Bleach (manga)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bleach
Logo Bleach
ブリーチ
(Buríči)
Žánr fantasy, komedie, drama, akční
Cílová skupina šónen
Manga
Autor Tite Kubo
Nakladatelství Japonsko Šúeiša
V časopise Japonsko Šúkan šónen Jump
Publikováno od srpna 2001 – dodnes
Počet svazků Japonsko 69 (seznam)
Česko 17 V češtině bylo vydáno 25 % svazků z celkového počtu.
TV anime
Autor Tite Kubo
Režisér Norijuki Abe
Scénář Masaši Sogo
Produkce Džun Takibuči
Hudba Širó Sagisu
Studio Japonsko Studio Pierrot
Kanál Japonsko TV Tokyo
Vysíláno od 5. října 200427. března 2012
Počet dílů 366 (seznam)
Anime film
Bleach: Memories of Nobody
Režisér Norijuki Abe
Scénář Masaši Sogo
Hudba Širó Sagisu
Studio Japonsko Studio Pierrot
Distribuce Japonsko Tóhó
Premiéra Japonsko 16. prosince 2006
Délka 95 minut
Anime film
Bleach: The DiamondDust Rebellion
Režisér Norijuki Abe
Scénář Masahiro Ókubo
Mičiko Jokote
Hudba Širó Sagisu
Studio Japonsko Studio Pierrot
Distribuce Japonsko Tóhó
Premiéra Japonsko 22. prosince 2007
Délka 95 minut
Anime film
Bleach: Fade to Black
Režisér Norijuki Abe
Scénář Nacuko Takahaši
Hudba Širó Sagisu
Studio Japonsko Studio Pierrot
Distribuce Japonsko Tóhó
Premiéra Japonsko 13. prosince 2008
Délka 95 minut
Anime film
Bleach: Džigoku-hen
Režisér Norijuki Abe
Scénář Nacuko Takahaši
Masahiro Ókubo
Hudba Širó Sagisu
Studio Japonsko Studio Pierrot
Distribuce Japonsko Tóhó
Premiéra Japonsko 4. prosince 2010
Délka 95 minut

Bleach (japonsky ブリーチ, Buríči) je japonská šónen manga, kterou kreslí a píše Tite Kubo. Hlavní postavou je Ičigo Kurosaki, který získá schopnosti Sběrače duší (japonsky 死神, Šinigami, doslova „Bůh smrti”) od jiné Sběračky duší, Rukie Kučiki. Rukia ho donutí, aby svou novou moc používal na posílání duší do posmrtného života a k ničení zlých duchů – Hollow.

Od srpna 2001 vychází manga v japonském týdeníku Šúkan šónen Jump; dosud bylo vydáno 69 svazků tankóbon. Manga byla poté adaptována do podoby animovaného televizního seriálu, jenž vyrobilo Studio Pierrot v letech 2004–2012, dále dvou OVA, čtyř celovečerních animovaných filmů, sedmi rockových muzikálů a mnoha videoher.

V České republice mangu od roku 2012 vydává komiksové nakladatelství CREW v překladu Anny Křivánkové. Doposud vyšlo sedmnáct svazků.[1] Animovaný seriál v Česku vysílala televizní stanice Animax.

V Japonsku bylo celkově prodáno více než 80 miliónů svazků a jde o jednu z nejprodávanějších mang v Japonsku i v USA. Animovaný seriál byl v Japonsku v roce 2006 ohodnocen jako čtvrtý nejoblíbenější a zaujímal přední místo v první desítce nejsledovanějších anime ve Spojených státech v letech 2006-2008. Manga také v roce 2005 obdržela cenu Manga Shogakukan Award v kategorii šónen.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou Bleache je patnáctiletý středoškolák Ičigo Kurosaki, který odmalička vidí duchy. S tím by se dalo ještě žít, ale když potká mladou Sběračku duší, celý život se mu obrátí vzhůru nohama. Při příchodu do svého pokoje, Ičigo uvidí Rukiu Kučiki, která mu chodí po pokoji a něco si šeptá o tom, že „je to blízko“. Ičigo si prvně myslí, že je to zlodějka a snaží se ji vykopnout z domu. Rukia mu ale vysvětlí, co je zač: Sběrač duší – ten, jenž řídí tok duší mezi Světem lidí a Soul Society (尸 魂 界 (ソウル • ソサエティ) Sóru Sosaeti). Jednou z jejích povinností je likvidovat Hollowy – zlé zbloudilé duše – a právě ten se zde blízko nachází. Ale nemůže ho najít, protože „něco“ blokuje její smysly. V tu chvíli Ičigo slyší strašný řev a do pokoje mu vchází zraněná Juzu a říká mu, že něco zranilo jejich otce a Karin. (Karin a Juzu jsou Ičigovy malé sestřičky.) Ičigo se vrhá na pomoc a zjišťuje, co je Hollow vlastně zač. Rukia mu pomůže, ale je přitom vážně zraněna. Jediná možnost pro Ičiga, jak zachránit jeho rodinu, je stát se Sběračem duší. Rukia mu musí propíchnout hrudník duševním ostřím (mečem Sběrače duší) a tím mu dá polovinu své duševní síly. Ičigo nezahálí a stává se Sběračem. Nevzal si ale polovinu, nýbrž celou Rukiinu sílu. Rukia si uvědomuje, že to, co bránilo její smysly, byla velký duševní tlak Ičiga. Od té chvíle musí Ičigo převzít Rukiiny povinnosti Sběrače duše a potýkat se s útoky Hollowů.

