se pro možnost zastavení hry používá pro turnajové hraní.
 • Normal game (Normální hra) je hra, ve které hráč dostává obvyklý počet ME. Hráč se může do hry buď připojit sám (v takovém případě mu hra najde zbytek týmu), nebo se připojí s až čtyřmi předem vybranými spoluhráči.
 • Ranked game (Bodovaná hra) probíhá stejně jako Normální hra s draftem. Mohou ji hrát pouze hráči, kteří dosáhli třicáté úrovně a vlastní aspoň 20 hrdinů. Spolu s ME získávají hráči také LP (League Points), za výhru je získávají, za prohru ztrácejí.
 • Co-op vs. AI (Hráči vs. umělá inteligence) je stejný typ jako Normální hra, ale proti 'lidskému' týmu stojí počítačem ovládaní boti s nastavitelnou inteligencí. Tento typ hry lze hrát na většině map.
 • ARAM (All Random, All Mid) je nově uznaný typ hry, který se dříve hrával jako custom game. 2 týmy po pěti hráčích se střetávají na nové mapě "Howling Abyss" s náhodně vybranými hrdiny a všichni jsou pouze v jedné linii. V této hře se v základně neobnovuje zdraví a lze nakupovat až po smrti.
 • Practice tool Mód určený k tréninku, hráč si může nastavit například vypnutí přebíjecích časů u kouzel, neomezené finance, či neomezenou zásobu many a trénovat postavy a herní prvky.

Rotující módy[editovat | editovat zdroj]

Tyto módy nejsou ve hře stále, ale rotují. Obvykle je zpřístupněn jeden z níže uvedených módů, a to po dobu jednoho víkendu. Některé módy jsou zpřístupněny i na delší dobu při různých příležitostech. (např. Legend of the Poro King v době Vánočních svátků)

