Přeskočit na obsah

Portál:Queen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Queen – zleva shora Brian May, Freddie Mercury, John Deacon, Roger Taylor
Queen – zleva shora Brian May, Freddie Mercury, John Deacon, Roger Taylor
Queen je britská rocková hudební skupina, založená roku 1971 v Londýně. V její původní sestavě byli Freddie Mercury (zpěv, klavír), Brian May (kytara, zpěv), John Deacon (baskytara, klávesy) a Roger Taylor (bicí, zpěv). Prvotní tvorbu skupiny ovlivnil hlavně progresivní rock a hard rock. Postupně se kapela pokoušela o konvenčnější a komerčnější tvorbu, v její tvorbě se tak objevily žánry jako klasický rock, arena rock, pop rock, funk či R&B. Před založením skupiny Queen, hráli Brian May a Roger Taylor společně s baskytaristou a zpěvákem Timem Staffellem ve skupině Smile. Freddie Mercury, tehdy ještě známý pod svým rodným jménem Farrokh Bulsara, byl fanouškem této kapely a po Staffellově odchodu v roce 1970 se k nim připojil jako zpěvák. O rok později, v roce 1971, byl dosazen na post baskytaristy John Deacon a skupina se na Mercuryho návrh přejmenovala na Queen. Jejich kariéra odstartovala sérií vystoupení v různých klubech a barech v Londýně v roce 1973 a na podzim téhož roku vydáním dva roky připravovaného debutového alba Queen. Za celou kariéru obsadily jejich nahrávky osmnáctkrát první příčku v různých hitparádách po celém světě. Během svého působení obdrželi množství ocenění za živé pojetí skladeb, prodeje alb i hudební přínos. Jejich 20 minutové vystoupení na Live Aid roku 1985 bylo zvoleno nejlepším koncertem v historii rockové hudby. V roce 2001 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame a o rok později na Hollywoodský chodník slávy. Kapela se nerozpadla ani po smrti Freddieho Mercuryho v roce 1991 a ani po odchodu Johna Deacona v roce 1997. S novým zpěvákem Paulem Rodgersem vystupovali mezi lety 2005–2009 pod názvem Queen + Paul Rodgers a v roce 2008 dokonce po 11 letech ohlásili návrat do studia, kde nahráli nové album The Cosmos Rocks. Počínaje rokem 2011 vystupují se zpěvákem Adamem Lambertem pod názvem Queen + Adam Lambert.
Freddie Mercury editovat
Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara byl britský zpěvák a skladatel, člen rockové skupiny Queen. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků v historii. Byl proslulý jak zpěvem, tak také charismatem a extravagancí během koncertů. V roce 1991 podlehl bronchopneumonii, spojené s komplikací onemocnění AIDS. Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. V dubnu 1970 se seznámil s kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Taylorem a se stal zpěvákem jejich skupiny Smile. V roce 1971 se k nim přidal John Deacon a Mercury skupinu pojmenoval Queen. Na počátku 80. let se nakazil virem HIV, ale až do roku 1987, kdy podstoupil testy, které byly pozitivní, si nechtěl připustit, že by se mu něco takového mohlo stát. Mercury však v rozhovorech stále prohlašoval, že testy na HIV byly negativní. Se skupinou ještě pracoval na albu Innuendo, které bylo posledním studiovým albem vydaným ještě za jeho života. Bezprostředně po dokončení tohoto alba začali ostatní členové skupiny psát písně pro další album s názvem Made in Heaven. Album stihl ještě nazpívat, kromě poslední písně Mother Love jejíž druhou polovinu nazpíval Brian May. Album bylo vydáno až po jeho smrti, v roce 1995. V posledních týdnech života také vysadil léky, které jej držely na živu. Zemřel večer 24. listopadu 1991 ve věku 45 let, necelý den po tom, co nechal veřejně prohlásit, že trpí nemocí AIDS.
Roger Taylor editovat