Během pozdějších dnů, Ičigo zachrání svoji spolužačku Orihime Inoue od útoku jejího bratra, který se stal Hollowem; potká mluvícího papouška a pomůže mu od pronásledování Hollowem; potká záhadného kloboučníka, Kisuke Uraharu, který mu omylem prodá vylepšenou duši, která ztropí neplechu v Ičigově třídě; bude při incidentu, kdy se z tzv. Demi-Hollowa stane Hollow; a setká se s Išidem, který se mu představí jako Quincy, nepřítel Sběračů duší. Z Išidy se vyklube Ičigův spolužák, který už od začátku věděl o jeho schopnostech Sběračů a vyzve Ičiga na souboj. Išida rozbije návnadu a do Karakury (města, kde žije Ičigo) přichází spousta Hollow. Během celé události, Inoue a Čad (další Ičigův kamarád) probouzí svoje schopnosti. Ičigo se dozvídá o historii Quinciů – rasa, která byla zničena Sběračema, protože narušovali rovnováhu mezi Světem lidí a Soul Society. Do Karakury přichází obrovský Hollow, tzv. Menos Grande. Išida a Ičigo se musí spojit, aby ho zahnali.

Později se Ičigo a Išida stanou přáteli. Rukia se uvědomuje, že už byla ve Světě lidí moc dlouho a chce se vrátit do Soul Society. Dříve ale přichází dva silní Sběrači, kteří mají za úkol Rukiu buď polapit nebo zabít. Na pomoc Rukie přichází Išida, ale je poražen jedním ze Sběračů, Rendžim Abaraiem. Přichází také Ičigo, který proti Rendžimu bojuje, ale nevede si o nic lépe. Rendži ho poučuje, že dokonce neví jméno svého meče – při zvolání jména, meč se změní do své originální podoby, která je mnohem silnější – a vyvolává svého Zabimaru, kterým Ičiga sráží k zemi. Ičigo polomrtvý vyvolává svoji silnou duševní sílu a sráží Rendžiho. Na pomoc Rendžimu se přidá druhý Sběrač, Rukiin starší bratr, Bjakuja Kučiki, který nezaznamenatelným útokem poráží Ičiga a odvádí Rukiu do Soul Society.

Když později Rukiu odvedou zpátky do Společenství duší, protože předávat síly šinigami jiným je zakázáno, Ičigo a jeho tři přátelé se rozhodnou ji zachránit. Pomůže jim Kisuke Urahara, majitel malého obchůdku a bývalý kapitán, a také Joruiči, která jde s nimi ve svojí kočičí podobě. Nakonec po mnoha bojích Rukiu zachrání a kapitáni zjistí, že kapitán Aizen, považovaný za zavražděného, Rukiinu popravu zmanipuloval, aby získal Hógjoku, malou, ale nesmírně mocnou věcičku, kterou vytvořil Urahara a která byla až dosud uložena v Rukiině těle. Rukia sice nezemře, ale Aizenovi a jeho pomocníkům, Ičimaruovi a Tósenovi, se povede Hógjoku získat a uprchnout ze Společenství duší. Začnou společně tvořit armádu nesmírně silných Hollow, z nichž ti nejsilnější mají lidskou podobu. Nejsilnějších 10 má vytetovaná čísla podle svojí síly a říká se jim Espada. Aizen unese Orihime, aby přilákal Ičiga a jeho přátele do světa Hollow, Hueco Mundo, kde sídlí v paláci Las Noches. Ičigo se samozřejmě vydá ji zachránit, a když se mu to povede, zjistí, že Aizen uzavřel Hueco Mundo, aby Ičigo, jeho přátelé a čtyři kapitáni, kteří se jim vydali na pomoc, uvízli uvnitř a nemohli zasáhnout do bitvy. Aizen totiž chce zničit město, kde Ičigo žije, aby získal klíč k místu, kde žije král Společenství duší a mohl ho zabít. Nakonec ale Ičigo Aizena porazí, i když při tom ztratí síly šinigami. Také se ukáže, že Ičigův otec býval šinigami.

Pojmy[editovat | editovat zdroj]

Soul Society[editovat | editovat zdroj]

Soul Society je místo, kam odcházejí duše zemřelých lidí a zvířat. Soul Society je rozděleno na opevněné Seireitei, kde sídlí Gotei 13 a okolní Severní, Jižní, Západní a Východní Rukongai, místo, kde žijí ostatní duše od urozených po velmi chudé.

