Kánon (fikce)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojmem kánon je internetové slangové slovo odvozené z anglického Canon. Používá se zejména ve vztahu k fiktivnímu dílu s rozsáhlou fanouškovskou základnou. Ve fiktivních dílech se rozumí materiál, přijímaný tvůrci a fanoušky tohoto díla jako oficiální. Veškerý jiný obsah, který se sice pojí s daným dílem, ale není uznán za kánon, je považován za nekanonický. Sem patří např. fanfiction, tj. materiál vytvořený fanoušky tohoto díla.

Pojem kánon se používá ve dvou mírně odlišných významech:

  1. Původní dílo, z něhož fanfiction čerpá náměty
  2. Popis konkrétních událostí, vztahů a dějových linií, které se v tomto kánonu odehrávají.

Vznik pojmu[editovat | editovat zdroj]

Pojem kánon je odvozen od řeckého výrazu kánon, znamenající normu či pravidlo.

Tento pojem byl v literatuře poprvé použit pro příběhy o Sherlocku Holmesovi, aby odlišil původní příběhy psané Arthurem Conanem Doylem od navazujících děl dalších autorů. Nějaká fanouškovská fikce byla dokonce vydána knižně. Z Nejznámějších například Mr. Holmes od Mich Cullin a z Čech například tvorba Rudolfa Čechury.

Od té doby byl pojem kánon (Canon) použit pro mnoho světů, např. ve sci-fi, mj. pro svět Star Treku, Star Wars aj., v nichž je mnoho příběhů vylíčených v jiných médiích, než původní děj (ten se odehrává např. ve filmu, zatímco rozšiřující příběhy mohou vyjít knižní formou).

Tato následná díla jsou často nekonzistentní s původním kánonem i s jinými následnými díly. Na druhé straně v komediálních dílech jsou rozpory uvnitř kánonu někdy záměrné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Canon (fiction) na anglické Wikipedii.