Blackpink

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blackpink
Black Pink na 33. ročníku Golden Disc Awards 5. ledna 2019 Zleva: Rosé, Jennie, Lisa, Jisoo
Black Pink na 33. ročníku Golden Disc Awards 5. ledna 2019
Zleva: Rosé, Jennie, Lisa, Jisoo
Základní informace
Původ Soul, Jižní Korea
Žánry K-pophip-hopR&BEDMJ-pop
Aktivní roky 2016 – současnost
Vydavatel YG Entertainment
Web

http://blackpinkofficial.com

https://ygex.jp/blackpink/
Současní členové
Jisoo
Jennie
Rosé
Lisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blackpink (korejsky: 블랙핑크; stylizováno jako BLACKPINK nebo BLΛƆKPIИK) je jihokorejská dívčí skupina vytvořená společností YG Entertainment skládající se ze 4 členů: Jisoo, Jennie, Rosé a Lisa.

Oficiální debut se uskutečnil 8. srpna 2016 s albem SQUARE ONE, které obsahovalo singly „WHISTLE“ jenž dosáhl na nejvyšší příčky mnoha hudebních žebříčků v Jižní Koreji, a „BOOMBAYAH“, který skupině vynesl vůbec první umístění na prestižním žebříčku Billboard v kategorii World Digital Songs a jehož oficiální videoklip je debutovým videoklipem umělců z Jižní Koreje s nejvyšším počtem zhlédnutí. Skupina ihned dosáhla mimořádného úspěchu a byla oceněna několika významnými cenami, včetně New Artist of the Year na 31. ročníku Golden Disc Awards a 26. ročníku Seoul Music Awards.

Blackpink je jedním z nejvýraznějších fenoménů současnosti. Dívky sklidily s albem SQUARE ONE a navazujícími SQUARE TWO a SQUARE UP úspěchy po celém světě. Jejich písně se staly hity a objevují se na hudebních žebříčcích po celém světě. V roce 2018 se Blackpink umístily na žebříčcích Billboard Hot 100 a Billboard 200, se svou písní „DDU-DU DDU-DU“ dosáhly na 55. příčku a jejich mini-album SQUARE UP se umístilo na 40. místě. Videoklip k písni „DDU-DU DDU-DU“ se v době svého vydání stal nejvíce viděným videoklipem jihokorejské hudební skupiny za 24 hodin (36,2 milionů zhlédnutí) a v lednu roku 2019 se stal skupinovým k-popovým videoklipem s nejvyšším počtem zhlédnutí vůbec.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Jisoo[editovat | editovat zdroj]

Celým jménem Kim Jisoo (dnes Jisoo Turtle Rabbit Kim) (korejsky: 김지수) se narodila v Soulu v Jižní Koreji 3. ledna 1995.[1] Jisoo vstoupila do YG v červenci 2011.[2] Kvůli své neobyčejné kráse a hereckému talentu se před oficiálním debutem Blackpink nejčastěji objevovala ve videoklipech různých jihokorejských umělců, ku příkladu k písni „I'm Different“ (나는 달라) od HI SUHYN nebo „SPOILER“ (스포일러) a „HAPPEN ENDING“ (헤픈엔딩) od EPIK HIGH, a reklamních upoutávkách. V televizi se angažuje i po debutu, především jako moderátorka. Od 5. února 2017 do 3. února 2018 moderovala hudební program SBS Inkigayo spolu s Jinyoungem z GOT7 a Doyoungem z NCT.[3]

Je tváří Blackpink a vedoucí zpěvačkou.

Mluví plynně korejsky, japonsky a jednoduchou čínštinou. Hraje na bubny a piáno.

