Black Pink

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Black Pink
Black Pink na 33. ročníku Golden Disc Awards 5. ledna 2019. Zleva: Rosé, Jennie, Lisa, Jisoo
Základní informace
Původ Soul, Jižní Korea
Žánry K-pophip-hopR&BEDMJ-pop
Aktivní roky 2016 - současnost
Vydavatel YG Entertainment
Web

http://blackpinkofficial.com

https://ygex.jp/blackpink/
Současní členové
Jennie
Lisa
Jisoo
Rosé
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Black Pink (korejsky: 블랙핑크; stylizováno jako BLACKPINK nebo BLΛƆKPIИK) je jihokorejská dívčí skupina vytvořená společností YG Entertainment skládající se ze 4 členů: Jisoo, Jennie, Rosé a Lisa.

Oficiální debut se uskutečnil 8. srpna 2016 s albem Square One, které obsahovalo singly "WHISTLE" jenž dosáhl na nejvyšší příčky mnoha hudebních žebříčků v Jižní Koreji, a "BOOMBAYAH", který skupině vynesl vůbec první umístění na prestižním žebříčku Billboard v kategorii World Digital Songs a jehož oficiální videoklip je debutovým videoklipem umělců z Jižní Koreje s nejvyšším počtem shlédnutí. Skupina ihned dosáhla mimořádného úspěchu a byla oceněna několika významnými cenami, včetně New Artist of the Year na 31. ročníku Golden Disc Awards a 26. ročníku Seoul Music Awards.

Black Pink je jedním z nejvýraznějších fenoménů současnosti. Dívky sklidily s albem Square One a navazujícími Square Two a Square Up úspěchy po celém světě. Jejich písně se staly hity a objevují se na prestižních hudebních žebříčcích po celém světě. V roce 2018 se Black Pink umístily na žebříčcích Billboard Hot 100 a Billboard 200, se svou písní "DDU-DU DDU-DU" dosáhly na 55. příčku a jejich mini-album Square Up se umístilo na 40. místě. Videoklip k písni "DDU-DU DDU-DU" se v době svého vydání stal nejvíce viděným videoklipem korejské hudební skupiny za 24 hodin (36,2 milionů shlédnutí) a v lednu roku 2019 se stal k-popovým videoklipem s nejvyšším počtem shlédnutí vůbec.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Jisoo[editovat | editovat zdroj]

celým jménem Kim Jisoo (korejsky: 김지수), se narodila v Soulu, v Jižní Koreji 3. ledna 1995.[1] Jisoo vstoupila do YG v červenci 2011.[2] Kvůli své neobyčejné kráse a hereckému talentu se před oficiálním debutem Black Pink nejčastěji objevovala ve videoklipech různých korejských umělců, ku příkladu k písni "I'm Different" (나는 달라) od HI SUHYN nebo "SPOILER" (스포일러) a "HAPPEN ENDING" (헤픈엔딩) od EPIK HIGH, a reklamních upoutávkách. V televizi se angažuje i po debutu Black Pink, především jako moderátorka. Od 5. února 2017 do 3. února 2018 moderovala hudební program SBS Inkigayo spolu s Jinyoungem z GOT7 a Doyoungem z NCT.[3]

Je tváří Black Pink a vedoucí zpěvačkou.

Mluví plynně korejsky, japonsky a jednoduchou čínštinou. Hraje na bubny a piáno.

Jennie[editovat | editovat zdroj]

celým jménem Kim Jennie (korejsky: 김제니), se narodila v Anjangu, v provincii Kjonggi, v Jižní Koreji 16. ledna 1996. Jennie od svých 9 let studovala na Novém Zélandu[4] na ACG Parnell College. V roce 2010 se vrátila do Jižní Koreje a zúčastnila se konkurzu do YG, jehož součástí se stala v srpnu 2010. Ještě před oficiální debutem se objevila ve videoklipu k písni G-Dragona "That XX" (그 XX), spolupracovala s ním na písni "Black" (블랙), se Seungrim spolupracovala na písni "GG Be" a s Lee Hi na písni "Special".[5]

V Black Pink je hlavní raperkou, příležitostně také zpěvačkou.

12. listopadu 2018 debutovala v rámci své skupiny jako první členka sólově, s autenticky nazvanou písní "SOLO".

Mluví plynně korejsky, anglicky a japonsky. Hraje na piáno a flétnu.

