Liar (píseň, Queen)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Liar
Singl od Queen
Z albaQueen
Strana BDoing All Right
Vydáno13. června 1973 (na albu)
14. února 1974 (jako singl)
Nahránoprosinec 1971; červen–listopad 1972
Formát"7 Vinyl
Žánrhard rock
Délka6:27 (verze na albu)
3:03 (singl)
VydavatelstvíElektra Records
ProducentJohn AnthonyRoy Thomas BakerQueen
AutorFreddie Mercury
Singly Queen chronologicky
Keep Yourself Alive
(1973)
Liar
(1974)
Seven Seas of Rhye
(1974)

Liar“ je píseň britské rockové skupiny Queen, kterou napsal v roce 1970 zpěvák Freddie Mercury a původně pod názvem „Lover“. Píseň vyšla na debutovém albu Queen roku 1973. Velmi zkrácená verze písně byla roku 1974 vydána jako singl, na jehož straně B byla píseň „Doing All Right“. Jednalo se o teprve druhý singl, který kapela během své kariéry publikovala.

Autorství této písně a tudíž i většina z výdělků z prodeje nebyly připisovány skupině jako celku ale pouze autorovi písně, což byl v tomto případě Freddie Mercury. Takto to fungovalo až do roku 1989, kdy se členové skupiny domluvili, že oficiálně bude autorství všech písní vydaných na albu The Miracle a později připisováno skupině jako celku.

Videoklip[editovat | editovat zdroj]

Videoklip k písni byl natočen v roce 1972, ale vyšel až o rok později, krátce po vydání alba.

Živá vystoupení[editovat | editovat zdroj]

V prvních letech působení kapely byla píseň hrána na koncertech téměř vždy. Během News of the World Tour v roce 1977 Queen hráli píseň už jen velmi zřídka a pro Jazz Tour v roce 1978 byla píseň ze setlistu vyřazena úplně. Počínaje Crazy Tour v roce 1979 však byla píseň do setlistu opět zařazena, nicméně ne na dlouho. Na koncertech v rámci The Game Tour v roce 1980 se píseň vůbec neobjevila. Několikrát ale byla hrána během následující Hot Space Tour v roce 1982 v Evropě a během The Works Tour v roce 1984 se do setlistu opět dostala i když ve zkrácené 3minutové verzi. Naposledy byla ukázka z této písně hrána na koncertech v rámci Magic Tour jako jen několik desítek sekund dlouhý kytarový riff, vždy před písní Tear It Up.

Obsazení nástrojů[editovat | editovat zdroj]

Alba Queen, na nichž se píseň objevila[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liar (Queen song) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]