Inuyasha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Inuyasha
戦国お伽草子–犬夜叉
(Sengoku Otogizóši InuJaša)
Žánr fantasy, komedie, akční, anime, manga
Cílová skupina Šónen
Manga
Autor Rumiko Takahaši
Nakladatelství Flag of Japan.svg Šogakukan
Publikováno od 13. listopadu 199618. června 2008
Počet svazků 56
TV anime
Autor Kacujuki Sumisawa
Režisér Masaši Ikeda
Jasunao Aoki
Studio Flag of Japan.svg Sunrise
Vysíláno od 16. října 200013. září 2004
Počet dílů 167
TV anime
Inuyasha: The Final Act
Autor Kacujuki Sumisawa
Režisér Jasunao Aoki
Studio Flag of Japan.svg Sunrise
Vysíláno od 3. září 200929. březen 2010
Počet dílů 26

Inuyasha (犬夜叉 InuJaša), celým názvem Inuyasha, feudální pohádka (戦国御伽草子 犬夜叉 Sengoku Otogizóši InuJaša), je japonská manga napsaná a ilustrovaná Rumiko Takahaši (高橋 留美子). Poprvé byla uveřejněna v týdeníku Šónen Sunday 13. listopadu 1996 a skončila 18. června 2008. Hlavními hrdiny série jsou středoškolačka Kagome cestující do feudálního Japonska (přibližně období Sengoku), poloviční démon InuYasha (InuJaša), chlípný buddhistický mnich Miroku, liščí démon Šippó a zabiják démonů Sango. Hlavním záporným hrdinou je Naraku, bažící po moci Drahokamu čtyř duší (Šikon no Tama, japonsky 四魂の玉), též zkráceně Posvátném drahokamu.

Podle mangy byly natočeny dva stejnojmenné anime, jejichž produkce se zhostila společnost Sunrise. Prvních 44 epizod režíroval Masaši Ikeda, zbytek Jasunao Aoki. Premiéra první série (167 dílů) se konala v Japonsku 16. října 2000 na kanále Jomiuri TV a seriál byl pozastaven 13. září 2004, kdy skončil přímo uprostřed děje. V tomtéž období vyšly také celkem čtyři celovečerní filmy. Druhá série (26 dílů) dokončila příběh pod názvem InuYasha: The Final Act (jap. InuYasha: Guren no Hóraidžima) až o pět let později, kdy byla premiérově vysílána od 3. září 2009 do 29. března 2010.

V roce 2002 vyhrála tato manga Šógakukan Manga Award za nejlepší šónen titul roku.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Příběh začíná ve feudálním Japonsku, v polovině 15. století, kdy se zběsilý InuJaša (poloviční démon) vloupal do svatyně vesnice, kde žil, aby sebral Drahokam čtyř duší, neboli Posvátný drahokam, aby si výrazně zvýšil sílu a aby uskutečnil svůj sen stát se úplným démonem. Ihned poté byl InuJaša střelen šípem mladé kněžky Kikyo, se kterou měl romantický vztah. Tímto šípem ho však nabodla na posvátný strom Gošinboku v lese, čímž ho zapečetila, i jeho moc. Kikyo však byla vážně zraněna a na následky záhadných ran na pravé straně hrudi zemřela. Před svou smrtí řekla své malé sestře Kaede, aby spálili její tělo i s Posvátným drahokamem, aby už nikdy nepadl do rukou zla. Kaede a vesničané vyplnili její přání a Posvátný kámen tak zmizel ze světa.

V moderním Tokiu se v den svých 15. narozenin chystala čerstvá středoškolačka Kagome Higuraši na cestu do školy, ale zdržel ji její mladší bratr Sóta, že se u Kosti požírající studni v jejich rodinné svatyni šinto zatoulal kocour Bujo. Neochotně ho jde hledat, avšak v té tmě se studna náhle otevřela a na Kagome zaútočila přerostlá démonická stonožka, která ji s sebou vtáhla dolů se slovy, ať jí "ho" vydá. Vyděšené Kagome se podařilo nějakým způsobem při pádu do studny odrazit útok svým bílým světlem z ruky a dopadla na dno. Kagome marně volala svého bratra, ať doběhne pro dědu a pro žebřík, tak nakonec vyšplhala ven sama. Ke svému údivu však ze studny vylezla na palouk uprostřed lesa a ne do svatyně. Zmateně bloudila po lese, než narazila na věc, kterou znala, a to košatou korunu posvátného stromu Gošinboku, který měl stát u jejich svatyně doma. Když k němu došla, uviděla zapečetěného spícího InuJašu. Jak zkoumala InuJašu a jeho psí uši, byla zadržena vesničany, kteří ji svázali a odvlekli na náves, kde si ji prohlédla stará kněžka Kaede. Ta si po chvilce uvědomila, že Kagome vypadá úplně stejně jako její dávno zemřelá sestra Kikyo, jen má očividně jinou povahu a je oblečená v na středověké poměry poměrně neobvyklém oblečení (zelenobílé školní uniformě s krátkou sukní). Kaede nařídila Kagome propustit a povečeřela s ní.