 • One for all (Jeden za všechny) – Každý tým zvolí jednoho hrdinu. Hrdina, který je zvolen nejvíce krát je následně přidělen celému týmu (v případě neshody je přidělen náhodně dle procentuální šance). Nejprve ale probíhá banování (zakazování) postav nepřítelskému týmu.
 • Showdown (Měření sil) – 1v1 nebo 2v2 mód na mapě Howling Abyss. Mapa byla funkční během Vánoc 2013 a věří se, že byla použita jako veřejné testování pro příchod mapy Magma Chamber. Kvůli nízké účasti hráčů v tomto modu byl ale vývoj Magma Chamber pozastaven.
 • Hexakill (Šestizářez 6v6) Tento mód byl přidán na jaře 2014 jako zpestření hry. Hrál se stejně jako normální hra, s tím rozdílem, že počet hráčů v každém týmu byl 6. Po několika dnech byl opět ze hry odstraněn.
 • Ultra Rapid Fire (URF) – V tomto módu měli hráči neomezeně Many nebo Energie (potřebujete k vyvolávání schopností), dále měly všechny schopnosti snížený Cooldown o 80% (čekací doba na schopnost) a zvýšenou rychlost. Někteří hrdinové byli v tomto módu zakázáni kvůli svým schopnostem (Nidalee, Hecarim, Soraka, Skarner, Kassadin a další). Ultra Rapid Fire byl zamýšlen jako aprílový žert a také se vždy na Apríla do hry na dva týdny vrací.
 • All Random Ultra Rapid Fire (ARURF) – Identický k módu URF, ale šampioni jsou přiděleni náhodně.
 • Nexus Blitz 5v5 mód, konající se na jedinečné mapě. Hráč je schopen vybrat si zdali půjde na linii či do džungle a sám si vybírá i šampiona. Skrze celou hru se promítají různé minihry. Tým, který vyhraje danou minihru získává tzv. buff, který se pokaždé liší. Hra trvá přibližně 15–20 minut. Pokud se hra neukončí do této doby, nastává minihra zvaná Sudden Death (náhlá smrt), která definitivně rozhoduje o vítězi.
 • Doombots (Hráči vs. umělá inteligence) – V tomto módu hrají hráči proti botům (umělé inteligenci) se silnějšími schopnostmi (např. mohou střílet do všech stran naráz nebo ve vyšších obtížnostech dostávají kromě svých schopností i schopnosti jiných šampionů). Boti měli tři úrovně obtížnosti. Mód byl odstraněn a po roce se opět dočasně vrátil.
 • Hexakill – Twisted Treeline (Pokroucená alej 6v6) – Hexakill mód v pokroucené aleji. Klasický mód s výjimkou, že se zúčastnilo šest hráčů.
 • Legend of the Poro King (Kvílející propast 5v5) – Stejná pravidla jako v ARAM až na to, že během hry můžete vyvolat krále porů, který postupuje vpřed, útočí na věže a léčí hráče. Přidány jsou dva summoner spelly: jeden umožňuje vystřelit pora na velkou vzdálenost, který raní nepřítele a pokud trefí nepřítele, může se do 5 sekund teleportovat k danému nepříteli, druhý spell teleportuje hráče ke králi. Král porů se vyvolá tím, že tým zasáhne druhý tým desetkrát porem (první summoner spell). Nemohou být vyvolání dva porové zároveň.
 • Nemesis Draft – Jde o klasický 5v5 draft mód s jednou důležitou úpravou – nevybíráte šampiony sobě, ale nepřátelskému týmu. A stejně tak nepřátelská pětice vybírá šampiony pro váš tým. Šampiony, které vám vybere nepřátelský tým, si následně můžete se svými spoluhráči vyměňovat. A můžete dokonce vyměňovat a hrát i šampiony, které nevlastníte.
 • PROJECT : Overcharge mapa: Substructure 43, 3v3, K výhře získej 50 bodů. Ničte Charge Boty a ukradněte jejich Fragmenty, abyste Přetížili svůj tým a rozdrtili své nepřátele.
 • Hunt of the Blood Moon 5v5, Mapa: Summoner’s Rift (upravený). Tým, který získá 300 bodů vyhraje. Zisk bodů: 1) Zabití nepřátelského šampiona; 2) Zabití ducha v jungli; 3) Zabití Demon Heralda.
  • Vaše summoner spelly mají 50% CDR.
  • Pokud jste mimo boj, zvýší se vám rychlost pohybu, regenerace many, ultimátka se nabíjí rychleji

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Mimo hru[editovat | editovat zdroj]

Když hráč zrovna nehraje, nachází se v lobby. Zde si hráč může nakupovat další hrdiny, balíčky, svazky a prohlížet si statistiky jiných hráčů, nebo pozorovat hry jiných hráčů.

Runy[editovat | editovat zdroj]

Runy jsou podpůrné doplňky šampiona, které obvykle zveličují schopnosti a úlohu šampiona ve hře.

Existuje 5 druhů run:

 • Domination (lovit a eliminovat cíl) (červené)
 • Precision (postupné poškození) (žluté)
 • Sorcery (vylepšení schopností) (modré)
 • Resolve (obrana) (zelené)
 • Inspiration (pokroucení pravidel) (světle modré)

Herní měny[editovat | editovat zdroj]

 • ME – Modré Esence fungují jako měna ve světě League of Legends. Hráč si za ně může koupit hrdiny nebo ikonky vyvolávače.
 • RP – Riot Points si hráč může koupit za peníze pomocí kreditní karty, Paypal, PaySafeCard, SMS, Moneybookers, U-kash či Předplacené Riot karty. Všechny způsoby jsou v ČR umožněny, avšak SMS je oproti ostatním značně znevýhodněna.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

V obchodě si hráč může zakoupit věci za ME a RP. Některé věci v obchodě lze koupit pouze za RP.