Jennie[editovat | editovat zdroj]

celým jménem Kim Jennie (korejsky: 김제니), se narodila v Anjangu, v provincii Kjonggi, v Jižní Koreji 16. ledna 1996. Jennie od svých 9 let studovala na Novém Zélandu[4], na ACG Parnell College. V roce 2010 se vrátila do Jižní Koreje a zúčastnila se konkurzu do YG, jehož součástí se stala v srpnu téhož roku. Ještě před oficiální debutem se objevila ve videoklipu k písni G-Dragona „That XX“ (그 XX), spolupracovala s ním na písni „Black“ (블랙), se Seungrim spolupracovala na písni „GG Be“ a s Lee Hi na písni „Special“.[5]

12. listopadu 2018 debutovala v rámci své skupiny jako první členka sólově, s autenticky nazvanou písní „SOLO“.

Mluví plynně korejsky, anglicky a japonsky.

Rosé[editovat | editovat zdroj]

vlastním jménem Roseanne Park nebo Park Chae-Young (korejsky: 박채영), se narodila v Aucklandu, na Novém Zélandu 11. února 1997, ovšem již od útlého dětství vyrůstala v Melbourne, v Austrálii.[6][7] Umístila se na 1. místě v konkurzu do YG v Austrálii a připojila se ke společnosti v květnu 2012.[2] Před svým debutem spolupracovala s G-Dragonem na písni „Without You“ (결국).

Je známá svým unikátním hlasem, díky kterému působí v Blackpink jako hlavní zpěvačka. Kromě toho je také velice zdatnou tanečnicí.

Mluví plynně korejsky, anglicky a japonsky. Hraje na kytaru a piáno.

Lisa[editovat | editovat zdroj]

vlastním jménem Lalisa Manoban (dříve Pranpriya Manoban) (thajsky: ลลิษา มโนบาล / ปราณปริยา มโนบาล), se narodila 27. března 1997 v hlavním městě Thajska, Bangkoku.[1]. Tanci, jež je její předností, se věnuje již od dětských let. Byla součástí taneční skupiny „We Zaa Cool“ spolu s BamBamem z GOT7.[1] Lisa byla jediná koho přijali na základě konkurzu v Thajsku a k YG se oficiálně připojila v dubnu 2011.[2] Stala se tak prvním umělcem nekorejského původu ve YG.[8] Před oficiálním debutem Blackpink se objevila ve videoklipu k písni „Ringa Linga“ (링가 링가) od Taeyanga.

Je nejmladší členkou Blackpink (maknae), vedoucí raperka, hlavní tanečnice a příležitostná zpěvačka.

Mluví plynně thajsky, korejsky, anglicky a umí trochu čínsky a japonsky. Hraje na ukulele.

Historie[editovat | editovat zdroj]

2016: Debut Blackpink s albem Square One a Square Two[editovat | editovat zdroj]

Skupina se formovala na základě konkurzů od roku 2010, finální sestava byla představena až o šest let později, dne 29. června 2016. Blackpink se stala první dívčí skupinou, která debutovala pod záštitou YG Entertainment po skupině 2NE1, jež debutovala 9. září 2009.

Blackpink debutovaly 8. srpna s albem SQUARE ONE obsahující singly „WHISTLE“ a „BOOMBAYAH“. Obě dvě písničky se umístily na žebříčku Billboard World Digital Songs, konkrétně na 1. a 2. místě. Jejich první oficiální videoklipy a i písničky samotné okamžitě získaly na oblibě jak v Jižní Koreji, tak v zahraničí. Debutové vystoupení v televizi se odehrálo 14. srpna v rámci programu SBS Inkigayo a o třináct dní později se na tamním žebříčku umístily s písní „WHISTLE“ na 1. místě, což bylo považováno za rekord nejrychlejšího dosažení 1. místa na hudebním programu dívčí skupinou v Jižní Koreji do roku 2018, kdy je překonala skupina IZ*ONE, jež dosáhla s písní „La Vie en Rose“ prvního vítězství za deset dní. Následovala úspěšná obhajoba jejich prvenství na hudebním kanále Mnet's M Countdown a 8. září zvítězila „WHISTLE“ podruhé. Své propagační akce uzavřely vystoupením na SBS Inkigayo 11. září, kdy se jejich debutová píseň znovu ocitla na nejvyšší příčce.