Hollow[editovat | editovat zdroj]

Původně lidská duše, která jako duch nebyla příliš dlouho schopna opustit reálný svět a prošla proměnou zoufalství, nebo kterou sežrali jiní Hollow. Má bílou masku a v hrudi má zející díru prázdnoty po svém lidství. Jeho domovem je paralelní svět. Do reálného světa chodí pronásledovat jiné duchy a lidi s vysokým duševním tlakem (reiacu) a pokouší se je sežrat. Hollow se vzájemně požírají i ve svém domovském světě a přebírají tak síly své kořisti. Hollow se tak mohou vyvíjet, sílit a mohutnět. Když hodně zesílí, naberou podobu vzdáleně se podobající lidské. Bývalý kapitán Aizen je podroboval proměně připodobňující je sběračům duší (až na kus masky, který mají každý někde na obličeji), a těm se říká Arrancaři. Arrancaři mají duševní ostří (zanpakutó) jako Sběrači duší, ve kterém je v klidu zkryta velká část jejich síly. Deset nejsilnějších z nich tvoří vůdčí skupinu zvanou Espada.

Sběrači duší[editovat | editovat zdroj]

Sběrači duší (šinigami) jsou speciálně vycvičení bojovníci, kteří mají za úkol posílat duchy, potulující se po světě, do Soul Society, a to i Hollow po pročištění zabitím svým mečem. Udržují tak rovnováhu duší mezi světy. Meče Sběračů duší se jmenují zanpakutó (CREW: duševní ostří). Hlavním smyslem Gotei 13 je ale ochrana krále Soul Society, který se v ději neobjevuje, protože žije v jiné dimenzi.

Zanpakutó[editovat | editovat zdroj]

Zanpakutó (duševní ostří) jsou meče Sběračů duší. Mají vlastní osobnosti, jména a jedinečné schopnosti. Schopnosti některých jsou podobné (např. ledová zanpakutó), ale nikdy stejné. Jsou dvě úrovně uvolnění jejich síly - šikai ("částečné uvolnění"), který se vyvolává jménem meče a který rozpozná většina šinigami, a bankai ("úplné uvolnění"), který obvykle umí jen šinigami na úrovni kapitána.

Reiacu[editovat | editovat zdroj]

Reiacu se dá volně přeložit jako „duševní tlak”. Ti, kteří mají duševní schopnosti jako šinigami a hollow, jsou schopní reiacu cítit a poznat, komu patří a jak je dotyčný silný. Čím větší reiacu, tím silnější jeho majitel. Při boji může být velmi silné reiacu i vidět.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Ičigova parta[editovat | editovat zdroj]

 • Ičigo Kurosaki (黒崎一護, Kurosaki Ičigo) – vznětlivý, tvrdohlavý a drzý puberťák, který si nenechá nic líbit. Přitom má ale srdce na pravém místě, velmi mu záleží na kamarádech a rodině a udělal by pro ně cokoli. Když shodou okolností získá od Rukie Kučiki sílu šinigami, ukáže se, že je přirozený talent co se týče rozvíjení těchto nově nabytých schopností a postupně se stane mnohem silnějším než bývala Rukia. Jeho meč se jmenuje Zangecu a jeho schopností je Gecuga Tenšó, což je vlastně něco jako střela z reiacu. Ičigova matka Masaki zemřela při útoku Hollowa, když byl ještě malý chlapec, a tak teď Ičigo žije jen s otcem Išinem Kurosakim, výstředním majitelem miniaturní soukromé nemocnice, a dvěma mladšími sestrami Karin a Juzu. Karin má stejně jako zpočátku on poněkud vyvinuté mimosmyslové vnímání, svoji schopnost vidět duchy ale přede všemi zapírá a sama ji odmítá považovat za reálnou. Nejmladší Juzu takové schopnosti nemá, zato v rodině přebírá roli po starostlivé matce.
 • Jasutora Sado (茶渡泰虎, Sado Jasutora) – Ičigův kamarád a spolužák, jemuž se také říká přezdívkou Chad (チャド, Čado). Je napůl Japonec a napůl Mexičan. Poté, co mu zemřeli rodiče, žil několik let v Mexiku u svého dědečka Oskara, který je již také po smrti. Přestože je Chadovi teprve patnáct let, má výšku a vzhled dospělého. Je nemluvný, neuvěřitelně silný a velmi loajální.
 • Orihime Inoue (井上織姫, Inoue Orihime) – spolužačka Ičiga. Po smrti rodičů ji vychovával starší bratr Sora, který ale také zemřel, dokonce kvůli starosti o svoji sestru nebyl jako duch schopen opustit reálný svět včas a určitou dobu prožil jako Hollow. Orihime teď žije sama. Působí plaše a bojácně, ačkoli je poněkud upovídaná a také mlsná. Není příliš bojovný typ a po rozvoji svých schopností je její největší předností je schopnost léčit – přesněji řečeno zpětně odvracet zranění. Snaží se jakýmkoliv zraněním předcházet a neustále všechny chránit, ale jak to tak bývá, není příliš úspěšná.
 • Urju Išida (石田雨竜, Išida Urjú) – Ičigův spolužák. Je velmi inteligentní, dobrý stratég, ale všechno bere snad až příliš vážně. Od svého dědečka Sókena Išidy zdědil a zejména rozvinul umění Quincyů, i přes ostrý nesouhlas svého otce. Přestože jako Quincy považuje šinigami za nepřátele, s Ičigem se přátelí a navzájem se respektují. Pro Urjúa je velmi důležitá "hrdost Quincyů" a s oblibou zdůrazňuje, že po dědečkově smrti je teď právě on poslední Quincy. Jeho dědeček byl zabit Hollowy a jeho duši následně zničil při jednom ze svých experimentů kapitán 12. jednotky Majuri Kurocuči, proto Urjú toužil po pomstě.

