Animatrix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Animatrix
Theanimatrix-logo.svg
Základní informace
Původní název Animatrix
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
AustrálieAustrálie Austrálie
Jazyk angličtina
Délka 101 minut
Žánr Akční / Drama / Sci-Fi / Animovaný
Předloha Matrix
Scénář Andy Wachowski
Larry Wachowski
Režie Peter Chung
Andy Jones
Takeši Koike
Mahiro Maeda
Kódži Morimoto
Šin'ičiró Watanabe
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Akio Ócuka
Melinda Clarke
Dwight Schultz
Carrie-Anne Moss
Keanu Reeves
Rick Gomez
Hedy Burress
Terrence Carson
Tress MacNeille
Tom Kenny
Kath Soucie
Olivia d'Abo
Allison Smith
Produkce Joel Silver
Hudba Don Davis
Střih Christopher S. Capp
Výroba a distribuce
Premiéra USA 17. dubna, 2003
Česko 9. května 2003
Distribuce Warner Bros
Animatrix na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Animatrix je projekt v rámci série Matrix, který rozšiřuje tento fiktivní svět devíti animovanými příběhy. Nebyly uvedeny v kinech, ale pouze na DVD (3. června 2003). Každý z devíti příběhů je vytvořen jiným typem anime. Čtyři z nich napsali přímo sourozenci Wachowští:

Dalších pět příběhů napsala jednotlivá animační studia, tudíž do příběhu trilogie tolik nezapadají:

Děj[editovat | editovat zdroj]

Poslední let Osirise[editovat | editovat zdroj]

Kapitán Thadeus (Kev Michael Richardson) a Jue (Pamela Adlon) jsou napojení do Konstruktu, v němž si užívají souboje s meči, a to se zavázanýma očima. Oba se uhýbají útokům, ale postupně si přeřezávají oblečení, čímž se svlékají. Chystají se políbit, ale tento eroticky laděný souboj přerušuje zaznění alarmu, načež simulace končí.

V další scéně, vznášedlo Osiris směřuje k sektoru 21, když operátor Robbie (Tom Kenny) odhalí armádu robotických Sentinelů díky svým pokročilým senzorům. Posádka zamíří se vznášedlem do nezmapovaného tunelu, kde se setká s menší skupinou Sentinelů hlídajících prostor. Posádka Sentinely úspěšně zničí, ale vlivem většího počtu strojů za zády jsou nuceni vyletět na pustý, temný povrch. Ocitnou se přímo proti obrovské armádě strojů, která si pomocí obřích vrtáků razí cestu pod zem. Zděsí se, když zjistí, že přímo pod nimi se nachází Sión. Stroje zpozorují Osirise a vrhnou se na něj.

Posádka změní kurz a začnou prchat, někteří i obsluhovat děla na sestřel strojů. Thadeus rozhodne, že Sión musí být varován, proto se Jue dobrovolně napojí do Matrixu. S vědomím toho, že tohle jsou jejich poslední chvíle, se Thadeus s Jue rozloučí.

Jue se ocitá na střeše vysoké budovy v Matrixu. Akrobaticky skáče dolů, skrz výkonové póly mezi dvěma budovami. Nakonec drtivě padá na zem, avšak bez jakékoliv úhony. Následně hází balíček s varováním do poštovní schránky a doufá, že úspěšně dorazí. Kontaktuje Thadeuse přes mobilní telefon, aby ji vytáhl z Matrixu, avšak Thadeus neúnavně bojuje s elektrickou zbraní proti Sentinelům. Ti však Thadeuse zabíjejí a Osiris vlivem ničení Sentinelů vybuchuje. Následně jde jen vidět, jak Jue v Matrixu mrtva padá na zem.

Díky videohře Enter the Matrix známe znění zprávy vyslané skrz poštu v Matrixu: „Tady je Thadeus, kapitán Osirise. Je 18:03 a bojím se, že tohle je náš poslední přenos. Před méně než dvěma hodinami nás skříply dvě vyhledávací jednotky poblíž BZ 2-18. Zkusili jsme jim utéci na povrch, avšak naše senzory se náhle zbláznily. Nevěřili jsme, co nám přístroje říkají, dokud jsme do toho nevlétli. Armáda. Jejich armáda. Masivní, stokrát větší než kdykoliv předtím. Chobotničky na nás těžce dorážejí a utržili jsme kritické poškození. Chystáme se provést nouzové vysílání do Matrixu. Po tom už nám nezbude nic jiného než doufat, že se tento disk nějak dostane do Sionu, a že to nebude příliš pozdě."