Roger Meddows Taylor OBE je britský hudebník, bubeník skupiny Queen, pro kterou napsal mnoho písní jako (výběr) I'm in Love with My Car, Sheer Heart Attack, Radio Ga Ga, A Kind of Magic, nebo These Are the Days of Our Lives. Jeho hlas (jak vysoký tenor, tak i chraplavý baryton) byl pro Queen nepostradatelný při nahrávání alb i při koncertech, kdy spolu s Brianem Mayem obstarával Freddiemu Mercurymu doprovodné vokály. Ještě za éry skupiny Queen založil vlastní formaci The Cross, se kterou vydal tři alba. Z počátku nebyl Taylor příliš autorsky aktivní. Pro debutové album Queen i pro následující Queen II napsal pár písniček, které se ale moc neuchytily. Výrazněji se prosadil v roce 1975, kdy Queen vydali album A Night at the Opera. Napsal píseň o svém autě I'm in Love with My Car, kterou si později prosadil na B stranu singlu Bohemian Rhapsody. Nejvýrazněji se jako skladatel prosadil v roce 1984, kdy složil hit Radio Ga Ga. Situaci pojal vážně na přelomu 80. a 90. let, kdy trpěl zpěvák Queen Freddie Mercury pokročilým stádiem nemoci AIDS. Všichni věděli, že jim nezbývá moc času a tak se Taylor s Brianem Mayem velmi aktivně pustili do skládání písní, které jim měl Mercury nazpívat, než zemře. Nejvíce se z těchto Taylorových písní prosadili tituly jako These Are the Days of Our Lives, nebo Heaven for Everyone. Mezi lety 2004–2009 účinkoval spolu s Brianem Mayem a novým zpěvákem Paulem Rodgersem v znovuobnovené skupině Queen pod jménem Queen + Paul Rodgers. Od roku 2011 působí v opět obnovené skupině Queen se zpěvákem Adamem Lambertem pod názvem Queen + Adam Lambert.
Brian May editovat
Brian Harold May CBE je uznávaný britský rockový kytarista a astrofyzik známý hlavně svým působením v rockové kapele Queen. Věnuje se astrofyzice, mezi lety 2008–2012 byl kancléřem liverpoolské Univerzity Johna Moorese. Kytara Red Special, kterou již v mládí zhotovil společně s otcem, dokazovala, že je neobyčejně talentovaný hudebník a používal ji po celou dobu vystupování skupiny. Na hmatníku byly například použity matčiny perleťové knoflíky. Je autorem mnoha klasických písní Queen jako jsou například Now I'm Here, Tie Your Mother Down, We Will Rock You, Save Me, Who Wants to Live Forever nebo I Want It All. Brian působil během studií fyziky v několika kapelách, ale nikde to nebylo ono. Pak se rozhodl podat si inzerát, na který se mu přihlásil Roger Taylor a tím spolu vytvořili skupinu Smile, ze které po menším úspěchu vznikla kapela Queen. Zpěvák a baskytarista Tim Staffell kapelu opustil, nahradil ho Freddie Mercury, brzy se přidal baskytarista John Deacon a to byl moment v roce 1971 kdy vznikla skupina Queen. Poté, co zpěvák Paul Rodgers, který se zbývajícími členy (Brian May, Roger Taylor) od roku 2004 tvořil znovuobnovenou kapelu Queen + Paul Rodgers, v roce 2009 s Queen ukončil spolupráci. Od roku 2011 vystupuje s obnovenou skupinou Queen se zpěvákem Adamem Lambertem pod jménem Queen + Adam Lambert.
John Deacon editovat
John Deacon je britský baskytarista. Proslavil se především jako člen rockové skupiny Queen. Narodil se 19. srpna 1951 v Anglii. Když mu bylo 14 let, založil skupinu The Opposition, která měla celkem velký úspěch na veřejnosti a hrála i na vojenských základnách. Po odstěhování do Londýna kvůli studiu musel The Opossition opustit a v Londýně navštěvoval různé kluby, v jednom z nich v roce 1971 se potkal s Freddiem Mercurym, Brianem Mayem a Rogerem Taylorem a ti, protože potřebovali do své nově založené skupiny Queen baskytaristu, ho pozvali na zkoušku a přijali ho. Deacon má vysokoškolské vzdělání – na univerzitě v Chelsea vystudoval obor elektronika a výpočetní technika. V kapele hrál od roku 1971 do roku 1997. Kromě basové kytary ovládá i hru na kytaru a klávesy, na které hraje i na nahrávkách Queen. Proslul i jako komponista – především hity jako I Want to Break Free, Another One Bites the Dust, You're My Best Friend či Friends Will Be Friends. V mnoha písních Queen hraje nejen na basovou, ale i na elektrickou či akustickou kytaru. Po smrti zpěváka Freddieho Mercuryho v roce 1991 se ještě se spoluhráči z kapely za účelem spolupráce na jednorázových projektech. Roku 1992 vystoupil na vzpomínkovém koncertě na Mercuryho s názvem The Freddie Mercury Tribute Concert. V roce 1995 se podílel s ostatními spoluhráči z Queen na dokončení alba Made in Heaven a v roce 1997 naposledy veřejně vystoupil s Queen a Eltonem Johnem. Téhož roku se také naposledy sešel s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem ve studiu kvůli natáčení nové písně No-One but You (Only the Good Die Young) pro další album Queen Rocks. Avšak od roku 1997 již není na hudební scéně aktivní a stáhl se z veřejného života.