 • Champions (šampioni) – zde si hráč může permanentně odemknout další hrdiny. Lze nakupovat za ME i RP.
 • Skins (skiny) jsou jiné verze vzhledu šampionů (nemá vliv na hru). Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Gifting Center (dárcovské centrum) – zde může hráč svým přátelům darovat šampiona nebo skin (za RP) – během tematických akcí se díky darování dají získat nové ikonky.
 • Boosts (podpory) přidávají více zkušeností a ME vydělaných za hru. Dají se koupit na určitou dobu, nebo na určitý počet her. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Runes (runy). Každý hráč má dostupné strany run, ovšem je zde i možnost nákupu dalších stránek na runy (za ME i RP).
 • Summoner Icons (ikony vyvolávače) jsou malé ikony, které se ukazují na načítací obrazovce. Dají se zde koupit loga oblíbených týmů. Pouze za RP i ME.
 • Ward Skins (skiny na wardy) jsou jiné verze hlídačů, tzv. ward. Dají se koupit pouze za RP.
 • Account (účet) – zde se dá zakoupit přechod na jakýkoliv jiný dostupný server (za 2600 RP), či změnu jména (1300 RP, 13 900 ME).
 • Bundles (balíčky) obsahují runy a šampiony, které se po zakoupení hráči odemknou. Lze je zakoupit pouze za RP.
 • Blue essence (modrá esence) – dá se získat za hraní a plnění úkolů ve hře
 • Riot points – zde se dají koupit RP za reálné peníze.

Divize[editovat | editovat zdroj]

Za výhry v hodnoceném zápase se získávají tzv. LP (league points), pomocí nichž hráči postupují po hodnotícím žebříčku. Ten je rozdělen na devět úrovní, které se dále dělí sestupně na divize I až IV (tedy Zlatá IV je o jednu subdivizi výše než Stříbrná I), přičemž Železná a Velmistrovská úroveň byly přidány až od 9. sezóny:

 • Železná (Iron)
 • Bronzová (Bronze)
 • Stříbrná (Silver)
 • Zlatá (Gold)
 • Platinová (Platinum)
 • Diamantová (Diamond)
 • Mistrovská (Master)
 • Velmistrovská (Grandmaster)
 • Vyzyvatelská (Challenger)

Po dosažení 100 LP se hráč dostane do tzv. série (promo), kde další tři nebo pět her rozhodnou, zda se mu podaří postoupit do vyšší divize. Pokud má naopak 0 LP a několikrát prohraje, sestoupí o divizi níže. V případě, že hráč úvodních deset rozřazovacích zápasů ukončí např. s 5 výhrami a 5 prohrami, je zařazen do Stříbrné III. Pokud se mu podaří nasbírat 100 LP a vyhrát dvě ze tří her v následné sérii, postoupil by do Stříbrné II, naopak řadou proher by sestoupil do Stříbrné IV. Avšak když hráč během postupovací fáze dostane hodnocení S/S+ tak postup do vyšší ligy přeskočí i s první výhrou.

Šampioni[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je celkem 159 šampionů. Každá postava má příběh, který se váže k jejím schopnostem. Ty jsou velmi rozmanité: od různorodých útoků, přes léčení, teleportace a další podpůrné schopnosti. Některé speciální útoky dokáží zasáhnout cíl i na protější straně mapy. Daná kombinace schopností šampiona pak více či méně předurčuje pro hraní určité role na polích spravedlnosti.

Schopnosti zahrnují zpravidla jednu pasivní a právě čtyři samostatně aktivovatelné schopností, ale existují i výjimky (např. šampion Aphelios má unikátní rozhraní svých schopností). Protože se ve většině případů hrají schopnosti namapované na klávesy QWER, sám Riot nazývá schopnosti jako qéčko, wéčko, éčko a erko. Není ale žádné pravidlo společných znaků všech qéček či ostatních schopností s jinými šampiony. Obvykle ale právě Q-schopnost bývá hlavní útočná schopnost většiny šampionů. První tři schopnosti jsou hlavní funkční kouzla šampionů, které mívají krátkou až středně dlouhou přebíjecí dobu, typicky 8–20 sekund.

Čtvrtá schopnost – namapovaná na R – se nazývá ultimátní, tedy šampionova ultimátka (oficiální názvosloví české verze LoL). Ultimátka obvykle mívá velmi dlouhou přebíjecí dobu, typicky 40–200 sekund. Jak již z názvu vypovídá, ultimátka je šampionova nejsilnější schopnost, kterou působí největší poškození, nejdelší omezující účinky, největší léčení atd.