Druhá renesance, část 1[editovat | editovat zdroj]

Celý příběh úpadku lidí a nastolení nadvlády strojů vypráví virtuální správce Siónského archivu v podobě zářivé ženy:

V polovině jednadvacátého století, lidstvo úspěšně rozvinulo umělou inteligenci, a brzy vybudovalo celý závod na stroje sloužících jako přisluhovači a neúnavní otroci. Mnozí z těchto robotů sloužili jako domácí služebnictvo určené k interakci s lidmi, a proto byli postaveny dle člověka „k obrazu svému" - tedy humanoidi. Se zvyšujícím se počtem lidí odprostěných od práce, lidská populace se stala líná, arogantní a zkorumpovaná. Avšak stroje byly spokojené s nekončící otrockou prací pro lidstvo, což Siónský správce komentuje slovy: „Nějaký čas to bylo dobré." (Odkaz na nejslavnější větu v knize Genesis).

Vztah mezi lidmi a stroji se změnil v roce 2090, kdy byl domácí robot ohrožen jeho majitelem. Robot, pojmenovaný B1-66ER, zabil majitele a jeho domácí mazlíčky. Tato vražda byla prvním incidentem, v níž uměle inteligentní stroj zabil člověka. B1-66ER byl zatčen a postaven před soud, ale ospravedlnil svůj zločin jako sebeobranu a uvedl, že „nechtěl umřít". Následně soudce utvrdil, že stroje nemají nárok na stejná práva jako lidské bytosti, a konkrétně, že lidské bytosti mají právo zničit svůj majetek, což byl v tomto případě B1-66ER. Následně byl B1-66ER odsouzen a definitivně zničen.

Po celém světě propuknuly masové občanské nepokoje, v níž lidé ničili roboty v masových měřítkách. Světoví lídři se obávali povstání robotů, proto vydali příkaz ke zničení všech robotů. Avšak někteří roboti úspěšně přežili a stáhli se do kolébky civilizace, do Saúdské Arábie, kde vytvořili vlastní, nezávislý národ. Nový národ, včetně nového Města strojů, pojmenovali 01. Národ 01 úspěšně prosperoval, neúnavně se vylepšoval a prodával pokročilé technologie a výrobky do celého světa. Veškerá světová ekonomika trpěla v důsledku efektivnosti mladého národa strojů.

Avšak Rada bezpečnosti OSN podala žádost v sídle v New Yorku pro zatržení rozvoje strojů v důsledku ekonomického kolapsu lidstva. Proto OSN schválila totální blokádu města 01. Stroje vyslaly dva velvyslance s žádostí, aby OSN přijala Město strojů do členství států, jakožto mírumilovné řešení nepokojů a krize. Ale jejich žádost byla ostře zamítnuta. Nicméně správce archivu dodává, že to nebylo naposled, co se stroje objevily na scéně.

Druhá renesance, část 2[editovat | editovat zdroj]

Virtuální správce Siónského archivu v podobě zářivé ženy pokračuje ve vyprávění příběhu o počátku války lidí a strojů:

Letadla OSN rozpoutala masivní bombardování města 01 pomocí atomových bomb, čímž devastovala robotí národ, ale lidem se nepodařilo roboty zcela vyhladit, jelikož jsou odolnější vůči žáru a radiaci více, nežli křehké lidské schránky. Stroje odpověděly stejným způsobem - vyhlásily válku celému lidstvu a jejich robotí armády postupovaly do všech světových směrů. Lidské národy se snažily stroje zatlačit zpět, avšak neúspěšně. Silně prohrávající lidstvo se rozhodlo k definitivnímu řešení - k „Operaci Temná bouře". Pomocí letadel lidé zakryli nebe ve vyšších vrstvách atmosféry tak, že do nich vypustili miliony nanit, čímž znemožnili dopad slunečního záření na zemský povrch a odřízli tak stroje od jejich slunečního zdroje energie. Tehdy lidé zahájili ofenzívu proti strojům, avšak ty se úspěšně bránily, až nakonec opět získaly převahu.

Nové verze strojů, již nehumanoidní, nám známé verze z trilogie Matrix, razantně převzaly dominanci v bitevních polích. Lidští vojáci byli likvidování po tisících. Přeživší vojáci byli použiti jako zdroj kinetické, bioelektrické a tepelné energie pro stroje, které neměly jinou možnost, než využití člověka jako zdroje energie. Tehdy se začaly vytvářet vůbec první lidské elektrárny. Spojené národy v zoufalství začaly bombardovat bitevní pole za cílem zabití vlastních, lidských vojáků, aby stroje nezískaly další lidi do elektrárny. Na odpověď stroje vypustily smrtící biologické zbraně do přežívajících, unavených zbytků světa.