Shinigami[editovat | editovat zdroj]

 • Jamamoto Genrjúsai Šigekun (山本元柳斎重國, Jamamoto Genrjúsai Šigekuni) – kapitán 1. jednotky a zároveň velitel všech 13 jednotek. Je to nejstarší a také nejmocnější šinigami, jehož ohnivé zanpakutó jménem Rjúdžin Jakka nemá sobě rovného.Jeho bankai se jmenuje Zanka no Tači.
Jeho zástupcem je Čódžiró Sasakibe, který jako jediný ze všech zástupců nosí bílý plášť jako kapitáni a účastní se kapitánských porad, jinak se ale příliš neprojevuje. Jeho meč se jmenuje Gonrjomaru, ale o jeho technikách se nic neví.
 • Soi Fon (ソイフォン, Soi Fon) – kapitánka 2. jednotky. Dříve byla osobní strážkyní Joruiči Šihóin, ke které dosud velmi vzhlíží. Její zanpakutó se jmenuje Suzumebači, v šikai se mění v malý bodec na její ruce, který zabíjí dvěma ranami do stejného místa. Její bankai se jmenuje Jakuhou Raikouben a vypadá jako bazuka.
Zástupcem Soi Fon je mohutný a ne zrovna bystře působící Marečijo Oomaeda. Jeho zanpakutó je Gegecuburi, která se v šikai mění v obrovskou kouli s bodci na řetězu.
 • Joruiči Šihóin (四楓院夜一, Šihóin Joruiči) – bývala hlavou jednoho ze čtyř hlavních šlechtických rodů ve Společenství duší a kapitánkou 2. jednotky, ale poté, co pomohla uprchnout neprávem odsouzenému Kisuke Uraharovi, musela odejít do exilu. Je specialistkou na techniku super-rychlého pohybu zvanou šunpo a na boj beze zbraně. Může na sebe podle potřeby brát podobu černého kocoura. Jméno nebo schopnosti její zanpakutó nejsou známy.
 • Gin Ičimaru (市丸ギン, Ičimaru Gin) – kapitán 3. jednotky. Je vždy zpodobňován s očima zdánlivě zavřenýma a úsměvem od ucha k uchu, který však nevyvolává dojem veselí, ale spíše toho, že jeho majitel je velmi nebezpečný muž. Nikdy není úplně jisté, jestli to, co říká, myslí vážně. Jeho meč se jmenuje Šinsó a má schopnost prodlužovat se.Jeho bankai se jmenuje Kami šini no jari.
Jeho zástupcem je Izuru Kira, čestný šinigami, který vypadá, jako by byl neustále v depresi. Je oddaný svému veliteli a rozhodnutý za všech okolností splnit svou povinnost, ačkoliv o ní leckdy sám pochybuje. Jeho zanpakutó se jmenuje Wabisuke a v šikai všechno, čeho se dotkne čepel, zdvojnásobí svoji váhu.
 • Recu Unohana (卯ノ花烈, Unohana Recu) – kapitánka 4. jednotky, která se specializuje na léčení. Laskavá a velmi schopná žena. Ačkoli vypadá poměrně mladě, ve skutečnosti patří mezi nejstarší šinigami (z kapitánů je starší než ona zřejmě jen kapitán Jamamoto). U podřízených i kolegů má přirozený respekt. Její zanpakutó se jmenuje Minazuki a má podobu velké zelené manty, která umí létat a jejíž žaludeční šťávy mají léčivé účinky.
Její zástupkyní je tichá a empatická Isane Kotecu. Její zanpakutó je Itegumo, ale její schopnosti nejsou známy.
 • Hanataró Jamada (山田花太郎, Jamada Hanataró) – sedmý důstojník 4. jednotky, který se rozhodne pomoci Ičigovi při záchraně Rukie. Hanataró není bojovník, nýbrž léčitel. Jde o vcelku komickou postavu, která je ale odhodlaná bojovat pro správnou věc. Jeho zanpakutó je Hisagomaru, který v šikai nejdřív vyléčí každou ránu, kterou způsobí, a tím se mu naplňuje měřidlo. Když je plné, vystřelí jakousi červenou vlnu, která je sice nebezpečná, ale po jejím použití se meč mění v nepoužitelný malý nožík.
 • Sósuke Aizen (藍染惣右介, Aizen Sósuke) – kapitán 5. jednotky. Na první pohled nebojovný, zádumčivý a starostlivý muž, ve skutečnosti nebezpečný sociopat a obratný manipulátor. Navenek zachovává fasádu přátelského chlapíka, přitom ale zneužívá všechny kolem sebe pro své pletichy. Jeho zanpakutó se jmenuje Kjóka Suigecu a má schopnost dokonalé iluze, která působí na všechny smysly. Tuto schopnost ale vždy skrýval.
Jeho zástupkyní je Momo Hinamori, která je mu oddána celou svou duší. Je to mírná a citlivá dívka a pro svého kapitána by udělala cokoli. Vyrůstala s kapitánem 10. jednotky Hicugajou a oba jsou si dosud velmi blízcí. Její zanpakutó se jmenuje Tobiume a vystřeluje ohnivé koule.