Pasivní schopnost je unikátní doplněk pro každého šampiona, která mu umožňuje podrtrhnout svou roli ve hře (Annie, Soraka)  jako takovou anebo přímo tvoří součást jejich gameplaye (Karthus, Aurelion Sol). Nejsou ovládané (výjimky – Azir), dějí se sami od sebe po nějaké spouštěcí akci (smrt, jiná schopnost atd.). Někteří šampioni mají více pasivních schopností (Bard, Ornn, Kassadin, Fizz), někteří zase pasivní schopnosti na svých běžných aktivovatelných schopnostech (Annie, Kassadin, Sona, Soraka, Seraphine).

Celkem je ve hře 572 základních schopností. Lze je rozdělit podle typu cíle, na nějž je kouzlo sesláno:

 • Mířené schopnosti (skillshot) – šampion vystřelí u;rčitým směrem projektil, který uletí určitou vzdálenost. Pokud zasáhne šampiona nebo poskoka, tak provede příslušnou akci (poškodí, znehybní atd.) Příklady: Luxiino Q, Dr. Mundovo Q, Morgany Q, Caitlynino Q
 • Zaměřované schopnosti (aimed) – vyvolávač vybere cílového šampiona a kouzlo jej zasáhne, oběť se mu nemůže vyhnout. Příklady: Annie Q, Kassadinovo Q, Lissandry R, Kayly R, Morgany E
 • Přepínatelné plošné schopnosti – šampion kolem sebe utvoří oblast způsobující poškození. Za každou sekundu spotřebovává manu. Příklady: Amumuovo W, Karthusovo E, Dr. Mundovo W, Aurelion Sola W
 • Schopnosti zvyšující rychlost pohybu, útoků a další schopnosti sesílané pouze na sebe. Příklady: Kog’mawa W, Tristany Q, Dravenovo W, Tryndamera R
 • Schopnosti, kdy se šampion napřahuje, natahuje, zasahuje nějakou oblast. Příklady: Sionovo Q, Aatroxovo Q, Pykea Q, Xeratha Q
 • Globální schopnosti – působí na všechny protivníky nebo spoluhráče. Příklady: Nocturnovo R, Soraky R, Karthusovo R, Twisted Fateho R

Schopnosti se šampion v průběhu zápasu učí. Na začátku začíná s jednou schopností a za nějakou chvíli, až nasbírá dostatek zkušeností, se může naučit další nebo stávající učinit silnější a obvykle s kratší přebíjecí dobou (postup do dalšího levelu). Utimátku se může obvykle naučit až v levelu 6 a vylepší ji nejdříve na levelu 11 a 16. Celkem lze získat 18 levelů, což odpovídá pěti úrovním každé z prvních tří aktivních schopností a třem úrovním ultimátky.

Je více šampionů s velmi podobnými schopnostmi:

 • Ryze, Pantheon, Shen a Twisted Fate mají jako ultimátní schopnost teleport na určenou pozici nebo k určitému šampionovi
 • Jinx, Draven, Ashe, Ezreal a Senna mají dalekonosnou mířenou střelu přes celou mapu

Typy šampionů[editovat | editovat zdroj]

Zabiják[editovat | editovat zdroj]

Zabiják (Assassin) nebo také vrah je šampion, který vítězí v boji 1v1 napříč různými rolemi, a to vždy z relativní blízkosti. Jejich úkol je co nejrychleji zabít cíl. Kombinují použití jejich schopností a základních útoků a tím způsobují obrovské, leckdy i kombinované poškození. Mívají k dispozici nějaké kouzlo, které jim pomůže se nějak přiblížit k oběti (Katarina), zastřít se (Akali, Fizz) nebo se rychle teleportovat (Kassadin). Touto schopností, která jim pomůže se k nepříteli přiblížit, obvykle začínají (Nocturne, Akali).

