K-pop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
K-pop
Původ ve stylech Taneční hudba, elektronická hudba, synthpop, hip hop, rock, contemporary R&B
Kulturní pozadí Začátek 90. let, Jižní Korea
Typické nástroje Zpěv, rap, bicí automat, bicí souprava, basová kytara, klávesy, klavír, sampler, sekvencer, syntezátor, vokodér, Auto-Tune, příležitostné použití různých jiných nástrojů, jako jsou žesťové a smyčcové
Všeobecná popularita Veliká v celé východní Asii

K-pop (/keɪ pɔp/, zkratka z „Korean pop“[1], korejsky 가요 kajo[2]) je hudební žánr, který vznikl v Jižní Koreji.[3] Absorboval do sebe elementy taneční hudby, elektropopu, hip hopu a současného r'n'b.

Podle reportéra amerického hudebního časopisu Rolling Stone K-pop je „směs módní západní populární hudby a vysokoenergetického japonského popu“, „která loví hlavy posluchačů pomocí chytlavých opakovaných fragmentů, občas v anglickém jazyce“. K-pop „zahrnuje fúzi stylů jak se zpěvem tak i s rapem a klade zvláštní důraz na představení a silné vizuální efekty“.[1]

K-pop je nejen hudba, K-pop se stal subkulturou, která je populární mezi mladými lidmi na celém světě. Díky internetu a dostupnosti digitálního obsahu K-pop si získal neuvěřitelně široké publikum.[4]

Korejská společnost KBS pořádá světovou soutěž v korejském popu K-POP World Festival, soutěžícími se stávají finalisté z celého světa, včetně občanů České republiky, kteří na světovém finále v Changwonu slaví nemalé úspěchy. V roce 2012 nás ve světě úspěšně reprezentovala česká k-popová dívčí skupina O.M.G., celosvětově vyhrála a získala nejvyšší Grand Prize cenu v kategorii performance, v roce 2013 se skupina Six Of A Kind umístila na třetím místě taky v kategorii performance a v roce 2014 skupina Effe(x)tion se umístila v samém kategorii na místě druhém.

Významní představitelé[editovat | editovat zdroj]

Fotografie dívčí K-popové skupiny Girls' Generation

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Jeff Benjamin. The 10 K-Pop Groups Most Likely to Break in America [online]. Rolling Stone, 2012-05-18 [cit. 2012-09-11]. Dostupné online. (angličtina) 
  2. Medi@sia: Global Media/tion In and Out of Context. [s.l.]: Taylor & Francis, 2006. Dostupné online. ISBN 978-0-415-37155-1. S. 144. (angličtina) 
  3. Musical Terms Worldwide: A Companion for the Musical Explorer. [s.l.]: Semar Publishers, 2006. Dostupné online. ISBN 978-88-7778-090-4. S. 15. (angličtina) 
  4. Lina Yoon. Korean Pop, with Online Help, Goes Global [online]. Time Magazine, 2010-08-26 [cit. 2012-09-11]. Dostupné online. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]