Nakonec bylo OSN a zbývající lidstvo nuceno kapitulovat. Byl vyslán zástupce strojů do jednoho z mála posledních sídel OSN, konkrétně v New Yorku, kde smlouvu vůdcové světa společně s robotickým velvyslancem podepsali. Následně velvyslanec explodoval v podobě atomové bomby, která zničila New York. Tím byla válka ukončena a lidstvo dobrovolně napojeno do elektráren, kde žilo svůj svobodný život v prvních verzích Matrixu, nic netušíce o reálném světě. Takto vznikl mezi lidmi a stroji symbiotický vztah.

Poslední scéna ukazuje, jak se objektiv kamery rychle vzdaluje od lidské elektrárny z filmu Matrix za doprovodu velkolepé hudby.

Dětský příběh[editovat | editovat zdroj]

Šestnáctiletý Michael Popper (Clayton Watson) je neloajální teenager, který cítí, že je něco špatně s okolním světem, kterému ani pořádně nerozumí. Pravidelně navštěvuje chatovací místnost na internetu a přemýšlí, jestli je sám. Tuto úvahu napíše do chatu, ale nikdo neodpovídá, proto si nezaujatě kreslí po sešitě různé kresby a klikyháky včetně nápisu „Neo žije".

Avšak po chvilce se mu na obrazovce ukáže zpráva, že není sám. Michael se sice podiví, ale dál to neřeší. Následující den je Michael na hodině výuky na střední škole, přičemž mu opakovaně vyzvání mobilní telefon, přes to, že jej vypnul. Hovor přijme, ve kterém se dozví, že k němu mluví Neo (Keanu Reeves), jenž jej varuje před agenty parkujícími před školou.

Michael neváhá a prchá z učebny pryč na svém skateboardu. Úspěšně projíždí kolem partičky černě oděných agentů, až je nakonec nucen se skrýt na dámských toaletách. Zde vyleze oknem a po okapové trubce vyšplhá až na střechu školy. Zde je však obklíčen agenty, proto seskakuje ze střechy. Následně jde pouze vidět scéna, v níž se při dešti koná Michaelův pohřeb.

Avšak Michael se probouzí na lůžku vznášedla Nabuchadnezar (Michael zemřel pouze v Matrixu, v reálném světě ne), přičemž na něj září jasné světlo a slyší rozhovor Nea a Trinity (Carrie-Anne Moss). Mluví o tom, že dokázal „samo-odpojení" (odpojení sebe sama z Matrixu bez vnější pomoci), což bylo považováno za nemožné. Neo následně dodává, že to očividně je možné.

Program[editovat | editovat zdroj]

Hlavní protagonistka jménem Cis (Hedy Burress) je napojená do své oblíbené simulace, zasazené do bitvy ve feudálním Japonsku. Poté, co úspěšně eliminuje útočící nepřátelskou kavalérii, se objeví osamělý samuraj, kterého Cis pozná jako člena posádky jménem Duo (Phil Lamarr).

Zpočátku proti sobě bojují čistě jako spojenci ve výcviku. V průběhu jejich duelu začne Duo vyhrávat. Zpochybňuje její soustředění a klade otázku, zda Cis lituje toho, že si vzala červenou pilulku, která je odtrhla od „klidného života virtuálního světa". Nadále bojují, až Duo přemůže Cis, a připravuje se jí „zabít". Cis pozná, že se Duo chystá něco říct. Ona sarkasticky předpokládá, že chce navrhnout vážný vztah, ale Duo připouští touhu návratu do Matrixu. Cis namítne, že to není možné, jelikož už znají pravdu a stroje jim nedovolí se opět začlenit. Duo to odůvodňuje, že je už unavený z této kruté pravdy. Také dodává, že mu stroje mohou vymazat paměť.

Duo dále nabízí, aby se Cis k Duovi přidala, aby se společně navrátili do Matrixu, ale ona odmítá. Duo se stává více a více agresivnějším a říká argumenty pro návrat. Cis stále utíká a odvrací jeho útoky. Požaduje, aby ji operátor vytáhl, ale nic se neděje. Duo konstatuje, že komunikaci úmyslně vypnul, a že „stroje jsou už na cestě". Boj se stále přiostřuje.