Black Pink během svého vystoupení na 8. ročníku Melon Music Awards 19. listopadu 2016.

Dne 1. listopadu bylo vydáno jejich druhé debutové album SQUARE TWO se dvěma novými singly „PLAYING WITH FIRE“ a „STAY“. Písně z tohoto alba poprvé prezentovaly na SBS Inkigayo 6. listopadu a na Mnet's M Countdown 10. listopadu. „PLAYING WITH FIRE“ se zároveň umístila na 1. místě žebříčku Billboard World Digital Songs. Na domácí půdě dosáhla celostátně na 3. místo, zatímco „STAY“ se umístila o sedm příček níže.

Komerční úspěch Blackpink se stal nevídaným. Své první velké ocenění si dívky odnesly již tři měsíce po svém debutu v rámci 1. ročníku Asia Artist Awards 16. listopadu v kategorii Rookie of the Year. A následovaly další a další úspěchy: Best New Artist a „WHISTLE“ Best Music Video na 8. ročníku Melon Music Awards a Best of Next Artist (Female) na 18. ročníku Mnet Asian Music Awards.

Zároveň jejich písničky dobývaly nejrůznější hitparády v Jižní Koreji i ve světě. „PLAYING WITH FIRE“ jim ještě na sklonku roku stihla vynést další dvě výhry na SBS Inkigayo. Krásnou tečku za rokem 2016 udělal Billboard, když Blackpink označil jako „jednu z nejlepších nových K-Pop skupin“.

2017: Píseň „As If It's Your Last“ a debut v Japonsku[editovat | editovat zdroj]

Black Pink na 31. ročníku Golden Disk Award 13. ledna 2017

Nedlouho po začátku nového roku, dne 13. ledna obdržely Blackpink ocenění na 31. ročníku Golden Disc Awards v kategorii New Artist of the Year. Dívky především myslely na své fanoušky, díky kterým těchto mimořádných úspěchů za poměrně krátkou dobu dosáhly, a tak 15. ledna konečně na vědomost vstoupilo pojmenování jejich oficiálního fanklubu a to sice „BLINK“, které vzniklo kontaminací slov „Black“ a „Pink“. 19. ledna získaly na 25. ročníku Seoul Music Awards další cenu New Artist of the Year.

Další smršť cen přišla 22. února na 6. ročníku Gaon Chart Music Awards, odkud si skupina odnesla dokonce tři ceny: Rookie of the Year, Song of the Year – August za „WHISTLE“ a Song of the Year – November za „PLAYING WITH FIRE“.

Ani březen nebyl měsícem, kdy by Blackpink nepřijaly nové ocenění do své sbírky. Rookie of the Year získaly na 12. ročníku Soompi Awards dne 2. března.

Dne 6. května jejich společnost YG Entertainment učinila prohlášení, že Blackpink debutují v Japonsku v období letních měsíců. Výňatek z japonské verze jejich videoklipu „BOOMBAYAH“ byl poprvé k vidění v televizním vysílání dne 17. května.

Blackpink vystupují s písní „As If It's Your Last“ na Korea Music Festival 1. října 2017.

