Ghost in the Shell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ghost in the Shell
攻殻機動隊
(Kókaku kidótai)
Žánr sci-fi, kyberpunk
Cílová skupina seinen
Manga
Autor Masamune Širó
Nakladatelství Japonsko Kódanša
V časopise Japonsko Šúkan Young Magazine
Publikováno od května 1989srpna 1997
Počet svazků 3
Anime film
Ghost in the Shell
Režisér Mamoru Ošii
Autor Masamune Širó
Scénář Kazunori Itó
Hudba Kendži Kawai
Studio Japonsko Production I.G
Premiéra 18. listopadu 1995
Délka 82 minut
TV anime
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
Autor Masamune Širó
Režisér Kendži Kamijama
Scénář Kendži Kamijama
Hudba Jóko Kanno
Studio Japonsko Production I.G
Kanál Japonsko Perfect Choice
Vysíláno od 1. října 20021. října 2003
Počet dílů 26
TV anime
Ghost in the Shell: S. A. C. 2nd GIG
Autor Masamune Širó
Režisér Kendži Kamijama
Scénář Kendži Kamijama
Hudba Jóko Kanno
Studio Japonsko Production I.G
Kanál Japonsko Perfect Choice
Vysíláno od 1. ledna 20048. ledna 2005
Počet dílů 26
Anime film
Ghost in the Shell 2: Innocence
Režisér Mamoru Ošii
Autor Masamune Širó
Scénář Mamoru Ošii
Produkce Micuhisa Išikawa
Tošio Suzuki
Hudba Kendži Kawai
Studio Japonsko Production I.G
Premiéra 24. června 2004
Délka 98 minut
Anime film
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – Solid State Society
Režisér Kendži Kamijama
Tomohiko Išii
Autor Masamune Širó
Scénář Kendži Kamijama
Šótaró Suga
Jošiki Sakurai
Produkce Micuhisa Išikawa
Tošio Suzuki
Hudba Jóko Kanno
Studio Japonsko Production I.G
Premiéra 1. listopadu 2006
Délka 110 minut
Anime film
Ghost in the Shell: The Movie
Režisér Kazuja Nomura
Scénář Tow Ubukata
Hudba Cornelius
Studio Japonsko Production I.G
Premiéra 20. června 2015
Portál: Anime a Manga

Ghost in the Shell (japonsky 攻殻機動隊, Kókaku kidótai, v doslovném překladu Zásahová obrněná pořádková jednotka) je japonská post-kyberpunková manga vytvořená Masamunem Širóem, jejíž první kapitola byla zveřejněna v roce 1989 v časopise Šúkan Young Magazine. Celý první svazek byl poté vydán v roce 1991, jeho pokračování s názvem Ghost in the Shell 2: Man/Machine Interface pak v roce 2002. Rok nato byl vydán třetí svazek s názvem Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor. Ten obsahuje materiál, který nakonec nebyl použit v druhém svazku.

Manga série byla zadaptována do podoby čtyř anime filmů: Ghost in the Shell, Ghost in the Shell 2: Innocence, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex Solid State Society a Ghost in the Shell: The Movie; dvou kreslených televizních seriálů, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex a Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG, a tří videoher: jedné hry na PlayStation, jedné na PlayStation 2 a jedné na PlayStation Portable. Filmy a anime seriály vyrobilo studio Production I.G.

Shrnutí[editovat | editovat zdroj]

Ghost in the Shell je futuristický policejní thriller, který se zabývá kyborgem Motoko Kusanagi, příslušnicí tajné divize Japonské národní veřejné bezpečnostní komise známé jako Sekce 9. Jednotka se specializuje na boj proti trestným činům s nelegálním používáním technologie. Kusanagi může být pojmenována po jednom ze Tří císařských klenotů Japonska, Širó na to odkazuje na konci druhé mangy. Ačkoli se údajně rovná všem ostatním členům, Kusanagi zastupuje vůdčí roli v týmu a je obvykle známá jako „majorka“, vzhledem k její minulosti v Japonských obranných silách. Je schopná nadlidských výkonů, což vyhovuje její práci – její tělo je téměř celé kompletně mechanizované; jen její mozek a část míchy zůstávají organické.

Ghost in the Shell jako kyberpunk nebo post-kyberpunk je podobný jako u Williama Gibsona v jeho trilogii. Kusanagi a její kolegové čelí vnějším hrozbám a také trpí vnitřními rozpory ve své vlastní povaze.

