CREW

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nakladatelství CREW je první české nakladatelství specializované výhradně na komiksy. V současnosti vydává tituly od Marvelu, DC Comics, Image, Dark Horse ale i japonskou mangu a evropskou tvorbu. Jedná se převážně o překladové tituly. Od roku 1996 zde nepravidelně vycházel magazín CREW (později CREW2), který nakladatelé později nahradili jinými projekty - edicí Modrá CREW a youtubovým kanálem Komiksář.

O společnosti Nakladatelství CREW[editovat | editovat zdroj]

Historie nakladatelství spadá do roku 1997, kdy byla založena Petrem Litošem, Vladimírem Veverkou, Štěpánem Kopřivou a Jiřím Pavlovským společnost CREW s.r.o. V roce 2006 se společnost transformolovala na Nakladatelství CREW s.r.o. a jejími majiteli (a zároveň redaktory) se stali Petr Litoš a Jiří Pavlovský.

CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky.

Obsah časopisu CREW a CREW2[editovat | editovat zdroj]

Časopis se snažil poskytnout průřez zahraniční, převážně anglo-americkou komiksovou tvorbou pro dospělé. Kromě samotných komiksů v něm vycházely i teoretické články o komiksu, jeho tvorbě, trendech a autorech. V čísle 21/2002 vyšla například v českém překladu část teoretické studie Scotta McClouda Understanding Comics, psaná a kreslená formou komiksu. Spousta komiksových sérií, která zde byla uvedena se v následujících letech dočkala i svého samostatného českého vydání. Časopis CREW byl častokrát prvním komiksovým mgazínem, jehož prostřednictvím se čtenáři komiksů s tímto médiem seznamovali.

První číslo vyšlo na přelomu let 1996/1997, poslední (52) v roce 2016. Jejich přehled nabízí comicsdb.cz.

Další tituly Nakladatelství CREW[editovat | editovat zdroj]

V současné době vydává Nakladatelství CREW tituly od Marvelu, DC Comics, Image, Dark Horse, ale i evropský komiks a to v edici Mistrovská díla evropského komiksu , japonskou mangu pod značkou CREW Manga a dětské tituly pod hlavičkou CREW Kids. Mezi nejznámější komiksové série, které nakladatelství vydává, patří Batman, Simpsonovi, Živí mrtví, nebo třeba Garfield, Sandman a Spider-Man. Z mangy se pak jedná o klasiku jako je Ghost in the Shell, Naruto, Death Note - Zápisník smrti, Bojový anděl Alita nebo Zpráva pro Adolfa.

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]