Italo disco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Italo disco
Původ ve stylech New Wave
Hi-NRG/Post-disco
Disco
Space disco
Euro disco
Kulturní pozadí Kolem roku 1980; Itálie, Evropa
Typické nástroje Klávesy, Vokály, Bicí automat a další
Všeobecná popularita Velká (Evropa), Neznámý (Severní Amerika, Spojené království)
Odvozené styly Eurobeat
Italo house
Podstyly
Spacesynth
Jiná témata
Italo Disco hudebníci

Italo disco nebo italo-disco je velmi široký pojem, který zahrnuje mnoho disco produkce z Evropy během osmdesátých let.

Je jednou z prvních forem světové elektronické taneční hudby (EDM). Tento styl se vyvinul v průběhu sedmdesátých a na počátku osmdesátých let v Itálii, Španělsku, Německu a jiných částech Evropy.

Charakteristickým znakem tohoto stylu je především futuristický, naprosto odlišný a jakoby vesmírný zvuk, který se docílil syntetizátorem, vokodérem a bicí mašinou. Během osmdesátých let termín zahrnoval většinou neamerickou a nebritskou taneční hudbu. V Severní Americe a Velké Británii bylo italo disco zcela neznámé, většinou se jednalo o underground scénu.

Později inspirovalo polský žánr disco polo.

Příklady:

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

Označení italo disco pochází ze sérií Italo Boot Mix – megamixy z roku 1983 od Bernharda Mikulskiho (ten založil ZYX Music), které obsahovaly italskou a německy produkovanou diskotékovou hudbu. Někdy se tento styl označoval i jako rock elettronico či balli da discoteca (disco dance).

Interpreti[editovat | editovat zdroj]

Mezi italo-disco interprety patří Savage, Ken Laszlo, P.Lion, Albert One, Radiorama, Valerie Dore, Sabrina, Scotch, Baltimora, Righeira, Fancy, Ryan Paris, Spagna, Miko Mission, Mike Mareen, Silver Pozzoli, La Bionda, Gazebo, Eddy Huntington, Den Harrow, Ricchi e Poveri, Toto Cutugno, Alphaville, C. C. Catch, Bad Boys Blue, Modern Talking.