Eurodance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eurodance
Původ ve stylech House - Hi-NRG - Italo Disco - Euro disco - Techno - Electro - Dance-pop - Rap
Kulturní pozadí Západní Evropa, 90. léta
Typické nástroje Elektronické klávesy - Syntezátor - vokály - Drum machine - Sekvencer
Všeobecná popularita Veliká až mírná: Evropa, Rusko, Maroko, Latinská Amerika

Průměrná: Austrálie, Nový Zéland, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Afrika, Bhútán, Východní Asie

Nejmenší: USA
Odvozené styly Bubblegum danceDance (Hands Up)/Euro-Trance – Hard danceItalo dance

Eurodance (někdy označován také jako Europop), je styl taneční hudby, oblíbený v Evropě, Oceánii a Jižní Americe především v letech 19921997.

Jsou pro něj charakteristické výrazné ženské vokály a jednoduchý refrén, části s mužským rapem, nebo mužské vokály, výrazné basy v rozsahu od 110 do 150 úderů za minutu se syntetizovanými rytmickými figurami a samply.

Eurodance získal své jméno díky faktu, že byl oblíbený především v Evropě a produkován hlavně v Itálii, Německu a Nizozemsku. V tomto stylu produkovaly hudbu stovky uskupení.

Eurodance je velice komerční hudba. Lze ji považovat za důsledek komercializace v hudebním byznysu. Někteří producenti, jako například Švéd Max Martin nebo Ital Larry Pignagnoli, stáli za tuctem různých uskupení. Jestliže členové těchto uskupení začali mít příliš velké požadavky, mohli dostat výpověď a být nahrazeni jinými lidmi. Pouze několik málo skupin se udrželo déle, aby stihly vydat víc než jeden nebo dva tituly.

Mezi nejúspěšnější uskupení patří nizozemští 2 Unlimited, se třemi alby – Get Ready!, No Limits! a Real Things, v původní vokálové sestavě Raymond Lothar Slijngaard & Anita Dels, a v nové sestavě Marion Van Iwaarden & Romy Van Ooyen s albem II. Dále pak Švýcarský "Hitmaker" DJ Bobo (Peter René Baumann), který od roku 1990 koncertuje a vydává svá cd dodnes.

Je třeba také podotknout, že řada vokalistek byla vybírána spíše na základě svého vzhledu než talentu. Na koncertech byl často využíván playback, občas se při nahrávání využívaly jiné zpěvačky než při koncertech. Mezi ně ovšem nepatřili např. Tania Evans z Culture Beat nebo Des'Ray z 2 Brothers On The 4th Floor, které zpívali přes playback, nebo rovnou naživo, a o jejich kvalitách zpěvu nelze pochybovat. Řada uskupení, jako Captain Jack a Dr. Bombay si vytvářela humoristickou image. E-rotic upoutala pozornost svými erotickými texty a videoklipy.

Někteří interpreti, jako Aqua, Daze nebo Hit'n'Hide se často za představitele stylu nepovažují, ale bývají zařazovány do „žvýkačkového popu“. Tyto uskupení pocházejí především z Dánska.

Mezi další případy patří Blümchen.

Eurodance si získal nepřízeň podobnou té, jakou zažívala disko hudba v sedmdesátých a na přelomu osmdesátých let. A podobně jako v tomto období, i eurodance kritici považují za podřadný a příliš komerční.

Příklady:


 • Haddaway - What Is love, Life
 • Dr.Alban-It's My Life
 • Mr.President - Coco Jamboo
 • Maxx - Get-A-Way, No More (I Can't Stand It)
 • Captain Jack - Captain Jack
 • 2 Brothers on The 4th Floor - Dreams will come alive
 • DJ BoBo - Love Is All Around,Freedom, Somebody dance with me
 • Masterboy - Love Message, Show Me Colours,Feel The Heat Of The Night
 • Snap! - Rhythm Is A Dancer
 • Corona - The Rhythm of the Night
 • La Bouche- Be My Lover

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]