V roce 2017 byla zároveň netrpělivě očekávána jejich nová písnička, jež byla vydána pod názvem „As If It's Your Last“ 22. června. Trochu se lišila od předchozí tvorby, ale dokázala zaujmout a sklidila velký úspěch. Stala se již třetí písní této skupiny, jež se uchytila na 1. příčce Billboard World Digital Songs, a to od jejího vydání uplynul necelý den. Oficiální videoklip získal za 24 hodin 13,3 milionů zhlédnutí, což překonalo dosavadní rekord určený písní „Not Today“ od BTS s téměř 11 miliony zhlédnutí. „As If It's Your Last“ vynesla skupině poprvé 1. místo na SBS Inkigayo 2. července a svou pozici obhájila i v dalších dvou následujících týdnech. 7. srpna zhlédlo oficiální videoklip 100 milionů lidí a skupina tak zlomila další rychlostní rekord a připsala si ho ke svému jménu, což byl pro dívky velice výjimečný dárek, jelikož toto prvenství získaly jen den před prvním výročím svého debutu. Singl se ukázal jako „letní bomba“, a tak nebylo divu, když se s ním Blackpink zařadily mezi YouTube's Global Top 25 Songs of the Summer for 2017.

20. července Blackpink konečně debutovaly na japonské půdě, a to v moderní hale Nippon Budókan v Tokiu. Jejich vystoupení sledovalo 14 tisíc diváků, a podle hlášení veřejnosti se lístky na tento den snažilo získat přes 200 tisíc lidí. Vydání debutového alba bylo stanoveno na 9. srpna, což bylo později zrušeno a naplánováno až na 30. srpna, kdy tedy skutečně vyšlo pod jednoduchým jménem BLACKPINK a byly v něm shromážděny všechny dosavadní písničky, jež dívky vydaly. V prvním týdnu bylo prodáno více než 39 tisíc kousků, které umožnily, aby se album stalo číslem jedna v Oricon Albums Chart. Blackpink se tak po sesterské skupině 2NE1 a ruském duu t.A.T.u staly třetí dívčí zahraniční skupinou, která tohoto výsledku dosáhla.

31. října děvčata za svůj osobitý styl získala cenu Style Icon na Busan One Asia Festival (BOF Awards).

3. listopadu byla zveřejněna první „upoutávka“ k jejich budoucí reality show na platformě YouTube s názvem BLACKPINK TV. Bylo to spíše upozornění, že Blackpink chystají něco velkého. Oficiální upoutávka byla zveřejněna až 28. prosince, tedy na úplném sklonku roku 2017.

2018: Mini-album Square Up, album Blackpink in Your Area, celosvětové úspěchy a turné[editovat | editovat zdroj]

Black Pink přijímají cenu Bonsang na 27. ročníku Seoul Music Awards 25. ledna 2018.

Ihned v prvním měsíci bylo oznámeno, že japonské debutové album bude v rámci fyzické verze rozšířeno o hudební videa a korejské verze všech šesti písniček, a vydáno pod názvem Re:BLACKPINK. 6. ledna byl odvysílán první díl dlouho očekávané reality show pod jménem BLACKPINK HOUSE, jež okamžitě získala na velké oblibě, jelikož fanouškům ukázala hluboké pouto mezi všemi čtyřmi děvčaty a reálně vykreslila kontrast mezi životem idola a snahou odpoutat se alespoň na čas od své profese a žít v rámci možností normální život. 10. ledna se odehrál 32. ročník Golden Disc Awards a Blackpink získaly ocenění Digital Bonsang za „As If It's Your Last“. O patnáct dní později jim byla předána cena Bonsang na 27. ročníku Seoul Music Awards.

Na počátku února, přesněji 6. února, byla děvčata oceněna svou vůbec první zahraniční cenou. V rámci The Japan Gold Disc Awards obdržely cenu Best 3 New Artists (Asia) a o osm dní později, dne 14. února získaly ocenění World K-POP Rookies na 7. ročníku Gaon Chart K-Pop Awards.

V březnu se začalo spekulovat o jejich comebacku, k čemuž generální ředitel YG Entertainment, Yang Hyun-Suk, sdílel informaci, že by se skupina měla vrátit na scénu v květnu. 18. března byl odvysílán poslední díl BLACKPINK HOUSE a 28. března byla vydána přepracovaná verze jejich japonského debutového alba, jak bylo slíbeno na počátku roku.