Působí obrovské poškození, nejsou až tak křehcí jako obyčejní mágové a jsou velmi mobilní (Fizz, Camille, Katarina), zato jejich schopnosti vyžadují velmi dobré načasování, taktiku a souslednost. Bez dostatečného příjmu zlaťáků na nákup předmětů jsou v pozdější fázi hry (kdy tankové a mágové jsou na výši) nepoužitelní.

Assasini chodí obvykle na mid nebo do džungle, někdy na top.

Jsou silní proti mágům a střelcům, kteří jsou náchylní vůči jejich nárazovému poškození. Naopak jsou slabí proti tankům a bojovníkům, kteří jejich náraz poškození snadno ustojí.

Příklady assasinů: Akali, Ekko, Evelynn, Kayn, Zed.

Mág[editovat | editovat zdroj]

Mágové (Mage) způsobují ve hře největší magické poškození z týmu. Poškození způsobují na velkou vzdálenost výhradně svými schopnostmi s krátkou/středně dlouhou přebíjecí dobou. Jejich ultimátky mívají ničivý chrarakter, schopný zvrátit průběh hry, pokud jí vyvolávač dobře použije. Mimo magického poškození aplikují na protivníky omezující účinky jako umlčení, znehybnění a uzemnění, které jim slouží k provedení jejich tzv. komb – sousled po sobě jdoucích schopností, které zaručují téměř jistou smrt (Ryze, Lux,Veigar) v boji 1v1 a více.

Jejich schopnost působení obrovského nárazového poškození je vyvážena jejich křehkostí, nízkým zdravím a odolnostmi a absencí escapů. Místo toho mají jako sekundární schopnosti různých kouzel k dispozici štíty (Annie, Lux, Ryze, Kasssadin, Malzahar).

Mágové chodí obvykle na mid, s výjimkami jako podpora nebo na top/džungle.

Jsou silní proti bojovníkům a střelcům, ale jsou slabí proti tankům a zabijákům.

Příklady mágů: Lux, Swain, Ryze, Karthus, Aurelion Sol, Syndra, Malzahar.

Bojovník[editovat | editovat zdroj]

Bojovníci (Fighter) jsou šampioni, kteří tvoří jakýsi střed mezi odolností tanků a schopností působit poškození jako assasini. Pokud v týmu není tank, tak fighter obvykle začíná teamfight. Nemá takové zdraví jako tank, ale obvykle disponuje nějakou schopností, která ho dokáže zbavit se omezujících účinků (Gangplank), na chvíli se učinit nezaměřitelným (Fizz) nebo na do teamfightu přinést nějaké plošné poškození či omezující účinek (Aurelion Sol, Pantheon), díky kterému má v týmu pak větší výdrž. Někteří se udrží v boji déle kvůli jejich ultimátkám ve které se oživí nebo vyléčí či změní do jiné podoby, kdy mají více zdraví (Aatrox, Ekko, Shyvana, Swain). Někteří se dokáží rychle teleportovat mezi protivníky a zahájit tak teamfight, dorazit protivníka nebo zachránit spoluhráče (Pantheon, Twisted Fate, Shen)

Fighteři se objevují hlavně na topu a midu, v džungli či jako podpora.

Příklady typických bojovníků: Pantheon, Shyvana, Trundle, Shen, Gangplank, Mordekaiser, Yasuo.

Podpora[editovat | editovat zdroj]

Podpora (Support) je v League of Legends nejdůležitější role ve hře, která pomáhá celému týmu různými způsoby k vítězství. Jako jediná nemá za cíl mít co nejvíce zářezů, dokonce je to (s výjimkou) nežádoucí. Chodí totiž na bot spolu s ADC – střelcem, které právě potřebuje peníze na nákup předmětů do pozdější fáze hry.

Dobře zahraný support chrání své spoluhráče svým vlastním tělem, stoupá si před mířené střely, aby to ostatní nezabilo, i za cenu flashe a smrti. Dále je jeho důležitým úkolem tvořit vizi na mapě, protože vize tvoří základní kámen k cestě k vítězství. Nakupuje k tomu totemy, dalekozraké totemy a čočky k odstraňování nepřátelských totemů.

