We Will Rock You

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
We Will Rock You
Gramofonová deska singlu We Will Rock You
Gramofonová deska singlu We Will Rock You
Singl od Queen
Z albaNews of the World
Strana AWe Are the Champions (double A side)
Vydáno28. ledna 1977
Formát12"
ŽánrHard rock
Délka2:02
VydavatelstvíElektra (USA)
ProducentQueen • Mike Stone
AutorBrian May
Singly Queen chronologicky
Long Away
(1977)
We Are the Champions / We Will Rock You
(1977)
Spread Your Wings
(1978)

„We Will Rock You“ je skladba, kterou napsal kytarista Brian May a kterou v roce 1977 nahrála skupina Queen jako úvodní song pro své studiové album News of the World. Skladba je složená ze silné rytmické sekce bicích a tleskajících rukou spojené se zpívaným vícehlasem, připomínajícím chorál, který zpívá ústřední téma, které je zároveň jeho názvem. V originální nahrávce byl efekt hromadného zpěvu a tleskání dosažen vícenásobným spojením nahrávky a přidaním ozvěny do této části zúčastněných členů na nahrávaní ve studiu.

Na koncertech a ve vysílání v rozhlasu bývala tato skladba spojena spolu s následujícím songem „We Are the Champions“, který s ním byl vydaný jako „A“ strana singlu. Na živých vystoupeních a později i ve studiu vznikla rychlejší verze s rychlejším tempem a s doprovodem bicích a kytar. Tato verze je nahraná na živých albech Live Killers (1979), Queen on Fire – Live at the Bowl (2004), Queen Rock Montreal (2007) a studiová verze nahraná v programu John Peel's show v rozhlasové stanici BBC Radio 1 se objevila v roce 1992 v italském bootlegu Queen - We Will Rock You

Skladba „We Will Rock You“ je považovaná za významnou v historii populární hudby. Časopisem Rolling Stone byla v roce 2004 umístěna na 330. místo mezi 500 nejlepšími skladbami všech dob a RIAA ji umístila na 146. místo seznamu písní století.

Použití skladby[editovat | editovat zdroj]

„We Will Rock You“ můžeme slyšet při zápasech hlavně kolektivních sportů, či soupeřeních v různých show, v reklamních spotech (ve spotu pro firmu Pepsi skladbu nahráli Britney Spears, Pink a Beyoncé Knowles, účinkoval v ní i Enrique Iglesias). Skladba naznačuje mobilizující atmosféru ve více filmech. Motivy skladby můžeme najít ve skladbě „Good Boys“ od skupiny Blondie, sample z ní dvakrát použil i raper Eminem ve skladbách „Till I Collapse“ a „Puke“ (album Encore).

Některé remixy a coververze skladby[editovat | editovat zdroj]