 • Bjakuja Kučiki (朽木白哉, Kučiki Bjakuja) – kapitán 6. jednotky. Mlčenlivý a vždy smrtelně vážný muž, jehož arogance je sice rozčilující, nicméně vzhledem k jeho schopnostem vlastně i oprávněná. Je hlavou vysoce postavené šlechtické rodiny a je považován za jednoho z nejsilnějších šinigami. Je adoptivním bratrem Rukie Kučiki. Jeho zanpakutó je Senbonzakura, která se v šikai mění na tisíc okvětních lístků sakury, které jsou nesmírně ostré a nesmírně rychlé. V bankai je jich několik milionů.
Jeho zástupce je Rendži Abarai. Podobně jako Ičigo je impulzivní, neomalený a rád se pere. Zároveň je to však oddaný a obětavý přítel. Ičigo s Rendžim jsou věční rivalové a úsloví „mají se k sobě jako pes a kočka“ na ně sedí jako ulité. Rendži je nejlepší přítel Rukie už od doby, kdy společně vyrůstali v severním Rukongadži. Jeho zanpakutó je Zabimaru, který je v šikai vlastně několik čepelí, které jsou elasticky spojené a mohou se prodloužit na téměř libovolnou délku. V bankai se mění v obrovského hada tvořeného z rozpojitelných kroužků.
 • Sadžin Komamura (狛村左陣, Komamura Sadžin) – kapitán 7. jednotky, jenž si zakládá na spravedlnosti. Jeho vzrůst je opravdu gigantický a do doby, než zápasil s kapitánem 11. jednotky Zarakim, nosil na hlavě těžkou helmu, která měla zakrývat jeho pravou podobu. Komamura totiž není člověk, ale jakási psovitá šelma humanoidního vzhledu. Jeho zanpakutó se jmenuje Tenken. Mění se v obrovského bojovníka (myšleno v bankai, v šikai je to jen ruka), který opakuje Komamurovy pohyby.
Jeho zástupcem je Tecuzaemon Iba, bývalý člen 11. jednotky, který je svému nynějšímu kapitánovi velmi oddaný. Jméno jeho zanpakutó je neznámé.
 • Šunsui Kjóraku (京楽春水, Kjóraku Šunsui) – kapitán 8. jednotky, který nápadně připomíná hippíka. Také se tak chová – kytičky, pohoda, klídek, žádný spěch, prostě pohodář. Tedy dokud se nezačne dít něco vážného, to pak jdou všechny žerty stranou. Má jako jediný kromě Ukitakeho dvě zanpakutó, které mají společné jméno Katen Kjokocu. Jejich schopnosti jsou ovládat vítr a hraní „her“ s realitou. Kjóraku se často vyskytuje ve společnosti svého nejlepšího přítele, kapitána Ukitakeho. Oba jsou hned po kapitánech Jamamotovi a Unohaně nejstaršími kapitány třinácti jednotek.
Jeho zástupkyní je Nanao Ise, hezká a vážná mladá dívka, která se jej nepříliš úspěšně snaží přimět ke zodpovědnějšímu chování. Její zanpakutó je neznámá.
 • Kaname Tósen (東仙要, Tósen Kaname) – slepý kapitán 9. jednotky, který se stal šinigamim, protože přestal věřit ve spravedlnost, a doufal, že ji takto znovu nalezne. Jeho zanpakutó je Suzumuši a mezi jeho schopnosti v šikai patří nadzvukové pískání, které protivníka přivede do bezvědomí, nebo kruh čepelí, které vystřelí na nepřítele. V bankai vytvoří černou kouli, ve které protivníkovi přestanou fungovat smysly.
Tósenův zástupce je Šúhei Hisagi, který je mu oddaný a bere záležitosti šinigami velmi vážně. Jeho zanpakutó je Kazešini, který v šikai vypadá jako dvě kosy spojené řetězem. Hisagi Kazešiniho nemá rád, tvrdí, že je to kvůli jeho tvaru – že vypadá, jako by chtěl brát životy.
 • Tóširó Hicugaja (日番谷冬獅郎, Hicugaja Tóširó) – kapitán 10. jednotky, na první pohled nápadný svým malým vzrůstem. Stal se šinigamim už jako malý chlapec a nesmírně rychle se vypracoval až na pozici kapitána. Je nejmladší osobou, která kdy získala kapitánskou hodnost, a proto je mnohými označován za génia. Patří mezi nejsilnější šinigami v celém Společenství duší a jeho zanpakutó s názvem Hjórinmaru je nejmocnější ze všech existujících ledových zanpakutó. V šikai vytváří obrovského ledového draka a v bankai vytvoří na Hicugajovi ledová křídla a ocas. Přes svůj dětský vzhled (ačkoli ve skutečnosti je mnohem starší, než vypadá) se Hicugaja chová velmi vážně a zodpovědně, což značně kontrastuje s vystupováním jeho zástupkyně.
Jeho zástupkyně Rangiku Macumoto je pohledná vysoká blondýna s velkými ňadry, která vypadá jako splněný sen každého puberťáka. Je velmi volnomyšlenkářská a před plněním pracovních povinností dává přednost pití saké, nakupování, návštěvám lázní a jiným zábavným aktivitám. Jakmile však jde do tuhého, jedná velmi profesionálně. Její zanpakutó je Haineko, která se umí rozpustit do oblaku prachu nebo popela, který obklopí nepřítele a může ho zranit.