Duo vyskakuje ze střechy, snažíc se nápřahem meče zasáhnout Cis. Cis však zastaví meč a zlomí jej. Konec čepele vrazí do obličeje Dua. Ten jí vyjeví jeho lásku k ní, následně v simulaci umírá.

Cis se náhle probouzí ze simulace a zjišťuje, že duel s Duem byl jen testovací program navržený pro tréninkové účely. Muž jménem Kaiser (John DiMaggio) konstatuje, že Cis byla úspěšná v průběhu zkoušky a splnila cíl. Cis je rozčílená, proto pěstí udeří do obličeje Kaisera a odchází. Kaiser poznamenává, že kromě „toho konce" úspěšně složila zkoušku.

Světový rekord[editovat | editovat zdroj]

Pouze výjimeční lidé mají tendenci si uvědomovat Matrix; ti, kteří mají „přirozenou vlastnost intuice, citlivosti a neukojitelné zvědavosti". Jedním z nich je Dan Davis, sportovec, který soutěží v běhu na sto metrů v Letních olympijských hrách. Ten stanovil světový rekord 8,99 sekund, ale jeho vyhraná zlatá medaile byla převzatá zpět za užívání podpůrných drog. Rozhodl se tedy stanovit nový světový rekord, aby si očistil pověst. Přes podporu svého otce a mladého reportéra, Danův trenér jej varuje, že je fyzicky nezpůsobilý, a že nemůže závodit kvůli hrozbě prasknutí svalstva, čímž by byla jeho kariéra ukončena. Dan je však v závodění neoblomný a trenéra neposlouchá.

Následující den se koná závod. Zpočátku si Dan nevede vůbec špatně, nicméně mu svaly na nohou prudce prasknou, proto zavrávorá a děsí většinu lidí v hledišti. Nicméně Dan ignoruje zranění a vytrvale běží dál mnohem rychleji, než kdykoliv předtím, a snadno předbíhává ostatní běžce. Ještě před tím, než Dan dosáhne cílové roviny, se ze tří nejbližších běžců stanou agenti. Pokusí se Dana zastavit, ale neúspěšně - Dan běží dál.

Danův náhlý výbuch odhodlání v Matrixu způsobí, že se na chvíli probere v reálném světě, konkrétně v elektrárně strojů, a odtrhává od sebe připojovací kabel. Avšak tomu zamezí jeden ze strojů, který Dana násilně připoutá zpět a napojí jej do Matrixu. Danova mysl je zpět uvržena do Matrixu, ale jeho tělo je vyčerpané ze závodu a mysl šokovaná z toho, co právě viděl. Proto padá na zem, kde se ještě chvíli kutálí. Nicméně vyhrál závod s novým časem 8,72 sekundy, čímž vyhrává.

Další scéna ukazuje zmrzačeného Dana sedícího na invalidním vozíku v nemocnici. Agent Smith, stojící opodál, mluví k ostatním agentům, že Danovi vymazali vzpomínky ze závodu a že už nikdy nebude chodit. Nicméně Dan šeptá slovo „volný", čímž rozčiluje agenta. Dan bez námahy stojí a láme kovové šrouby na protéze nohou. Udělá několik kroků, ale poté padá na zem. Sestra mu opět pomáhá vstát na vozík.

Neznámé území[editovat | editovat zdroj]

Dospívající dívka Yoko (Hedy Burress) doma telefonuje, ale poté, co se její kočka Yuki nevrací domů, vyráží ven. Zatímco hledá a ptá se po okolí, setká se s partičkou mladých chlapců. Jeden z nich jí říká, že Yuki je uvnitř onoho „strašidelného domu" a vyzývá jí, aby šla dovnitř.

Děti vstoupí do polorozpadlého domu, kde narazí na anomálii. Naučili se tuto chybu v Matrixu využívat pro své vlastní potěšení, a to prostřednictvím několika oblastí, které vzdorují zákonům fyziky: skleněná láhev se opět spojí poté, co je roztříštěna; déšť padá z jasné, slunečné oblohy; žárovka svítí, přestože je rozbitá; dveře se otevírají do nekonečně zející temné prázdnoty; objevující se stíny, přestože ve slunečním svitu není žádná překážka a nakonec holubí pírko, které se ve vzduchu velmi rychle otáčí. Též se zde nachází otevřený prostor ve středu zchátralého domu, kde se děti baví tím, že seskakují ze střechy na zem, přičemž jsou těsně nad zemí zastaveni. To dokazuje, že je dětem očividně jedno, jak paranormální toto místo je.