Vesnici však večer napadla démoní stonožka, ta samá, co stáhla Kagome do studni, ale chyběla ji jedna z šesti rukou (tu ji při pádu v studni usekla Kagomina záhadná síla). Kagome utekla do lesa, aby ji odlákala z vesnice, kterou mezitím značně poničila, avšak skončila u posvátného stromu, kde křičela o pomoc. V ton moment se probudil InuJaša a vysmál se ji domnívaje se, že je to Kikyo, co vyvádí s tak slaboučkou stonožkou. Stonožka Kagome dohnala a útokem z jejího těla vyrazila Posvátný drahokam, což byl důvod, proč na Kagome vůbec útočila. Svým tělem ji pak stonožka přimáčkla na InuJašu. InuJaša ji požádal, ať vytáhne jeho šíp a ona navzdory naléhání Kaede, ať to nedělá, tak učiní. InuJaša stonožku, jež mezitím pozřela Posvátný drahokam a velmi zesílila (hlavně regenerace), hravě svými drápy porážel, avšak díky moci drahokamu ji nešlo zabít. Kaede požádala Kagome, zda nevidí někde v rozmetaných kusech stonožky světlo, tam bude Posvátný drahokam, jenž může dle jejího názoru mít jenom Kagome. Ale ukázalo se, že InuJaša chce získat drahokam pro sebe, aby se proměnil ve skutečného démona, tak se pustil do pronásledování Kagome.

Kaede však vytáhla růženec, odříkala zaklínadlo, které ho přemístilo InuJašovi na krk. Pak zavolala na Kagome, aby řekla cokoliv, čím by rozběsněného InuJašu zkrotila. Kagome ve chvíli, kdy InuJaša zvedal na mostě přes řeku drahokam, co jí upadl, vykřikla "SEDNI," čímž se rozzářil růženec na jeho krku, který s ním praštil o zem a znehybnil ho. Vyděšená Kagome zakřičela SEDNI ještě několikrát, čímž InuJašu zcela paralyzovala. Noc přečkala u Kaede, přičemž se druhý den uklidněný InuJaša od ní nehnul a přemýšlel, jak ji Posvátný drahokam vzít. Kaede nazval starou čarodějnicí a odmítal uvěřit, že "ta protivná holka" Kagome není Kikyo. Kaede mu tedy vysvětlila, že byl u Posvátného stromu zapečetěný padesát let a Kikyo hned poté zemřela. Nejprve si nebyla jistá, ale poté, co ta stonožka vypárala z Kagome Posvátný drahokam, nabyla přesvědčení, že je Kagome Kikyjinou reinkarnací, proto ona nyní musí Posvátný drahokam ochránit...přestože neví o světě ve feudální době, navíc ještě k tomu v době válek, a o povinnostech kněžek střežících drahokam vůbec nic. Onu stonožku navíc kdysi porazila Kikyo a její kosti pak naházela do studny, kde probuzena mocí drahokamu pak napadla Kagome v její době.

Znovuobjevení se drahokamu však vycítili další slabí démoni, kteří se chtěli s jeho pomocí stát silnými, a jako první padl na třetí den do spárů malého ptačího démona poté, co ji unesli banditi pod velením toho, do koho se vtělil, když v lese hledala Kosti požírající studnu. Kagome jej pronásledovala spolu s InuJašou (ke spolupráci je pobídla Kaede), a střílela po něm z luku, což dělala poprvé v životě. Ptačí démon však pod vlivem drahokamu rychle rostl a sílil, takže využila jím využívanou moc, kterou si dával přirůst nazpátek své useknuté části těla, proti němu. Vystřelila šíp, k němuž připevnila jeho ptačí nohu, aby ho najisto trefila. Šíp skutečně cíl neminul, ale zasáhl kromě démona i Posvátný drahokam, který se roztříštil v mohutném záblesku na tisíce střípků široko daleko. Jednotlivé střípky sice neměly ani zdaleka takovou moc jako kompletní Posvátný drahokam, přesto byla jejich síla výrazná a mezi démony i některými zlými lidmi se o ně doslova strhla válka. Sama Kagome s InuJašou nalezly v lese poblíž jen jeden z nich.

