Rap

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rap (více používané slovo je rapping, či MCing, rýmování, spitting anebo česky také rapování) jsou rytmicky mluvené rýmy, hra se slovíčky a poezie. Rapping nebo spíš rapování je základním elementem hip hopové hudby, ale také je úzce spojen s hip hopovou kulturou. Rapování může být doprovázeno beatem bez hudebního doprovodu. Rap by se dal zařadit pod mluvení, prózu, poezii a v poslední řadě i pod písní. Velice staré slovo rap vyjadřuje použití rychlé mluvy, původně rap znamenalo "to hit" (uhodit). Slovo se objevilo již v 16. století v Britské angličtině a znamenalo "to say" (říct), později bylo adaptováno afro-americkou lidovou angličtinou v šedesátých letech a znamenalo "to converse" (konverzovat, mluvit) a již brzy také znamenalo a popisovalo hudební styl.[1] V současnosti termíny "rap"/"rapping" jsou často spojovány s hip hopovou hudbou a někdy jsou tyto dvě slova zaměnitelná. To ale neznamená, že když je v nějaké písni rap, jedná se o hip-hop. Rap se někdy používá i v rocku, metalu nebo i v jiných hudebních stylech. O hudebním stylu se dá dozvědět na článku věnovaném hip hopové hudbě. O vokálním žánru bude pojednávat tento článek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Odkaz Popis
Jižanský work song „DollarMamie“ (1939) od Judge "Bootmouth" Tucker
a Alexander "Neighborhood" Williams.
File:SmallTalkat125thandLennox.ogg Tento útržek politicky orientovaných mluvených textů
a poezie měl zásadní vliv na vývoj Hip-Hopu. Umělec: Gil Scott Heron.
File:DeepDowninMyHeart.ogg Spirituál (1926) od W. M. Givense.

Kořeny[editovat | editovat zdroj]

Kořeny rapu lze hledat Africe. Ještě předtím než vůbec existovala hip pová hudba, si Grijoti ze Západní Africe vyprávěli příběhy rytmickým způsobem, za doprovodu bubínků a dalších místních hudebních nástrojů. Tento fakt je uznávaný mnoha současnými umělci, moderními "grioty", mainstreamovou kulturou i akademiky.[2][3][4][5]

Prvky blues sahají mezi work songy (pracovní písně), spirituály, otroctvím, až k hudební tradici Západní Afriky. Toto "blues" bylo hráváno černými (někdy bílými) umělci v oblasti Mississippi Delta v době zrušení otroctví. Elijah Wald, historik, Grammy-oceněný bluesový hudebník prohlašuje, že blues bylo rapováno již v brzkých dvacátých létech, 20. století[6][7] >. Wald rovněž hip-hop nazval jako "živé blues".[6] Jazz, které se vyvinulo z blues a ostatních afro-amerických a evropských hudebních elementů, na začátku 20. století mělo přímý dopad na hip hop; ve skutečnosti jazz je předchůdce hip-hopu, respektive odvetví poezie a jazzu, Jazz poetry (Jazzová poezie), která v díle demonstruje buď rádoby-jazzový rytmus nebo velký vliv (slovní) improvizace.

Mluvené slovo jazzové poezie bylo rovněž předchůdcem Beat poezie. Gil Scott-Heron, hudebník a umělec jazzové poezie, který napsal písně jako "The Revolution Will Not Be Televised" (1971), "H2OGate Blues Part 2: We Beg Your Pardon America" (1975) či "Johannesberg" (1975) a tyto písně stály za ovlivněním mnoha rapperů. Podobný umělec, konkrétně umělci The Last Poets, kteří byli aktivní v tomto druhu politické poezie již od roku 1969, byli rovněž rapoví inovátoři. V Billboard žebříčkách skončilo jejich debutní album hned v první dekádě hitparády.

Během přelomu dvacátého století, karibská kultura i hudba postupně čím dál tím víc ovlivňovali americkou hudbu. Již v roce 1956, DJové "toastovali (africká tradice příběhů, které rapovali grioti) přes "dabnuté" jamajské rytmy. Říkalo se tomu "rap", což rozšířilo významy tohoto slova, jelikož to vyjadřovalo konání "neformálních diskuzí". Mezi první rapery pozdějších sedmdesátých let, 20. století patřil například disc jockey, Kool Herc. Herc byl jamajský imigrant, který v podstatě navázal na vlnu jamajského toastingu.