Vzhledem k očividnému dělení druhů podpor i podle Riotu, uveďme jejich členění:

 •  Healer – Disponuje kouzly sesílající mocné štíty nebo dokáže přímo doplnit určité hodnoty zdraví spoluhráči. Dokáží také zrychlit rychlost útoků a pohybu spojenců a jako svou, někdy jedinou útočnou schopnost mají relativně mocnou ultimátkou s omezujícími účinky.

Příklady typických healerů: Sona, Soraka, Nami, Lulu.

 • Tank – tankovitá podpora je přesně to, co tým potřebuje, pokud nemá pravého tanka. Tento typ podpory sice nepůsobí závratné poškození, ale leccos vydrží a disponuje obrovskými možnostmi v omezujících účincích.

Příklady typických tankovitých podpor: Rakan, Alistar, Leona.

 •  Fighter – podpora, která dokáže jednoho protivníka omráčit a přitáhnout ho k sobě.

Příklady fighter supportů – Thresh, Blitzcrank, Pyke

 •  Mág – občas mágové z midu chodí jako podpora, protože způsobují dostatečné poškození sami o sobě a nepotřebují tolik předmětů na zvýšení své síly, díky čemuž můžou kupovat typické předměty pro podpory (např. totemy).

Příklady mágů, používající-se jako podpory: Annie, Anivia, Brand, karma, Lux.

Support je v počáteční fázi vždy na botu se svým ADC, o které se stará, protože samotné ADC je velmi křehké. Ve střední fázi hry přechází mezi lajnami, pokládá totemy, odstraňuje ty nepřátelské a pomáhá spoluhráčům (např. tím, že je jde vyhealovat, pomoct jim rozbít věž, zabít vlnu poskoků, jít zabít nějakého protivníka atd.)

V pozdní a velmi pozdní fázi hry se nachází vždy někde kolem celého teamfightu a stará se o všechny své spoluhráče. Zatímco se ostatní starají o působení největšího poškození a zabití, support jim v tom pomáhá omezujícími účinky, healováním nebo také působením (ne však smrtelného) poškození.

Podpora je dlouhodobě podceňovaná role, což dokládá i sám Riot a kompenzuje to třeba tím, že pokud vyvolávač jde hrát roli podpory, má na další hru zaručenou takovou pozici, kterou si zvolí. (pravidlo automatického doplnění)

Střelec[editovat | editovat zdroj]

Střelci (Marksman), ADC (attack damage carry) jsou vždy křehcí šampioni s útoky na dálku. V průběhu času jsou schopni působit obrovské poškození svými základními útoky a podporovat je svými schopnostmi poskytujícími např. zpomalení (Twitch, Miss Fortune) nebo jejich dorážení na obrovskou vzdálenost (Ashe, Caitlyn, Draven). Ve hře potřebují mít dostatek peněz na nákup předmětů, zvyšujících jejich šanci na kritický zásah, rychlost útoků a útočné poškození.

ADC mívají tzv. escapy – rychlé přesuny, teleportaci, přeskoky a odpálení a vyšší základní rychlost pohybu.

Ve hře chodí s výjimkami výhradně na bot, a to spolu se supportem – podporou

Příklady ADC: Ashe, Caitlyn, Miss Fortune, Varus, Twitch, Tristana.

Tank[editovat | editovat zdroj]

Tank je označení pro šampiona, kterého nelze tak snadno zabít. Má mnoho zdraví, jeho vysokou regeneraci, schopnost potlačit omezující účinky a mívá navíc k dispozici štíty. Uděluje jen malé poškození, zato s nějakým omezujícím účinkem. Obvykle působí plošné poškození (Singed, Dr. Mundo, Leona). Nejsou obvykle mobilní, jejich hlavním úkolem je tzv. potankovat své spoluhráče; převést velkou část poškození na sebe, aby ostatní nebyli tak poškozováni. Obvykle tedy zahajují teamfighty, kde vydrží celou dobu a kolem sebe protihráče plošně poškozují a omezují, aby je mohli ostatní (nebo i oni) zabít.  Jejich ultimátky s nepříliš dlouhou přebíjecí dobou jim k tomu obvykle pomáhají; tedy například zajišťují odolnost proti omezujícím účinkům, zvětšují je, zvyšují jejich zdraví a jeho regeneraci nebo zajišťují krátkodobou nesmrtelnost.