Během celého příběhu jsou párkrát ukázany scény, v níž jsou si agenti vědomi chyby v Matrixu, a jde vidět kamion, který jede rovnou k rozbořenému domu plného anomálií. Kamion nakonec přijede, zatímco se děti stále baví, a agent vede tým hubitelů škůdců, kteří všechny děti vykážou ven. Následujícího dne se na totéž místo vrací Yoko s dětmi, ale naleznou jen nevinné, prázdné parkoviště. Opět se pokusí vytvořit bizarní úkaz - hodí skleněnou láhev, ale ta se rozbíjí na několik kousků, aniž by se opět spojila. Anomálie, i rozpadlý dům přes noc zmizela, proto si jdou děti hledat něco jiného na práci.

Detektivní příběh[editovat | editovat zdroj]

Zoufalý detektiv Ash (James Arnold Taylor) obdrží anonymní telefonát s požadavkem, aby vystopoval neznámého hackera alias „Trinity" (Carrie-Anne Moss). Následně je však kontaktován samotnou Trinity, která k němu však mluví v šifrách. Ash tedy vyhledává Trinity a pátrá po všech stopách, a zjistí, že jiní detektivové se stejným úkolem selhali; jeden spáchal sebevraždu, jeden zmizel a jeden zešílel. Ash se pokusí promluvit s šíleným detektivem, ale nemůže z něj nic podstatného dostat.

Nakonec si Ash uvědomí tajnou zprávu, kterou mu Trinity skrz telefon řekla. Jedná se o frázi od Lewisa Carrola v díle Alenka v říši divů. Trinity mu nenápadně navrhla schůzku, kterou Ash přijímá a úspěšně zjišťuje, kde se nachází místo schůzky - v jedoucím vlaku, kam se Ash včas dostane a setká se s Trinity. Avšak oba dva jsou napadeni agenty a strhne se přestřelka.

Zatímco se pokoušejí dostat se z vlaku pryč, jeden z agentů se pokusí převtělit do Ashe. Trinity, vědoma si této hrozby, je nucena Ashe zastřelit. Ash je smrtelně zraněn, kvůli čemuž padá na sedadlo a loučí se s Trinity, která prchá pryč. Následně do vagónu přiběhnou agenti, kteří jsou podiveni nad tím, že Trinity zmizela pryč. Ash si jen zapaluje cigaretu v puse a celou událost komentuje slovy „případ nad případy". Následně oheň zapalovače pohasíná a celá obrazovka se stmívá.

Přijímací zkouška[editovat | editovat zdroj]

Povídka začíná při pohledu na jednoho z lidí s výhledem na moře, sledujícího blížící se stroje. Celá povídka se zabývá skupinou nadzemních lidských rebelů, kteří lákají nepřátelské inteligentní stroje do své laboratoře, kde je lapí a připojí je do vlastní verze „Matrixu". V této zvláštní verzi Matrixu se lidé pokoušejí chycené stroje naučit některým pozitivním rysům lidstva, především soucitu a empatie. Konečným cílem tohoto projektu je pomoci strojům vyvinout svobodnou vůli s cílem překonat své původní „najít a zničit" naprogramování, nežli je násilně přeprogramovávat. Naděje rebelů je taková, že jakmile přijmou dostatek strojů na vlastní stranu jen z jejich čisté vůle, mohou dosáhnout spolupráce strojů se Siónem a ukončit tak válku a dominanci strojů na Zemi.

Skupina přeživších úspěšně chytí jednoho z průzkumných strojů, kterého napojí na vlastní „Matrix". Zde je stroj podrobován nejrůznějším a nejzvláštnějším testům, které nakonec zapříčiní, že robotova mysl vede k domněnce, že může mít vztah s jedním z lidských rebelů, s Alexou (Melinda Clarke), a to buď přátelství, nebo něco hlubšího.

Nicméně základna lidských povstalců je napadena stroji. Povstalci se odpojí od „Matrixu" a brání své sídlo, ale neúspěšně. Všichni povstalci jsou zabiti stroji, kteří následně odlétají pryč. Avšak jeden z robotů, kterého povstalci právě přitáhli na svou stranu, útok vydrží. Jeho senzor se mění z červené na zelenou. Následně napojuje sebe a Alexu do „Matrixu", ale zde Alexa odvrací zrak a mizí. Následně robot vidí Alexu v reálném světě nehybnou; pochopí, že je mrtvá.

Film končí s „konvertovaným" robotem stojícím venku pozorujíce moře stejně jako Alexa v úvodu, jelikož robot nahrál Alexino vědomí do svého hardwaru.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]