 • Kenpači Zaraki (更木剣八, Zaraki Kenpači) – kapitán 11. jednotky. Jako jediný ze všech kapitánů nejenže neumí bankai, ale dokonce ani nezná jméno svého meče. Je ale neskutečně silný i bez toho, patří mezi nejsilnější šinigami. Miluje boj, a aby si jej mohl opravdu užít, je dokonce ochoten soupeře zvýhodňovat a svoje síly tlumit.
Jeho zástupkyně je Jačiru Kusadžiši, malá holčička s růžovými vlasy, která má ve zvyku všechny oslovovat zdrobnělinami nebo jim dávat směšné přezdívky (příkladem je Kenpačiho přezdívka "Keníček"). Obvykle sedí Kenpačimu na rameni. O její zanpakutó se nic neví.
 • Ikkaku Madarame (斑目一角, Madarame Ikkaku) – holohlavý třetí důstojník 11. jednotky. Byl prvním šinigamim, se kterým měl Ičigo tu čest ve Společenství duší bojovat, a později se stal jedním z jeho přátel. Jeho zanpakutó se jmenuje Hózukimaru a v šikai tvoří dřevěné kopí, které se umí rozdělit na tři části spojené řetězem. V bankai se změní na tři obrovské čepele spojené řetězy, ale Ikkaku bankai nerad používá, protože se bojí, že kdyby ho používal, musel by být kapitán.
 • Jumičika Ajasegawa (綾瀬川弓親, Ajasegawa Jumičika) – pátý důstojník 11. jednotky, který si velmi zakládá na kráse. Jeho nejlepším přítelem je jeho kolega Ikkaku. Jeho zanpakutó se jmenuje Ruri'iro Kudžaku a vytváří něco jako rostlinu, která omotá nepřítele a vysaje jeho reiacu, čímž ho zabije. Jumičika ale schopnosti svého meče skrývá, protože v 11. jednotce jsou jen šinigami, kteří mají zanpakutó založené na síle. Proto svůj šikai vyvolává jako Fudži Kudžaku, kdy se jeho meč změní v srp se čtyřmi čepelemi.
 • Makizó Aramaki (荒巻真木造, Aramaki Makizó) – člen 11. jednotky přezdívaný Maki-Maki (tuto přezdívku získal od zástupkyně Jačiru). Poprvé se s ním setkáváme ve chvíli, kdy kapitán 12. jednotky Majuri přichystá léčku na Urjúa a Orihime. Makizó je v té chvíli sice značně podroušen díky saké, ale nastalá situace mu dovolí reagovat velmi rychle. Od této chvíle se v příběhu objevuje ve skupince kolem kapitána 11. jednotky Zarakiho.
 • Majuri Kurocuči (涅マユリ, Kurocuči Majuri) – kapitán 12. jednotky. Psychopat posedlý svou prací vedoucího vědeckého oddělení, při které neváhá jít přes mrtvoly – doslova. Při svých výzkumech se chová podobně jako nacistický doktor Mengele a drtivá většina jeho „pokusných králíků“ jeho bezohledné počínání nepřežije. Jeho zanpakutó je Ašisogi Džizó, která v šikai vypadá jako zlatá dětská hlava, ze které vyrůstají tři vlnité bodce a která vypouští jedovatý plyn. V bankai se mění na obrovskou zlatou housenku s dětskou hlavou, která je také jedovatá.
Kurocučiho zástupkyní je Nemu Kurocuči, umělá bytost, kterou sám vytvořil a která svého „otce“ poslouchá na slovo. Její kapitán v ní skladuje různé jedy a léky. Má všelijaké zvláštní schopnosti, třeba umí změnit svoje ruce ve vrtáky a přežije spoustu věcí, které by nikdo jiný nepřežil. Její zanpakutó je neznámá.
 • Džúširó Ukitake (浮竹十四郎, Ukitake Džúširó) – kapitán 13. jednotky. Čestný a loajální muž, velmi oblíbený mezi svými kolegy i podřízenými. Celý život trpí vážnou chorobou, která se projevuje vykašláváním krve (zřejmě se tedy jedná o tuberkulózu), což je obzvlášť nepříjemné během souboje. Jeho zanpakutó je dvojitá a jmenuje se Sógjo no Kotowari. Ukitakeho dlouholetým velkým přítelem je kapitán 8. jednotky Šunsui Kjóraku. Od smrti svého posledního zástupce Kaiena Šiby nejmenoval Ukitake žádného nového zástupce a o pracovní povinnosti spojené s touto pozicí se dělí další dva důstojníci 13. jednotky, Sentaró Kocubaki a Kijone Kotecu, sestra zástupkyně 4. jednotky Isane.
 • Rukia Kučiki (朽木ルキア, Kučiki Rukia) – řadová členka 13. jednotky bez důstojnické hodnosti. Adoptivní sestra kapitána Bjakuji Kučikiho. Dává si za vinu smrt svého podkapitána, kterého velmi obdivovala. Její zanpakutó je ledová a jmenuje se Sode no Širajuki. Říká se o ní, že je to nejkrásnější zanpakutó ve Společenství duší.