Tankové chodí obvykle na top, někdy jako podpory nebo do džungle

Jsou silní proti zabijákům a mágům, protože dokáží pohltit jejich nárazové poškození, ale jsou slabí proti střelcům a bojovníkům.

Příklady tanků: Sion, Dr. Mundo, Rammus, Singed, Ornn, Tahm Kench, Zac.

Esport a League of Legends[editovat | editovat zdroj]

League of Legends je dnes jednou z nejhranějších počítačových her v historii, aktivní hráčská základna světově dosahuje nad 32 miliónů (statistiky z října 2012), což je více než World of Warcraft v době svého největšího rozkvětu. Jelikož se jedná o hru se zaměřením na PvP (hráč vs hráč), poměrně brzy se vybudovala široká kompetetivní scéna. Díky podpoře od Riot Games, kteří pro sezónu 2 uvolnili 5 miliónů dolarů na ceny a aktivnímu zapojení všech velkých organizátorů lig a turnajů, je dnes League of Legends největším elektronickým sportem v historii.

Denní aktivita hráčů v roce 2013 vzrostla na neuvěřitelných 32 miliónů a počet registrovaných uživatelů je více než 70 miliónů. Což je téměř 5× víc než v roce 2011. Spolu s počtem hráčů se rozšiřuje i počet uživatelů na komunikačním kanálu reddit.com, která se přibližuje téměř k 500 000 uživatelů. Za rok 2013 Riot Games vydělalo víc než půl miliardy dolarů.

Esport ve světě[editovat | editovat zdroj]

Profesionální hráči jsou ve většině případů schopni se poměrně pohodlně uživit skrze aktivity spojené s hraním League of Legends. Ti nejlepší hráči jsou placeni organizacemi, které pak reprezentují. Mezi jejich další příjmy pak patří především výhry z turnajů a výnos ze streamování. Mezi nejznámější hráče na světě patří například Andy „Reginald“ Dinh, zakladatel jedné z nejúspěšnějších progamingových organizací zabývajících se LoL – TSM (Team Solo Mid), později se pak přidali i hráči z Asie jako například Liu „Westdoor“ Shu-Wei (ahq e-Sports Club) a Lee „Faker“ Sang-hyeok (SK Telecom T1).

Rozkvět progamingové LoL scény je možný také díky skvělé podpoře organizátorů turnajů. LoL nechybělo na žádné velké akci v posledních letech a z výsluní díky obrovské podpoře fanoušků vytlačilo i hlavní hvězdu elektronických sportů – Starcraft II. To je nejpatrněji vidět v Jižní Koreji, kde se v současnosti stalo League of Legends nejhranější hrou a získalo vlastní turnaj na korejské televizi OGN.

Popularita progamingu umožnila založení regionálních lig: NA LCS, EU LCS, LCK (Korea), LPL (Čína) a LMS (Tchaj-wan), ve kterých se nejlepší týmy pravidelně střetávají jako v tradičních sportech. Na konci každé sezóny se střetávají nejlepší týmy z regionálních lig na světovém šampionátu (anglicky World Championship/Worlds), kde poměří své síly a zjistí, kdo je nejlepším týmem na světě.

Světové týmy[editovat | editovat zdroj]

Jelikož je League of Legends rozděleno na regiony (pouze na velkých turnajích – Worlds, MSI, IEM) se společně utkají hráči z celého světa), je někdy tedy velice obtížné poměřovat relativní sílu a kvalitu jednotlivých celků. Následující týmy však patří/patřily ke špičce ve svých regionech. Postavení regionů se často mění, ale již od sezóny 3, tedy od roku 2013 dominují světové scéně týmy korejské ligy LCK.