Kaede pak navečer konstatovala, že se nedá nic dělat a Kagome s InuJašou se budou muset vydat na cestu za sbíráním střípků drahokamu, aby ho znovu zcelili. Další den ráno se Kagome koupala nahá v řece a příkazem sedni poslala ze skály k zemi InuJašu, který ji šmíroval. Kaede byla u toho a napomenula ho, že jen čekal, kdy bude moci ukrást střípek. Řekla mu, že jedině Kagome je schopná střípky vidět, a on má na rozdíl od ní zase velkou sílu. InuJašu však dráždilo, že Kagome v kněžských šatech, co ji půjčila Kaede, vypadá úplně stejně jako Kikyo. Po Kagome žádal, ať se svlíkne, načež ta ho praštila kamenem do hlavy a nazvala zvrhlíkem. S boulí na hlavě jen dodal, ať si zase vezme ty svůj divný zelenobílý úbor. Usoudila, že se InuJaša skutečně chová jako malý kluk, a když ji řekl, že ji k hledání střípků nepotřebuje, popadla svoje věci a šla ke studni. Ještě před tím zneškodnila InuJašu příkazem sedni, když po ní chtěl aspoň ten střípek. U studny ji však nějaké vlákno pořezalo obličej. Nad sebou zahlédla velkou pavučinu z vlasů, co tam nachystala démonkyně jménem Jura Sakasagami. Ta zbičovala svými vlasy Kagome a sebrala ji střípek. Když od Kagome slyšela, že neví, kde je zbytek Posvátného drahokamu, zaútočila na ni mečem. Kagome jen v sedě na hraně studny těsně uhnula hlavou a přepadla. S křikem se dostala zpět domů do své doby. Ze studny ji vytáhl její děda se Sótou, od nichž se dověděla, že byla celé tři dny pryč. Celá rozechvělá se rozbrečela dědovi, že se celou dobu tak bála.

Ve vsi se však mezitím začaly dít divné věci. Kaede napadla jedna z žen, jež upadla do mdlob, a na InuJašu se vrhly všichni ostatní, kteří byli zjevně ovládáni z dálky někým jiným, a to démonkyní Jurou, jež je pomocí svých pavučin z vlasů ovládala jako loutky. Spoutala vlasama InuJašu, který se rychle dostal z jejího sevření, a uprchl s Kaede z vesnice. Ta jako jediná viděla vlasy, ale byla zraněná. InuJaša ji schoval v lese po mělké díry, kde ji částečně zasypal, a na její naléhání běžel dovést Kagome zpátky, protože ta ty vlasy bude vidět také. InuJaša studnou dorazil do současné doby Kagome a doslova ji přinutil k návratu. Ji přesvědčilo, když s sebou InuJaša vzal nevědouc i několik Juřiných vlasů, s nimiž pak oba svedli bitvu ve svatyni u studny, než Kagome vyhledala řídící vlas, který následně on přesekl drápy. Vrátili se zpět a Kagome sledovala hlavní prameny, aby se dostali až k ní. Nakonec ji našli, přičemž narazili na skupinu mrtvých vojáků, kteří se zapletli do Juřiných vlasů. Od nich si Kagome vzala luk a šípy a slíbila InuJašovi, že začne trénovat. Na svahu je ale přepadly vlasy a Kagome, kterou InuJaša nesl na zádech, ho navigovala, aby se pramenům vyhýbal. Nakonec ale byl zachycen a upoután. Chtěla jeho stříbrné vlasy, ale také ho chtěla mečem rozkrájet na kusy. V tom ji zabránila Kagome střelbou z luku, sice nepřesnou, ale stačilo to, aby upoutala Jury pozornost. Jedním šípem ale zasáhla její hlavní pramen, čímž uvolnila její oběti z dřívějška. Jura na ni seslala ohnivé vlasy a podpálila plášť z ohnivé krysy, co ji dal InuJaša. Ten se z vlasů mezitím uvolnil a pomocí úderu krvavá pracka ji usekl ruku, v níž měla meč. Moc to nepomohlo, neboť pomocí vláken vlasů ji na dálku ovládala i nadále. Srazila ho s ním na zem poté, co ho zezadu probodla, aby mu pak usekla hlavu, ovšem podcenila ho. Mezitím na Kagome zmizel oheň a vyšplhala po hlavním prameni vlasů, kde objevila mezi jejími obětmi rudou lebku, což se ukázalo být slabým místem. Jura se pokusila Kagome uškrtit vlasy, čemuž InuJaša zabránil. Jakmile oba spadli do hromady lebek jejích obětí i s hlavním pramenem, jenž byl porušen, začala Kagome mlátit hrotem do rudé lebky, až ji proděravěla, čímž se Jura vypařila a Kagome získala zpět svůj střípek.