Média[editovat | editovat zdroj]

Manga[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Ghost in the Shell (manga), Ghost in the Shell 2: Man/Machine Interface a Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor.

Pokračování první mangy lze nalézt v druhé manze s názvem Ghost in the Shell 2: Man/Machine Interface. Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor obsahuje několik příběhů, které byly původně určené k počátečnímu tisku do Ghost in the Shell 2: Man/Machine Interface.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Ghost in the Shell (film), Ghost in the Shell 2: Innocence a Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society.

Manga byla poprvé upravená v anime filmové adaptaci z roku 1995 s názvem Ghost in the Shell, již režíroval Mamoru Ošii. Film měl další pokračování, Ghost in the Shell 2: Innocence, vyrobený v roce 2004, který byl také režírován Ošiim a hlavní postava byl Bató. Oba tyto filmy byla založeny na ději z první mangy. Třetí film, Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society byl založen na anime seriálech a režírován Kendžim Kamijamou, premiéra byla na SKY Perfect, satelitní televizní stanici, 1. září v roce 2006. Solid State Society je pokračováním anime seriálů, jehož děj se odehrává alternativě. Neznamená to však, že nemá spojení s některou z Ošiiho prací.

Původní první film byl přepracován v roce 2008, aktualizován v počítačové grafice a znovu nahrán se zvuky ve verzi 6.1. Tato nová verze s názvem Ghost in the Shell 2.0 měla japonskou premiéru 12. července 2008.

V roce 2008 hollywoodské studio DreamWorks získalo práva na výrobu hrané filmové adaptace původní mangy se Stevenem Spielbergem. Až doposud jsou Avi Arad a Steven Paul producenti, pro přizpůsobení mangy do scénáře byl zprvu najat Jamie Moss, nicméně v říjnu 2009 ho vystřídala Laeta Kalogridis[1]. Tento hraný film by měl být vypuštěn v roce 2011.

Anime série[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Ghost in the Shell: Stand Alone Complex a Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG.

Série Ghost in the Shell byla upravena na dvě anime série. Ghost in the Shell: Stand Alone Complex byl napsán a režírován Kendžim Kamijamou a vyrobený Production I.G, poprvé odvysíláno na Animaxu od 1. října roku 2002 do 25. března 2003 s celkem 26 epizodami. Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG je pokračováním Stand Alone Complexu a je jeho druhou sérií, scénáře a režie se opět chopil Kendži Kamijama a vyroben Production I.G, 2nd GIG byl vysílán od 1. ledna 2004 do 8. ledna 2005 s celkovými 26 epizodami.

Novely[editovat | editovat zdroj]

Videohry[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článcích Ghost in the Shell (videohra) a Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (videohra).

PlayStation hra byla vydána v roce 1997, vyvinutá Exactem a publikována THQ. Druhá hra nesoucí název anime seriálu Stand Alone Complex byla vydána v listopadu 2004 na PlayStation 2, vyvinutá SCEJ a Caviou a publikována společností Bandaiem. Hra se stejným názvem vyvinutá G-Artists a publikovaná společností Bandai byla vydána v roce 2005 pro PlayStation Portable, ale toto pokračování hry z PlayStationu 2 mělo kompletně jiný příběh, nastavení a hru.

Chronologie[editovat | editovat zdroj]

Filmy a televizní seriály se odehrávají v alternativní budoucnosti. Původní Ghost in the Shell se odehrává v roce 2029 a Ghost in the Shell 2: Innocence v roce 2032. V anime seriálech Ghost in the Shell: Stand Alone Complex a Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG se odehrávají v letech 2030 až 2032, třetí film, Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society, který navazuje na mnohé události, které skončily v druhé sérii, se odehrává po dvou letech v roce 2034.

Dopad a vliv[editovat | editovat zdroj]

Sourozenci Wachowští, tvůrci trilogie Matrix, se vyjádřili, že při tvorbě Matrixu na ně měl vliv Ghost in the Shell. Producent Joel Silver také uvedl v rozhovoru na DVD pro Animatrix, že Ghost in the Shell svým způsobem ovlivnil styl a vzhled Matrixu.

Akademický vliv[editovat | editovat zdroj]

Ghost in the Shell byl analyzován Williamem Gibsonem v knize Neuromancer v kapitole 4 Orienting the Future z knihy Wendy Hui Kyong Chunové Control and Freedom - Power and Paranoia in the Age of Fiber Optics. Vypadá to na aspekt vysokého technologického orientalismu uvedeného v obou pracích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.variety.com/article/VR1118010309.html?categoryid=13&cs=1&nid=2562

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]