Old-School Rap[editovat | editovat zdroj]

Old school rap/hip hop (1979–1984) je éra "jednoduchých rapovaných písních", po kterém je veliký povyk, nikoliv jak proklamuje All Music Guide, kvůli textům, ale kvůli "zlaté staré době". Samozřejmě byly i výjimky, někteří rapeři byli více politicky orientovaní, jako například kreativní Melle Mel ze skupiny The Furious 5 (+ "šestý" frontman Grandmaster Flash), který se soustřeďoval především na socio-politické komentáře s použitím hry se slovíčky.

První komerční a významné skladby z old-school éry přicházely následovně...

 • 1979: "King Tim III (Personality Jock)" (US R&B #26) – Fatback Band
 • 1979: "Rapper's Delight" (US #36, US R&B #4, UK #3) – The Sugarhill Gang
 • 1980: "The Breaks" (US #87, US R&B #4, US Dance #9) – Kurtis Blow
 • 1980: "Funk You Up" (US R&B #15) – The Sequence
 • 1981: "Rapture" (US #1, US Dance #1, UK #5) – Blondie
 • 1982: "The Message" (US #62, US R&B #4, UK #8) – Grandmaster Flash & the Furious Five

Nejvíce významní umělci v této éře byli the Fat Boys, Kool Herc, Afrika Bambaataa, The Sugarhill Gang, The Treacherous Three, Funky 4 + 1, Fab 5 Freddy a Grandmaster Flash & The Furious Five.

Zlatá éra[editovat | editovat zdroj]

Golden age hip hop (pozdější 1980s~brzké 1990s)[8] je éra drastických změn v textech hip-hopu. Allmusic napsal "lyrické kung-fu pozdějšího hip-hopu". Tato "zlatá éra" končila v letech '93~'94 a vzala si tak sebou období s nejvíce inovativními texty vůbec.[9][8]

Nejvíce významní umělci v této éře byli Run-D.M.C., Beastie Boys, A Tribe Called Quest, Wu-Tang Clan, Boogie Down Productions, Public Enemy, De La Soul, The Fat Boys, Doug E. Fresh, N.W.A., Jungle Brothers, Big Daddy Kane, Queen Latifah, Ice Cube, Salt N Pepa, 2Pac, The Notorious B.I.G., Dr. Dre a další.

Společenský dopad[editovat | editovat zdroj]

Po dobu historie hip hopu se vyvinula spousta nových hudebních stylů, které obsahovaly elementy rapu. Příkladem může být rap rock, což je derivát rapcore a rap metalu (fusion styl rocku metalu a punku s rapovanými vokály), hip house což je produkt house a rapu. Spousta populárních stylů, ve kterých se objevují perkuse, někdy můžou obsahovat složku rapu, která se tam hodí, příklady: new wave (Blondie), disco (BJ Hollywood), jazz (Gang Starr, funk (Fatback Band), Contemporary R&B (Mary J. Blige), Reggaeton (Daddy Yankee) či dokonce J-dance (Soul'd Out). UK Garage s rapem vytvořilo podžánr grime, hudební žánr založený na rapu.

Rovněž, kulturní scéna Hip-hopu může být spjatá s ilegálními automobilovými závody a kulturou závodů obecně.

Někteří hip-hopoví umělci nepoužívají techniky samplování, syntetické hudební nástroje ani bicí stroje, příkladem můžou být The Roots a Rage Against the Machine.

Rap v Česku[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Hip hop v Česku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Slovníkové heslo rap ve Wikislovníku

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rapping na anglické Wikipedii.

 1. SAFIRE, William. ON LANGUAGE; The Rap on Hip-Hop [online]. 1992-11-08, [cit. 2013-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. BBC News: Africa [online]. [cit. 2005-12-21]. Dostupné online.  
 3. About.com: Rap [online]. [cit. 2005-12-21]. Dostupné online.  
 4. PBS lesson plan on the blues [online]. [cit. 2005-12-21]. Dostupné online.  
 5. Yale University Teachers Association [online]. [cit. 2005-12-21]. Dostupné online.  
 6. a b Hip Hop and Blues [online]. [cit. 2005-12-21]. Dostupné online.  
 7. The Roots of Rap [online]. [cit. 2005-12-21]. Dostupné online.  
 8. a b Jon Caramanica, "Hip-Hop's Raiders of the Lost Archives", New York Times, 26. června, 2005 (původně)
 9. http://www.allmusic.com/explore/style/d12014