Kagome se s InuJašou poté vydala na cestu za dalšími střípky, kde se k nim připojili další členové:

1) Liščí démon Šippó (Shippo), sirotek.

2) Chlípný mnich Miroku (s kletbou větrného tunelu v dlani, získanou dědičně po dědovi, který byl proklet polodémonem Narakem), který si vydělává zaříkáváním démonů a slouží mu jezevčí démon Hatchi.

3) Sango - zabiják (vymýtač) démonů, jejíž mladší bratr Kohaku byl posednut (pavoučím démonem, pravděpodobně Narakem) a zničil její rodinu, přičemž byl zabit (později oživen), jí zranil a souběžně byla zničena démony celá jejich vesnice.

Sango doprovází Kirara (Kilala), žlutočerná, létající, dvouocasá kočka, která se může zvětšit.

Skupina zažívá mnohá dobrodružství, setkává se s mnoha dalšími lidmi i démony, včetně InuYashova staršího bratra Seššómara (Sesshomaru), cestujícího s malým démonem Jakenem (Džakenem). Sesshomaru pátrá po dědictví po otci, po meči (Tetsaiga), který pak připadne po jejich střetnutí InuYashovi, podle otcova záměru.

K němu později přibyde holčička Rin, která jezdí na dvouhlavé sani Ah-Un.

Kikyo je oživena pomocí části Kagominy duše čarodějkou (Ora Suei) putuje a setkává se tu a tam různě se skupinou, InuYasha stále opětuje její city, což vede k různým reakcím u Kagome, jejíš city k InuYashovi postupně zesílí.

Objevuje se zde pavoučí polodémon Naraku (společný záludný dlouhodobý protivník), a postupně se rozplétá a vyjasňuje minulost InuYashy a Kykio. Naraku si vypůjčil podobu InuYashy, napadl, zranil a o krastal okradl Kykio v den, kdy jej nesla InuYashovi, aby ho použil na splnění přání - stal se člověkem a aby pak spolu mohli žít. Naraku mezitím odnesl krystal do svatyně a nedaleko v podobě Kykio střelil pár šípů po InuYashovi, který se naštval a šel ukrást klenot do svatyně. Pří útěku ze svatyně ho zraněná Kykio, která se dobelhala k vesnici, střelila tedy ke stromu ke stromu.

Do děje se přidává i Koga, mladý velitel kmene vlčích démonů, který se zamiluje do Kagome a často přijde na pomoc.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

InuYasha[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Kappei Jamaguči (山口 勝平) (japonsky), Richrd Ian Cox (anglicky)

InuYasha je napůl démon (han'jó), dítě Inu no Taišóa (psího démona) a lidské princezny Izayo (člověk). Má meč Tessaiga (japonsky 鉄砕牙, v hiraganě てっさいが, někdy nesprávně nazývaný Tecusaiga), jež zdědil po svém otci. Jedním máchnutím zabíjí tisíce démonů. Dokáže se velice rychle uzdravit ze svých zranění. Když vychází nový měsíc (při novu), stává se z něj člověk. Zčernají mu vlasy, oči mu zhnědnou a ztratí své démonické schopnosti – zmizí mu drápy a tesáky a nemůže vládnout Tessaigou. InuYasha byl připoután k posvátnému stromu Gošinboku Kikyiným pečetícím šípem, 50let před příchodem Kagome. InuYasha nosí na krku magický růženec, který ho přimáčkne k zemi pokaždé, když Kagome řekne slovo sedni! (v japonštině – Osuwari, a angličtině – Sit nebo Sit, boy). Tento růženec mu dala Kaede, když se pokusil ukrást Klenot čtyř duší Kagome hned poté, co ji zachránil od stonožky.

Kagome Higuraši (日暮 かごめ)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy jí propůjčily: Sacuki Jukino (雪野 五月) (japonsky), Moneca Stori (anglicky)

Kagome je 15letá studentka, která se právě dostala na střední. Je reinkarnací Kikio, kněžky (miko), která zemřela 50 let před tím, než se Kagome poprvé dostala skrz Kosti požírající studnu. Kagome má duchovní schopnosti a dokáže vycítit a očistit potemnělé střípky drahokamu.