Severní Amerika (NA LCS)

 • USA Counter Logic Gaming (CLG) – http://clgaming.net/ Dvojnásobný vítěz NA LCS (léto 2015 a jaro 2016). Reprezentoval Severní Ameriku na MSI 2016, kde skončili druzí.
 • USA Team Solo Mid (TSM) – http://www.solomid.net/ Jediný tým LCS, který se účastnil všech 8 NA LCS finále (k roku 2016).
 • USA Team Immortals – Celek, který byl vytvořen na počátku roku 2016 a poskládán z hvězd severoamerické i evropské LCS.
 • USA Team Liquid (dříve znám jako Team Curse) – http://www.teamliquid.net/
 • USA Cloud 9 – http://cloud9.gg/ světová 1

Evropa (LEC)

 • Evropská unie Unicorns Of Love (UoL) – Německý team, vítěz IEM Oakland (season XI), několikanásobný finalista EU LCS.
 • Evropská unie Fnatichttp://www.fnatic.com/ – Vítěz S1 světového šampionátu (2011). Pětinásobný vítěz evropské LCS. Držitel perfektní základní sezóny (léto 2015) – vyhráli všech 18 zápasů. Jediný západní tým, který kdy zvítězil na Worlds. Finalista Worlds S8. Na Worlds 2020 skončili ve čtvrtfinále.
 • Evropská unie Elements – (dříve znám jako Alliance) – Vítěz Evropské LCS v létě 2014. Tým již neexistuje.
 • Evropská unie G2 Esports – http://www.g2esports.com/ – Evropský tým založený bývalou hvězdou Carlosem Rogriguézem (ocelote) se do EU LEC dostal v létě 2015 přes Challenger Series (druhá liga – Vyzyvatelská série) a nastoupil poprvé na jaře 2016. G2 zvítězili v EU LCS jak na jaře tak i v létě 2016. Finalista Worlds 2019 a semifinalista Worlds 2020.
 • Evropská unie Origen – http://origen.gg/ Tým založený bývalým hvězdným hráčem týmu Fnatic xPekem (Enrique Cedeňo Martínéz) v roce 2015 se v tomto roce na jaře dostal do Challenger Series, kde zvítězili a v létě hráli EU LCS, ve které se umístili na druhém místě a v říjnu téhož roku reprezentovali EU LCS na Worlds, kde se dostali do semifinále, ale tady podlehli vítězi celého turnaje, korejskému celku SKT T1. Následující rok na jaře skočili druzí v EU LCS.
 • Astralis – Nový tým v LEC pro rok 2021. https://lol.gamepedia.com/Astralis
 • Excel Esports – https://lol.gamepedia.com/Excel_Esports
 • FC Schalke 04 – https://lol.gamepedia.com/FC_Schalke_04_Esports
 • MAD Lions – https://lol.gamepedia.com/MAD_Lions – Dostal se do Play-in na Worlds 2020, kde také vypadl. V týmu se nachází 2 čeští zástupci.
 • Misfits Gaming – https://lol.gamepedia.com/Misfits_Gaming
 • Rogue – https://lol.gamepedia.com/Rogue_(European_Team) – Dostal se do Group stage na Worlds 2020, kde vypadl.
 • SK Gaming – https://lol.gamepedia.com/SK_Gaming
 • Team Vitality – https://lol.gamepedia.com/Team_Vitality
 • OmegaGaming- Tým založený v Česku - Moravsko-Slezského kraje. Tým Studentů středních škol. S excelující botlane. Snaží se kvalifikovat na Worlds S12

Jižní Korea (LCK)

Taiwan (LMS)

Čína (LPL)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. GAUDIOSI, John. This Chinese Tech Giant Owns More Than Riot Games. Fortune [online]. 2015-12-22 [cit. 2019-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. RAY, Nicholas. Garena LoL servers except Vietnam drop Riot API support. Upcomer [online]. 2019-06-05 [cit. 2019-06-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-06-23. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]