Espada[editovat | editovat zdroj]

 • Coyote Starrk - číslo 1. Je klidný a trochu líný, dost se podobá kapitánovi 8. jednotky Kyourakovi. Přestože je nejsilnější Espada, není vedoucí typ a velení přenechává Espadě 2. Jeho fraccion byla Lylinette, ale později se ukázalo, že jsou oba jednou osobou. Jeho zanpakutó se jmenuje Los Lobos, mění se ve dvě pistole a zároveň umí vytvořit vlky, kteří pronásledují nepřítele a u něj vybuchnou. Svoje číslo má vytetované na hřbetu levé ruky.
 • Baraggan Luisenbarn - číslo 2., bývalý král Hueco Munda. Dá se snadno rozzuřit, je krutý a hrdý. Má několik fraccionů, kteří jsou mu naprosto oddaní. Jeho zanpakutó se jmenuje Arrogante, má tvar sekery a umí ovládat stárnutí. Čeho se útok dotkne, to zestárne a zmizí.
 • Hallibel Tia - číslo 3 a jediná žena v Espadě. Většinou moc nemluví, ale je velmi chytrá a vnímavá. Má smysl pro spravedlnost a jako jedné z mála jí záleží na jejích fraccionech. Má číslo vytetované na hrudi. Její zanpakutó se jmenuje Tiburón a má schopnost ovládat vodu. Má tři fraccionky.
 • Ulquiorra Schiffer - číslo 4. Je naprosto lhostejný a nemá žádné pocity (nebo se tak alespoň tváří) a většinu lidí považuje za odpad. Bojuje pouze když musí, ale je velice silný. Jako jediná Espada dosáhl druhého stupně uvolnění meče. Jeho zanpakutó je Murciélago a když ji uvolní, narostou mu netopýří křídla. Má číslo na levé části hrudi.
 • Nnoitra Giruga - číslo 5. Je velice vysoký a krutý, miluje boj a čest mu nic neříká. Má číslo vytetované na jazyku. Chce být a považuje se za nejsilnějšího Espádu. Jeho zanpakutó je Santa Teresa, díky které mu naroste šest paží a v každé má zbraň.
 • Grimmjow Jaegerjaquez - číslo 6. Neustále se buď šíleně šklebí, nebo zuří. Má ale smysl pro férovost, i když jeho chování vůči ženám není až tak ideální. Aizena moc neuznává a rád si dělá, co chce. Jeho zanpakutó je Pantera, díky které se mění na pantera. Má číslo vytetované na zádech.
 • Zommari Leroux - číslo 7. Je tichý, nemluvný, docela namyšlený a nenávidí shinigami. Jeho zanpakutó se jmenuje Brujería. Když ji uvolní, vytvoří na něm jakýsi obal a na něm je 50 očí. Jeho schopnost spočívá v tom, že jedno jeho oko dokáže ovládnout jednu část těla nepřítele.
 • Szayel Aporro Granz - číslo 8. Šílený vědátor, který si o sobě myslí, že je dokonalý a rád si se svými oběťmi hraje. Je velmi inteligentní, ale má trochu kruté způsoby. Jeho zanpakutó je Fornicarás, po jejímž uvolnění mu narostou čtyři dlouhá, hubená křídla, díky kterým dokáže vytvářet voodoo panenky. Také má schopnost vytvářet klony nepřítele, mimo jiné dokáže vysát protivníkovu životní energii a znovu se z ní narodit.
 • Aaroniero Arruruerie - číslo 9. Na krku mu sedí nádoba s jakousi narudlou tekutinou, v níž jsou dvě hlavy, obě mají na sobě vytetované číslo pozice v Espádě. Každá má jinou osobnost. Jeho schopností je pohlcovat jiné Hollow a získávat tak jejich schopnosti. Je poměrně unáhlený a neopatrný a jako většina postav i přehnaně sebevědomý. Jeho Zanpakutó se jmenuje Glotonería.
 • Yammy Ryialgo - číslo 10. Má problémy se sebekontrolou, je relativně hloupý a surový. Tetování má na levém rameni, ale když uvolní svoji zanpakutó, změní se 10 na 0 a je z něj nejsilnější Espada. Obdivuje Ulquiorru. Jeho zanpakutó se jmenuje Ira.