Rosé[editovat | editovat zdroj]

vlastním jménem Roseanne Park nebo Park Chae-Young (korejsky: 박채영), se narodila v Aucklandu, na Novém Zélandu 11. února 1997, ovšem již od útlého dětství vyrůstala v Melbourne, v Austrálii.[6][7] Umístila se na 1. místě v konkurzu do YG v Austrálii a připojila se ke společnosti v květnu 2012.[2] Před svým debutem spolupracovala s G-Dragonem na písni "Without You" (결국).

Je známá svým unikátním hlasem, díky kterému působí v Black Pink jako hlavní zpěvačka. Kromě toho je také velice zdatnou tanečnicí.

Mluví plynně korejsky, anglicky a japonsky. Hraje na kytaru a piáno.

Lisa[editovat | editovat zdroj]

vlastním jménem Lalisa Manoban (dříve Pranpriya Manoban) (thajsky: ลลิษา มโนบาล / ปราณปริยา มโนบาล), se narodila 27. března 1997 v hlavním městě Thajska, Bangkoku.[1]. Tanci, jež je její předností, se věnuje již od dětských let. Byla součástí thajské taneční skupiny "We Zaa Cool" spolu s BamBamem z GOT7.[1] Lisa byla jediná koho přijali na základě konkurzu v Thajsku a k YG se oficiálně připojila v dubnu 2011.[2] Stala se tak prvním umělcem nekorejského původu ve YG.[8] Před oficiálním debutem Black Pink se objevila ve videoklipu k písni "Ringa Linga" (링가 링가) od Taeyanga.

Je nejmladší členkou Black Pink (maknae), vedoucí raperka, hlavní tanečnice a příležitostná zpěvačka.

Mluví plynně thajsky, korejsky, japonsky, anglicky a umí trochu čínsky. Hraje na ukulele.

Historie[editovat | editovat zdroj]

2016: Debut Black Pink s albem Square One a Square Two[editovat | editovat zdroj]

Black Pink přijímají cenu Rookie of the Year na 1. ročníku Asia Artist Awards 16. listopadu 2016.

Skupina se formovala na základě konkurzů od roku 2010, finální sestava byla představena až o šest let později, dne 29. června 2016. Black Pink se stala první dívčí skupinou, která debutovala pod záštitou YG Entertainment po skupině 2NE1, jež debutovala 9. září 2009.

Black Pink debutovaly 8. srpna s albem Square One obsahující singly "WHISTLE" a "BOOMBAYAH". Obě dvě písničky se umístily na žebříčku Billboard World Digital Songs, konkrétně na 1. a 2. místě. Úspěchů Black Pink bylo již od začátku mnoho. Jejich první oficiální videoklipy a i písničky samotné okamžitě získaly na oblibě jak v Jižní Koreji, tak v zahraničí. Debutové vystoupení Black Pink v televizi se odehrálo 14. srpna v rámci programu SBS Inkigayo a o třináct dní později se na tamním žebříčku umístily s písní "WHISTLE" na 1. místě, což bylo považováno za rekord nejrychlejšího dosažení 1. místa na hudebním programu dívčí skupinou v Jižní Koreji do roku 2018, kdy je překonala skupina IZ*ONE, jež dosáhla s písní "La Vie en Rose" prvního vítězství za deset dní. Své 1. místo na stejném hudebním kanále se jim podařilo obhájit a 8. září zvítězila "WHISTLE" podruhé. Své propagační akce uzavřely vystoupením na SBS Inkigayo 11. září, kdy se jejich debutová píseň znovu ocitla na nejvyšší příčce.

Black Pink během svého vystoupení na 8. ročníku Melon Music Awards 19. listopadu 2016.

Dne 1. listopadu bylo vydáno jejich druhé debutové album Square Two se dvěma novými singly "PLAYING WITH FIRE" a "STAY". Písně z tohoto alba poprvé prezentovaly na SBS Inkigayo 6. listopadu a na Mnet's M Countdown 10. listopadu. "PLAYING WITH FIRE" se zároveň umístila na 1. místě žebříčku Billboard World Digital Songs. Na domácí půdě "PLAYING WITH FIRE" dosáhla na 3. místo, zatímco "STAY" se umístila o sedm příček níže.

Komerční úspěch Black Pink se stal nevídaným. Své první velké ocenění si dívky odnesly tři měsíce po svém debutu, v rámci 1. ročníku Asia Artist Awards 16. listopadu v kategorii Rookie of the Year. A následovaly další a další úspěchy: Best New Artist a "WHISTLE" Best Music Video na 8. ročníku Melon Music Awards a Best of Next Artist Award (Female) na 18. ročníku Mnet Asian Music Awards.