26. května se společnost YG Entertainment oficiálně vyjádřila k nadcházejícímu návratu Blackpink. Dívky se měly poprvé prezentovat jejich vůbec prvním mini-albem, dne 15. června měl být vydán oficiální videoklip k titulní písni a digitální verze mini-alba. V těsném závěsu za touto dlouho očekávanou informací, jež nadchla miliony BLINKs po celém světě, byly 28. května vydány oficiální lightsticky.

2019: Pokračování celosvětového turné, debut v Americe a mini-album Kill This Love[editovat | editovat zdroj]

Blackpink vydali nové album v Dubnu roku 2019, během 3.dní získala píseň Kill this love 100. milionů zhlédnutí a ujali se tak světového rekordu, skupina také vystoupila na Americké Coachelle a jejich píseň DDU DU DDU DU získalo koncem roku 1 miliardu zhlédnutí na Youtube.

2020:Nové světové turné,comeback na přelomu března a dubna[editovat | editovat zdroj]


Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Název Datum vydání Seznam skladeb
SQUARE ONE 8. 8. 2016 1. WHISTLE

2. BOOMBAYAH

SQUARE TWO 1. 11. 2016 1. PLAYING WITH FIRE

2. STAY

3. WHISTLE (Acoustic Ver.)

4. WHISTLE

5. BOOMBAYAH

As If It's Your Last 22. 6. 2017 1. As If It's Your Last
BLACKPINK 29. 8. 2017 1. Boombayah (Japanese Version)

2. Whistle (Japanese Version)

3. Playing With Fire (Japanese Version)

4. Stay (Japanese Version)

5. As If It's Your Last (Japanese Version)

6. Whistle (Acoustic Ver.) [Japanese Version]

Re: BLACKPINK 28. 3. 2018 1. Boombayah (Japanese Version)

2. Whistle (Japanese Version)

3. Playing With Fire (Japanese Version)

4. Stay (Japanese Version)

5. As If It's Your Last (Japanese Version)

6. Whistle (Acoustic Ver.) [Japanese Version]

SQUARE UP 15. 6. 2018 1. DDU-DU DDU-DU

2. Forever Young

3. Really

4. See U Later

BLACKPINK IN YOUR AREA 5. 12. 2018 1. BOOMBAYAH -JP Ver.-

2. WHISTLE -JP Ver.-

3. PLAYING WITH FIRE -JP Ver.-

4. STAY -JP Ver.-

5. AS IF IT'S YOUR LAST -JP Ver.-

6. DDU-DU DDU-DU -JP Ver.-

7. FOREVER YOUNG -JP Ver.-

8. REALLY -JP Ver.-

9. SEE U LATER -JP Ver.-

KILL THIS LOVE 5. 4. 2019 1. Kill This Love

2. Don't Know What To Do

3. Kick It

4. Hope Not

5. DDU-DU DDU-DU (Remix)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Pink na anglické Wikipedii.

  1. a b c Huiling, Chew (28. září 2016). Teo, Johanna, ed. "The Breakout Kids". No. 334. ISSN 0219-9645. OCLC 224927719. 
  2. a b c BLACKPINK : DEBUT SHOWCASE.
  3. ‘인가’ PD "갓세븐 진영·블랙핑크 지수·NCT 도영, 새 MC 확정"[공식]" (v korejštině). 1. února 2017.
  4. http://www.blackpinkyg.com/2016/06/jennie-kim-profile.html
  5. Mihyun, Lee (8. srpna 2016). "[블랙핑크 데뷔②] 블랙핑크 입덕 준비 끝…괴물 신인 스포일러". Ilgan Sports (v korejštině). Jižní Korea: JTBC Plus.
  6. BLACKPINK at 숙소
  7. Radio Star. Epizoda 509. 11. ledna 2017. MBC.
  8. Yuyoung, Kim (9. srpna 2016). "YG Entertainment unveils K-pop group BLACKPINK" (v angličtině).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]