Ostatní Arrancaři[editovat | editovat zdroj]

 • Nelliel tu Oderschvank - bývalá Espada 3, kterou kdysi Nnoitra ve spolupráci se Szayelem lstí porazili a vyhodili z Las Noches. Ztratila všechny vzpomínky a změnila se v dítě, ale později se na chvíli vrátila do původní podoby. Je spravedlivá a na rozdíl od většiny ostatních Arrankarů relativně hodná. Doprovází jí její dva fraccioni. Tetování má na zádech. Její zanpakutó se jmenuje Gamuza.

Luppi Antenor - bývalý Espada 6, poté co Tousen usekl ruku Grimmjoowi se stal Espadou č.6, když přišla Orihime do Hueca Munda, zahojila Grimmjoowi ruku a taky jizvu, kterou bylo překryto jeho číslo a tak Grimmjow Luppiho zabil. Jeho zanpakutó je Trepadora.

Rodina Šiba[editovat | editovat zdroj]

 • Gandžú Šiba - nejmladší člen rodiny Šibů. Nenávidí šinigami, protože jeden z nich zabil jeho staršího bratra Kaiena, který byl sám šinigami. Po příchodu Ičiga do Společenství duší se i přes počáteční neshody přidává k jeho skupině a pomáhá zachránit Rukiu. Snaží se také zjistit okolnosti Kaienovy smrti a případně bratra pomstít.
 • Kuukaku Šiba - šéfka rodiny Šibů a přítelkyně Joruiči. Živí se výrobou ohňostrojů a různých explozivních směsí, což je zároveň i její koníček. Jen díky její pomoci se Ičigova skupinka dostala do Seireitei.
 • Kaien Šiba - bývalý zástupce kapitána 13. jednotky. Svou povahou i vzhledem byl velmi podobný Ičigovi. Jeho zanpakutó se jmenovala Nedžibana a uměla ovládat vodu. Kaienovo tělo ovládl silný Hollow, kterého potom zabila Rukia. Tím zemřel i Kaien. Přestože v poslední chvíli Rukii poděkoval, Rukia se s tím dodnes nevyrovnala.

Obyvatelé světa lidí[editovat | editovat zdroj]

Uraharův krámek[editovat | editovat zdroj]

 • Kisuke Urahara - zakladatel a bývalý kapitán 12. jednotky, která se věnuje vědě a výzkumu. Momentálně je ve Společenství duší v nemilosti, a tak se uchýlil do exilu ve světě lidí, kde se živí jako majitel krámku s "horkým zbožím".
 • Tessai Cukubiši - Uraharův zaměstnanec, pomáhá mu skladovat zboží a usměrňovat Džintu a Ururu. Působí dojmem muže "od rány".
 • Ururu Cumugija - dívenka pracující v Uraharově obchodě, která pomáhala trénovat Ičiga. V případě, že se na obzoru objeví trable, vytahuje opravdu efektivní kanón.
 • Džinta Hanakari - chlapec pracující v Uraharově obchodě. Nezná lepší zábavu než zlobit Ururu. Jako zbraň používá baseballovou pálku.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

 • Tacuki Arisawa - nejlepší kamarádka Orihime. Má zálibu v karate a dokonce se účastní různých soutěží. Odmalička se přátelí také s Ičigem.
 • Mizuiro Kodžima - Ičigův spolužák, který má díky svému vzhledu velké štěstí na dívky.
 • Keigo Asano - Ičigův spolužák, kamarád Kodžimy. Je velmi emocionální a často tropí scény.
 • Don Kanondži - spirituální médium a velmi populární televizní ikona. Má schopnost vidět duchy, bohužel díky své slávě trpí přehnaným sebevědomím a je tak trochu neřízená střela. Při setkání s Hollowem je tím pádem jeho chování nejen neuvážené, ale i nebezpečné, a nadělá víc škody než užitku.
 • Kon - modifikovaná duše, uměle vytvořená pro boj s Hollowy. Vždy, když Ičigo potřebuje vystoupit ze svého těla, aby jako šinigami bojoval proti Hollowům, převezme Kon dočasně vládu jeho tělem (to by jinak vypadalo jako mrtvé). Jelikož se Konova osobnost od té Ičigovy značně liší (jediné, co ho zajímá, jsou holky), může v takových případech docházet k dost komickým situacím. Na dobu, kdy jeho služeb zrovna není zapotřebí, mu Ičigo našel jako náhradní tělo plyšového lva, ze kterého Kon není dvakrát nadšený.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Nakladatelství CREW. Seznam vydaných svazků mangy Bleach [online]. [cit. 2012-11-15]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

(anglicky)