Zároveň jejich písničky dobývaly nejrůznější hitparády v Jižní Koreji i ve světě. "PLAYING WITH FIRE" jim ještě na sklonku roku stihla vynést další dvě výhry na SBS Inkigayo. Krásnou tečku za rokem 2016 udělal Billboard, když Black Pink označil jako "jednu z nejlepších nových K-Pop skupin".

2017: Píseň "As If It's Your Last" a debut v Japonsku[editovat | editovat zdroj]

Black Pink na 31. ročníku Golden Disk Award 13. ledna 2017

Nedlouho po začátku nového roku, dne 13. ledna obdržely Black Pink ocenění na 31. ročníku Golden Disc Awards v kategorii New Artist of the Year. Black Pink především myslely na své fanoušky, díky kterým těchto mimořádných úspěchů dosáhly, a tak 15. ledna konečně na vědomost vstoupilo pojmenování jejich oficiálního fanklubu a to sice "BLINK", které vzniklo kontaminací slov "Black" a "Pink". 19. ledna dívky získaly na 25. ročníku Seoul Music Awards další cenu New Artist of the Year.

Další smršť cen přišla 22. února na 6. ročníku Gaon Chart Music Awards, odkud si skupina odnesla dokonce tři ceny: Rookie of the Year, Song of the Year – August za "WHISTLE" a Song of the Year – November za "PLAYING WITH FIRE".

Ani březen nebyl měsícem, kdy by Black Pink nepředstoupily na pódium, aby přijaly nové ocenění do své sbírky. Rookie of the Year získaly na 12. ročníku Soompi Awards dne 2. března.

V roce 2017 byla netrpělivě očekávána jejich nová písnička, jež byla vydána pod názvem "As If It's Your Last" 22. června. Trochu se lišila od předchozí tvorby, ale dokázala zaujmout a sklidila velký úspěch. Stala se již třetí písní této skupiny, jež se uchytila na 1. příčce Billboard World Digital Songs, a to od jejího vydání uplynul necelý den. Oficiální videoklip získal za 24 hodin 13,3 milionů shlédnutí, což překonalo dosavadní rekord určený písní "Not Today" od BTS s téměř 11 miliony shlédnutí.

2018: Mini-album Square Up, album Black Pink in Your Area, celosvětové úspěchy a turné[editovat | editovat zdroj]

2019: Pokračování celosvětového turné a debut v Americe[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Singly[editovat | editovat zdroj]

Název Rok vydání Nejlepší umístění na žebříčku Počet

prodaných

kusů

KOR CAN CHN FIN FRA JPN US

WW

PHL
"WHISTLE" (휘파람)

2016

1 - 12 24 - - 2 95
 • KOR: 1,256,806+
 • US: 6,000+
"BOOMBAYAH" (붐바야) 7 - 22 21 196 15 1 -
 • KOR: 605,048+
 • US: 6,000+
"PLAYING WITH FIRE" (불장난) 3 92 17 - - 81 1 -
 • KOR: 1,343,616+
 • US: 4,000+
"STAY" 10 - 48 - - - 4 -
 • KOR: 246,200+
 • US: 3,000+

"As If It's Your Last" (마지막처럼)

2017 2 45 - 7 180 19 1 -
 • KOR: 2,500,000+
 • US: 9,000+
"DDU-DU DDU-DU" (뚜두뚜두) 2018 1 22 2 - 95 7 1 -

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Pink na anglické Wikipedii.

 1. a b c Huiling, Chew (28. září 2016). Teo, Johanna, ed. "The Breakout Kids". No. 334. ISSN 0219-9645. OCLC 224927719. 
 2. a b c BLACKPINK : DEBUT SHOWCASE.
 3. ‘인가’ PD "갓세븐 진영·블랙핑크 지수·NCT 도영, 새 MC 확정"[공식]" (v korejštině). 1. února 2017.
 4. http://www.blackpinkyg.com/2016/06/jennie-kim-profile.html
 5. Mihyun, Lee (8. srpna 2016). "[블랙핑크 데뷔②] 블랙핑크 입덕 준비 끝…괴물 신인 스포일러". Ilgan Sports (v korejštině). Jižní Korea: JTBC Plus.
 6. BLACKPINK at 숙소
 7. Radio Star. Epizoda 509. 11. ledna 2017. MBC.
 8. Yuyoung, Kim (9. srpna 2016). "YG Entertainment unveils K-pop group BLACKPINK" (v angličtině).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]