Elektronická taneční hudba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Elektronická taneční hudba (EDM či Electronic dance music) je kategorie elektronické hudby, do které spadá například experimentální rocková hudba od kapely Kraftwerk, perkusivní žánry typu disco, electro a jiné. Žánry elektronické taneční hudby se začaly objevovat v 60. letech a popularizované byly v 80. letech v různých nočních klubech a festivalech. Mezi hudební nástroje elektronické taneční hudby patří např. bicí automaty, syntezátory, sekvencery, samplery, klávesy, laptop.

Ve třetím tisíciletí popularita EDM celosvětově vzrostla, zejména ve Spojených státech a Austrálii. Počátkem roku 2010 se termín "elektronická taneční hudba" a iniciála "EDM" začaly prosazovat v americkém hudebním průmyslu a hudebním tisku ve snaze o rebranding americké rave kultury.[1]

Do této kategorie patří hudba jako Techno, Tekno, Electro, House, Trance, Drum and bass, Dubstep, Trap, Dance-pop, či breakbeat. Žánry jako IDM, trip hop či Glitch jsou více experimentálně laděné a tudíž jsou i méně tanečně orientované.

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam žánrů elektronické hudby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Electronic dance music na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. REYNOLDS, Simon. How rave music conquered America. The Guardian. 2012-08-02. Dostupné online [cit. 2023-07-08]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]