  Článek měsíce editovat
You Are the Champions“ je první singl americko-britské rockové skupiny Queen + Adam Lambert vydaný 1. května 2020. Jedná se o remake původní písně skupiny QueenWe Are the Champions“ z roku 1977 a z tohoto důvodu je jako autor písně uváděn Freddie Mercury, ačkoliv s nápadem vytvořit tuto nahrávku přišel Brian May. Oproti originálu byl text zkrácen a v posledním refrénu byly výskyty slova „we“ (česky „my“) změněny na „you“ (česky „vy“). Písní chtěla skupina vzdát hold všem zdravotníkům, kteří v první linii po celém světě bojují s pandemií covidu-19, výtěžek z prodeje byl darován do Fondu solidarity COVID-19 Světové zdravotnické organizace. Singl vyšel ve třech formátech: 1. května 2020 jako digitální nahrávka, 21. srpna 2020 byl vydán i v limitovaných formátech CD singl a vinylová deska. Obou limitovaných fyzických formátů bylo do prodeje uvedeno 3 000 kusů.

Singl se dostal na přední příčky několika hudebních žebříčků. V britském UK Singles Chart se dostal na 95. příčku, fyzické formáty singlu (CD a vinylová deska) se v žebříčku Official Physical Singles Chart Top 100 dostaly na první místo, nahrávka se také objevila v žebříčku Billboard Hot Rock & Alternative Songs, kde dosáhla 46. místa. Píseň se stala velkým hitem v Japonsku – v hitparádě National Radio Air Play International Chart se dostala na první příčku a v National Radio Air Play Combination Chart byla k 19. květnu 2020 na 5. místě. Singl se dostal také na 24. pozici japonského týdenního žebříčku Japan Airplay Top 100.

Podle členů kapely se jedná o důležitý projekt, který může pomoci v boji s covidem-19. Skupině za darování výdělku do Fondu solidarity COVID-19 poděkovala mimo jiné například Elizabeth Cousensová, prezidentka a generální ředitelka Nadace OSN.

Obrázek měsíce editovat
Brian May a Roger Taylor po skončení koncertu Queen + Adam Lambert v roce 2017
Vybraná píseň editovat
Seven Seas of Rhye“ je píseň britské rockové skupiny Queen. Napsal ji především zpěvák Freddie Mercury, přičemž výrazně přispěl i kytarista Brian May. Autorství je ale oficiálně připisováno pouze Mercurymu. Základní instrumentální verze se objevila na debutovém albu skupiny Queen (1973) a finální verze vyšla na následujícím albu Queen II (1974). Dokončená verze skladby z roku 1974 rovněž vyšla jako třetí singl kapely. Po odvysílání na televizi BBC v seriálu Top of the Pops v únoru 1974 se stala jejich prvním hitem a dosáhla na 10. místo v UK Singles Chart. Je to nejdříve vydaná píseň, která byla později zařazena do kompilačního alba Greatest Hits, s výjimkou písně „Keep Yourself Alive“.

Zpočátku se jednalo pouze instrumentální skladbu, která uzavírala debutové album skupiny. Vylepšená verze písně byla plánovaná pro album Queen II, ale premiéru měla už 21. února 1974, když Queen dostali možnost zahrát píseň v pořadu Top of the Pops na stanici BBC. O dva dny později se píseň kapela rozhodla vydat i jako singl. Ten se umístil na 10. místě v žebříčku UK Singles Chart a právě tento úspěch přesvědčil Freddieho Mercuryho, aby se věnoval Queen na plný úvazek.

Témata editovat

Kvalitní články

Stříbrný puzzlík Dobré články: You Are the Champions

Informace editovat
 

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Queen}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu. Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej založit vyplněním pole níže. (pro inspiraci se můžete podívat na červené odkazy v sekci „Témata“. Pokud jste nový přispěvatel, doporučujeme si předtím přečíst stránku Nápověda:Jak vytvořit článek. Můžete také pomoci vylepšovat již existující články. Hlavně editujte s odvahou a v případě dotazů neváhejte kontaktovat aktuální správce portálu (viz níže).


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

V případě problémů s portálem či dotazů se obraťte na ně na jejich výše odkazováných diskusních stránkách, nebo napište na diskusi k portálu.

Projekty Wikimedia editovat

Následující sesterské projekty nadace Wikimedia mohou poskytnout další informace na toto téma:


Wikiknihy
Knihy
Wikiknihy
Commons
Média
Wikimedia Commons
Wikizprávy 
Zprávy
Wikizprávy
Wikicitáty 
Citáty
Wikizprávy
Wikizdroje 
Texty
Wikizdroje
Wikiverzita
Studijní zdroje
Wikiverzita
Wikislovník 
Slovník
Wikislovník
Wikidata 
Databáze
Wikidata