John Deacon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Deacon
Bass player queen.jpg
Základní informace
Rodné jméno John Richard Deacon
Přezdívky Deaky, Deakster
Narození 19. srpna 1951 (68 let)
Anglie Oadby, Leicester, Anglie
Žánry Rock, Pop
Povolání Muzikant, skladatel, producent
Nástroje Baskytara, kytara, klávesy, doprovodný zpěv, bicí
Aktivní roky 1965 – 1997
Příbuzná témata Queen
Významná díla One Year of Love
Need Your Loving Tonight
Ocenění Řád umění a literatury
Děti Cameron, Luke, Laura, Joshua, Robert, Michael
Významný nástroj
Fender Precision Bass
Music Man StingRay
Fender Telecaster
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Deacon (* 19. srpna 1951, Oadby, Leicester, Anglie) je britský baskytarista. Proslavil se především jako člen legendární skupiny Queen. Po smrti zpěváka Queen Freddieho Mercuryho v roce 1991 se několikrát spojil se spoluhráči ze skupiny, Brianem Mayem a Rogerem Taylorem za účelem spolupráce na jednorázových projektech. Avšak od roku 1997 již není na hudební scéně aktivní. Tentýž rok se také stáhnul z veřejného života.

Kromě basové kytary ovládá i hru na kytaru a klávesy, na které hraje i na nahrávkách Queen. Proslul i jako komponista - především hity jako I Want to Break Free, Another One Bites the Dust, You're My Best Friend či Friends Will Be Friends (spolupráce s Freddiem). V mnoha písních Queen hraje nejen na basovou, ale i na elektrickou či akustickou kytaru. Při živých koncertech vystupoval také jako doprovodný zpěvák. Když mu bylo 14 let, založil skupinu The Opposition, která měla celkem velký úspěch na veřejnosti a hrála i na vojenských základnách. Po odstěhování do Londýna musel The Opossition opustit a v Londýně navštěvoval různé kluby, v jednom z nich v roce 1971 se potkal s Freddiem Mercurym, Brianem Mayem a Rogerem Taylorem a ti, protože potřebovali basáka, ho pozvali na zkoušku a přijali ho.

Se skupinou Queen naposledy živě vystoupil v roce 1992 na benefičním koncertě v boji proti AIDS - The Freddie Mercury Tribute Concert. Ve studiu se s nimi sešel ještě při práci na albu Made In Heaven a v roce 1997 s nimi dokončil novou nahrávku No-One but You (Only the Good Die Young). V tomto roce ještě vystoupil s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem při otevření kavárny v Londýně. V roce 1986 také založil trio The Immortals, které vyprodukovalo hudbu k filmu Biggles (píseň No Turning Back vyšla i jako singl, byl natočen také videoklip).

John má vysokoškolské vzdělání. Na univerzitě v Chelsea vystudoval obor elektronika a výpočetní technika. V dnešní době žije John s rodinou v ústraní a užívá si chvíle svého života.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]