Miroku (弥勒)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Kódži Cudžitani (辻谷 耕史) (japonsky), Kirby Morrow (anglicky)

Miroku je buddhistický mnich (hóši 法師), který cestuje a vymítá démony výměnou za jídlo a nocleh. Na pravé ruce má černou díru (kazaana, větrný tunel), která vysaje všechno kolem něj. Má ji ovázanou magickými korálky, čímž ji má plně pod kontrolou. Tato díra se v jeho rodině dědí z generace na generaci už od jeho dědečka Mijacu, kterému ji udělal Naraku. Je to jeho prokletí, avšak on se ho naučil používat jako zbraň. Naraku proto vytvoří jedovatý hmyz, který sám vlétá do větrného tunelu a přiotráví ho. Jeho větrný tunel se ale zvětšuje a pokud by se zvětšil hodně, mohl by ho vysát. Hledá proto ženu, která by mu povila dítě, které by mohlo pokračovat v hledání Naraka, neboť si není jistý, jestli to stihne/dokáže sám.

Sango (珊瑚)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy jí propůjčily: Hóko Kuwašima (桑島 法子) (japonsky), Kelly Sheridan (anglicky)

Sango je zabiják démonů (démono-bijec). Její zbraní je Hiraikocu (obří bumerang), který je vyroben z kostí zabitých démonů a používá ho z jejich zabíjení. Její rodinu a celou vesnici zabila Narakova lest. Přežila jedině ona a její bratr Kohaku, který přežije pouze díky střípku klenotu, jež má v zádech.

Šippó (七宝)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Kumiko Watanabe (渡辺 久美子) (japonsky), Jillian Michaels (anglicky)

Šippó je osiřelý liščí démon, jemuž otce zabili Hromoví bratři, Hiten a Manten. Kagome a InuYasha se s ním setkávají a pomohou mu pomstít smrt otce. Šippó dokáže měnit podoby, avšak pouze dočasně a často neúplně a neúčinně. Jako zbraň používá svou liščí magii, hračky, kopírování předmětů a vytváření iluzí.

Kirara (雲母)[editovat | editovat zdroj]

Hlas jí propůjčila: Tarako (鱈子, Tarako Isono 磯野鱈子)

Kirara je Sanze věrná nekomata. Má krémovou barvu, černé uši, dva černé huňaté ocasy a černé tlapky. Kirara má dvě formy: velký zuřivý lví démon se schopností létat a malé rozkošné koťátko. Sango, Miroku a Šippó ji často používají k transportu. V anglické verzi ji přejmenovali na Kilala, jelikož japonské "r" se vyslovuje jako "l")

Sesshomaru (殺生丸)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Ken Narita (成田 剣) (japonsky), David Kaye (anglicky) Seššómaru je syn silného démona (jókai) Inu no Taišó a Inujašův starší bratr. Seššómaru nenávidí InuYashu protože ho kdysi zanechal v bitvě bez pomoci (nemohl, jelikož byl zaklet šípem), vytýká mu, že je jen poloviční (nehodnotný) démon a špiní otcovu krev. Po otci získal meč Tenseigu, která umí jedním máchnutím oživit tisíce životů, avšak v boji je mu úplně k ničemu. Snaží se proto InuYashovi vzít Tessaigu. Po čase, kdy vzdal tenseigu aby se spojila s Tetsaigou, však získá meč z vlastní síly Bakusaigu, kterou slušně na konci rozkládá Narakovo tělo.

Naraku (奈落)[editovat | editovat zdroj]

Hlasy mu propůjčili: Tošijuki Morikawa (森川 智之) (japonsky), Paul Dobson (anglicky)

Hlavní záporná postava Naraku nezvratně zasáhl do osudu každé postavy v seriálu svými nástrahami, léčkami a manipulacemi. Stejně jako InuYasha je i on polodémon a vznikl z bandity Oniguma. Na rozdíl od InuYashy si může, kak tvrdí, vybrat období, kdy ztratí své démonické schopnosti a stane se z něj člověk. Stejně jako oni sbírá střípky Klenotu čtyř duší. Též se zamiloval do Kikyo, která se o něj starala, když byl jako Onigumo těžce raněn a odsouzen k věčnému upoutání na lůžko v jeskyni. Nabídl proto své tělo démonům, oni se v něm spojili a tím povstal Naraku, démon se srdcem člověka, jež stále touží po Kikyo.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam epizod seriálu Inuyasha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]